Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

magda22
17. črc 2008

ahoj,
prosim vas ake mlieko davate dietatku namiesto materskeho a kravskeho?

listicka20
17. črc 2008

Děvčata, to mi prosim vás vysvětlete, to dětem nedáváte ani mateřské mléko?
Nebo když makrobiotik nemůže kojit, tak vyrábí mlíko z obilí? 😲 odpusťte mi moji nezasvěcenost

magda22
18. črc 2008

samozrejme, ze davaju materske pokial sa da 😔 ...
😕

zrzulka
18. črc 2008

nevril dakujem velmi pekne za rady ohladom pohanky. vidis toto som ja nevedela. u nas je asi este velmi skoro na makro:(((( ja melaj nemozem nic davat:( ryzovu kasu nemozem lebo ju zapeka:( tak asi s tym zacneme ked bude vacsia. marhule som davala preto ze mame malo zeleza. berieme maltofer. skusime tu kukuricnu kasu. ake kase davate detom?

grainne
18. črc 2008

Parybko - díky za odkaz. Stránky vypadají dobře. 🙂
Koukala jsem ti do albíčka. Ondrášek je moc krásný a neuvěřitelně šikovný! Tak brzy se staví na kolínka, to je neuvěřitelné! Bryzy ho neuhlídáš. 😉

parybka
18. črc 2008

zrzulka: já začala rýžovou kašičkou - rýše natural a sladká narutal rýže... ani mlíko (MM) do toho nedávám. Ted jsem začla přidávat mrkev. A chystám se na jáhlovou kaši. Tu kukuřičnou si nějak nedovedu představit z čeho se dělá.. z kukuričné mouky, krupice??

Pavli, kdyby jenom na kolínka, jsme zaskočeni, jak rychle se staví. Šplhá po nás, takže se i postaví na nožky, dokonce se postavil i k hrazdičce. No a jednou přepadl dozadu, rána jak prase, chvilku nic a pak řev. Prostě se vybulil. Takže už ani na zemi neni v bezpečí.. chjo. Na to má přece ještě čas...
Po kom je Kryštůfek blonďatý?? 😉 A co to máte za vozítko??

grainne
18. črc 2008

Parybko - manža byl jako děcko taky blonďák. Teď jsem četla, že v 10-ti letech se mění vlasy, takže pak se uvidí. Kryštof od dneška sedí sám. 😵
Já dělám kašičky instantní od countrylifu. 😉 Ale chutná nám jen celozrná rýžová. Prosnou nechce a dělá že se mu po ní zvedá žaludek. 🙄 Cíťa. Čistě kukuřičnou jsem ještě nezkoušela.

Holky, co dáváte dětem k snídani? To moje nenažrané dítě je stále hladové, budu mu muset přidat něco hutnějšího než MM i dopoledne.

stevey
19. črc 2008

Instantní kaše i když z Countrylifu rozhodne nejsou idealni a uz vubec ne makrobioticke, neni nad vlastnorucne pripravenou kasi z celych zrn, ale uz tu o tom bylo hodne napsano a co ksnidani také, tak zalistujte - miso polevky, trochu kase, zelenina jak pro deti, tak pro dospele.

Ja bych rada napsala svou zkusenost s makrobiotickym lecenim, mozna se vam nekdy bude hodit☹
V breznu se mi syn oparil, mel popaleninu 2. stupne. Az pote se mi dostala do ruky kniha Potraviny lek nas vezdejsi, kde jsem nastudovala i spaleniny. No a tento tyden jsem to mohla "nedobrovolne" vyzkouset i na sobe. Na levou nohu - stehno, koleno a cast lytka mi vytekla voda slevana z hrnce do cedniku, byl to primy zasah a bylo to vrele z plotny. Zkusila jsem tedy jit do sprchy-coz radi vsichni lekari, ale navic jsem na to davala i sul, ktera ma leminovat ten silny jin (coz je ledova voda), na silny jang coz je ta horka spalenina. No a jsem zdrava, zadny pochyr mi nenaskocil, jen mam misty zarudlou kuzi a po promazavani homeomasti uz bude brzy zahojeno. Takze na spaleninu ihned chladit vodou se soli a bude to dobry. Pro jistotu jsem jela do nemocnice, ale tam mi rekli, ze to muzu mit bez obvazu a divili se. No, ale at to radeji neptrebujete!!!

