Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
17. říj 2008

Jo a teda do půstů se fakt už neporhnu a kdybych přešla na vita, tak asi dopadnu jako Sarik. Dneska jsem se zvážila a zjistila jsem, že od posledního vážení (to bylo asi před měsícem nebo dvěma) jsem zhubla 2 kg! Že by mě to kojení tak vysávalo? Mám teď bmi 19. To ještě jde.

A čerstvý fíky jsou lahůdka (na rozdíl od sušených, ty mě neberou). Olivy mám taky ráda, docela by mě zajímaly ty raw, asi je někdy prubnu.

Lenko, ještě dodám, že se mi taky příčí, že vita se téměř nedá praktikovat bez ovozelu dováženého kdovíodkud (někdy přes půl Evropy, jindy přes půl světa 😝).

anastazie
17. říj 2008

ted jsem si to nasla a spocitala- mam BMI 15 😝 doporucuji mi vyhledat lekare 😀 pusty nee, a ani po vita moc nepriberu, ze 😉 jdu si dat jeste neco k jidlu 😀

listicka77
18. říj 2008

Joj, 15, to jue docela síla. Jak vypadáš? Chodící kostra? 😕

s.arik
18. říj 2008

BMI je blbost, zase nějaké tabulky 😝 co vůbec nezohledňují přirozenou stavbu každého jedince. je dost rozdíl mít "ideální váhu" složenou jen z kostí a tuku a vody, než třeba fakt poctivé a zdravé svaloviny....a to v tom vidím i další háčky.
řekla bych, že je anastazie buď "anorektička"=kostra, anebo úplně normálně vypadající a zaoblená žena a hezkými prsy a zadkem, jenom drobounká 😉 prostě jedno blbé číslo 15 o člověku nic neříká.

lišti,
"se mi taky příčí, že vita se téměř nedá praktikovat bez ovozelu dováženého kdovíodkud" mě se to nepříčí, neb tu bylo už několikrát zmíněno, že se dá vyžít i jenom z místních zdrojů CELOU zimu. chce to ovšem vypěstovat nebo nakoupit velké zásoby a mít třeba sklep na hoooodně jablek, pohanky, hrušek, cibule...
prostě nikdo mi nenamluví, že to NEJDE.
ovšem já sama se až tak uskromňovat nechci, když jsou na pultě pomeranče, koupím si je 😉

s.arik
18. říj 2008

ještě k tomu BMI - znám hromadu lidí co jsou plnoštíhlí, takže jejich BMI odhaduji na horní polovinu normálního rozpětí, nadváha to není. stejně mi zdraví nepřipadají, necvičí, nejí zdravě podle vůbec žádné teorie, solí jako diví, jejich tělo, to je jenom VODA, TUK A KOSTI, pracovala jsem s nimi, nezvednou ani 15kg krabici, aniž by je nerozbolela záda....před třicítkou 😒

naproti tomu já jsem už jako dítě makala zdarma v ZOO, tahala kýble s pískem a vodou, byla právě tak silná jako dospělí ošetřovatelé, BMI okolo 18, až na krátkozrakost celý život úplně zdravá!

což mě svádí k domněnce...? zdalipak, kdybychom jedli všichni vitariánsky a pracovali fyzicky, neměli bychom ty tabulky jiné??? BMI normál by byl třeba 15-18, vše nad 20 by se hodnotilo jako obezita 😀 ...hele někdo na vitariánovi psal o obyvatelích Tibetu, že tam byl na dovče a viděli mnoho žen i mužů i dětí, všichni nosili denodenně na hlavách velice těžké pytle, 20kg jako nic, nosiči i 50 a více.....všichni malincí a šlachovití, v Evropě bys řekla střízlíci vychrtlí....a přesto vypadali zdravě a silně.

já samozřejmě vím, že Tibeťané nejsou vitariáni, píšu to sem jenom pro zamyšlení, jestli náhodou není celá naše společnost trochu přežraná a zavodněná a jestli bychom neměli něco přehodnotit.

