Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
8. dub 2009

nojo, už tak mám komplexy, jaký si dokonalý vegetarián, a teď už i frutarián a já jsem dááááááleko za tebou 😀 😀 😀

nic, to se vstřebá. akorát mám zase lehkou rýmu. detox, nebo následek pečiva téměř denně 😝 ??? 🙄

macik
8. dub 2009

lišti, ty plněné žampiony mi taky nejedou, bylo mi po nich blbě...

listicka77
8. dub 2009

maci, mně taky. a to jinak na žampionech pěkně ujíždím!

sari, tak já ti napíšu, co se odehrálo předvčírem, jo? ráno asi smoothie, se nepamatuju. pak jsem šla do města. tam jsem si koupila smaženou kuličku z tvarohového těsta obalenou ve skořicovém cukru a zelňák (zatočené žitné těsto, plněné zelím a kořením - hlavně pálivou paprikou). to mi nestačilo, tak ještě vdolek. no a pak jsme navečer potřebovali doma jen rychle něco zblajznout a mazat do hospody na zahrádku za kamarádama, tak bylo nejrychlejší nacpat se chlebem (mám takovej prima způsob - pokapat olivovým olejem a malinko stříknout liquid aminos 😀). to byl teda den! a včera jsem ochutnala tu bůčkovou pomazánku! 😔 nechutnala mi. 😵 a taky jsem máčela corspitz (zbytek po štěpuli) v oleji, ve kterém se peklo kuře! 😝 normálně magořím! ale už se normalizuju... akorát zítra zas bez smoothie, banány byly hnusné. tak nevím, co budu snídat. banány jsou docela ok na to moje bolavý patro.

s.arik
8. dub 2009

jé, ty kuličky z tvarohového těsta miluju........akorát já si nikdy nekoupím kuličku, ale čtyři kuličky 😒

banány kupuju dopředu a snažím se je nechávat doma 2-4 dny dozrát, celkem jsou pak lepší.

akorát mi přestala chutnat banánová kaše a o celé banány až tak nestojím. a sladké pak hledám v příslušné sekci Alberta 😝

listicka77
8. dub 2009

jenže u nás dnesska banány megahnusný! úplně zelený a ještě omačkaný. jak se říká "ještě zelený, ale už hnědý" 😝

a ten můj nedávný úlet - něco takového se mi nestalo už strašlivě dlouho! já si prostě vůbec pečivo nekupuju, natož sladké! maximálně podlehnu doma nějakému dojíždění po štěpuli a nebo chlebu.

listicka77
9. dub 2009

tak jsem dneska koupila zas kakaový sen. hned při prvním pohledu jsem zajásala, že to je opravdu jiná šarže než ten, co jsem měla dvě skleničky doma (a byl strašně suchý a vůbec nic moc). navíc má trvanlivost do 28.3.2010 (moje narozky 😀). no tak jsem se do něj doma pustila a byl mňam. pak jsem koukla na složení a zjistila jsem, že terez inovovala! není tam med, ale agávový sirup! (možná med došel?)

jinak jsem dneska koupila asi 3 kg banánů, z toho většinu bio. 😵

s.arik
9. dub 2009

aha, v obyčejném je sirup?
dříve byl obyč s medem a delux s agáv.sir. že?

já zkusím zítra půst 😔 ale nějak si nevěřím. uvidíme.

listicka77
9. dub 2009

sari, neeee, dřív byl obyč s medem a delux s JAKONOVÝM sirupem.

s.arik
9. dub 2009

aha, jakonový 😕 hmmmmmm, dobré jsou všechny 😵

s.arik
11. dub 2009

Včera byl horší den, měla jsem tři sladkosti (siestu, tam trochu čokolády je, a pak nějaké sušenky).

Dnes je to zatím fajn. Na snídani jsem manželovi koupila tři koblihy, má je rád. Samozřejmě jsem neodolala a koupila dvě polité čokoládou i sobě. Ale celou cestu z obchodu domů jsem si opakovala, že je bílá mouka jed, jed, jed, navíc jsou koblihy smažené a pocukrované a ty dvě moje i s čokoládou..........nesnědla jsem je 8) Všech pět kousků jsem dala manželovi, byl nadšen, a sama jsem hladověla.

