Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

jablunka
1. čer 2008

Ahojky, tak Strnadelová Filípkovi zjistila, že nemá úplně v pořádku lymfatický systém, pak mu narostla jedna mandle, už nevím, která a nemá uplně v pořádku střeva - prý to spolu vše souvisí. Ale v základu je zdravý, jen tyto menší nedostatky tam jsou. Prý kdybych ho 2 roky nekojila, byl by na tom hůř. A ze stravy vyloučit klasicky cukr rajčata brambory mléčné výr. a hlavně na lepek jsem byla zvědavá a bála jsem se toho. Tak nemůže mouku a pečivo, ale o obilovinách nic neříkal, jen zdůrazňoval to pečivo. Tak jsu ráda, že nemusím dávat tak velký pozor, že kroupy oves atd. může. Ale i tak je to pro mě dost zásadní změna, dělala jsem na svačiny dost z mouky. I ten chleba, který si F pravidelně vyřvával jsem mu sem tam povolila /i když ho má každý den ve školce/, a dala na něj domácí lušť. pomazánku. Odpadla mi starost co pod pomazánku. Ale teď...rýžové chleby a jiné takové výrobky už nechce. Nevril prosímtě co jsi dávala malému na svačiny? Něco rychlé do ruky, co by zabralo min. času, ale byl z toho sytý. Zabere mě to dost času 3x denně teplé jídlo a ještě pro malého svačiny - ty by ale F nejedl. Ještě dost zdůrazňovali to ovoce a obilovinu dohromady, že to není dobré. Já to vím, ale přesto se mi nepodařilo se tomu občas vyhnout. Takže nad jáhlovým korpusem a vrchem z jablek povařených zpráskli ruce.No jo, ale když je to tak jednoduché a je toho hodně vydrží to na víc jídel a je to dobré.
Tož tak.

jablunka
1. čer 2008

ro.le blahopřeju k miminečku!!!

F je navíc ještě nemocný, dostali jsme kapky atd., ale jen po 3dnech užívání 1 léku dostal horečku 40 a měl 3dny, teď už je lepší, ale asi to nebylo z toho léku, protože to teď chytl i Vojtíšek a má taky vysoké horečky.

parybka
2. čer 2008

zunna: vypadá hezky, je celý obalený, takže to není vidět 🙂
můžeš mi poslat recept, příp. odkaz na nějaké stránky?

listicka20
3. čer 2008

Ahoj holky, já sem sice vůbec nepatřím, jen jsem si to tu zběžně prolistovala, a zajímalo by mě, jestli by mi mohl někdo jen tak v rychlosti vysvětlit, proč makrobiotici nejedí chleba ? (nebo pochopila jsem správně, že ho nejedí...?)

lesja
6. čer 2008

Listicka: cauky, já jsem sice naprostý začátečník a doufám, že Ti někdo odpoví i erudovaněji, ale tuším, že jde v podstatě o to, že a) kombinace obiloviny je se spoustou věcí komplikovaně stravitelná - takže v úvahu přichází luštěninové pomazánky a za b) koupený chleba je povětš vyroben z bílé mouky, která má své značné nevýhody. Taky jde zřejmě o tzv. mb talíř, což znamená, že v jednom chodu by se mělo vyskytovat např. 60% obilovin, 35% dušené zeleniny, něco čerstvé, něco kvašené a trochu luštěnin. Potom je strava teprve vyvážená. Já se osobně snažím o jedno mb jídlo denně - ale je fakt, že mi to mnohokrát nevyjde, takže chleba si buď peču sama - špaldový a pokouším se o kvásek, nebo si ho prostě koupím a je to 🙂 Taky klasické chlebové snídaně jsem nahradila kaší bez lepkum, který je taky hodně zatěžující.
Tak doufám, že jsem to napsala alespoň víceméně přesně - kdyžtak mě holky opraví 😉

Jablunka: prosímTě a to p. Strnadelová spráskla ruce nad tím, že dáváš Tvému chlapečkovi ten moučník, nebo nad tím moučníkem obecně? Mám od ní knížku a tam normálně uvádí podobné recepty.

listicka20
6. čer 2008

Lesja, díky. Já poslední dobou dost nahrazuju bílou mouku celozrnnou, ale teď jsem byla na přednášce o výživě v mateřským centru, a paní říkala, že malým dětem celozrnný výrobky vůbec ne, že je to pro ně až moc vlákniny, a lepší je začít normální bílou moukou (nejdřív teda bez lepku, že). No a vzhledem k tomu, jak se mi mrně vrhá ráno na obyč chleba, doslova mi ho anektuje z talíře, tak... jdu zase radši pryč 😀 pápá

jablunka
8. čer 2008

lesja, Strnad. a Zr. říkali, že když už ovoce s obilovinou, tak té obiloviny opravdu minimálně, a spíš dávat ovoce samostatně. A když už chcu tu obilovinu osladit, tak sladem nějakým.

