Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
2. říj 2008

tak dneska taky dobré, čokoláda jenom malá a na večer budeme rozbíjet kokos, tak k tomu padne též půl čoko na vaření. ale jinak jenom raw 😎

s.arik
2. říj 2008

tak jsem byla v knihovně:

Morse, Zázračná detoxikace
Dahlke, Půst pro zdraví
Foster, Jak zbavit tělo jedů
Strelecká, Detoxikace - cesta ke zdraví
Tepperwein, Skrytý význam nemoci
Novotná/Dobiáš, Metoda Ludmily Mojžíšové
Růžička/Sosík/Wang, Tradiční čínská medicína v denním životě
Odent, Znovuzrozený porod

paráda! jdu nasávat...

mysinka
2. říj 2008

Šáriku, jak tohle stihneš s ročním batoletem přečíst??? 😕

s.arik
2. říj 2008

za dva týdny no problem. jsem knihomol odmala, dávala jsem až 400 stran za den (třeba kratší King), s Mirkou ale zvládám tak stovku během dne (když si mi hraje okolo) a další stovku, pokud se mi chce číst večer, až usne. (obvykle mezi 21 a 22h usne) 🙂

s.arik
2. říj 2008

ve zkouškovém si knihovnu vždycky zakážu a čtu skripta, ale během semestru je to leháro...

s.arik
2. říj 2008

občas sem napíšu střípky co mě zaujaly 🙂 vesměs asi žádné novinky, spíše hezká přirovnání, ale i rady nebo recepty...co mě osloví.

Dahlke, Půst pro zdraví:
tak jako se naše obydlí časem zanáší už nepotřebnými krámy, které strkáme do komory nebo na půdu, tak i organismus ukládá přebytečné haraburdí do vazivové a tukové tkáně....medikové pak stanoví diagnozu revma, na které předepisují léky proti zánětu a bolesti. je to účinné asi tak, jako byste odpadkový koš 3x denně postříkali parfémem, abyste se zbavili nepříjemného zápachu 😀

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

(stále volně přepisuju myšlenky, na doslovné citace jsem líná)

při půstu má tělo dostatek energie, průměrně člověk za den půstu zkubne asi o 400g. z toho je asi čtvrtina vody a zbytek tuk. odbouráním takového množství tuku denně dává asi 2700 kilokalorií. k tomu je třeba připočítat energetickou úsporu z toho, že tělo nemusí trávit stravu a odbourává vlastní zásoby s mnohonásobně menším výdejem energie než třeba pozřené vepřové sádlo.
pokud při půstu přesto nemáme mnoho enerie a jsme slabí a vyčerpaní, radujme se - tělo se totiž rozhodlo zlikvidovat například ohnisko chronického zánětu a nebo podobných restů.

dgm
autor
2. říj 2008

Sari, ty jses ale knihomol. Obdivuju te, ze ti staci si knizky pujcit, ja "musim" tu knizku vlastnit, utratim casem vzdycky dost penez... Mam akorat tu Zazracnou detoxikaci, jinak Tepperweina mam hodne jeho knih, ale tuto konkretne nevim ... Musim se jit mrknout. Jeste bych doplnila prirovnani k ovonenemu odpadkovemu kosi. U leku je to o to horsi, ze neleci a samy navic zpusobuji dalsi ukladani sajrajtu ze sebe...

s.arik
2. říj 2008

achjo, bolí mě po čokoládě žaludek...že by začátek konce závislosti? 😀 tohle není náhoda, už je to asi po třetí 🙄

s.arik
2. říj 2008

pokračování Dahlkeho:

při půstu se tělo zbavuje nánosů v opačném pořadí než je ukládalo, tj. nejdříve se odstraňují nejnovější nánosy, na ty prastaré dojde řada až po několikátém půstu. (podobně jako při úklidu v komoře nejdříve vyhazujeme zlomený deštník z minulého měsíce a až nakonec zbytky tapet z dob nastěhování do bytu).

....
číst to a psát sem malé myšlenky je pro mne docela motivující, přinejmenším si to lépe zapamatuju 🙂

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

Hildegard von Bingen rozdělila všechny problémy do 35 tzv. "nepravostí", z nich se dá 29 odstranit půstem, na 5 půst nepomůže a jen jednu podporuje. tou je arogance. neměli bychom ji pouštět ze zřetele, abychom se nestali domýšlivými a nezačali pohrdat ostatními, v naších očích méně čistými lidmi.

