Na čem doma smažíte?

hojda
14. bře 2016

Jen pro zajímavost🙂. Jake tuky doma používáte a hlavně které kam a na jakou přípravu?

U nás se najde:
máslo, sádlo, olivový olej, dýňový olej, řepkový olej a občas nějaká specialita jako olej z lískových nebo vlašských ořechů

A jak jste na to vy?

lennittka
14. bře 2016

Nesmažím..Když už musím, tak kvalitní řepkový olej nebo restuji na kokosovém oleji.

elinkav
14. bře 2016

Bramboráky na troše sádla a řízky v řepkovém oleji. Jiná smažená jidla nedělám ☺

jajulin
14. bře 2016

Nesmažím vůbec nikdy, úplně nám stačí řízky jednou za čas u rodičů. A třeba rybí prsty dělám v troubě.
Doma mám sádlo (ale používám úplně minimálně, cca 1x za dva měsíce), máslo (spíš na mazání na pečivo). Úplně nejraději mám extra panenský řepkový olej - do toho nakládám maso, restuji na něm, dávám do salátu atd. Když dojde, tak obyč. řepkový. Olivového oleje mám doma jednu flašku už x let, ale vůbec ho nepoužívám, nesnáším ho. Teď mám doma i kokosový, ale ještě jsem ho nepoužila. Do moučníků dávám buď máslo nebo obyč. řepkový olej.

hojda
autor
14. bře 2016

@lennittka nojo kokosový mám taky, hlavně na palačinky, teď se chystám na ten nevoňavý.

barulina
14. bře 2016

Mam sadlo, slunecnicovy a olivovy olej.

evulinka27
14. bře 2016

Kokosový používám jen na palačinky.
Klasické věci smažím tak, že obaluji hlavně v hrašce v těstíčku a snažím se řepkový olej ideálně aby se třeba květák nebo co dělám ponořil. - nemá to pak tolik cucat oleje prý... a nechám okapat na ubrousku.
Prý když se používá oleje troška, tak to jenom cucá ten olej.. tak nevím... ale možná je to tak jen u té hrašky.
A ty kvalitní oleje - mandlový, olivový, dýňový, sezamový a z černýho sezamu, rakytníkový používáme jenom za studena. Když se to přepálí na smažení, tak je to úplně vyhození a znekvalitnění toho oleje.
A máslo používám jen specificky - mrkev na másle pro vůni a chuť do polívky, nebo když dělám nějakou sýrovou omáčku ke špagetám.. ale snažím se pomalu a nepřepalovat.. prý je na to nej si to máslo přepustit, ale je s tím piplačka a dělala jsem jen jednou..
Sádlo vynechávám.

konidana
14. bře 2016

klasika: olej řepkový nebo slunečnicový, panenský olivový (hlavně saláty), máslo (spíš na mazání a do pečení i na vaření), a sádlo

hojda
autor
14. bře 2016

Na smažení mám vychytávku, že se pak to usmažené rychle ponoří do vařící vody a tím se jídlo toho tuku zbaví, doporučuju vyzkoušet 🙂 .

evulinka27
14. bře 2016

@hojda já zase slyšela pod studenou vodu 😀
ale zatím jsem neměla odvahu to udělat :D

hojda
autor
14. bře 2016

@evulinka27 Pod studenou ne, to musí být horká a jen rychle ponořit a hned ven.

datela
14. bře 2016

Sádlo,máslo

kami1984
14. bře 2016

Slunečnicový olej na smažení,ale to fakt jen tqk na řízky a květák.
Jinak tu mám olivový,dýňový,kokosový a využívám nejvíce olivový.
Na pečivo a jíšku máslo.
Sádlo má manžel na chleba,jí ho s cibulí;)))

hojda
autor
14. bře 2016

@kami1984 Slunečnicový na smažení není, na to pozor. Raději řepkový.

jujatko
14. bře 2016

Takže, u nás - klasický olej (slunčnicový, řepkový), máslo, sádlo (na řízky) a olivový olej - ale ten na smažení moc nepoužívám (někdy jen pro malou). Nějak mi ta jeho chuť nesedí. Nic jiného nepoužíváme. Nejsem typ na testování, držím se klasiky. Možná kdybych někdy něco ochutnala, co bylo smaženo na jiném oleji a chutnalo mi to, tak bych koupila ...

