Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

listicka77
5. srp 2007

Jé, to by kluci od švagrové byli nadšením bez sebe... 😀😀😀

tiki
5. srp 2007

Ja teda, kdybych takovejhle dort dostala, bych na nej asi moc chut nemela 😝

listicka77
6. srp 2007

Jo, tak to já taky ne. A kdyby to někdo přinesl mému dítěti, tak budu strašně skřípat zuby. 🙄

ro.le
autor
7. srp 2007

Tak tady to konečně je( 🙄 nestíhám...):

Dort k 1. narozeninám (těsto dle vlastního experimentu - poprvé jsem to zkusila na borůvkový koláč 😵 )
1/4 sklenice rýžového sirupu (Countrylife, 500g)
1 vejce (jak říká Strnadelová - občas jedno vajíčko do vaření nevadí, obzvlášť když je od slepičky z domácího chovu)
1 hrnek mouky (dala jsem 1/2 špaldové celozrnné a 1/2 bílé pšeničné, oboje bio)
1/4 hrnku oleje (sezamový nebo slunečnicový za studena lisovaný)
1/4 hrnku teplého mléka (obilné mléko - já dala asi kukuřičné sušené + vodu)
1/2 prášku do pečiva bio (Alnatura z DM)

sirup a vejce nejdřív ušlehat do pěny, pak postupně přidávat vše ostatní a nalít do vymaštěného a vysypaného kastrolu. Péct dozlatova. Pokud je to někomu málo sladké, přikápněte javorový sirup nebo něco...

když na to dáte nějaké ovoce + drobenku, tak to ani nemusí být tak sladké.

Vyzkoušejte a napište, těším se 😵 😵 😵

ro.le
autor
7. srp 2007

AD kojení: Nevril, ty ještě kojíš? A kolikrát denně? My to teď omezili jen na před usnutím a ráno. Ona se totiž v noci probouzela na kojení i 5x a ze mě byla skoro mrtvola 🙄 tak k ní v noci začal vstávat manžel a teď už spí krásně celou noc.

AD doktorka: My chodíme k normální dětské tady u nás. O tom jak jíme se nijak nešířím a nikdo se na nic naptá. Když je problém tak jedeme ke Strnadelové - s Klárkou jsem tam byla jen 1x a to jsem tam vlastě jela hlavně kvůli sobě, jinak jsme občas využili konzultací po telefonu.

lenkase
7. srp 2007

ro.le
Prosím, mohla bys mi vysvětlit, proč dáváš do těsta ten slunečnicový nebo sezamový olej za studena lisovaný? Má to nějaký důvod? Nechápu.

ro.le
autor
7. srp 2007

já doma jiný nepoužívám, jen na smažení je mi ho líto tak to použiju obyč. V těch za studena je nepoměrně více vitamínů a minerálů (ty se tepelnou úpravou nezničí - mimo vit. C jestli si to dobře pamatuju 😕 a ten tam rozhodně není), takže nevidím důvod je nepoužít. Navíc ty obyč (ne za studena lisované) jsou vyráběné nějak za pomoci chemie. Jako že se do těch olejnin přidá nějaký sajrajt aby se z toho vyždímalo co nejvíc.

nevril
7. srp 2007

ahojda holčinky!!!
byli jsme u mamči v Jeseníkách, tak jsem nepsala... Už jsem se těšila na diskuzi. Aknelo odsoudit tě kvůli jídlu by bylo nehorázné, to by jsme byli jako ti, co odsuzují nás. Hlavní je být v pohodě, s tím souhlasím. Nám stačí standartní mb strava, hlavně o tom hodně čtu, to je základ, pak tě na ostatní potraviny typu mléko rychle přejde chuť, obzvlášť když máš ty problémy, co jsme měli my - neustálé zahlenění, rýma, častý kašel... Někdy si na oslavě, nebo když se pije pivo (občas si dopřeju, spíš ale kvůli druhým, já bych se bez něj obešla))) tak si dám kousek masa...pak se z toho ale tři dny dostávám, hned z toho mám mírný zánět střeva...zácpa, nadýmání atd. Já měla donedávna hlavně problém vyloučit sladkosti a kávu, šlo ale spíš o to někam si sednout na kafe a zákusek, odpočinout si... to se ale taky lepší, zvykám si na to dát si jen čaj...nebo malýmu džusík))) mimochodem dnes jsem si po dlouhé době dala pár kousků čokolády a udělalo se mi tak nevolno, že si nadlouho nechám zajít chuť. Prima je, že už mi ani nechutnala, prostě si radši dám nějaký mb moučník, nejlíp vařený.

