Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

milwa
30. dub 2009

no jo, ja se obavam, ze ta imunita bude problem na dlouho :(

kili
30. dub 2009

baby, vy keď ste prešli na vita, tak hneď na 100%?
ja to teda nezvládam, nie teda že by som aj chcela, ale...
normálne som si predtým dva dni dala ráno rožok s maslom a šunkou a k tomu zelenina a potom celý deň len ovocie večer zelenina a vôbec žiadel hlad. včera som nemala rožok, tak som jedla len zeleninu zo šunkou a teda celý deň som bola hladná a pritom som toho zjedla viac. dnes zas rožok, zjedla som toho určite menej ako včera a hlad žiadem 😵 . ale chcem si dávať každý druhý deň na večeru trošku mäsa k šalátu, možno každý deň, takže ani neplánujem byť 100% vitarián, ale človek nidky nevie, že 😅 u mňa už vôbec nie 😀
včera som objavila tento článok http://ivanbella.blog.sme.sk/c/39562/Chut-na-sl...
a celkom mi to pomohlo porozumieť.

s.arik
30. dub 2009

kili, všechny jsme přecházely postupně, myslím, že nikdo ze dne na den.

nejdříve jenom ovocné dopoledne a večer zelený salát, mezi 12-17h cokoliv i vařené, postupně vařeného méně a méně..........

já dodnes nejsem 100%, neodolávám sladkostem.
jsem někdy docela nasraná: sním třeba kilo hrozna, jsem přeslazená až na půdu, ale nedá mi to a MUSÍM jít se psem do obchodu pro nějakou tu tatranku, která mi nijak extra nechutná a trnou mi z toho cukru zuby, ale stejně se scénář opakuje denně ☹fakt jsem jak feťák, co si píchá i když mu droga už dávno nepřináší slast...prostě jen proto, že bez toho to nejde 😝

takže jdu přečíst ten tvůj článek 🙂

kili
30. dub 2009

sarik, no ja mám rada horalky, ale už dosť dlhú doby (roky) my je z nej potom zle. to isté po iných sladkostiach, až na pár výnimiek. množstvo sladkostí nejem, ako tie, čo neboli za komunizmu, čiže jem skôr menšinu, tak ma toho moc neláka 😀 . ale na sladkostiach som bola vždy závislák, ale teraz je to nejak v pohode.
no ja chcem najmä schudnúť (hádam nevadí, že sem lezem 😕 😅 ), ale netvrdím, že potom prejdem na full stravu, čo do teraz, skôr potom nejaký kompromis, že vita denne a napr. cez víkend si dať aj sviečkovú na smotane 😅 , ale z mierou, aj keď neviem, či by som ju mala, keby som raz začala ju jesť, no možno o rok...
Ale tento jedálniček, čo som napísala mi zatiaľ vyhovuje a kupodivu ma nič neláka, asi preto, že sladkého mám dosť 🙂
ale teda to čo ty, by som zjedla asi tak za týždeň.
čo som dnes zjedla je: rožok s maslom, šalát, rajčina. 2x banán, asi 3 či 4 jablká (ale dve aj spolu so S.), 1 hruška a asi jedna tabulka čokolády, tedy myslím ten štvorček. no a to je tuším všetko, teraz čakám, kedy nakŕmim malích a pôjdem si dať šalát a trochu kur. pŕs na pare 🙂

milwa
30. dub 2009

kili to zni jako dieta, kterou jsem drzela pred dvema roky 😀 Tehdy jsem se za dva nebo tri mesice dostala na svoje dlouhodobe minimum a bylo mi taaak fajn. No a pak jsem otehotnela a dieta sla do haje...
Jinak taky moc nechapu, proc po sezrani kila jablek mam porad chut na nejaky oplatek nebo cokoladu 😝

kili
30. dub 2009

milwa a koľo kg si schudla?
ja teda potrebujem tak 20, najlepšie 25 😝 🙄 . ale beriem to tak, že je to na dlho, aj keď nabrať mi to trvalo pár mesiacov 🙄
ja ešte k tomu denne chodím, min. tak 2h svižnej chôdze, na cvičenie nejak nie som

