Kváskový chléb

luthien.k
28. únor 2012

Ráda bych, kdybychom se tu podělily o zkušenosti s pečením kváskového chleba. Já jsem založila kvásek dle tohoto postupu: http://www.varimezdrave.cz/jak-zacit-s-pecenim-...
Kvásek se podařil (ze sušeného kvásku Natural), ale péct z něch chléb se mi moc nedaří, je příšerně kyselý, nevím, co dělám špatně.

Pokud někdo pečete kváskový chléb rutinně, budu moc ráda za sdílení zkušeností, jak na to.

erinka83
16. led 2013

@monika6e podle jakého receptu pečeš?

ofelieee
16. led 2013

já myslím, že mírně nakyslý být má. Mě už to tak začalo i hodně chutnat 🙂 dělám od oka, cca 60%žitné a 40%špaldové/pšeničné mouky, někdy přidávám i ječnou, ta to tak jako zjemní... nejraděj dělám žitnou celozrnou a ostatní bílé, celo-celozrnnej mi přijde o něco méně dobrej. Ale taky se mi zdaleka ne vždycky povede. Poslední moje teze je že ho dělám moc velký - a proto pořádně neprokvasí a proto je potřeba ho moc dlouho péct, až už je kůrka dost tuhá (pro nás v pohodě, Kuba nehrozí, že by to ukous)
Měla jsem štěstí, že jsem kvásek dostala letitej a pořád mi žije, přežil i léto, 2 měsíce v lednici bez pohybu, i cestování horkýma vlakama... říká se že čím starší tím lepší. Ale taky pořád vychytávám (a po nepovedejch znova hledám motivaci 🙂 )
Příště se pokusím vyzkoušet recept Marie Noe (http://www.zdravejsivareni.cz/) věci z její knihy nám jedou... a ona ho peče jenom 2x21 minut...

luthien.k
autor
17. led 2013

@erinka83 no já peču jen z celozrnný mouky a myslím, že ta nižší pórovitost je taky tím, že pro "nadlehčení" by se asi musela dát nějaká část mouky bílé. Nám to ale nevadí a povede se vždycky, i když ho včera dělal manžel 😀

erinka83
17. led 2013

@luthien.k Alemari tam ty póry má, pokud myslíme to stejné 😀 http://www.varimezdrave.cz/kvaskovy-chleb-se-sr... a to ho má hodně žitný a celozrnný, já měla hodně bílé mouky a nebyla tam ani dírečka....a cuketka má dírky ukázkový 🙂 http://www.cuketka.cz/?p=6889 dělala jsem to podle něj a nezadařilo se....

erinka83
17. led 2013

@ofelieee kvásek mám dostatý, takže nějakou historii už za sebou má 🙂 no tak co bych chtěla od prvního chleba, ale právě nevím, v čem je háček, co mám dělat jinak...

luthien.k
autor
17. led 2013

@erinka83 hmm, tak to nevím, můj chleba je pórovitý, ale ne tolik... Ale uvidíš, třeba nechat déle kynout...

betelgeuzz
18. led 2013

@erinka83 taky mám chleba porovitý míň, ale navadí mi to. Někde jsem četla, že musíš vychytat správnou hustotu těsta, že když je moc řídké, tak může uvnitř zůstat vlhké, a když je moc husté, tak ti špatně nakyne, tak třeba zkusit udělat řidší těsto.

erinka83
18. led 2013

@betelgeuzz tak jsem se dneska bála, aby nebylo řídké až moc, ale chleba je dobrej, póry tam konečně jsou 🙂 jen je na mě až moc žitnej, příště dám víc špaldové mouky... ale chutná nám 🙂

ofelieee
20. led 2013

a jak holky chleba pečete? Já jsem na začátku svojí chlebový kariéry pekla 15 minut zprudka, (cca 220) pak hodinu zvolna (180)a na závěr ještě 10 minut zprudka. Jenže to mívalo moc tuhou kůrku. Někdo říká jen 20 min zprudka a 20 mírně. Jenže to mám prostě nedopečený. Pořád se mi to nějak nechce dařit...

erinka83
20. led 2013

@ofelieee já jsem zatím pekla jen 2x, pokaždé na 250 s plechem plným horké vody na spodní mřížce anad tím ten plech, na kterým se chleba bude péct, takže ten jsem horký vytáhla z trouby, na něj překlopila chleba, šupla do trouby ještě chrstla do trouby vody z PETky a rychle zavřít... hodně páry má zabránit tomu, aby se rychle udělala kůrka a chleba se nepropekl, tak třeba to bude ono? Po asi 15 minutách vytahuju ten plech s vodou a stahuju teplotu pod 200 (někdo potírá vodou), peču pak asi 30-40 minut... chleba musí znít dutě, upečený byl vždy dobře... ještě po upečení ho na mřížce přehodím utěrkou, to má zabránit příliš tvrdé kůrce, zůstane křupavá, ale nebude tvrdá....