listicka77
24. čer 2008

Jejej, tady je nějak mrtvo! Holky, co doporučuje mb jako první příkrmy? A zabývají se tím Zestr nějak v radosti ze zdravých dětí? Nějak se nám to blíží, tak bych se o to měla začít zajímat...

sokolenka
24. čer 2008

nejlepší jsou obilná mléka, doma vyrobená...

zunna
25. čer 2008

Ahoj,
Zestr sa prvými príkrmami v knihe zaoberá, aj keď nie je to podrobný návod 🙂
Ja som dala malému ako prvé ryžové mlieko - celozrnnú ryžu namočiť na noc a aspoň hodinu variť v tlakovom hrnci. Prepasírovať a podať pár lzžičiek.
Postupne som to obohacovala o ďalšie ingrediencie obilného mlieka ako sú uvedené aj v spomínanej knihe od Zestr.
No po prvom týždni skúšania ryžového mliečka som začala pomaly dávať aj zeleninové pyré, najprv iba z jedného druhu zeleniny a veľmi dobre uvarené (do 20 minút) a prepasírované.

No a asi je pravda, že deťom najviac chutí to, č dostanú ako prvé, lebo Miškovi stále najviac chutia obilné kašičky, zeleninka je na druhom mieste. Ale aj strukoviny mu veľmi chutia - on zase zje vsetko, je veľmi dobrý papáč. Ale jednoznačne mu nechutí ovocie - ale aj to zje, aj keď asi len preto, že on si žiadne jedlo nenechá ujsť.

listicka77
25. čer 2008

Díky. Já čekala, že to bude rýže... 😉

orisek1
26. čer 2008

Ahoj listicko,
prvni prikrmy a jidla pro deti do jednoho roku, dvou let a tri let v Radosti ze zdravych deti popsany spis obecne, ale celkem dostacujicim zpusobem. Jak pise Zunna - zacina se obilnymi kasickami - ryze, kukurice, jahly - vse hodne rozvarene a ze zacatku propasirovane, pripadne obilne mleko - pokud neni materske mleko nebo jako zaklad kasi.
Dal se pridava varena zelenina - v podstate vsechny druhy u nas rostouci zeleniny, ovsem s vyjimkou brambor, rajcat a spenatu (teto zelenine se mb vyhyba obecne). S tim by melo dite vystacit do jednoho roku veku. Od jednoho roku se pak postupne zacinaji pridavat lusteniny. Pokud jde o ovoce, tak by se melo davat ovoce u nas rostouci, mimo bezna jidla, samotne - bez obilovin, a varene. Hlavne by se mel NEdavat banan.

Ja jsem se bohuzel s MB seznamila az v dobe, kdy bylo malemu 10 mesicu a do te doby jsem mu vesele davala spenatek a bramburky, coz me zas tak nestve, ale taky bily jogurt, coz me ted stve hodne. Byl kazdy mesic strasne zahleneny a zarymovany, ale od doby, co jsem ten bily jogurt vysadila a najela na mb stravu, tak jeste nebyl nemocny. Musim to zaklepat na drevo ...

listicka77
29. čer 2008

Orisek: Díky. To zase bude dilemat! Já mb nejsem, myslím si, že asi nikdy nebudu, ale je to pro mě prostě inspirativní. Ale právě tím, že mb nejsem, tak nemám teoreticky vyřešeno, čeho se držet. 😀 Budu si muset ještě něco pořádně počíst. Hlavní dilema ale je, jestli preferovat zdraví dítěte (pokud mě teda něco opravdu přesvědčí, že mb je to pravé) a nebo jeho normální sociální začlenění...

magda22
1. črc 2008

ahojte,
prosim vas odkedy sa moze papat pohanka?

zrzulka
2. črc 2008

a ovsene vlocky?

a7365
2. črc 2008

ahoj, chci se zeptat zkušených zahradnic, zda zastřihávat dýni Hokkaido. Na zahradě jsem nebyla asi 1měsíc, ale volala mi babička, že dýně leze všude 🙂 a zda se nemá zaštipnout. Tak nevím. Poraďte mi někdo. Díky moc. Ondřejka

zunna
2. črc 2008

Magda: pohanka - od roka a pol - vhladom na to, že má sťahujúce a vysušujúce účinky, čo u dieťaťa nie je žiadúce
takže aj potom skôr menej ako viac

