Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
22. led 2009

dgm, máš pravdu, osolím si rajče 🙂

listicka77
22. led 2009

tak s chutí na slané problém nemám, solím toho dost. 😔

tchibo naprosto typické! máme ve městě tři. v hypernově měli jen ten malý nůž (tam jsem ho včera koupila), v dm měli dneska jediný kousek - ten velký, škrabka nikde. tak se asi zítra ještě vypravím do globusu. průšvih je, že ve mně začíná hlodat červíček, že potřebuju i ten velkej. 😔 protože krájet ledovej salát 10cm nožem nejni zrovna pohodlný. ☹

listicka77
22. led 2009

je normální koupit si nože za litr? 😕 jenže kdyby člověk připustil, že se stykem s kovem fakt něco (v podtstatné míře) ničí, tak by musel zrušit tyčák, mixér, sekací robot, struhadla, mlýnky, nerezový hrnce... uf. to už bych pak mohla jíst opravdu všechno jen tak, jak to vyrostlo a nepotřebovala bych ani ty nože. 😝

listicka77
22. led 2009

dneska jsem měla skoro mikrofúd. dopoledne tři jabka, k obědu pomelo, k svačině půl kokosu, k večeři hráškovou polívku (půl pytlíku hrášku, 1 avokádo). teď jsem to završila obrovkou mísou salátu (1 ledovej, 2 1/2 velkého rajčete, 3/4 papriky, hrst klíčků - mungo a červená čočka).

jo a když si to nakrájím keramickým nožem, můžu to pak jíst nerezovou lžící??? 😀

dgm
autor
22. led 2009

Ahoj, tak jsem zase tady, zaroven s touhle nocni hodinou 🙂

Dneska jsem se byla podivat trochu po zahrade, na mistech, kde uz slezl snih, na me krasne volal polnicek, tak jsem ho natrhala, neco jem snedla hned tam, neslo odolat 🙂 delili jsme se o nej spolu s nasim psem, vzdycky si vzal listek z ruky a pomalu ho snedl a vzdycky se olizl a cekal, az dostane dalsi ..., jeste jsem natrhala domu, k vecernimu salatu, tak to vsem chutnalo.

Na obed jsem delala obycejny salat ze zeli, ale jako zalivku jsem delala horcicovy dresing, co nekde psala k.winky nebo veri, uz nevim kdo, na vitarian.cz. Namocila jsem toho horcicneho seminka hodne, pul maleho hrnu, rozmixovala, pridala ol. olej, blsamico ocet, lzici medu a trochu soli, bylo to ale porad hodne ostre, tak jeste znovu olej a med. Vysledek byla hodne luxusni horcicova omacka, ale dost ostra, nakonec jsem toho do salatu vmichala jenom pulku, i tak to stacilo, ta ostrost byla vyrazna, zbytek jsem nechala na misce v kuchyni a pak sleduju, ze to stejne vsechno zmizlo, jak chodili a namaceli si do toho zeleninu, nakrajenou papriku a rapiky celeru a okurky...

listicka77
22. led 2009

dgm, popis vaší domácí idylky je fakt úchvatný! 🙂 o kolik pozitivnější než diskuze nás ostatních, co jsme zas kde koupili výhodně za ovozel v hyper super. 🙂

s.arik
23. led 2009

dgm, hezké.

já teda byla dneska v Albertu 😀 😀 😀 a koupila poprvé tu velkou ředkev. taky špenátu velký pytel, jablka, 4 rajčata (ta cena 😝 ) a hromadu slunečnice.

jak byl ten recept na ředkev? se zelím že....zelí nemám ani mi extra nechutná....asi zkusím večer pokrájet dvě hrsti špenátu, hrst strouhané ředkve, jedno rajče a kopec sluněnky.

s.arik
23. led 2009

dnešní salát:
půl menší bílé ředkve, 4 hrsti špenátu, obojí nadrobno pokrájet, zalít sluněnkou (50g slunečnice, stroužek česneku, půl malé cibule, provensálské bylinky trocha soli).
byly toho dva plné hluboké talíře a chutnalo mi. i bez rajčete.

lenkakt
23. led 2009

sari, ředkev je také výborná strouhaná s červenou řepou
řepa je sladká, ředkev pálivá, tak se to hezky doplní
já dle momentálních dispozic přidávám olej, někdy ocet, sůl... někdy i křen

s.arik
23. led 2009

já právě nedávám nikdy olej ani ocet ani sůl - dnes byla se solí výjimka, snad po 4 měsících jsem si něco osolila, měla jsem furt chuť na chipsy 😝

listicka77
23. led 2009

no já začala ulítávat na tom, že si do salátu dávám sojovou omáčku. 😔 začalo to právě tou ředkví. nějak jsem si zvykla salát nesolit, ale jak jsem dala velký podíl ředkve, tak mi tam ta sůl chyběla. a teď už v tom jedu a cpu to do všeho. 😔
sari, ten recept byl bílá ředkev, ČÍNSKÉ zelí (velmi najemno nasekat, zalít zálivkou, natlačit do sklenic, nechat zaležet do druhého dne).

