Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
30. zář 2008

olivovým olejem jsem mazala ty šupinky ve vlasech 😀

s.arik
30. zář 2008

johi,
asi jsou i 100% zdravé zálivky, ale mě prostě chutná salát takhle samotný, někdy kápnu lněný olej, ale většinou si nevzpomenu. když se salát sní hned, není co řešit, ale já většinou nedám celou hlávku na posezení, mhd to nejí.....a vůbec, hlavně se mi nechce se patlat s tou přípravou 😝

dgm
autor
30. zář 2008

Jj. to je fakt, nejlepsi je co nejprirodnejsi chute, bez zalivek, bez soli, jenom oplachle vodou nebo max. olivovym olejem. Jinak pro nase delam treba zalivku na hlavkovy salat "ala tradicni" na dve hlavky pul litru vody, vrchovata lzice medu, rozmichat, pridat stavu z 1 citronu, rozmackany cesnek, trosku soli... nekdy misto citronu ocet balsamiko, ale to vetsinou na plodovou zeleninu, rajcata, papriky, na okurky je dobry nasekany kopr, to se nemusi ani tak nicim jinym ochucovat, jenom kopr a olej... Jeste taky co hodne jime, je salat z kapusty, dam sem recept.

johanda
30. zář 2008

sari - no jo, proti gustu žádný dišputát 😀 , já dělám zdravé zálivky, ty máš super samoobslužného mhd, já ho občas hýčkám zdravým a neklobásovám jídlem, jinak by žil jen na uzeném 😔

dgm
autor
30. zář 2008

Salat z kapusty:
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...

Delala jsem nedavno, delame to casto... Nakrajim na co nejdelsi a nejjemnejsi nudlicky 1 velkou hlavku kapusty, zaliju ol. olejem, dam stavu z 1 citronu, nekolik utrenych strouzku cesneku, mame radi hodne, mirne osolit a rukama vsecho dukladne promichat a dat do druheho dne zalezet do lednice. Mam velkou sklenenou misu a zakryvam to sklenenou poklici, necham nepatrne poodkryte, aby to dychalo... Druhy den je kapusta krehka a nikdo by nepoznal, z ceho salat vlastne je. Je krehka a mirne kysela tim citronem, no proste mimoradna chut a v zadnem pripade nenafukuje. 😀

johanda
30. zář 2008

dgm - to vyzkouším, myslíš, že ten salát může i dvouleté batole? Nebo raději oddělit ten česnek?

dgm
autor
30. zář 2008

My davame cesneku hodne, ale na velkou hlavku bych dala jako normalne pro vas 2 - 3 strouzky, jestli mala zna syrovy cesnek, tak by to nemelo skodit, dej ji ochutnat jedno dve sousta a kdyz ji z toho nic nebude, tak ji priste, pokud to budete delat vickrat, muzes dat vic. Tam by nemelo byt nic skodliveho... Jedla uz nekdy syrove zeli nebo kapustu?

johanda
30. zář 2008

dgm - no jo, já mám děcka docela býložravce a potenciální vitariány, zelí milujou jen syrové. 🙂

dgm
autor
30. zář 2008

Nebo to radeji vyzkousej na mensim mnozstvi, treba na ctvrtce hlavky, kdyz tak zbytek spotrebujes jinak...

s.arik
30. zář 2008

kapustu jsem v obchodě neviděla, musím pohledat, jenom ty růžičkové malinkaté.....dají se taky takhle použít?

johando, já se řídím heslem, že od roka může děcko cokoliv (zdravého). normální koření, česnek, ryby, všechno co jíme my, kromě nezdravého (sladkosti, uzeniny, maso, slané pochoutky)
Mirka už česnek několikrát měla - v pomazánce na chlebu.

mám chuť na dvě věci - čokoládu a avokádo (s česnekem bylo fakt senzační). škoda že tady ve večerce mají jen jedno 😠 ale tesco je v plánu za pár dní.