nevril
7. srp 2007

Byla mi doporučena nejnovější mb kuchařka od Průchové - zaručeně korektní makrobiotika. Jmenuje se "Jak jste klamáni". Je to skvělá knížka, můžu doporučit. Mnohé jsem díky ní pochopila a mnohé chyby, co jsem dělala ve stravě své i malýho díky ní odhalila. Například - ráno nejlépe obilné kaše z celých zrn, vločky jen tak jednou týdně a polévky ne- jsou nedostačující.
Nebo - moučníky nejlépe vařené ne pečené a když pečené tak málo. Chleba - kváskový a jen jednou týdně - je pečený-dost stahující.
často dělat mb talíř a jako bílkovinu dávat hlavně luštěniny- čočku, č.čočku, f.azuki... nebo tofu natural. Méně seitan, uzené tofu atd. Proč? protože je to všechno často dost přesolené a taky jsou lepší přirozené potraviny, ne ty zpracované.
S tím chlebem my to moc nejde, ale fakt je že tyhle opatření nám dost pomohly proti té chuti na sladké.

lenkase
7. srp 2007

ro.le, mě by to právě přišlo líto i do toho těsta, právě proto jsem se ptala. Myslím si, že všechny antioxidanty jsou po 45 stupních mimo. Za studena lisovaný, za studena použitý. Ale zkušenosti s tím máš ty, ne já, ale pro děcko to vlastně nnejde brát jako škoda. S makrobiotikou jsem taky nějaký čas žila, je tam hodně !!! věcí dobrých, ale hodně věcí o kterých teď vím, že jdou dělat líp. Jinak držím pěsti a malá je neskutečně podle tvého příspěvku zdravá, tak abych to nezakřikla a ať vám to vydrží. Ještě poznámka - je zajímavé, že použití slova sajrajt (v těle, z masa) může vyvolat takovou odezvu jako dnes v těhulky vegetariánky. Je zajímavé, že jsi ho i ty zde použila.

ro.le
autor
7. srp 2007

ještě ohledně těch olejů - vrtalo mě hlavou jak to vlastně je a něco jsem našla v Biokuchařce H.Zemanové:
Při výrobě levných olejů se k semenům přidává rozpouštědlo. Olej se pak rafinuje, odkyseluje přidáním louhu sodného, bělí a dezodoruje, přičemž se vystavuje teplotě až 270st. Z toho vznikne olej bez chuti, barvy a vzácných živin. ... Říká se, če se panenské oleje nesmí zahřívat, protože by vznikaly škodlivé látky. Jenže co by se muselo říkat o rafinovaných olejích, které vznikají při vysokých teplotách? Škodliviny z panenských olejů vzniknou, až když olej na pánvičce začne kouřit. Jsou ale i panenské oleje které by se nidky neměly zahřívat (lněný, z pšeničných klíčků). Na vaření a smažení je nejlepší panenský olivový či sezamový. ...

ro.le
autor
7. srp 2007

Lenkase, já jsem si z MB vzala základ, ale řadu věcí přizpůsobuji dle různých situací (manžel, návštěvy u nás, cestování, ...) Vyhovuje mi tak i volnější přístup MUDr. Strnadelové raději než paní Průchové, která je na sebe i ostatní dost tvrdá. (Ale vše má dvě strany mince - před pár lety na předvánočním MB kurzu v Dobrušce byla jako host i paní Průchová. Všichni jsme jako pozornost dostali od jedné účastnice nádherně vyzdobený perníček - podotýkám že klasický s cukrovou polevou - a jelikož jsme seděli u stolu poblíž tak jsme s mamkou viděly na vlastí oči jak nenápadně si na tom perníčku paní Průchová záhy pochutnala!!!!!!!!!!!!!!! To byl okamžik zlomu: Nic nelze brát dogmaticky!
Nejen proto bych byla ráda, kdybys tu napsala co jde podle tebe dělat líp než striktní MB. zejména pokud máš osobní zkušenost. Já většinou jen argumentuju tím, co si někde přečtu - nějak to na sobě nevidím jako třeba nevril. Možná těm signálům mého těla jen neumím naslouchat...