grainne
19. črc 2008

Stevey - jak už jsem psala na začátku nejsem makrobiotik, ale ráda se přiučím nějaké zajímavé recepty. Až budu mít trochu času diskusi si prohlédnu pořádněji. 😅 Ale snad se mnou budeš souhlasit, že instantní kaše countrylife lepší než běžné kaše určené miminkům. 😉 Možná se o vlastnoručně uvařenou kaši pokusím, ale určo se s tím nebudu dělat denně.
Pokud je tahle diskuse jen pro striktní makrobiotiky, tak to se omlouvám. 😅

lesja
19. črc 2008

Cauky grainne - ja mb zkousim, cca pul roku a priznam se, ze rozhodne nejsme 100% makrobiotici. Leccos pouzivam, kazdopadne jsem obmenila spiz, obohatila prilohy, urcite veci uz nekombinuju a naopak, omezli jsme mlecne vyrobky, zrusili cukry a nahradili je slady.
Ale kazdopadne, casem jsem se naucila varit Barusce kasicky (ta je zatim 100% mb) - a neni to az takova prace. V podstate postupuju podle dr. Strnadelove - je to 6 dilu ryze, 2 dily jahel, 1,5 dilu lustenin a 0,5 dilu seminek + kousek rasy wakame. Kdyz jsem dala poprve do tlakace sezam - ucpal se mi (jak jinak 😉 ) a davam misto toho tahini pastu. No a ruzne to stridam, ruzne menim, takze jsem snad jeste nikdy neuvarila stejnou kasindu. No a nedky ji prisladim sladem, nebo susenym ovocem a tak 🙂 Tohle nam vsem desne chutna. Uvarim ji asi tri davky, plus pro nas dva, a ohrivam. Nevim, jestli je to idealni, ale mam dost malo casu, takze to resim tak. Urcite se to da varit i bez tlakace, ale ja jsem se to naucila takhle a vyhovuje mi to. Jo a taky jsem zacala s instatnimi kasemi, protoze jsem taky holt ze zacatku nevedela, ktera bije, byla jsem z toho docela dost nestastna, protoze jsem, pravda, sice varila rada, ale JINAK 😀
Klido to zkus, rada ti poradim, pokud budu umet 😉
Jinak nase ditko uz bere rozum, a tak opravdu trva na tom, ze chce to co ma mami, a to obcas proste nejde. Sama jsem zvedava, jak to vyresime 😎

Stevey - diky za tip, tu sul sis nasypala na tu spaleninu po osprchovani, nebo sis polevala spaleninu ledovou vodou se soli? Ja to urcite vyuziju, mam spousty kuchynskych urazu 😉

Parybko: tu kukuricnou kasi delam z kukuricne krupice, popr. instatni kukuricne polenty od Biolinu. Mame ji radi, jako zavarku do polevky (vyjimecne vsichni).

Jinak se musim pochlubit, dneska nam zacala holcicka chodit - ja mam takovou radost 😀 Tak se mejte krasne 😉

grainne
19. črc 2008

Ahojky Lejsja, dík za uklidnění. 🙂 Já tak nějak nepatřím do žádné kategorie. Ani mb ani česká většinová populace. Tak jsem ráda, že se o zdravém jídle budu moct bavit s vámi. 🙂
Gratuluju Barušce k prvním krůčkům! Je šikulka! 🙂
Ty už jí dáváš luštěniny?
Z toho okamžiku, kdy dítě začne chtít, co mám na talíři já, mám docela obavy. Zatím si slibuju, že holt budu vařit i pro sebe zdravěji. Ale ať člověk chce či nechce, dítě bude časem stejně jíst to co se jí v rodině. Když to přeženu do extrému, tak je nesmysl, aby rodina jedla knedlovepřo, stravovala se v fastfoodech a po dítěti chtěla aby jedlo zeleninu. Prostě člověk musí začít od sebe, když něco chce po dítěti a jít příkladem. Bohužel. 😅