erinka83
20. led 2013

Ale pekla jsem podobně i kvasnicový chleba, jen tehdy jsem tam měla kastrolek s vodou a byl tam celou dobu, až teďka jsem myslím v komentářích na conovehonakopci.cz vyčetla tady ten postup, psal to tam přímo nějaký pekař z pekárny... chleba se ze začátku musí péct hodně z prudka, pak zeslabit....

dana3262
21. led 2013

@luthien.k ahoj! Prosím neuměla bys mi poradit? Uz jsi za tu dobu urcite mnohem dal 🙂 dnes jsem udelala prvni kvaskovy chleb, ale mam z nej totalni placku, ani ne 5cm vysoky. Jak se to dela, aby se to pri kynuti nezplacatelo?

luthien.k
autor
24. led 2013

@dana3262 tak to opravdu netuším, co se stalo, placka se mi ještě nikdy nepovedla 😀 Budeš to muset zkoušet nebo někoho něco napadne...?

erinka83
24. led 2013

@dana3262 nebylo řídké? Nebo překynuté? kukni sem http://conovehonakopci.cz/?p=5257

luthien.k
autor
25. led 2013

@erinka83 Ty jsi génius, netušila jsem, že je takový seznam "vad" chleba 🙂

erinka83
25. led 2013

@luthien.k No jak jsem konečně začla péct, procházela jsem různé stránky 🙂 Dneska večer zadělám na takový jednoduchý chleba bez hnětení, ale kváskový!! tak pak poreferuju 🙂 je to odtud Šumava bez hnětení http://www.maskrtnica.cz/jak-na-prvni-domaci-ch... a u toho byl ten odkaz na ty vady...

erinka83
28. led 2013

Tak hlásím že kvásková Šumava bez hnětení je výborná 😵 dala jsem normální žitnou, i CZ, pak špaldovou CZ i pšeničnou chlebovou...

palomitacheca
29. led 2013

Můj první celokváskový chléb

luthien.k
autor
22. črc 2013

Pro zájemce o pečení domácího kváskového chleba jsem sepsala přibližný postup, jak ho používám já, netvrdím, že je to ten nejsprávnější a jediný, vím, že jich existuje mnoho… Ale takto ho už peču několik měsíců a naprostá spokojenost 🙂
1. Večer po osmé hodině dám do mísy kvásek z lednice, přisypu asi 200 g celozrnné žitné mouky a přiliju asi 200 ml vlažné vody, důkladně promíchám, přikryju utěrkou a nechám na kuchyňské lince do rána vzejít.
2. Ráno cca v 9 hod. odeberu stejné množství kvásku do sklenice, kterou nezavírám, jen na ni položím víčko a dám do lednice.
3. Do nádoby od domácí pekárny naliju asi 350 ml vlažné vody, přidám kvásek a zhruba 120 g od každého druhu mouky: celozrnná žitná jemně mletá, chlebová žitná, celozrnný špaldová jemně mletá, špaldová nebo pšeničná hladká. Přidám ještě dvě lžičky nerafinované mořské soli a lžičku mletého kmínu a mletého koriandru.
4. Nastavím program těsto a nechám cca 20 minut mísit, poté přisypu podle potřeby další mouku tak, aby těsto tvořilo „koule“ při hnětení, aby nebylo rozteklé (ono opět zřídne kynutím). Celkem přidám ještě asi 250 g mouky s tím, že většinu tvoří špaldová a pšeničná, jen asi třetinu žitné. Jinak by se těsto nedalo tvarovat, žitná mouka je hodně lepivá. Po deseti minutách mísení vypnu program a zapnu ho znovu od začátku, aby se těsto dokonale vymíchalo.
5. Program celkově i s kynutím trvá 90 minut, poté nechám ještě dokynout podle potřeby, takže další krok následuje zhruba ve 13 hod. po obědě.
6. Vykynuté těsto vyklopím na silně pomoučněnou linku (vál), ještě moukou posypu (opět špaldovou nebo pšeničnou, nikoli žitnou) a rukama dohnětu tvar bochníku. Do mísy na kynutí těsta (kdybych měla ošatku, tak na ni) dám utěrku, lehce posypu moukou a uložím odpočívat budoucí bochník. Trvá to asi hodinu až hodinu a půl (někdy dvě), až začne kynutím těsto praskat.
7. Troubu rozehřeju na 250 st. horkovzduch, čili na maximum a zahřívám v ní i oválnou skleněnou mísu s vysokým okrajem (i s poklicí). Zapékací mísu nechám asi 10 minut ohřívat na nastaveném maximu, poté rychle vyndám, vložím bochník (nevadí, že se třeba splácne, i tak to pak nabyde v troubě), přiklopím a peču 15 min. na 250 st. přiklopené, pak 10 min. na 250 st. odklopené, pak snížím teplotu na 220 st. a dopeču dalších asi 20 min. odklopené.
8. Poté už jen vyklopím na mřížku, možno pro lesklejší kůrku potřít vodou a hotovo 🙂