Jinak výzva pro ostaní MB zkušené. Pište sem postupně všechny info které vám připadají zajímavé a důležité, když na to narazíte. Já třeba řadu věcí pozapomněla a ráda si je připomenu. Co třeba začít s těmi oleji a doplnit to, co jsem psala já 😉 ?

listicka77
7. srp 2007

K těm olejům: nevím, co Zemanová myslí "levnými" oleji, ale tohle je, pokud vím, metoda, která se dnes používá v podstatě výhradně (ale jestli někdo pracoval v tukovém průmyslu, tak ať mě klidně opraví). Lisování za tepla je dávno překonané, dnes se to dělá těmi rozpouštědly. Ta se z toho pak musí odstranit (no a kdo vám zaručí, že se to podaří stoprocentně, že... 😝). Ale jinak používám i obyč. oleje. 😀 Ale co se týče toho, co se děje s panenskými oleji při smažení, tak to by mě taky docela zajímalo. Občas si dělám zeleninu na olivovém, m.j. proto, že mi to prostě chutná.

Lenkase, nebuď taková citlivka, to ještě byla reakce celkem v mezích. Dějou se na diskuzích běžně mnohem horší věci...

ro.le, ten dort se pokusím vyzkoušet co nejdřív, docela mě zajímá. Trochu mě překvapuje, že používáš i bílou mouku, tu já jsem z pečení vyřadila už před mnoha lety. Peču stopro celozrné a chutná mi to (takže i tenhle recept si upravím). S těmi sirupy (kromě nějakých vánočních pokusů s javorovým) nemám zatím žádnou zkušenost, peču sice z CZ mouky, ale normálka s cukrem. Tak aspoň zkusím něco nového. Koukala jsem na nějaké recepty v Radosti z jídla, ale tam je všechno z vařeného obilí a to se u nás doma nevyskytuje (jó my nemakrobiotici... 🙂).

nevril
7. srp 2007

ro.le já kojím 2-3x denně, zhruba ve stejnou dobu, nikdy ne v noci, to jsme stejně jako vy, kolem roku věku zrušili, aby jsme se konečně vyspali!!! A ti, co na to neměli sílu (z mých kamarádek se stejně starými dětmi)kojí v noci dodnes... někdy je lepší neustoupit úplně ve všem, aby to člověka nezničilo. 🙂
Jinak krásný dort, rodinka i Klárka. Taky jsem se pokusila o vytvoření fotoalba, tak jukněte. jmenuje se Rodinka Klímků

ro.le
autor
8. srp 2007

Nevril, poslala jsem ti už pár zpráv přes interní poštu, ale tys nereagovala - dostalas je? AD kojení - poraď jak to mám udělat. My teď zavedli to, že malá spí s taťkou celou noc. Já ji jen na noc nakojím a pak táta uspí a v noci jen dává čůrat. Ráno pak zase přijdu a nakojím. Když jste zrušili noční kojení - začal malý spát celou noc? A nechtěl potom víc kojit přes den? Já už nevím co máme udělat aby to bylo dobře a malé jsem na dušičce neublížila .... 😨

ro.le
autor
8. srp 2007

listicko, bílou mouku jsem si tuhle koupila bio už ani nevím proč a je kvalitou nesrovnatelná s normální bílou. Prostě jsem jí do toho dortu dala už ani nevím proč. Občas ji někam přidám když vím, že to budou jíst i "normální" ( 😀 😀 😀 ) lidi. Když jsem začala koketovat se zdravou výživou, tak jsem vše měnila z černého na bílé např. žádná bílá mouka atd. a teď se k něčemu nějak asi vracím (to jsem si právě teď uvědomila) asi mi dělá lépe dělat 'kompromisy' než být 100% ortodoxní MB a mít z toho stres že něco musí být tak a onak, když to zrovna jinak nejde. 😅