listicka77
20. črc 2008

Grainne, neboj, sem můžou i ne-mb 😉, Stevey to rozhodně nemyslela nějak zle. Jen píše, že instant kaše není mb. Já mb nejsem a taky jsem sem hodně chodila, hlavně v těhu. Od porodu jím jako prase 😔. Ale zase sem začnu asi chodit častěji, protože příkrmy se blííííží! Chci teda plně kojit déle než do 6 měsíců, pokud to půjde, ale stejně bych si ráda už něco nastudovala.
Mohl by mi teda prosím někdo vysvětlit, jak se dělá ta "správná" rýžová kaše? Uvařit naturalku a propasírovat? Nebo jak? A jak dlouho vařit? A kde se dá sehnat sladká rýže? Naše stotisícové město má jednu zdravou výživu a ještě blbě zásobenou... ☹

parybka
20. črc 2008

lesjo, taky gratuluju k prvním krůčkům :- )))))

listicko, já vařila natural + tu sladkou, vařila jsem to asi 2,5 hodiny, pak rozmixovala a propasírovala přes husté sítko. Pasírovač nemám a pořád o něm uvažuju, jestli to má cenu, nebo ne. Sladkou rýži jsem koupila ve zdravé výživě. Ale chutově to chutná stejně jako když jsem dělala jenom natural

já uvařila jáhly, rozmixovala a zamrazila ve skleničkách a po rozmrazení, to je teda nechutná konzistence, jako byste namočily vatu, ble... Co jsem udělala špatně? Když se udělá porce a je v tom jáhlová kaše tak už to nebude takový blivajz? tuhle várku vyhodím, protože to se faskt nedá jíst.

lesja
21. črc 2008

grainne: dávám malé červenou čočku, v návodu od p. Strnadelové jsou fazolky adzuki, ale po těch měla prdíky, a červená čočka jí nic nedělá. Uvařím si ji tak na dva dny do ledničky s řasou nori (takové malé vločky) a pokud nemám luštěninu v kaši, tak ji dám buď do kašičky, nebo do polední zeleniny s trochou obiloviny.
Ale vůůůůbec si nejsem jistá, kolik vlastně těch luštěnin dejme tomu na den může mít. Takže to dělám tak nějak instinktivně. Když mám pocit, že dnes je čas na holou zeleninku, dám ji. Zatím je dítko vyživené radost pohledět 🙂 , tak snad to dělám správně. Jednou jsem i volala p. S., protože jsem našla na int článek o tom, že vápník je z mořských řas špatně vstřebatelný, že tvoří jakousi sůl, či co a hrozně jsem se vyděsila. Ale p. S. řekla, že je to naprostá hloupost, a divila se, že už tak málo kojím (2 koj). A že dávám hodně obilovin - viz Stevey - já totiž dávám k snídani pouze kaši a cítím, že je to chyba. A k večeři máme taky kaši. K obídku celé jídlo - obil, zelen, lušt, ale taky občas domácího králíčka a zeleninu.
U nás bylo ale to specifikum, že malá měla od 1. týdne hleny ve stoličce - podle mb - moje zátěž na mléko, které jsem samo v těhu jedla ve velkém. Takže k mb mě "donutila" Baruška. Už máme chvála bohu po problémech, ale asi se budeme muset holt držet. Stejně se přiznám, že jsem do jisté míry nervózní, mám obavy, abych jí dala na jednu stranu dost a na druhou, aby něčeho zase neměla příliš.

parybko: Já jsem někde četla, že holá obilovina vydrží v uzavřené dóze v ledničce až tři dny. Možná bych to asi nemrazila - nejsem si jistá, jestli, tak jak to píše stevey - mráz není nějaká extrémní energie, která není přátelská s energií jáhel ..... 😅 - fakt v tom nemám moc jasno, ale tp bych to už asi nemrazila

listicko: občas si objednávám věci přes internet, možná bys ji tam někde sehnala, když je toho víc, tak se vyplatí to poštovné 100, protože já si pro jídlo taky jezdím do Nového Jičína, takže dvě jízdenky, nákupní salátek, a 100 je stejně pryč 😎 www.BIOOBCHOD.CZ

někde výš padl dotaz, jestli se zaštipuje dýně hokaido - vité to někdo? A kdy je vlastně zralá? Zasadila jsem si asi 10 sazenic (kdyby se některé nechytly) a teď už se trochu bojím vyjít na zadradu - 😅 Letošní báječné počasí neuvěřitelně odpálilo jejich růst. Už mi přebujela přes maliny, expanduje k sousedům a to ani nemluvím o ubohém salátku a brokoličce. 😖 Doufám, že nevyvrátí ten plot, to by byla asi pěkně drahá zeleninka pro děťátko.

lenkakt
21. črc 2008

Mám dotaz na "cestovní" svačiny pro cca 2 leté dítě: Co je podle MB vhodné tam, kde bych jako "normální" matka vzala s sebou misku piškot, případně nějakých obyč. sušenek nebo rohlík? Myslím tím svačinu dopolední nebo odpolední, co se nese s sebou na hřiště.