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

doporučuje půst jen dvakrát ročně, na jaře a na podzim, cca 16dní.

rychlým střídáním krátkých půstů a období normální stravy lze u podvyživených jedinců paradoxně dosáhnout zvýšení hmotnosti. tělo propadne panice, že je nutné tvořit zásoby na pravidelné a časté hladové dny...

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

za jeho 25 leté praxe pořádání seminářů (půstových a duševní rozvoj) se mu velmi osvědčila kombinace půstu a mlčení. obě metody se úžasně doplňují a vedou k překvapivé synergii. po týdnu mlčení a plného půstu jsou efekty nesrovnatelné s obyčejným půstem. dosažený klid má velké psychoterapeutické účinky.

........
tohle mě velmi láká. ale nevím jak mlčet s malou, no 3 dny bych možná dala! 🙂

dgm
autor
2. říj 2008

To je fakt zajimavy, tuto knizku neznam, treba ty pusty na jare aa na podzim... jenom si rikam, ze neni moc lidi, co si troufnou bez pripravy dat hned 16, podle me tam to zvykani je dobre od Pavla promyslene ... Na druhou stranu i na vitarianu je nekolik lidi, co dali hned napoprve 21, coz obdivuji, ale hromadne nedoporucuji, podle svych zkusenosti ... O pustech jsem cetla nekolik knizek, celkem je to na jedno brdo, jenom v tech delkach se rozchazeji ...

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

v případě častějších půstních kúr a čistého těla tělesné výpary nezapáchají. Indové říkají, že zdravý člověk voní po ovoci, které naposledy jedl. u Evropanů to platí jen pro česnek.

......
😀

s.arik
2. říj 2008

on doporučuje začít 6 dny, max. 14 dny, více týdnů až napodruhé. prý jsou krátké půsty (méně než 4 dny) jen trápení hladem bez velkého očistného efektu pro duši. tělo se ale čistí už první den půstu...

dgm
autor
2. říj 2008

K te aroganci ... to je taky zajimavy, na sobe to nepozoruji, jedine, ze bych i driv byla arogantni a ted zmenu nevidim 😀 😀 . Vetsinou mam spasitelske sklony, je to velka chyba, neco se s tim snazim delat, byla jsem ale v daleko horsimo obdobi, kdy jsem mela snahu zachranovat maminciny kamaradky nemocne rakovinou a nezajem jsem obrecela ... proste kdyz to lidi nechteji slyset, tak to neuslysi ikdybych snad ty pusty za ne drzela ja sama ... Co ty, Sari, uz mas tendence nekomu jinemu , nemyslim tady na MK, ale treba v rodine nebo znamym, vykladat neco noveho, co se dozvis?

s.arik
2. říj 2008

dgm, pro tebe určitě nic nového 🙂 to já tu tak píšu spíše pro nás nováčky.

s.arik
2. říj 2008

dgm,
ani nemám potřebu obracet ostatní na víru, vím, že k tomu musí lidé dojít sami, a možná že vlastně tou arogancí trpím...protože vím, že na sebelepší argumenty k půstu a vitariánství každý smete ze stolu se slovy, že je to "nepřirozené a extrémní"....a tak ty lidi považu za sraby a loutky, co se bojí přemýšlet a stát si za svým, i když je to jiné než většinově prosazovaný životní styl.
arogance je určitě jeden z mých problémů. na druhou stranu ale i podceňuju a zhazuju sama sebe. což se vlastně nevylučuje že? jak sobě, tak druhým.

dgm
autor
2. říj 2008

Jeste prosimte napis, ktere nemoci povazuje za nevylecitelne pustem, podle Morseho nebo i Walkera takova nemoc neexistuje, v kombinaci se syrovou stravou jsou lecitelne vsechny ... Walker teda hlavne tim ovozelem ...