na druhou stranu znám dost lidí se "slovanským zadkem", jsou rozložití, pomenší, houževnatí, z obezity bych je rozhodně neobvinila, jde vidět že už i tu kostru mají silnou a stavěnou na mohutné tělo.....tak takoví třebas mohou mít i BMI 27 za plného zdraví a rovnováhy....a pokud takoví chtějí vypadat jako modelky, tak u nich už je BMI 18 opravdu nezdravé a 15 na hranici přežití 😉

prostě se mi na BMI nelíbí, jak nezohledňuje ty tělesné typy....já mám zrovna 17,9 a přibírat nepotřebuju, jenom si chci trochu vypracovat svaly, jinak se takto cítím dobře, jsem zdravější a silnější a vytrvalejší než jiní co znám (řekněme i vrstevníky, aby tam byl stejný věk, 23 let)

kristulatko
18. říj 2008

ja se musim pripojit k dgm, jak na predesle strance psala, ze "nemam na to chut". myslela tu varenou ryzi a tak. u me to funguje stejne, uz delsi dobu nemam na urcite varene veci chut, i kdyz zase, nejsem vitarian, jen se pokousim menit jidelnicek a tady se inspiruju. navic je mi to cele sympaticke svou "filozofii" a priorzenosti. ale zase, extremy nesnasim, takze destilvoanou vodu asi ne a az me popadne mlsna, tak si neco dam. zatim ale chute fakt nemam, trochu jsem zhubla a citim se dobre. by me zajimalo, cim to je, ze presotze mam tak maly prijem jidla (v porovnani s treba pred tydnem), nezazila jsem zadne to krucnei v brise.
ted jsem se prinutila k pulce rohliku, ale jak se to blbe zvyka a lepi na zuby, tak jsem ho vratila. 😅 jen ze jsem vcera nakoupila pro manzela a on je dnes cely den pryc, mozna se vrati az zitra, tak zase vyhazovat by to byla skoda...tak chroupu mrkev
Terca ted slupla nastrouhanou mrkev s jablkem, trosku nakysle, ale ani med nevyzadovala. me napadlo, ze ty kapky, co dostala vcera od mudry, se nesmi s nicim kyselym...jeste, ze ji je nedavam.
listi mas pravdu, ten dovoz je mi taky proti srsti, ale ja jsem jen na zacatku. doufam, ze to casem (par let) dozenu do dokonalosti 😎 a vyziju z mistnich zdroju. zatim jsem ale taky nastiru s tim trojuhelnikem, co na nej davala odkaz sarka, a mam problem se znalostmi - co je jeste v nasich koncinach "zelene" a da se dobre konzumovat? krome kapusty, salatu, a spenatu. jinak dik za recept na kapustu, uz ho jdu prepsat... a muze se ted v tom chladnu jeste neco, co roste venku (koprivy treba).

kristulatko
18. říj 2008

sari, slovanske zadky 😀
nemam primo ten zadek, ale jinak vypadam velmi slovansky...a ted predevsim v hornich partiich 😀

s.arik
18. říj 2008

kristulátko, zelené s chlorofylem je všechno zelené (haha, kromě kiwi a zeleného vnitřku švestky, tam moc cholesterolu není 😀 ) prostě vše zelené na rostlinách vystavené světlu a fotosyntetizující (listy, stonky, zřídka květenství - brokolice)

takže nať petržele, celeru, pažitky, cibulky, pórek, listy zelí, kapusty, špenátu, saláty hlávkové, ledové, kadeřavé....dužnaté květenství a košťál brokolice....lístky ředkviček....listy kopřiv, pampelišek, jetele...KLÍČKY cizrny, čočky, vojtěšky, řeřichy (ha, super v zimě že? semínka jsou extra trvanlivá a přitom se z nich dá za 3 dny vyčarovat čerstvá a zdravá strava)...mladé lístky lípy....

v nouzi koupený megadrahý zelený ječmen zpráškovaný.

a dm ještě určitě doplní 🙂

kristulatko
18. říj 2008

jejda, to je veci netusila. no jo, vitarian zacatecnik, desitky let zvykla jen chodit do obchodu....navic jak ted kojim, tak si musim davat pozor, J. je dost citliva, takze nejaka cibule, porek, kapusta, zeli, pazitka, brokolice me jaksi nedochazi...neva, seznam uchovam pro pozdeji.
i kdyz moment, brokolici i kvetak uz zvladla, syrovou i zapecenou, tak ze bych pomalu pridavala dalsi?

anastazie
18. říj 2008

no, nejsem ani kostra (gedren s ladunkou snad potvrdi 😀) zaoblena teda taky neee 😀 proste jsem jen hubena.. to jen dokazuje, jak je hloupy chtit vsechny zaradit do tabulek (cela nase rodina je stihla, podedila jsem vybornej metabolismus a jidlo me zas tak nebere, pouze nektere 😉 ) a tahani tezkejch veci, to zvladnu levou zadni, pac to delam skoro denne 😀 😀

ja kdysi dopoledne jedla jen ovoce, prisla jsem si na to sama, delalo mi to dobre (rano ani moc hlad nemam, je mi pak po klasice chleba/rohlik tezko).. ted to delam jen obcas, ale zajimalo by me (myslim, ze se tady nekdo natuknul, ale nevim jiste), jak to je s cajem? na ten jsem zvykla, hned po ranu si davam zeleny nebo bylinkovy..vadi to k tomu ovoci, nebo ne?