Jsme takoví makrobiotici "do oběda" - k snídani kaše, v poledne většinou jídlo respektující zásady MB (alespoň částečně), ale odpoledne k svačině nastoupí většinou jogurt/kefír/kousek pečiva a večeře je chleba s něčím (nejčastěji sýr).

Zajímá mne, čím by praktikující MB nahradili tu svačinu, případně ten chleba s něčím. (V současné konstelaci si neumím představit, že bych vařila ještě večeře, jsme hodně často dlouho venku a na přípravu večeře pak je cca 10 minut, nebo si ji neseme s sebou na hřiště - chleba s pomazánkou např.).

Díky všem za inspirace. Zajímá mne to pro dceru i pro sebe - kvůli synkovým prdíkům potřebuju zásadně omezit pečivo, to mu opravdu vadí. Ale úplně se pečiva asi nevzdáme, to si nějak neumím představit. Vyrostla jsem v rodině, kde se chleba jedl ke všemu.

nevril
21. črc 2008

Ahoj holky
zrovna jsme se vrátili z pětidenního pobytu na festivalu a v penzionu, kde samozřejmě byl problém ohledně jídla, tak jsme prostě dělali kompromisy, synek má trochu průjem a já jsem unavená, ale někdy to prostě jinak nejde, tak nevěšte hlavu, že sem chodí jen 100% makrobiotici . 😉
Myslím, že takový tady snad není nikdo, kdo by si občas nedal alespoň kousek chleba, ovšemže po světě jich chodí víc, ale my jsme zatím začátečníci a máme svou minulost...
K těm svačinám: oceňuji Lenko, že máte alespoň půlku dne mb, ovšem ten zbytek vaše zdraví skutečně poznamenat může. Řeknu ti, co dávám já, i když to asi taky nebude úplně košér. Odpolední svačina je vždy sladká, buď sójový jogurt Ala (schválený panem Zerzánem, když jsem mu hystericky sdělila, že už si opravdu nemůžem koupit nic na svačinu ani ve zdravé výživě), nebo rozvar z ovoce- jablka, jablka hrušky, meruňky, atd... rozvaříš to s pár zrnky soli ve vodě, pomačkáš šťouchadlem, přidáš trochu maizeny a je to, dolů dávám někdy trochu rýže, nebo cornflaku bez cukru. Pokud chceš slanou svačinu, je to těžší, často když jsme mimo dům dám křehký plátek kukuřičný , v lepším případě obilnou placku upečenou v troubě s lušt.paštikou a zeleninou.
Večeře - vždy vařená, dokonce není vhodná jen polévka, dítě potřebuje vydržet až do rána a polévka, když se nezajídá chlebem nestačí, pokud opravdu nemůžeš jít s dětmi o něco dřív domů, vezmi alespoň do misky nějakou přílohu, třeba rýži s tofu a smaženou cibulkou, k tomu pár kousků čerstvé zeleniny. Lepší je ale jít domů dřív, mít uvařenou přílohu a k ní jen rychle podusit zeleninu třeba s červenou čočkou, tempehem, nebo prostě s něčím, co se rychle uvaří, i luštěniny si můžeš vařit dopředu.

nevril
21. črc 2008

Jinak jáhly ani jiné jídlo určitě nemrazit, extrémní jin, jak už bylo řečeno.