milwa
30. dub 2009

Ja tehdy z 72 na 65kg. Ja jsem nikdy nemela ambice se dostat niz. mam 174cm, tak mi to prislo ok 🙂 Ani jsem tehdy necvizila, kila sly dolu samy, kdyz jsem zacala jist takto lip. Pecivo jen rano, vecer zeleninu a bilkoviny. K obedu jsem tehdy davala polovicni porce normalnich jidel, chodila jsem na obedy v praci, tak jsem si to nekomplikovala...
Ted jsem uz zas pred druhym tehu mela 70kg, takze se bojim, kolik mi zustane po druhym tehotenstvi a hlavne kolik zas naberu pri tom zravym obdobi pri kojeni... No ale treba ted kdyz pridam ovoce a zeleninu a uberu to pecivo a sladkosti, tak tolik nenaberu... Uvidime jestli mi to vubec pujde.

listicka77
30. dub 2009

holky, přijde mi lepší jíst ráno jen ovoce a to pečivo až později během dne. 🙂

kili
30. dub 2009

listi, a prečo?
mne to takto celkom vyhovuje, tak to asi meniť nebudem. a cez deň som rada, že nemusím riešiť svoje jedenie a len jem ovocie. a že sa má jesť pomaly, k tomu mi pomáha S., lebo jeme spolu, tak čakám na neho, tak ma aj také jedno jablko fakt dosť zasíti 🙂

kili
30. dub 2009

a strašne sa mi páčila veta od toho chapíka, čo som dávala link. bolo to o jedení neskoro večer, keďže sa vtedy nemá už jesť, ale zároveň sa telo nemá trápiť hladom, tak keď ste večer hladný, tak si treba dať niečo málo kalorické a nie moc dobré, predsa nebudete odmeňovať svoje teľo za to, že vás večer trápi hladom 😀

listicka77
30. dub 2009

protože dopoledne se tělo čistí tím ovocem. že ho člověk prostě hned poránu nezaplácne škroby. 🙂 (jistě to tu někdo bude umět naformulovat lépe 🙂)

kili
30. dub 2009

jo aha, no ja neviem, bojím sa, že ak nedám telu hneď ráno niečo čo ho zasíti, tak si bude pýtať celý deň 😝
retšej nebudem rýpať, keď to funguje 😀

listicka77
30. dub 2009

🙂

milwa
1. kvě 2009

listi no jo, ti co navrhujou postupy na hubnuti asi nebudou zrovna vitariani. Vsude se pise sacharidy spis rano, k obedu jen mala priloha nebo zadna a pozdeji uz zadny sacharidy. Na hubnuti se mi to osvedcilo, ale jestli je to nejzdravejsi varianta to netusim...

novako
1. kvě 2009

Ahoj holky. Řeším příkrmy a fakt nevím. Na našem maloměstě se seženou jen základní bio potraviny (brambory, mrkev, cibule, jablka, hrušky, rýže, jáhly). Z toho jídelníček pro Lidu prostě neposkládám ani kdybych se postavila na uši. Tak to bohužel řeším skleničkami s tím, že do nich přidám čerstvě vařené jáhly, rýži nebo mrkev. K tomu sní denně čerstvé jablko nebo hrušku (samotné a v kaši). A teď můj dotaz. Co je lepší. Sklenička nebo jídlo z běžně dostupné zeleniny v nebio kvalitě (z Kauflandu, Penny nebo Lidlu). Nemůžu se rozhodnout. Sklenička moc vitamínů nemá, ale zase má kontrolovaný obsah dusičnanů a pesticidů narozdíl od běžné zeleniny. K čemu byste se přiklonily vy? Díky moc za odpověď.

s.arik
1. kvě 2009

novako, váš sortiment bio mi připadá skvělý. vynech cibuli a všechno ostatní malé dávej, ovoce syrové, bram.rýži,jáhly vařené, co víc bys chtěla?

za chvilku bude sezona, máte to akorát, s příkrmama do roka pomalinku a od roka "cokoliv", za chvíli budou třešně 😵 a pak haldy dalšího čerstvého ovoce a zeleniny.....