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

proti akutnímu hladu, na utišení bolestí lačného žaludku, 1-3 kuličky homeopatika Anarcadium orientale D 12, NEPOMŮŽE si vzít více kuliček, max. 3!

s.arik
2. říj 2008

dgm,
tohle nezmiňuje, nikde vyloženě neslibuje že se půsty vyléčí všechny nemoci. jen že se celkově zlepší zdraví, mnoho nemocí odejde nebo se výrazně umenší projevy. (haha, možná proto, že je vařák, ne vita) a při půstu doporučuje hodně vody, i čaje, občas šťávu nebo zeleninovou polévku 😖 prostě s mnoha věcmi nesouhlasím, rady z www.pust.cz mi zní logičtěji.

ty čísla 35 nepravostí, 29, 5, 1 to byla citace Hildegard von Bingen...

jo a nedoporučuje půsty lidem v posledních a vážných stádiích nemocí jako aids, rakovina. čili si asi nemyslí, že půst je na ÚPLNĚ všechno.

s.arik
2. říj 2008

no a takové super rady, jako "lžička medu denně vám začátek půstu usnadní" 😝 😝 😝
nesouhlasím, jsem laik, ale i při 1dni člověk pocítí, že prázdnému žaludku je lépe než lehce stimulovanému....stačilo mi více zaslinit a polknout, aby se ozval hlad 😖 takže med je spíše medvědí služba.

listicka77
2. říj 2008

Teď jsem si vzpomněla - kamarádky teta je taková dost alternativní. měla nádor na prsu, zkoušela půst (nevím přesně, jak dlouhý, ale 21 nejméně, možná i víc), urinoterapii... no a stejně skončila na chemo a následně na operaci (odejmutí prsu). ale žije.

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

při půstu denně doporučuje klystýry (čistá voda bez soli) a jaterní teplé obklady.

macik
2. říj 2008

taky by mě zajímalo, jaké věci považuje za půstem neléčitelné...s ten problém s arogancí mám asi taky, jaksi odjakživa....mamka mi občas říkala, že si myslím, že každej kromě mě je debil...tak takhle hrozné to teda není 😀

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

doporučeno při půstu jako vzpruha a podpora krevního oběhu - ráno před vstanutím (ale i kdykoliv přes den) promnout ušní lalůčky, udělat si lymfatickou masáž: stisknout si psrty na ruce, uvolnit, stisknout zápěstí, uvolnit, atd. postupně takto stiskat všechny končetiny, vždy směrem od periferie k srdci. včetně hlavy.

s.arik
2. říj 2008

pokračování:

návratovka trvá polovinu doby půstu, první jídlo nejlépe jedno jablko nebo hruška.
další strava je vařácká a ovlivněná TČM, čili že syrové ochlazuje a tak...

dočteno 😎 zítra mám školu a doučuju, ale zkusím přelouskat Jak se zbavit jedů. Morseho si nechám nakonec 🙂 dobrou noc!

s.arik
2. říj 2008

maciku, to je na mě poměrně přesné - téměř o každém si často myslím, že je debil 😔 a někdy zpětně si to myslím i o sobě. ale lepší se to, s věkem přichází mírnost a nůž se tupí 😀 😀 😀

macik
2. říj 2008

no já už určitě hlasitě každému nevykládám, co má dělat, jako jsem to měla ve zvyku dříve 😀 ..prostě mi nějakou dobu trvalo, než mi došlo, že člověk si svou cestu musí najít sám a že nemá smysl někoho do něčeho tlačit....a bylo to ještě předtím než jsem bezmocně přihlížela, jak mamka umírá....hroznej paradox je, že ten den, kdy zemřela, se konečně rozhodla jít do breussovky (což je už téměř hladovka-dvě deci zeleninovejch šťáv denně po 40 dní) a do deseti minut začala krvácet a za pár hodin nebylo už co řešit...půsty a vita jsem jí nabízela od prvního momentu, co jsme zjistili nemoc a prostě jí to nebylo dáno, no...

teď neříkám, že bych s nikým o půstech a tak nemluvila, ale prostě se nesnažím, vlastně i mamku jsem naťukávala jen jemně a byla na mě agresivní, že ji jako tlačím....nejhorší je, že všichni moji blízcí nesnáší, když je do něčeho nutím pro jejich dobro, ale zároveň všichni očekávaj, že když někdo druhej než oni, dělá něco blbě, tak že já tomu člověku pak jako vyhučím díru do hlavy a přemluvím ho...jenže to já už prostě léta nedělám...někam se prostě ta arogance posunula, ale že je někdo debil, to si ještě furt myslím docela často 😀 /taktéž včetně sebe ama/

šarik, dobrou, taky jdu zítra do školy...poprvé po třech semestrech...