Dítě nejlépe přesvědčíte aby jedlo zdravě vlastním příkladem, opravdu, jinak je to jen házení hrachu na stěnu. Taky to chce nebýt extrémista a vše dítěti vysvětlit, cukr je nevhodný, protože ničí zuby a když se ho sní moc, bolí po něm bříško, mléko, protože by jsme po něm měli rýmu nebo bolavé uši, chipsy, protože po nich bolí bříško. Pokud si dítě přesto chce dát a je mu už ke dvoum letem, dala bych mu, samo potom často zjistí, že mu dané jídlo opravdu nedělá dobře, často mu ani moc nechutná, s vyjímkou sladkostí, ty chutnají snad všem. Malej takhle sám přestal jíst vejce, salámy, chipsy a hranolky ochutná a dál je nechce atd, dokud jsme vše zakazovali, byl po tom jak divej. Samozřejmě že lepek ani mléko nedostane, jelikož nemůže, ale sám ostatním dětem říká, že to nemůže, protože by ho pak bolelo bříško.
Teď jsem měla týden na hlídání holčičku, která se jinak stravuje běžně a celkem v pohodě si zvykla, krom toho, že jít s ní do obchodu je fakt peklo, bonbony zmrzlina atd, spokojila se ale třeba s musli tyčinkou, sojovým jogurtem atd. Držela jsem ji zkrátka, jelikož mi ji dali nemocnou- zahnisaná rána na kolenu a z toho zvětšená uzlina v tříslech - mj jí maminka dává dětská probiotika obsahující umělé sladidlo - kvůli zácpě, kterou na naší stravě vůbec neměla. Po týdnu bez léků na mb stravě je holčička se zdravým kolenem a uzlina je poloviční, taky předtím chrápala a byla trochu zahleněná - po vysazení mléka to úplně zmizelo. Tak se holky držte, opravdu to stojí za to, i když je to boj.

ivka144
22. črc 2008

Ahojte, chcela by som poznat Vas nazor... Ja sa stravujem pomerne hrozne, vratane masa (obcas) a sladkosti a nejakych mliecnych produktov a pod. Ale chcela by som sa polepsit.A najma malemu zabezpecit co najlepsiu stravu. Nemyslim, ze MB, ale obraciam s ana Vas ako na tych, co vedia o zdravej vyzive vela. Viem, ze strukoviny a orechy, zrna, plody su tie veci, ktore bezna strava na skodu najviac vynechava mozno. Ale poculi ste niekto o vyzive podla krvnych skupin? Niezeby som to brala, ze to je cista pravda, ale su o tom nejake veci, studie, knihy a tak mozno nieco pravdy na tom je. B-ckari napriklad maju skodlive potraviny (okrem inych aj - slnecnica, sezam, kokos, vacsina strukovin. A prave tieto veci by som malemu (s krvnou skupinou B) chcela davat do prikrmov... Neviete nieco o tom? Vdaka.

lenkakt
22. črc 2008

Nevril, díky za inspiraci.
Směrem k MB mám opravdu největší problém s "operativní" svačinou, když se výletuje a je mimo domov a s rychlou večeří, když se vracíme pozdě z hřiště, zahrady či výletu. 100 % MB je pro nás nedostižné, to by asi neprošlo ani přes tatínka, ale ráda bych toho do jídelníčku zatáhla co nejvíc.

Dcerka je bledý typ (blond, modré oči) a poměrně často mívá kruhy pod očima, přitom mi spí dobře. Může být důvodem "nevhodná" večeře? Protože nejčastěji je to opravdu chleba se sýrem - vášnivě to miluje. Pořád mi to vrtá hlavou. Ona je naprosto zdravá, zatím měla jen 3x rýmu, jinak vůbec nic, ve srovnání se stejně starými dětmi je to v podstatě zázrak. Ale ty kruhy pod očima za normální nepovažuju, o nějaké zátěži organismu to asi svědčí.

Poslední dotaz: jsem vegetarián (manžel ne a dcera občas někde kousek masa taky sní, takže u nich to neřeším). Když omezím mléčné výrobky na minimum, co pak vitamín B12 (v tempehu není ani v kvašené zelenině, to je bohužel pověra). Jak tohle řeší přítomní vegetariáni? Tablety? Zajímá mne i kvůli dětem. V těhotenství se synem jsem si schválně nechala B12 změřit a byla jsem těsně na dolní fyziologické hranici, což není dobré. V těhotenství jsem taky zásadně omezila mléčné výrobky - neměla jsem na ně vůbec chuť.