barulina
14. bře 2016

@hojdae repkovy strasne smrdi. Odjakziva smazim na slinecnici

majkoz
14. bře 2016

Donedávna hlavně za studena lisovaný řepkový, teď nově (asi 14 dní) vše jedině na ghee, neboli šmolcu, neboli přepuštěném másle! Super! + něco i na kokosáku

sonaxoxo
14. bře 2016

Používám vesměs repkovy olej.v podstatě je prý nejzdravější. Máslo a slunecnicovy olej se rychle prepaluje. Olivový olej se používá jen na zálivky apod.nemá se na něm smazit. Kokosový olej mi přijde hodně tučný. 🙂

anina32
14. bře 2016

Používám máslo, slunečnicový olej a olivový olej ale ten jen na studenou kuchyni do zálivek.

sonaxoxo
14. bře 2016

Ghee je opravdu super,ale dost drahý! ☹ jedině udělat domácí, ale na to si netroufnu 🙂 🙂

zlatkavlk
14. bře 2016

Já používám na vaření řepkový a slunečnicový olej, na studenou kuchyni extra panenský olivový, máslo sem tam a teď jsem malé koupila do příkrmů stáčený slunečnicový olej - je to teda neskutečná lahoda, krásně voní a výborně chutná, s kupovaným nesrovnatelné... a taky jsem chutnala dýňový a makový olej, taky oba výborné, ale asi bych v kuchyni nevyužila... oba hodně výrazné... Kokosák jsem zkoušela na palačinky, ale nějak se mi to nedařilo smažit... ale chyba byla zřejmě ne v oleji, ale na druhé straně vařečky 😀

majkoz
14. bře 2016

@sonaxoxo je to úplně jednoduché! Akorát to vyžaduje čas- musí se hlídat teplota a odebírat pěna. Troufni si 🙂

hojda
autor
14. bře 2016

@majkoz Nojo ghee máme taky, jen mi teď došlo, díky za připomenutí.

evulinka27
14. bře 2016

@majkoz dá se něco dělat s tou pěnou? třeba na chleba nebo tak? dělala jsem to před časem a už si to nepamatuju.. 😀

anetka_p
14. bře 2016

Já jsem si teď hrozně oblíbila kokosový olej, ale je hodně drahý :( Jinak klasika máslo a oliváč 🙂

majkoz
14. bře 2016

@evulinka27 Pěnu jsem vrazila do buchty místo klasického másla;)

pampalin
19. bře 2016

Na pánvi... 😉 . Pardon, ale musela jsem. Smažím na slunečnicovém oleji, ale ne malé, té max. orestuji na másle s kapičkou oleje, aby se máslo nepřepálilo.

pampalin
19. bře 2016

@zlatkavlk Taky pěkný, chyba byla na druhý straně vařečky 😀 .

kulatakosticka
19. bře 2016

Používáme olivový olej na restování a pokud už smažíme, tak řepkový olej, ale to jen občas třeba lilek nebo květák, brokolici...

hojda
autor
19. bře 2016

@barulina Slunečnice fakt nic moc pro zdraví hned ze dvou důvodů:

Slunečnicový olej – má nízký podíl nasycených mastných kyselin, ale i nižší poměr mononenasycených mastných kyselin, čímž se stává tepelně velmi nestabilním. Navíc má výraznou převahu omega-6 mastných kyselin oproti omega-3 (poměr cca 150 : 1), což může zapříčinit zvýšený prozánětlivý efekt (tedy následně vliv na naše cévy). Jeho konzumace našemu tělu rozhodně neprospívá.

Pokud občas smažíte nebo třeba jen restujete, musíte zpravidla použít olej. V tuhle chvíli zapomeňte na oblíbený slunečnicový olej, který je při vysokých teplotách nestabilní, přepaluje se, a vznikají tak zdraví škodlivé látky.

alen_ka
19. bře 2016

@hojda na směsi olivového a slunečnicového oleje nebo na másle