Obvykle jím až tak od 11-12h, ale dnes jsem jela za mámou a tam dostala 250g jahod a tři žluté kiwi, mňááám! Krásná odměna pro lačný žaludek, odměna jenom proto, že jsem tam neměla ty dvě čokokoblihy 😀

Pak jsem snědla 2 kila jablek, kilo mrkve, jednu červenou řepu (mrkev+řepa odšťaveny), 50g máčené slunečnice s pálivou paprikou a provensálským kořením, 3 banány, půl hlávkového salátu, trochu balkánského sýra (dárek 😝 😝 😝 ), půl avokáda s česnekem, kousek chleba.

s.arik
11. dub 2009

banány byly s medem a kakaem.

už mi to nechutná 😕 😲 další várku kakaa a medu nekoupím....

s.arik
11. dub 2009

dotaz z IP na slunečnicová semínka....takže:

Do misky namoč slunečnicové semínka. Za několik hodin nabobtnají a nastartuje se klíčení. Máčené semínka a klíčky jsou 100x výživnější než suchá semena.

Pokud do té vody dáš k semínkům trochu soli, pálivé papriky a provensálského koření (nebo cokoliv jiného, kari atd.), tak je to zajímavější.

Když pak semínka nebo až klíčky necháš vyschnout, dostaneš tzv "brouky", chtná to trochu jako křupky nebo nevím co, prostě slaná pochoutka alá tyčinka, čipsy, krekry...

http://www.lifefood.cz/strava/brouci-bio-nech-b...
😵

s.arik
11. dub 2009

není nutné je nechat vyschnout, já to sežeru už mokré 🙄 😀

s.arik
11. dub 2009

"Semínka jsou ideální zásobárnou řady hodnotných živin. Jejich enzymy jsou však neaktivní. Až v průběhu klíčení se enzymy aktivují a všechny nutriční složky semínek se tak stávají stravitelnějšími. Klíčky jsou nejvýživnější formou potravy na této planetě, měřeno poměrem množství živin na jednu kalorii. Obsahují v sobě jak aktivní enzymy, tak zároveň všechny živiny v jejich nejpřirozenější podobě.

Slunečnicové semínko je vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin, velmi bohaté na vitamin E, hořčík, selen, kyselinu listovou, niacin, zinek, kyselinu pantotenovou a omega 6 polynenasycené mastné kyseliny. Při pravidelné konzumaci neutralizuje v lidském těle volné radikály, působí tak proti předčasnému stárnutí buněk, pomáhá při migrénách a bolestech hlavy, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů a přispívá ke kvalitnímu spánku. Pro významný obsah kyseliny listové, která je nezbytná pro tvorbu červených krvinek, nervový systém a růst i obnovu buněk, lze pravidelnou konzumaci slunečnicového semínka jen doporučit."

z linku výše...

babalala
11. dub 2009

Dotaz od blbího: s loupanou slunečnicí to asi nefunguje..?

s.arik
11. dub 2009

já používám loupanou

s.arik
11. dub 2009

aby se to dalo žráti po hrstech a nebylo třeba loupat každý pidiklíček 😀

listicka77
11. dub 2009

babo, slunečnice klíčí i loupaná. s neloupanou by to bylo šílené.

babalala
11. dub 2009

Fakt jo? Jsem si myslela že ji loupou po nějakém mírném opražení, nebo minimálně mechanicky zruší ten klíček..
tak já jdu máčet! Tu vaši sluněnku prostě miluju!!! (Na řapíkatém celeru nebo ledovém salátu... 😵 )

s.arik
11. dub 2009

babal,
pohanka (tmavá) se loupe teplem a neklíčí. světlá se loupe mechanicky a klíčí.
o slunečnici nevím teorii a zpracování, ale fakt klíčí ta z LF i z Alberta, tož to asi loupou mechanicky.....zrno je živé 😵

s.arik
13. dub 2009

lišti, jajinak,
taky vám hlásí vitarian.cz nějaké potíže? mě tam nechtěl prohlížeč vůbec pustit, musela jsem přidat výjimku...už to jede.

a musím říct, zlaté vitariánství, rozhodně nemám zájem o hokuspokusy s vařáckým dnem či týdnem 😝

úplně jsem zapomněla na Velikonoce! Nijak to neslavíme, o to nejde, ale zavřené obchody jsou pro mne fatální :( nemám co jíst a k půstu se nedokopu. Včera jsme byli celý den pryč a večer už byly obchody zavřené.