riva
22. črc 2008

Ahoj Lenko, pokud si matně vzpomínám, tak kruhy pod očima souvisí s oslabenými ledvinami. Tzn. příčinou může být hodně tekutin-hlavně džusy,sladké limonády, hodně soli ve stravě-chléb a jiné průmyslově vyráběné pečivo, sýry (nejhorší jsou taveňáky), také velké množství bílkovin oslabuje ledviny. Někdo se také může narodit s již oslabenými ledvinami. Ledviny jsou akumulátor naší energie a pokud si přes noc neodpočinou, tak to má pro nás následky v podobě únavy aj. Nejsem vševěd, být Tebou, tak bych se obrátila na paní Strnadelovou, určitě by Ti poradila, kterým potravinám se má Tvoje holčička vyhýbat.

nevril
22. črc 2008

Ivko - to je těžké, vždycky si holt musíš vybrat, co je ti kolem zdravé stravy nejbližší, co se ti skutečně osvědčí a podle toho jednat. Výživa dle krevních skupin je pěkná věc, když ale vynecháš veškeré luštěniny, tak to podle mě ideální není, dřív se tím lidé živili běžně a byli zdravější, než my na dnešní maso-mléčné stravě. Sezam a kokos myslím vynechat můžeš jsou i jiná semena - dýňová semena. Já zas měla podle krevní skupiny, že mi vůbec nevadí mléčné výrobky a škodily mi velmi. MB mi pomohla víc než vegetariánství v mnoha ohledech, ale říkám, chce to zkusit. Kruhy pod očima taky myslím v pořádku nejsou, mohou souviset i s játry, co jsem slyšela. Pokud je dítě ale bledý typ, asi jí jdou vidět kruhy snadno a jinak je tolik zdravá... no chce to zvážit.

Lenko - Každopádně já opravdu nejsem zastánce mléčných výrobků, vidím na mnoha dětem, jak jim škodí. Když tak ve velmi malém množství a neboj se doktorů- polovina světa nemá ve výživě kravské mléko a je zdravější, než my. Děti jim rostou a nemají furt rýmu kašel ekzémy atp. Kravské mléko je určené teleti, to je podle mě jasný fakt a pokud ho má člověk ve výživě má to být jen zpestření.
Zkus holčičku navyknout na luštěninové paštiky, uzené tofu na chleba (pokud pečivo potřebujete), u dětí je strava i zvyku, malej taky miloval sýr a teď stejně miluje tofu. Chléb se dá koupit i kvašený - ason - ve zdravé výživě, nebo alespoň nějaký celozrnný z contrylifu.
S tou b12- toho bych se příliš nebála, četla jsem výzkumy, kde bylo dokázáno, že tělo se dovede přizpůsobit a přestože měli vegani nižší hladinu b12 v krvi byli zdravější než zkoumaná část běžně se strav.lidí, kteří měli hodnoty b12 vyšší. Jinak my občas jíme vajíčka...

orisek1
23. črc 2008

ahoj holky,

lenkakt: ad svaciny - mi dopoledni svacu vetsinou vynechavame, protoze malej ji rano polevku kolem 9 hod., pak do 11 spi a kolem 12 ma obed, ale kdyz se nahodou vzbudi, tak dostane na zakousnuti kukuricne krupky nebo kukuricny krehky chleba. Odpoledne mu uvarim nejake ovoce nebo zeleninu. ad vecere - hodne se mi osvedcilo navarit na obec vetsi mnozstvi obiloviny (ryze, jahly, kukuricna krupice, bulgur atd.) a co zbyde, necham k veceri. Delam z toho kasi - ke zbyle obilovine priliju vodu a rozvarim ji, k tomu uvarim zeleninu bud zvlast, nebo ji dam varit primo do te vody, ve ktere rozvaruju obilovinu. Povarim to tak 10-15 minut a stouchadlem na brambory to vsechno rozmackam, cimz to dostane kasovitou konzistenci. Je to fakt rychly.

orisek1
23. črc 2008

jinak malej taky miluje obilne placky a mb palacinky. Ty placky se daji uchovavat 2,3 dny, takze se daji jako svacinka dobre pouzit