listicka77
8. srp 2007

Bílou bio mám taky, ovšem koupila jsem ji omylem místo celozrnné. Používám ji na zahušťování polévek, omáček apod. Já jsem ortodoxní pouze v nejedení masa, jinak jsem si klidně čas od času dopřávala různé nezdravé úlety jako smažený sýr a podobně (ale to teď v těhu samozřejmě ne) a můj stravovací styl se nedal nacpat do žádné škatulky. V pečení se ale realizuju jen z cz mouky (no bývá to zřídka, nějak si na to nejsem schopná udělat moc čas). Kdyby to bylo namixované s bílou, tak manžel stejně bude frfňat, že to škrábe v krku a mně to vyhovuje víc "čisté", takže tady bílou prostě nepoužívám. K dortu se doufám dostanu ještě v tomhle kvartálu... 😀
Co se týče MB, tak mně pořád připadá, že se všechno moc tepelně upravuje (že je málo syrového) a taky se mi nezdá moc dobré (jestli se teda dobře orientuju), že se dost omezuje ovoce. Přijde mi, že utrhnout si čerstvý plod (ale i vytáhnout mrkev ze záhonku) je ta nejpřirozenější věc na světě... Ale tím fakt nechci říct, že je MB špatná. 😉

aknela75
8. srp 2007

Listicko ta tepelná úprava je kvůli stravitelnosti, si myslím a řídí se to ročními obdobími, tzn. v létě je daleko více ovoce a zeleniny tepelně neupravené, než v zimě. A omezování ovoce je kvůli kyselinám. Když jíš moc ovoce, tak se ti překyseluje zažívání. To s tím utrhnutím plodu je správné, MB doporučuje ovoce a zeleninu domácí. To, že používají také japonské sojovky a řasy a teď mne nenapadá, co ještě, je asi v poho, že je ze stejného podnebního pásma.
To s tím překyselením zažívání vím na vlastní kůži. Jen to mám také od lepku. Já ho taky moc nemůžu, jako náš prcek. A z mléka. Já jsem makrobiotiku podle Strnadelové přesně dodržovala tři měsíce a potom jsem si k tomu přidala kozí výrobky. A teď se řídím makrobiotickými zásadami, ale nejíme tak pokaždé. Nevím, jak to máte s příbuznými, ale třeba tchyně je z toho na mrtvici, že malý nesmí určité věci a když někomu vysvětluji, že malý nesmí to a to, tak na mne koukají jako na cvoka. Asi jsem moc slabá. Každý si totiž myslí, že je to jen na nějaký čas. Hrůza. To jsem se ale nějak rozepsala. Tak už končím.

ro.le
autor
8. srp 2007

Listicko, v pohodě!!! Záleží to jen na tom co ti dělá dobře. Já si sice syrové ovoce dávám (prostě nemůžu odolat 😠 ), ale většinou mi hned začne pálit spodní okraj dolního rtu. Jako třeba teď po melounu 🙄 , taky mi to dělá čerstvá mrkev, o ovoci ani nemluvě 😠

nevril
9. srp 2007

já si taky myslím, že je to na každém z nás, ale často si člověk plete intuici těla s chutěma, na to je třeba být opatrný. Většinou když člověk jí nějakou dobu standartně mb, tak se mu chutě hodí do přirozenější podoby a pak mu je třeba po něčem nevhodném spatně atd.
Mimochodem koukala jsem do průchový že kozí mléko a výrobky z něj jsou v pásu mírný jang, to mě překvapilo, kravské mléko je totiž jing. Takže jeho účinky jsou asi jiné, než u kravského...

nevril
9. srp 2007

Ro.le už jsem odepsala nevšimla jsem si toho, promiň

aknela75
9. srp 2007

Já mám teď chutě děsný. Potom se přejím a je mi z toho na nic. Taky jsem po MB krásně shodila a co ji dost porušuji, tak zase kynu. Ani jsem se raději nevážila. A to máme na zahradě dostatek zeleniny a i kdybychom neměli, tak jí koupím, takže bych mohla místo mlsání jíst zeleninu. Jsem fakt hrozná. Co třeba vaříte k obědu. Napište nějaký recept, pokud budete mít čas. Vaříte taky maso? A jak?

kitka123
9. srp 2007

Ahojte,
ja jsem ovoce Adelce taky nedavala, az letos v lete, okolo roku a pul, ale jenom bud lesni (boruvky, maliny) a nebo ze zahrady tresne a svestky atd. Ovoce urcite prekyseluje, takze fakt v omezene mire a jenom v sezone.
A co se tyce bile mouky, myslim, ze deti by ji mely obcas dostat, protoze se jeste nemaji velmi z ceho cistit, takze nepotrebuji 100% cela zrna.

