Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
17. únor 2009

lenko a ostatní....pokud si vzpomenete pár hodin předem, fakt je lepší semínka namočit.
suchá slunečnice je skoro tak mrtvá, jako vařenina.
ale už po hodině máčení obživne (všechny ty enzymy se probudí a složité živiny se rozštěpí na jednodušší...) - máčené semena mají jakoby už kvalitu klíčků, je to daleko hodnotnější strava než suché semeno.

jinak Miri včera vyžebrala kousek hermelínu a okamžitě se osypala na ledvinách a břišku 😀 takže jsem to hned ukázala mhd, takže snad už jí tohle nebude dávat...nějakou dobu.
taky jí hned zčervenala líčka, ale fakt během 15 minut 😕 jsem zírala, jak rychle.

dva tři dny mléčné věci nedostane a pak znovu něco vyzkoušíme, pokud bude zase reakce, nebude dostávat mléko vůbec (dosud měla něco tak 2x týdně). bude jíst jenom ovozel, pečivo a vařené přílohoviny...

s.arik
17. únor 2009

no dneska jsem zapékala těstoviny s cibulí a hermelínem, takže Miri zase vyžebrala 😝 ale teď už snad fakt bude mít od mléka pauzu...

jinak mhd vypadá docela spokojeně, každý den peču jiné chleby, každý den tu má štrůdl nebo bábovku, obden oběd...co mi skončilo zkouškové, jsem vzorná kuchařka, ani mu nevadí, že to vůbec nejím 😀

listicka77
17. únor 2009

hmmm. já dneska dělala pro chlapa kuře s bramborem, tak jsem dala štěpuli brambory s rajčatama. snědla asi 6 cherry rajčat a k tomu docela slušnou porci brambor, ona je fakt miluje. v neděli se u rodičů zkoušela mixovaná rýže s mrkví (syrovou) a to teda úspěch nemělo. no ale vitariánka teda zkrátka nebude, no. co se dá dělat. 🙂
s těma chlebama budem nějak zkoušet. dám týden pauzu, pak zkusím sehnat nějaký kvalitní čistě žitný (abych vyloučila, že je to reakce na lepek jako takový). v druhé fázi asi nějakou špaldovou housku nebo chleba (bio od countrylifu) a pak se uvidí...

s.arik
17. únor 2009

brambory taky miluju, když ony jsou hrozně sladké ☹

a taky mají vysoký GI, takže se po nich člověk cítí jako po čokoládě 😀

listicka77
18. únor 2009

ehmmm, tak ty naše teda sladké vážně nebyly... jsem je docela přesolila, páč jsem tam dala himalájskou sůl a ona solí nějak víc nebo co (toho už jsem si všimla dřív). jako z hlediska průměrného vařáka to bylo asi tak akorát, ale já jsem zvyklá solit spíš míň. no tak snad to štěpuli projednou neporazí. toho soleného moc nemá.

přemýšlím, jestli jí nekupovat radši batáty, jsou snad zdravější. zezačátku přikrmování jsem jí je dávala. docela je jedla. no ale to bych je musela dělat spešl pro ni, žejo. takhle ty brambory měla jen proto, že jsem je dělala pro chlapa. ale zas když jsem viděla, jak jí to jede... mám ji držet na ovozelovém mikrofúdu a nebo jí dát pořádně najíst vařeninu? to druhé mi připadá schůdnější. zítra zkusím možná jáhly, už delší dobu si říkám, že si udělám jáhlovou pizzu s raw obložením. tak možná teda zrealizuju.

s.arik
18. únor 2009

jíst celou raw čoko okolo 21h nebylo moc chytré 😅

listicka77
18. únor 2009

no já nejdřív v 21 h čokopuding s pořádnou porcí kakaa, okolo 23 h dvě hrsti čokobobů s banánem a teď piju gunpowder. 😀 no nic, jdu zas makat. 😝

s.arik
18. únor 2009

teda, tak to budeš robit do zítřejší půlnoci 😕
já jdu tedy potřetí zkusit usnout.

s.arik
18. únor 2009

no ještěže už tu žádnou raw čoko nemám, noc nebyla úplně tak kvalitní jak jsem zvyklá 😀

jajinak
18. únor 2009

Dneska jsem si poprvé koupila řapíkáč,jedla jsem ho se sluněnkou a dobrý 🙂 Když nebudu mít sluněnku,budu ho krájet do salátu.Kluci se mi zamilovali do bílé ředkve,samotné,jen tak ji chroupou,ale se sluněnkou jsem u nich neuspěla,ani u mhd.