orisek1
23. črc 2008

Nevite nektera, jak makrobioticky lecit nechutenstvi po strevni viroze? Malej mel jeden den prujem a horecky, to mu do druheho dne prestalo, dle dr mel byt na diete, tak jsem mu davala ryzovou kasi a varenou mrkev. To jedl asi dva dny, ale pak prestal uplne jist i pit, jen se kojil. Nakonec jsme kvuli velkemu vahovemu ubytku skoncili v nemocnici.
Vcera nas pustili domu, uz ji pekne, ale kdyby se situace nekdy opakovala, tak co mu mam dat, aby to byla dieta a soucasne to povzbudilo chut k jidlu???
Jinak je teda nemocnicni strava pro makrobiotiky docela vaznej problem. A i pro nemakrobiotiky. Malemu treba porad chteli davat piskoty, ackoliv i sam vyrobce na sacku uvadi, ze je to az pro deti od tri let. Taky nam dvakrat chteli dat puding z normalniho kravskeho mleka s buchtou nebo smetanovy jahodovy jogurt. Vsechno samozrejme dost slazene. Nastesti jsem si mohla misto toho rict alespon o masozeleninovy prikrm ve sklenicce, coz maly nakonec jedl k snidani, obedu i vecery. Kdyz ale sestry videly, ze ji sklenicky, tak mu hned na svacinu zacali davat ovocnou vyzivu, taky samozrejme slazenou. To jsem mu uz dat musela.
Uz jsme doma, tak jsme najeli na nasi stravu a malemu nastesti porad chutna. mela jsem strach, aby kvuli tomu slazeni nezacal odmitat normalni jidlo. ( i kdyz teda na mnoha frontach vedu spor o tom, co vlastne je a neni "normalni" jidlo)

😖

lenkakt
23. črc 2008

orisek1: můžu se zeptat na recept na placky?

ivka144
23. črc 2008

Nevril - vdaka za odpoved. Niekedy mam zmiesane pocity. ak by chcel clovek jest podla krvnych skupin, zaroven vege alebo MB alebo este podla nejakych inych veci (cojaviem, horoskop - resp zivly, podla predispozicie na choroby a pod.), tak by urobil prienik vsetkych povolenych potravin a ostala by suchy ryza 🙂

Inak ozaj polovica sveta neje kravske mlieko??

A este prosim o radu - JAHLY, to je tusim proso, nie? Mam doma proso tak, co su male gulicky, ma to taky charakter ako ryza, aj pouzitie - do polievok alebo ako priloha. Existuje proso aj v inej podobe? A proso je vlastne to iste ako ovos, nie? Teda jedno je lupane, druhe nelupane, ale ta ista obilnina to je... Ale slovo jahly je len na to proso?

mracik
23. črc 2008

ivka, jáhly sú proso, v česku asi nemajú špeciálny názov pre lúpané proso, na slovensku je to pšeno. Ako "príloha" sa používa len pšeno, nelúpané proso sa musí pomlieť. Ovos je úplne iná obilnina

ivka144
23. črc 2008

Jaaaj, som to schaosila. Dakujem Mracik, hej, hej, proso a pseno. Len ma zaujimalo,lebo neviem ktora pisala, ze kupuje kasu jahlovu v DM od Alnatury. U nas maju len ovsenu, spaldovu a 4-zrnnu.
A pouzvate pseno ako kasu? Napriklad aj s bananom? (Sice v MB asi nie, kedze to je vraj zla kombinacia - obilniny a ovocie, co?)

orisek1
23. črc 2008

lenkakt:recept je na makrobiotika.aspone - jak sem davala odkaz Parybka. Najdes to pod nazvem "chlebove" placky, pripadne vyhledavani receptu podle slozeni - pohankova lamanka, nebo kukuricna krupice

nevril
24. črc 2008

ivko banán se v mb nejí vůbec- tropické ovoce, považuje se za jeden hlavních důvodů abnormálních zvětšení krčních a nosních mandlí, podobně jako zmrzlina))) takže pozor

oříšku- při střevních chřipkách je vhodné dát kuzu - povařené minutu k pití 3x denně, prvních 12 hodin klidně hladovka, potom propasírovaná rýžová kaše natural v malých množstvích, dle toho, zda dítě má chuť. Střevní sliznice se tak může zhojit a nemusí dojít k dlouhodobému nechutenství. Podle mě by se ti malý zlepšil i bez nemocnice, zkusila jsi nejdřív zavolat dr. strnadelové? Často pomohou i homeopatika nebo já dávala i zelný nebo tofu obklad na oblast žaludku při bolestech bříška. Rozhodně nevěřím tomu, že by se malému rozvinulo nechutenství protože nedostával chutnější stravu, spíš nechutenství způsobil zánět sliznice žaludku nebo střev, který se nejlíp zhojí hladem, proto si myslím, že odmítl určitý čas jíst úplně.