salomee
15. črc 2014

Ahoj, oživuju téma, je toho všude plno, ale chce někdo pořešit kvásek?🙂..asi o tom bude skupina, ale těm jsem nějak na chuť nepřišla...

xpila
15. črc 2014

@salomee Nevím, co si představit pod pojmem "pořešit" 🙂

salomee
15. črc 2014

@xpila 🙂... sama nevím.. prostě peču..už skoro rok a občas se mě to povede jinak, než bych chtěla, tak se třeba podělit s ostatníma o zkušenosti a dojmy, poradit si.....byla jsem v jedné skupině na FB, ale tam to bylo už trochu divoké🙂.

zuhur
15. črc 2014

@salomee skupina je, kdyby sis to rozmyslela: https://www.modrykonik.cz/group/4046/ rády tě uvítáme 😉

salomee
15. črc 2014

a ješě by se mě hodily nějaké fígle na sladké pečení, mám dva oblíbené recepty,c o se vždy povedou, ale třeba buchty,..a nebo rohlíky.. to vždy vyjde všelijak..vždy je to dobré, ALE.... ( trošičku mazlavé a podobně)

xpila
15. črc 2014

@salomee Já teda z kvásku peču jen chleba, velmi málo pak lívance, kyselo a jednou jsem dělala celozrnné sladké housky se sušeným ovocem. Ale sladké obecně moc nepeču, takže víceméně jen ten chleba.
A teda musím říct, že já si to maximálně zjednodušila - přijdu z práce, dám rozkvasit (používám žitnou chlebovou nebo celozrnou), tak za dvě hoďky (podle toho, kolik mám času) zadělám (dávám do robotu), stočím a dám rovnou do ošatky a přes noc do lednice. Ráno před prací pak upeču, během dne vychladne a večer je akorát 🙂

salomee
15. črc 2014

@zuhur Já teda patřím asi do dvou nějakých skupin, pak je ani nemůžu pořádně najít..a vždycky na to zapomenu..spíš to s tím neumím,...ale třeba se odhodlám, díky moc.

salomee
15. črc 2014

@xpila No vidíš, s tou lednicí já to taky mám všelijaké, asi to bude chtít změřit teplotu, ně tam nikdy nic nevykynulo, jak jsem chtěla, pak už nebyl čas a musela jsem péct a byly z toho placáky.. a to i rohlíky a nevím co.. V poslední době mě aji kvásek jaksi zlobil, to byly pořád v chlebu brousky.. velké díry a podobně, teď jsem ho omlazovala, ale díry byly zas..ale jinak chleba dobrý. Jak dlouho už ho máš?..a pečuješ o něj nějak zvlášť, nebo se stačí omlazovat pečením..? Dřív to pro mě bylo jako droga, to jsem rozkvašovala mockrát do týdne, tak jel jak blázen.. ale teď nevím, ještě je léto, zas ty teploty a podmínky jsou jiné.. je to hodně variabilní, že..🙂.

zuhur
15. črc 2014

@salomee dostaneš se do ní tím, že klikneš na odkaz a pak si je můžeš kdykoliv vyhledat tak, že si otevřeš "Můj fotoblog" a pod ikonami tvých přátel je seznam skupin kam patříš. Popř. stačí kliknout jen na "fotoblogy" a na levé straně opět najdeš seznam skupin kam jsi se již přihlásila. Navíc se ti tam zobrazuje i to zda někdo přidal další zprávu (objeví se tam modré číslo). Určitě se odhodlej, je nás tam celkem dost a myslím, že to tam funguje poměrně dobře 😉

xpila
15. črc 2014

@salomee Abych řekla pravdu, tak se o něj skoro nestarám 🙂 Peču jednou týdně, někdy ani to ne, tak ho omlazuju jen tím. Jinak ani nepřikrmuji, mám ho zahuštěný v lednici. Mám ho cca rok, ani nevím. Koupila jsem si sušený a ten jsem oživila 🙂
Mně chlebba v lednici taky nevyběhne, vždycky až při pečení, nikdy placák nebyl. Mám tam 6°C.