Zrzulka - ovsene vločky - ja ich nedávam, zatiaľ
podľa niekoho do roka by vôbec nemalo byť nič lepkové - takže takto zmýšľajúci ľudia by do roka určite nedali ovs. vločky
podľa iných - aj napr. podľa mňa - radšej celé zrná poriadne uvariť a ručne rozmixovať ako vločky

zrzulka
2. črc 2008

aha. no ja som kupila tie vlocky aj pohanku a pseno. viem ze niekto si zomele cele zrna na mucku a z toho potom pripravuju kase.
v mojich papieroch sa uvadza ovos a celkovo lepok uz od 9 mesiaca. to sa mi zda byt este skoro.

zunna
8. črc 2008

Ahojte!
čo máte nové? Nejako sme sa všetky odmlčali.
Ako prázdniny? Kto nakoniec ide k Zestr?
My ideme na dva týždne k Dáši Lužnej a v auguste ešte s mamou a malým idem na týždeň do makro penziónu pri Koprivnici. Tak sa teším, ako si oddýchnem od varenia 🙂
Jedia aj vaše deti tak veľa? Náš Miško - ten by stále len jedol a obrovské množstvá, až sa mi to nezdá. (Nedávam mu viac ako 6 krát denne, zase aby si bruško aj oddýchlo, ale tie množstvá a ten spôsob, akým sa domáha stravy ...) Sa aj trochu bojím, že či mu to dobre trávi.
majte sa pekne

orisek1
9. črc 2008

Zunna: i nas Martinek toho sni hromadu.Treba ranni polevku sni skoro tolik co ja, a to ja sama s tim mam co delat. Ale me uklidnuje, ze mu chutna, vazne ji s radosti, stolici ma pravidelnou, ani prujem,ani zacpu, netrpi nadymanim, takze by snad melo byt vsechno v poradku.
Ted jsem se koukla, ze mame deti stejne stare - mozna v tomto obdobi maji deti nejaky vyvojovy skok a proto i vic ji. U nas to zacalo cca pred 2 az 3 tydny - ty kvanta potravy

zrzulka
9. črc 2008

Ahojky🙂 chcela by som sa spytat makro odbornicok ako pripravujete pohankovu kasu🙂 ja som isla podla navodu, ale radsej si to preverim. Pohanku som varila 3 minuty potom som vypla sporak a este som nechala polhodku aby zmakla, v navode je napisane ze voda sa nema zlievat, tak som to nechala tak ako bolo. pridala som uvarene susene marhule a cele to rozmixovala. malej chutilo🙂

a este nieco: co pouzivate ako nahradu masa v strave deti? pripadne odporucite nejaku dobru knizku kde by som nasla potrebne info? dakujem

olgoj
10. črc 2008

Ahoje, to jsem rada, že jste tu otevřeli téma "množství snězeného makrobio jídla". Nevěřícně hledím už několik měsíců, kolik toho dcera sní. Snídaně, obědy i večeře máme stejně velké (často se mi snaží sníst i moje jídlo) a to ještě svačinkuje. Strnadelová mi vzkázala, že jí mám 1xdenně uvařit čaj z anýzu a fenyklu (pouze krátkodobě), to prý sladí trávení. Dávám jí to nepravidelně a nevim, nevim, ... 😝 jí pořád stejně (a pokud dám míň, tak řve jako tygr). 😅

nevril
14. črc 2008

ahoj holky, zdravím po delší době.
Zrzulko, nevím zdali jsem makro odborník, pohanka se vaří podle toho, jaký typ zrna máš. Pohanka lámanka je nejčastější a tu vařím do změknutí, dlouho to netrvá. Kombinace ovoce obilí na kaši není moc vhodná (ovocný cukr zhoršuje trávení obilí), lépe je zvyknout dítě na kaši bez ovoce, cca 1xtýdně ji osladit trochou sladu, nebo dát kaši se zeleninou.
Pohanka se taky dětem moc často dávat nemá, obzlášť ne v létě, pokud ano tak třeba v kombinaci s kukuřičnou kaší. Lepší je kaše z rýže, jáhel, nebo kukuřice.