kitka123
9. srp 2007

A jeste jsem se chtela zeptat, znate Amasake? Objevila jsem to nedavno v jednom bioobchode, je to takova pochoutka z kvasenyho obili, ma to vyrazne sladkou chut, obsahuje to hodne enzymu a je to super treba do kasi nebo detskych dezertu.

nevril
9. srp 2007

ahojda kitko, amasake znám a mám v plánu pokusit se ho vyrobit, neboť je zbytečně drahé a u nás ho ani neseženu))) vím že se dělá z rýže a z pšenice naklíčené nebo z nějaké jiné rýže.
aknelo, tak ty chutě to znám ...., vždycky když si řeknu, že budu jíst čistě mb, tak to záhy poruším, neboť mé chutě naroustou do velkých rozměrů. Stačí mi ale dát si jen kousek, když toho sním víc, je mi pak špatně. Třeba včera jsem měla croissant s čokoládou plus kousek pizzy a dnes mám z toho rýmu hihi.
Ptala ses co vaříme k obědu, tak mi máme dnes kuskus s hráškem a kukuřicí k tomu rybí prsty (to jsou ty chutě...) a dušenou kedlubnu plus pickles a čerstvá zelenina. Samozřejmě je lepší mít rybu třeba v podobě filé, ale ...

aknela75
9. srp 2007

Nevril, prosím Tě dej mi sem recept, jak děláš tu kedlubnu, máme jich nějak moc přerostlých na zahradě. A jak děláš pickles nebo ho kupuješ? To bych taky brala recept, když budeš tak hodná.
Kitko, amasake taky znám, dělala jsem ho doma z naklíčené pšenice. Je to fakt hodně sladký. Moc se mi ten pokus líbil. Koupený to bude asi chutnější, protože tam se to dělá myslím z rýže. Jen to bylo na mne dost drahý.

kitka123
9. srp 2007

Holky a muzete dat postup jak se to vyrobi? To bych rada zkusila, tady v BA jsem koupila sklenicku za 194 Sk, hruza co?

ro.le
autor
9. srp 2007

holky já dělávala v začátcích svojí mb amasaké skoro každý měsíc a není na tom nic těžkého. Už jsem ho ale nějak dlouho nedělala a tak děkuji za připomenutí kitko a brzo ha pro malou udělám.
Já ho dělala buď z jahel nebo z rýže natural - musý být dobře vařené a až zchládnou cca na 40-50st. (je to teplé ale ruku na tom udržíte) přidáte trochu rozmixované naklíčené pšenice a zamícháte (cca lžíci na hrnek nevařeného obilí myslím). Já to vždycky přendala z hrnce do teplého kameňáku, přikryla, zabalila do deky a dala do peřiny v posteli. Je nutné to občas zamíchat, aby to sládlo rovnoměrně. Po pár hodinách (min. asi tak 4hod ale nechávala jsem to i přes noc) je to sladké a lze konzumovat. Pro delší uchování (1-2dny v lednici) se musí nechat přejít varem - a ono to ještě trochu dosládne. Jak to píšu tak mam na to hroznou chuť a hned to jdu udělat. Samozřejmně nemám naklíčenou pšenici, ale lžíce celozrnné pšeničné mouky stačí - já to s tou naklíčenou dělala málokdy.

ro.le
autor
9. srp 2007

aknelo, nevril - ty chutě taky znám ☹ 😠 Když už jsme u těch hříchů - my včera byli na návštěvě a kvůli nám se peklo atd. takže švestkový koláč, grilovaný hermelín a trochu klobásy 🙄. Je to děsné, já vím, ale pochutnala jsem si a na nějaký čas to zas nemusím vidět. Taky mám tendenci ubíhat od čisté mb, ale PRÁVĚ PROTO jsem zakládala tuto diskusi, aby jsme se vzájemně podporovaly. Snad mě chápete 😉

ro.le
autor
9. srp 2007

jinak dnešní oběd: Klárka zeleninová pasírovaná polévka s cizrnou, já (byly jsme u mé mamky) zeleninová polévka s čočkou a švestkové knedlíky (z cz mouky, sojového mléka a bez cukru) s mákem, sojovou smetanou a javorovým sirupem. Bylo to výborné - snědla jsem jich 7!