tak jsem dneska byla ještě v tchibu v globusu. škrabku měli, zas neměli nože. to mě fakt "baví", jak u tchiba nikdy nikde nemají kompletní sortiment.

zítra oslava štěpánčích narozek! štěpánka (+ já + kdo bude chtít) bude mít dort z agaru a banánů a mražených jahod (dvě různá patra), už je v lednici 😵, krém na ozdobu udělám z avokáda a banánů. ostatní budou mít nějakej koupenej. dále budu mít já (+ kdo se nechá zlákat) rajčata plněná ořechovým sýrem, kolečka okurky s avokádovo-česnekovou pastou, kolečka ředkve se sluněnkou. ostatní nějaké trapné chlebíčky.

uvařila jsem pro chlapa polívku a pak ji po něm dojedla. byla v ní celá kysaná smetana. 😝 no co, ještě je zima, tak o nic nejde. na jaře to hned bude pozitivnější, v létě se pro mě stane raw naprostou přirozeností a snad se to pak už nezmění... 😵

sezóna kokosů ještě nekončí! koupila jsem včera dva v hypernově, včera snědla jeden, dneska druhý. zvlášť dnešní mlíčko bylo fakt lahodné. dužina šla sama od skořápky, v podstatě půlka kokosu šla normálně vyloupnout. a přitom nebyly nějaké přesušené. dnes jsem vzala další v globusu, tak jsem zvědavá. 😵

s.arik
23. led 2009

lišti, tak to jsou bohaté narozeninové přípravy, ať si ten zítřek hezky užijete a chutná vám 🙂

dgm
autor
23. led 2009

Ahoj, tak pulnoc to zase jisti...
Listi, tu sojovku mas z LF? Jeden cas, kdy pro me byla nova, tak jsem ji taky davala do vseho, ale preslo to 🙂

Tak zitra mate slavu, tak at to vsechno dobre probehne a vsem chutna, kdyz uz si s tim davas tolik prace, stejne me prekvapilo, kolik uz mas vyzkousenych jidel a navic kolik vlastnich!!!

listicka77
23. led 2009

dgm, sojovku mám tamari od countylifu. LF koupím, až tahle dojde, cenově je to nastejno.

nějak nemám pocit, že bych měla vyzkoušeno kdovíkolik receptů. kydnout bobek avokádové pasty nebo sluněnky na kolečko zeleniny nepovažuju za "recept". ale na ten štrůdl jsem docela hrdá. jen nevím, jak často ho budu při své lenosti vyrábět. 😀

dgm
autor
24. led 2009

zbytecna skromnost 😀
treba ten syr z orechovyho mlika ...
no ten strudl je fakt hodne dobry, dost vysoka latka, hlavne, pokud jde o trpelivost

listicka77
24. led 2009

jinak pro svou běžnou potřebu se s ničím nebabrám. jím celé ovoce (jen velmi výjimečně si to nějak smíchám třeba se skořicí), většinou i celé ořechy (ehmmm bohužel i nemáčené) a zeleninové saláty. a pohanku s rozinkama a medem. pravda, občas hodím nějakou tu polívku, na hráškovce fakt jedu. a pak ještě vyrábím sluněnky, to jsem si s řapíkatým celerem fakt oblíbila a není to žádná práce (prostě se naflákaj suroviny do tyčáku, trochu se to tím projede a hotovo). ale patlat se s různýma raw koulema a podobně mě neba, je to docela dřina a bolej z toho ruce. 😀 (počínaje vyndáním mlýnku, upevněním ke stolu, umletím ovoce... a následně mytím mlýnku... 😝)

jajinak
24. led 2009

Lišti,taky jsem Ti chtěla napsat,že LF má raw sojovku.A Dgm má pravdu,s těma receptama,jsi dobrá.Já jsem na to líná,vždycky si řeknu,že něco zkusím,ale pak se mi nechce,nemám na to ani pořádnej mixer,třeba tu sluněnku,nevím čím bych rozmixovala ty slunečnic.semínka.maximálně smíchám semínka s medem nebo s mákem a rozemelu rozinky a jím to lžičkou,páč se to ani nespojí v koule.Ale zas tolik mi to nevadí.

Kokosy jsem poslední dobou měla taky dobré,neplesnivé.