Teď jsem práskla kokos a je bez chybičky 😵

s.arik
18. únor 2009

jajinak, nepruď 😀 😀 😀 ty máš na kokosy vážně štěstí 😵

jajinak
18. únor 2009

No fakt už jsem hodně dlouho neměla špatnej.Nějakou dobu jsme je neměli a teď jsme koupili 2,tak jsem zvědavá na ten druhej.

Voní mi tu chleba z pekárny,pořád ještě mě ty chutě na vařeniny a pečeniny nepřešly 😝 Musím se hodně ovládat,kdybych bydlela sama,bylo by to něco jiného.Co bych si nekoupila a neuvařila,to bych neměla a nevadilo by mi to.

s.arik
18. únor 2009

já dneska ochutnala trochu kokosové bábovky, okamžitě se dostavila deprese.
měla bych se naučit rozlišovat účinky potravy a vlastní výčitky raw-svědomí 😕 !!!

ale nemám dojem, že bych si dnes něco vyčítala....ale prostě po té buchtě následoval hned propad energie.

no možná to souvisí taky s tím, že jsem včera večer snědla celou raw čoko, v noci málo spala a teď mě prostě dostihla únava...

tannawe
18. únor 2009

sari...ja si vcera po raw dni dala vecer bramboraky, ja jsem nemohla odolat!!! Ja sezrala i porci manzelovi 😅 😀 No des... 😉

johanda
18. únor 2009

holky dejte recept na sluněnku, pls.
A řapíkatý celer nakrájím a jím jako slané tyčinky u večerní dvd čumendy, je příjemně slaný. Listy mi nechutnají, jsou hořké, je pro ně nějaké upotřebení?

johanda
18. únor 2009

díky

ough
18. únor 2009

Nazdar pipky,
tak jsem zrovna vyzískala na aukru jedno skleněné struhadlo 😉 jupí už se těším. Nějak ovoce nerada strouhám na normálním.

kristulatko
18. únor 2009

ahoj vitapipky,
toz konecne zase muzu mezi vas. 😉 zase jsem skoro cely den vita, teda s vyjimkou obeda, pac varim Terce (aby chudak "netrpela", ja nemusela poslouchat babicky a vubec, aby nemela pozdeji konflikty v okoli a tak). zrovna dnes byly bramborove placky (pecene) a to je konec, je mi tezko, ale byly dobre 😉
jinak si silene ujizdim na cokobobech a rozinkach (mnamka, ale kdybych se tak mela zivit, prodrazi se 😀 ) a konecne jsem prisla na chut celeru. jo, a dik za ty odkazy na vitakucharku, uz mam zase napady a chci zkouset, no ale nezdaji se vam nektere ty recepty krapet casove narocne? 😅 to se dvema detma nedam, a pritom treba polivky nebo pomazanky me lakaji nejvic.hm.

novinka, moje neoblomna mama by uz polevila, ja jen nevim, co ji ted nejvic radit. ma na stitne zlazy nejake uzliny, 4, z toho jednu 3x vetsi nez ostatni. nerozumim tomu, ani ona, koncem dubna ma jit na histologicky odber, ale pry se vicemene bude muset rezat. tak ma duvod jist zdrave. chtela jsem sem na radu, ale nevim, jestli tu nekdo "vitujete" i s rodinnymi prislusniky, pripadne zda u vas nekdo neco (vy)lecil. snad jen dgm si vzpominam, ze jeji maminka mela problemy s ? a pak se toho zbavila. kazdopadne, kdybyste meli nekdo tip, co by bylo dobre ted udelat a zacit jist, kdyz je mamka 50 let varak jak poleno, miluje pecivo a tak podobne.

kristulatko
18. únor 2009

a jeste zdravim a fandim vsem pustarkam, jste dobre. ja se ted nejak necitim, kvuli kojeni nehrotim, ale shodli jsem se s manzelem (je mi naklinen), ze teda casem najedeme na pravidelne pusty.
musim pochvalit i Terezku, ovozelu sni hodne, akorat ma chudak vyrazku po mandarinkach/pomerancich, mozna paprika nebo kiwi, pristi tyden jdeme k alergologovi, tak se snad dozvim vic.