johando,
samoobslužný chlap nebyl, ale začíná být, protože má jiné chutě než já...já taky občas vařím, ale on si skoro nikdy nevezme, ani neochutná. fazolová polévka, zeleninová polévka, brambory s cibulkou, prostě ať udělám cokoliv, jeho preference zůstávají konstantní - jen vývary, smažené jídla a zapečené a uzeniny. takže jíme už léta odděleně, jenom tu polévku společně občas...

jinak třeba dneska jsem dělala salát z okurky, teda dva: pro mhd s vodou, octem, solí a cukrem, jinak to nechce. a pro mne - jenom okurka s cibulí, bez čehokoliv jiného.

s.arik
30. zář 2008

no a Mirka sice rok ještě nemá, ale strašně žebrá, tož jí s náma všecko 😔 kromě těch úplných blafů....a to jsem plánovala, jak lepek ochutná až po roce, haha.
a těch psích granulí co už snědla....hodí je do misky s vodou a po změknutí jí 😀

macik
30. zář 2008

šarik-moje oblíbená mňamka-když nemáš ráda ten špenát 😀 -já si dám vždycky banán, trochu bobulovitého ovoce (maliny borůvky ostružiny-co je nebo mražený), šťávu z pomeranče a trochu vody a pak hrst čerstvého špenátu (u nás běžně v albertu)-to jak se rozmixuje, tak je to super zelený nápoj-kompenzuješ tím to ovoce a ten špenát tam není cítit-dělala jsem to celé rodině a vůbec nepoznali, co to je...mysleli, že je to zelený z kiwi 😉

vikinka27
30. zář 2008

uff, sari, ako sa stazujes s tym lepkom, tak si predstavte: ja som tiez mala predstavu, ze maly bude do roka iba na zelenine a ovoci (prip. celozrnnych kasiach). no jo, vyzera to tak, ze decko je zasadne obilninove.
z kase mi zje 2x tolko ako zeleniny a posledne dni si vykrici aj chlieb - vcera si ho vypytal na obed a zajedal ku brokolici a mrkve (mnam-mnam-mnam), dnes na ranajky - to som mu supla celozrnny rozok, a ked nas vecer zbadal, ze si robime hrianky, tak musel dostat znovu 😢
(inak, as to bude rovnaky otesanek ako gedrenina Helca - to uz mal za sebou skoro cele jablko, ked jednu korku dojedol a dostal dalsi kus rozka, tak som mu tam potom pre istotu vopchala iba uhorku....)
ach, jo, a to neratam vsetky tie pufovane chlebiky, ktore "musi" dostat, ked ma romi nieco nedostupne 😕
hadam tonejako casom zrovnam.... 😅

vikinka27
30. zář 2008

dgm, da sa ten salat robit aj z cervenej kapusty? mam doma, a nechce sa mi ju dusit...

indy
30. zář 2008

Viki tou kapustou asi dgm myslela kel Aspon si myslim, lebo po cesky je kel kapusta a kapusta zeli 😲 Tiez ma to vzdy pomyli 😉

indy
30. zář 2008

Ale myslim ze aj z "nasej" kapusty by ten salat bol dobry

vikinka27
30. zář 2008

hm, jasne, to ma dostalo 🙂
no, ale vyskusam to z tej nasej kapusty, ved ked z nej mozu byt pickels 😅

dgm
autor
30. zář 2008

Jj, kapuista - slovensky kel. Ze zeli by to taky nemuselo byt spatne, ale nemam vyzkousene.
Sari, z te ruzickove by to taky mohlo jit, ale bude to vypadat jako mysmas, asi nakrajet ty ruzicky na ctvrtky? Nebo na survajs? Tam je dulezite, aby se to dobre prolezelo, tak vyzkousej.
Jeste k fotkam. Miruska je tak pekna. A ten chlap je tvuj chlap? Taky peknej...