ad skleničky, já je nedávám. a myslím, že je lepší strava s vitamíny a dusičnany, než strava bez vitamínů a bez dusičnanů 😀

kili
1. kvě 2009

novako, keď som riešila príkrmy, tak som našla odpoveď pediatra a odporúčal radšej čerstvé
a čo viem, tak lepšie je kupovať mrazenú zeleninu, keďže sa zbiera naplno dozretá a mrazí sa pár hodín od zberu

novako
1. kvě 2009

Kili: Není mražená také bez vitamínů nebo s nějakým menším množstvím?

dasap
1. kvě 2009

novako,já bych viděla klíč v tom, zda tu kupovanou zeleninu " s vitamíny a dusičnany" budeš vařit nebo dávat syrovou. pokud bys jí vařila (dusila atd.) tak pak už tam od té skleničky zas takový rozdíl ve vitamínech nebude ne? a zbydou tam jen navíc ty dusičnany 🙂)

ale jako já to zas tak moc neprožívám, sice se snažím jíst v rámci možností zdravě a v posledních dnech se zas trochu věnuju sbírání vita receptů, ale myslím si, že pro život jsou důležitější jiné věci než jídlo

a když jsme byli posledně v kauflandu, tak tam hlásili v rozhlasu že snad už prodávají i ovozel bio, ale detaily nevím, řešili jsme zrovna něco s mhd tak mi to uniklo a mezi běžnou zeleninou jsem to neviděla

kili
1. kvě 2009

novako, ja netuším, neviem ho zmerať 😅
len referujem, čo bolo v jednom dokumente a z časti mi to príde aj logické, keďže všetko aby vydržalo prevoz tak oberajú ešte nezrelé. ale na trhoch to hádam neplatí 😒

listicka77
1. kvě 2009

o tom bio v kaufu psala i babalala na ap. ale ještě jsem se tam nedokopala. rozhodně mě tio zaujalo, on ten kauf není špatnej, ovozel mívají docela slušný za rozumné ceny. 🙂

macik
1. kvě 2009

u nás to bio v kaufu je takové schované, ale ceny super, minule kilo pomerančů za 19 apod.....

kili
1. kvě 2009

ja som dnes bola nakúpiť v kauflande, tak tiež samá zelenina, no a napokon som zistila už dosť ďaleko od neho, že som niekde stratila šalát s reťkovkami a to bol tak kráááásny. tak som v nejakom obchode kúpila iný šalát za rovnakú cenu ale tretinový 🙄 . no ale idem tam aj zajtra, keďže sme tam stratili šiltovku tak dúfam, že ju našli.

kili
1. kvě 2009

jo, a normálne som dnes jedla surovú brokolicu 😀 som sa musela pochváliť, mne totiž brokolica nechutí, ale zistila som, že surová nie je zlá, ma ani nenapadlo, že by sa surová dala jesť až keď som to tu niekde čítala. myslela som si, že je to jak karfiol 😅 . aj kapusta mi chutí surová ale varená už nie.

listicka77
1. kvě 2009

tak já teda syrový květák ráda, ale brokolice mi nejede. tepelně upravená jo.

kili
1. kvě 2009

aj surový kveták sa dá jesť? ako to chutí?

kili
1. kvě 2009

tá brokolica mi práve pripomýna tú kapustu

listicka77
1. kvě 2009

kili, trochu podobně jako kedlubna.

kili
1. kvě 2009

kareláb mám rada 🙂 len teda neviem, ja mám na všetko strašné predsudky 😅 mne stačí len, že sa mi niečo psychicky prieči a tak už to jesť nemôžem, by mi z toho bolo zle. tak aj čakám, čo zajtra, či mi bude ešte tá brokolica chutiť

listicka77
3. kvě 2009

hmmm, tak jsem dneska snědla lívanec. asi 10x jsem nabízenej odmítla, pak jsem si řekla, že ho vezmu ven chlapovi a on mi řek, že je ještě plnej po obědě. no tak co s ním, že jo, přece ho nevyhodím. 😖