Náhrada masa: trocha luštěnin ( v případě tvé dcery je ještě brzo, začíná se cca od 10měs. č.čočkou, bílým tofu), tofu natural, později uzené, od roka tempeh, rozhodně ne sojové maso, to až u starších a spíš vyjímečně, sója je lepší v podobě tofu, tempehu. Hlavní je kombinovat luštěniny s obilovinami, do roka bezlepkovými, potom postupně i oves, kroupy atd. já dávám taky rybí maso, ale na to je u malé samozřejmě brzo. Nejlepší kniha na trhu je Radost ze zdravých dětí, lze objednat na stránkách institutu celostní medicíny http://institut.celostnimedicina.cz/, alespoň podle mě je tato kniha opravdu srozumitelná a dobrá.

nevril
14. črc 2008

Co se týká množství snězeného jídla, makrobiotická strava není tak "koncentrovaná", takže větší množství, než u jiných dětí je celkem běžné, taky dobrá chuť k jídlu, protože mb jídlo nezpůsobuje stavy nevolnosti ze žaludku, což mnoho běžných jídel způsobuje (hranolky, kombinace maso brambory atd). Občas mívám na hlídání holčičku, která doma je na běžné stravě, u nás na umírněné mb (kupodivu ji jí bez potíží), u nás za pár dní jí větší porce a netrpí nechutenstvím, což doma občas ano, taky je celkově harmoničtější a míň roztěkaná, nepočítám mizení zahlěněnosti po vysazení kravského mléka, zlepšení barvy pleti atd. Tak vzhůru na zdravou stravu maminky, stojí to za to!

nevril
14. črc 2008

Lišičko já taky hodně řešila mb versus sociální začlenění dětí a pomohl mi s tím pan Zerzán, prostě do 4 let věku dokud dítě může být doma dostane díky mb výborný základ, potom by ho ve školce nechal jíst, co si vybere z toho, co dostane, s tím, že obecně děti preferují, to co znají z domu a pokud nejsou znechucené "zákazy a příkazy" rodičů ohledně stravy, tak jí celkem zdravěji, než děti ostatní.Ten dobrý základ prvních čtyř let plus těhotenství mu založí na slušnou imunitu do budoucna, obzvlášť, když doma se stále vaří mb.
My dodržujeme takovou umírněnou mb, kdy každý víme, co nám dělá z běžného jídla nejvíc zle a co nám celkem nevadí a toho se držíme. Já třeba nesnáším pečivo a vyhovuje mi bezlepková strava, ale celkem snesu občas maso, cukr, kávu, tak si občas i něco z toho dám. Malému se přiznám taky úplně nezatrhávám vše sladké, když chce dá si s tátou kousek salámu, dokud jsem mu to nedala byl po tom jak divý, teď, když už může, dá si radši salám sójový, opravdu se potvrzuje to, co řekl pan zerzán.

parybka
15. črc 2008

zunna: jaký makro penzion u Kopřivnice máš na mysli?

magda22
16. črc 2008

ahojte,
prosim vas ako nahradzate materske a kravske mlieko?
dufam, ze to nie je blba otazka tu...
🙂

grainne
17. črc 2008

Ahoj holky,
jsem moc ráda, že je na koníku tohle téma. Nejsem sice makrobiotik a mám k makrobiotice několik výhrad, ale osobně si myslím, že ideálně by měla makrobiotika tvořit asi 80% stravy. V čisté formě je dle mého názoru super jako dieta při nemoci, ale dlouhodobě nevhodná. Nechci se s nikým hádat, ani vás naštvat, jen mi přijde správné se představit 😅 s ohledem na téma.

Můj dotaz souvisí s tím Magdiným - prosím o návod, jak vyrobit obilné mléko. 🙂 Jednou jsem to zkoušela a skončilo to výbuchem tlakáče a ohozením celé kuchyně rýžovou blemcou. 😀 😀 😀 Ještě je tam několik fleků, které se mi nepovedlo odstranit.

Celé téma jsem nečetla, na to teď nemám čas, ale koukala jsem pár stránek zpět a nedá mi to abych neokomentovala brambory. Ať už jsou vhodné či nevhodné, molekula bramborového škrobu se prostě do ledvin nedostane. 😉 Protože se nedostane ani do krve. 😉 Protože je naše tělo chytré a stráví ji v trávícím ústrojí, do krve jde už jen ve formě jednoduchého cukru - glukózy. 😉 Je vklidu možné, že je molekula škrobu větší a že by ledvinami neprošla, to je v klidu možné, ale je to jedno, protože se tam nemá jak dostat. 😉 Tím nechci říct, že jsou brambory supr zdravé a máme se jimi cpát, jen že tenhle argument s ledvinama vymyslel bohužel někdo, kdo se snaží vydělat na popularitě veškerých alternativních směrů. 😠 Člověk musí tyhle věci hodně filtrovat a ověřovat si informace.

grainne
17. črc 2008

Parybko - ahoj! 🙂

parybka
17. črc 2008

Ahoj Pavli, jsem si říkala, že jsem tě dlouho neviděla.. jak se daří??

Nějaké recepty, jak udělat obilné mléko tady na těch stránkách jsou, ale hledat to...
mrkněte se na stránky ro.le http://makrobiotika.aspone.cz/ tam najdete recept na obilné mléka i na mandlové a tak. Moc se mi ty stránky líbí