s.arik
1. říj 2008

maciku,
ten banánový koktejl se špenátem zní o dost lépe (rozuměj sladčeji 😀 ) než kapustový salát, ale pokusím se vyzkoušet obojí, pokud seženu suroviny.

na kapustu i špenát mám zasmrádlé vzpomínky ze školních jídelen, blé, dušená zelenina mi zvedala kufr...

dgm,
díky, jo, chlap je mhd, s cizím bych se nepatlala s koláží 😅 musím ho pochválit, že po skoro roce si začíná s malou více hrát a dokonce ji občas ji nakrmí...no ale že by ji okoupal nebo vyměnil plenu, vzal na procházku, toho se asi už nedočkám 🙄 ale snažím se na něj vůbec netlačit, snad to příjde.

dgm
autor
1. říj 2008

Omlouvam se vsem nemcinarum za mysmas 😖

macik
1. říj 2008

viki-já právě jsem taky odjakživa obilninové dítě, ale mám už dlouhodobě pocit, že pečivo mě tak nějak táhne k přejídání, že když si dám prostě nějaký hutný sacharidy, tak mám pak tendenci se bezhlavě přejídat, což mi teda signalizouje, že mám asi problémy se vstřebáváním těchto sacharidů....nic moc...

s.arik
1. říj 2008

walker tvrdí, že obiloviny obsahují hlavně bezcený škrob, který jenom vyplňuje tkáně a blokuje játra a tak...a že když už obilí, tak naklíčené, neb tam se škroby (i oleje i bílkoviny) štěpí na stravitelnější polotovary (jednodušší cukry, aminokyseliny, mastné kyseliny) které už člověk dobře stráví, využije, a tělo to nezanáší ale čistí...

arvetka
1. říj 2008

holky že vám sem lezu, ale chci se zeptat, co si myslíte o tzv. očistných dnech....myslím jako např. 2-3 dny jíst jenom jablka (hlavně), hrozny a popř. jiné ovoce + zeleninové šťávy (červená řepa, mrkev).

macik
1. říj 2008

arvetka-každej den na syrovém je dobrý den...i kdybys to zařadila jen občas, tak pro sebe uděláš víc než většinová populace...

arvetka
1. říj 2008

bezva, dneska jsem začala🙂
zítra si dám i oříšky 😵

arvetka
1. říj 2008

a nevadí ta spousta cukru???

macik
1. říj 2008

s oříškama nepřehánět, nejlépe méně než půl hrsti za den, ony tě pak zas rozhodí a vrátí o krok zpět, když se jich sní moc...

jajinak
1. říj 2008

Tak jsem zkusila zabalit ty pampeliškový listy do salátu a dobrý.Taky jsem je pak přimíchala do zelenin.salátu a ani mi to nevadilo i když ta hořká chuť byla trochu cítit. 🙂

Máte někdo červenou řepu a jak ji jíte?Já si ji strouhám do zelenin.salátu a pak mě ještě napadá odšťavit,ale jen tak samotná nemá žádnou chuť.

Arvetka-cukr z ovoce je fruktoza a ten nevadí.Teda aspoň mně by určitě nevadil,když je přírodní.

Oříšků teda můžu určitě víc,než půl hrsti,když začnu louskat nebo jíst je z pytlíku,nevím kdy přestat.

s.arik
1. říj 2008

arvetka,
cukr v ovoci vůbec nevadí...lepší než sacharoza. pokud chceš tělo očistit bez hladovění, je ovoce nejlepší volba.
(pokud se snažíš zhubnout, tak je taky ovoce fajn, já jsem od přechodu na syrové ovozel zhubla...i když jím pořád sladkosti a sladké ovoce, tak jsem vyloučila obiloviny, škroboviny, brambory, těstoviny a tak, no a hubnu....ale nechci - už mi vylézají kyčle 😝 😀 )

s.arik
1. říj 2008

červenou řepu strouhám s jablkem, cca půl řepy na dvě jablka, chutná jako jablka a je to krásně červené.