Dneska si dávám suchý půst.

jajinak
24. led 2009

Dnešní půst v pohodě.Nebyly ani chutě ani hlad,špatně mi taky nebylo,jen trochu občas pobolívala hlava.Takže bez problémů.Zítra se těším na pomelo a hroznové víno a na zelenin.salát.A hlavně ráno na vodu s citronem,tu můžu několikrát i přes den 🙂

s.arik
24. led 2009

jajinak,
gratuluji.

s citrony jsem měla snad 10 dní výpadek, ale poslední dva týdny zase citrony můžu. každé ráno mám jeden a poslední tři dny dokonce i další dva nebo tři přes den (v Tescu měli za 13Kč kilo, tak si to dočasně můžu dopřát).

jajinak
24. led 2009

Díky Šári.
Jo,taky ty citrony ve vodě miluju 😵 Koupila jsem si od MJ a každé ráno si ho rozmíchávám s tím citronem ve vodě.Dobrý to je.
13 Kč za kilo? 😲 Ty jo,to jsem neviděla ani za půl kila.

jajinak
24. led 2009

koupila jsem si MJ,od,tam být nemá.

s.arik
24. led 2009

jo akce šílená, to bylo někdy před dvěmi týdny myslím, koupila jsem dvě kila citronů, ani nebyly nijak škaredé. ještě jich mám tak deset 🙂

s.arik
24. led 2009

androno, jestli čteš, zkus ten můj salát z bílé ředkve, špenátu a sluněnky, je to senzační a není v tom cukr (tedy až na tu ředkev asi...)
právě jsem měla dva hluboké i vrchovaté talíře 😎

androna
24. led 2009

sari zrovna som sa sem kukla 😎
redkev i spenat ma 3g sacharidov v 100g.ale to je ok.slunenka je mixovane slnecnicove seminka?
pomelo je mnamka.

jabrunko
24. led 2009

ahojte, prave som objavila ze "alternativne mamy" maju odkaz na tento clanok ... mmch Igor Bukovsky, je nieco ako Fort po Slovensky 🙂
je to nieco pre tych, kdo chcu usetrit
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

s.arik
24. led 2009

sluněnku na jednu porci:
pár hodin předem (aspoň dvě, ale klidně i den) namočit 50g slunečnice (půl pytlíku u mě), ve sklenici by mělo být tolik vody, aby semínka vyplnily půl výšky vodního sloupce 😀 nebo ještě trochu méně vody, přihodíš koření (já dnes provensálské byliny), nejlépe hned na počátku, ony se do té vody vylouhují...

pak to po pár hodinách doplníš (samozřejmě lze pozměnit) stroužkem česneku nebo čtvrtkou cibule, solí.

umixuješ (tyčákem).

podle množství vody vznikne něco mezi pomazánkou a tekutým dresingem, ale v salátu je to fuk, mi tam ta "voda" nevadí.

špenát krájím nadrobno a ředkev strouhám nahrubo 😀

s.arik
24. led 2009

jabrunko, to už jsme tu měli 🙂 ale je fajn si připomenout i názory z druhého břehu (tj., i odjinud než od prodejců CH a MJ)

androno, když se dá méně vody, tak mi to strááášně moc chutná i jako pomazánka na chlebu, ale chleba já nemožu, tak aspoň vy polovitariáni si pochutnejte 😀

listicka77
24. led 2009

ahoj holky, tak jsem zdárně a raw (kromě pár olíznutí rukou a tak) přežila rodinnou oslavu. už jsem teda skoro myslela, že budu "muset" dojíst pomazánku z nivy, ale brácha si ji nechal namazat na rohlíky s sebou domů k večeři, tak zas nic no. 😀 (teda úplně raw jsem nebyla, protože ten štěpánčin dort byl s agarem, ale to je myslím celkem nepodstatný detail). ale plácala jsem ten ovocný dort nastřídačku se zeleninou a sluněnkou. a sluněnky jsem snědla obrovský kopec. tak jsem si večer poseděla neobvykle dlouho na záchodě. ale jinak v poho.
dort se líbil (vizuálně), někteří si i dali. já ho sežrala celkem dost. štěpuli moc nejel, i když něco během odpoledne snědla. každopádně nejvíc se jí líbily kuličky hrozna, po těch se sápala hned. 😀

jojo, pomazánky - nejlepší na chlebu! 😀 ale dneska jsem si užívala sluněnku i na jednohubkách z ředkve a okurky a do zbytku jsem si pak ještě máčela řapíkatej.

jabru: shodli jsme se tu, že pravda je někde uprostřed. že prostě chlorella a MJ nejsou žádné zázračné elixíry zdraví, ale nic víc a nic míň než kvalitní zelené. a pokud člověku zelené jinak nechutná a nebo prostě proto, že v zimě nerostou pamelišky a jetel, tak proč ne...

jabrunko
24. led 2009

tak pardon, len ma to zaujalo, hlavne s tou CH ... asi by som davala bacha pri podavani detom