Dopoledne jsem snědla celý veliký ananas. V poledne jablíčko a dva banány. Pak 120g mandlí. Pak dva krajíce chleba. Pak dva plátky bábovky. a je mi divně. ne vyloženě blbě, ale cítím se hrozně apaticky, uffff.

za hodinu nebo dvě vyšťavím jako každý večer kilo mrkve. už tu nic jiného není...

Zítra si s radostí nakoupím ovoce, protože více než 10-15% vařené stravy v jednom dni je hnus humus 😝

listicka77
13. dub 2009

uf, velikonoce. v sobotu raw, v neděli raw, dnes jsem se držela až do odpolední svačiny. pak jsem nakousla lákavý dortík a zase odložila, protože mi nechutnal. no ale pak jsem ochutnala máminu domácí koblihu... a pak jsem jich snědla nejmíň deset! byly teda mnohem menší než z obchodu (a taky mnohem lepší! 🙂), ale stejně... pak ještě hlávkový salát se smetanovou zálivkou (se prostě nikdo neptal a zálivka byla pro všechny) a pak ještě asi tři plátky sýra. no je mi špatně, jak jinak, že...
štěpule dneska nechtěla skoro vůbec jíst, pak se cpala jen chlebem. poprvé ochutnala vaječný bílek (ukořistila vajíčko z chlebíčku), naštěstí jen kousek, a taky čokoládu (ukradla čoko-zajíce, rozbalila a zakousla se). achjo, zatracený velikonoce. 😖

s.arik
13. dub 2009

už mám 4dcl mrkvové vody v sobě, ale pořád cítím tu hnusnou bábovku 😅
strašně se těším, až zítra otevřou obchody, zase najedu na ovoce. (ale nevím nevím, zda vydržím 100%)

jajinak
14. dub 2009

Šári,na vitarian.cu už jsem nějakou dobu nebyla,takže nevím.No,flákám to i tady,jak je venku hezky,tak jsem pořád venku a počítač někdy celej den nezapnu a když,tak jen na chvíli.

100% teď taky nedávám,velikonoce se u nás drží a bohužel bochánek a nádivka mi pořád chutnají,ale snažim se to nepřehánět.Ode dneška už se ale taky polepšim.Koupila jsem v hypernově 2 ananasy po 16 Kč,jí je kluci,nějak mě nelákají i když jsou dobré,ale po hroznu se můžu pořád utlouct,ještě že už je levnější.A jak jsem se nedavno rasdovala,že jsem přibrala 2 kg,tak jsem zase zhubla.Budu muset najet zase na čistě ovozelové dny s velkým množstvím ovoce,hlavně hzozna.Zdá se mi,že to mi k přibrání pomohlo.

s.arik
14. dub 2009

kdo tady psal, že je bábovka hnusná? pár soust už mám sobě, hned po ránu, jsem děsná. ale už jí moc není a další nebudu péct.........no dokud si o ni mhd neřekne!

ale už jsem byla i v obchodě a koupila 4kg jablek po 15, kilo mrkve za 21, jednu velikou řepu, kilo pomerančů za 20, všechno ostatní měli strašně drahé. pytlík špenátu už stojí 47 🙄 polníček 34, takže zelené nebude no, jenom sedmikrásky zvenku, těch se přežírám krásně 😀

zdenallicka
14. dub 2009

Sari, jak chutnaji sedmikrasky???? Ja jsem pristihla decka na zahrade, jak je oskubavaji a zerou.... 😀

s.arik
14. dub 2009

zdeni, ze všech běžných bylinek jsou snad nejsladší, jsou moc dobré a zdravé.

jíst můžeš taky pupeny a mladé listy lípy, celé rostlinky: sedmikrásku, pampelišku, plicník, řebříček, kontryhel........ale většina má hořkou nebo svíravou chuť.

sedmikráska a lípa jsou sladké. a ještě květy kostivalu jsou sladké.

zdenallicka
14. dub 2009

Kostival ani nevim, jak vypada.... 😀

Ale vcera, jak jsme byli na vylete, tam pucely lisky... Jsem na ne normalne mela chut... 😝 Jako na pupeny lisky... 😀

zdenallicka
14. dub 2009

Jidavala jsem kvety te rostliny, co vypada jako kopriva, ale nepali a ma bile nebo ruzove kvety....

zdenallicka
14. dub 2009

Hluchavka, uz vim!!! Byla sladka... 😉