jaji, domaci chleba mi tu vcil voni taky. to je peklo.

s.arik
18. únor 2009

kristulátko, jaké časově náročné recepty?
obvykle se jenom předem namočí semínka a pak se mixuje, to je snad 5 minut i s umytím nádobí 🙂

s pečivem bojuji taky nejvíce, dnes jsem měla trochu té bábovky a už jsem ji od té doby měla snad 6x v ruce, že si dám ještě......ale zatím nic naštěstí.

kristulatko
18. únor 2009

sari, no treba na ty polevky musis neco nakrajet, (zeli si pamatuju), pak to smichat a umixovat, ohrat, pro me tak 50 minut + to nadobi, co myju rucne, mezitim musim x krat zkontrolivat deti, vylovit mimino, ktere sebou zase nekde prastilo, odehnat od male Terku anebo po ocku sledovat, co si strka do pusy....toz tak u nas 😎

kristulatko
18. únor 2009

jo, a to jsem chtela, i kdyz pravidelne smiruju, hodte mi sem prosim stranku, kde radite jak co nejlepe klicit. nebo co se vam osvedcilo, ja jsem v tomhle zatim uplne marna. dik.

listicka77
18. únor 2009

sari, tak do dnešní půlnoci to vážně nebylo. jen do 3/4 8. 😀 (každý den se "zlepšuju" 😀; ne dneska - teda zítra - to snad bude trochu dřív). spala jsem ráno asi 2,5 hodiny, odpoledne s malou hodinu, cítím se svěží. 🙂

myslela jsem, že malá bude dneska raw, k snídani měla se mnou smoothie banán + polníček, k obědu sluněnku s řapíkatým a rajčaty, ale máma jí vačer nacpala bramborama (namixovala jí je s rajčatama - já tohle fakt nechápu! ona jí prostě pokud možno vše mixuje a dává opatrně lžičkou, aby se někde náhodou nenasvinilo... to já ji dneska po obědě celou převlíkala, protože si musela nabírat sluněnku řapíkáčem z mixovací misky jako já 😀; no ale mixovat brambory, to už je i na mě fakt moc 😕)

ladunka
18. únor 2009

Ahoj půstařky, díky za odkaz na sluněnky. Celou dobu co o tom mluvíte si představuju, že je to něco s medem a rozinkami.. nic proti tomu, ale na sladkém si většinou nepochutnám - a tohle vypadá fakt dobře!

listicka77
18. únor 2009

ráno jsem dostala depku, když se v mé ovocné bedýnce krčily pouze dva malé banány (a ještě větší, když jsem je sežrala a ona byla úúúplně prázdná!). Tak jsem koupila dva velké trsy banánů, dvě kila pomerančů, koš kiwi... a pak ještě táta něco dovalil z tesca. tak už zase praská ve švech. hezkej pohled. 😀

tannawe (popř. kdo další používáte vegiwash): mejete vše těsně před použitím nebo děláte hromadnou koupel všeho nakoupeného ovozelu? mě to mytí děsně nebaví... 😀

tannawe
19. únor 2009

listi...myju vsechno jen tesne pred konzumaci, protoze kdyz to umyjes naraz tak bohuzel se ti ledascos staci zkazit nez to snis 😒 😠 to je prave, kdyz je tam hodne tech konzervantu a pesticidu atd. Ale zabere to fakt jen chvilicku, udelas si tu "lazen" vsechno tam namrskas, umyjes a hotovo 😉

lenkakt
19. únor 2009

mám dotaz na klíčené mungo: nestihla jsem ho sníst a ono vystrkuje už i lístky. dá se to ještě jíst? nebo raději ne? (většinou se doporučuje jíst, když to má jenom kořeny, co?)
zas je mi líto to vyhodit...

listicka77
19. únor 2009

lenko, myslím, že nejde o nic jiného než o chuť. pokud jsi schopná to pozřít, tak to klidně jez. jedovaté to určitě není. 😉

s.arik
19. únor 2009

lenko, taky si myslím, jak píše lištička, klíčky jíst i přerostlé. o to více v nich budeš mít chlorofylu...

to ale NEPLATÍ O POHANCE!!!! klíčky jsou jedlé, ale potom mladé stonky už jsou jedovaté, nic dramatického, ale zdravé o není, více http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2006051701