anastazie
18. říj 2008

a ted jsem si to jeste prepocitavala a predtim jsem zapomnela jeste doplnit cislo za desetin.carku - takze mam 15,5.. ale to uz je asi jedno, co 😀

mihapiha
18. říj 2008

mě by jen zajímalo, odkud berete ty nápady co " uvařit" ? jestli je nějaká knížka, kde bych našla více receptů, nápadů než na vitarian.cz.

s.arik
18. říj 2008

anastázie, jestli 15 nebo 16, to je fuk, věřím ti, že vypadáš normálně 🙂

čaje nevím, já už černý nepiju několik let skoro vůbec, ale mám ráda tak jednou týdně na chuť maté, roibos, lapačo, ovocné. bylinky piju téměř denně, momentálně frčí pampeliškový kořen, je hořký, ale s medem chutná a hlavně mám dojem, že pěkně neutralizuje ty haldy sladkého co jím...

kristulátko - já bych na kojence nebrala ohledy takového charakteru, jako vypustit zelené 😕 já při kojení normálně zelenou cibulku, pažitku, petržel, brokolici syrovou jedla 😉 teplé košťáloviny nadýmají více než syrové.

s.arik
18. říj 2008

miho, já ne"vařím" sobě nic...jenom chlapovi obyč jídla. celý den jím kusové ovoce.

ten tvůj včerejší výtvor: paprika, salát, avokádová pomazánka a posypat klíčky - to je pro mne naprosto šílená kulinařina, na to jsem líná! míchám nanejvýše dvě tři suroviny 😀

dnes: ráno citron, později 2 hrušky, pak kokos, teď si dám dvě jablka.... 😉

anastazie
18. říj 2008

cerny taky nepiju uz leta, ale zeleny denne a to nekolikrat, bylinkovy obcas, ty mi moc nejedou..jen me zajimalo, jak to berete (vy vitariani) jestli se to s tim ovocem treba nejak "nemlati", kdyz mam obcas jen ovo dopoledne 😉

dgm
autor
18. říj 2008

Anastazie, zeleny caj jsem taky hdne pila, celkem i dost cerny, zalezi na tobe, proc ho pijes, jestli kvuli chuti, kvuli povzbuzeni, protoze je to hodne velky zivotabudic nebo ze zvyku? U ovoce je dobre poranu to, ze taky hodne nastartuje cloveka do provozuschopnosti a tttaky to, ze se tim vyplavi nejaky hrich z predesleho dne... Pokud ho pijes a zaroven jis ovoce, tak to tak klidne delej, kdyz ti to vyhovuje, ja bych nejdriv dala ovoce a ten caj jenom v pripade, ze bych na neho mela chut, ale az tak za hodinku nebo ze bych citila, ze me ovoce dostatecne nenastartovalo ... Nerekla bych , ze se to "mlati", spis ze se ty ucinky nasobi, coz je treba az nekdy zbytecne ... Nejdulezitejsi je jist, pit a delat to, co cloveku vyhovuje, ale aby poznal, co mu vyhovuje, tak to musi nejdriv vyzkouset.

dgm
autor
18. říj 2008

Mihapiha, tech receptu na uvodni strance vitarian.cz moc neni, ale vevnitr v diskuzi, ve vlakne Odborna diskuze, znalosti... tak tam je samostatna diskuze Recepty, potom je tam nekde i diskuze Co dnes jite... a v ledasjakem prispevku se najdou recepty, kdyz se nekdo pochlubi, co prave "varil" a co mu chutnalo...

Jeste jak tady Sarik vyjmenovala , co vsechno se da jist zelene, tak proste vsechno, co zelene je, tj u nejake zeleniny, kterou u klasicke potravy vyhazujete, tak tady se muze zkonzumovat uplne vsechno, slupky z okurek, z cukety, to je skoda okrajovat... nebo ty listky z redkvicek, z kedluben, to ani lidi neznaji... Co se tyka planych rostlin, tak to je to uplne nejlepsi, neni to zbytecne preslechtene, neni to geneticky upravene, bez chemie, tedy pokud je to relativne cista louka, ze ... tak jestli si to uvedomujete, tak louka zustava dlooooouho zelena i po prvnich mrazech, i pod snehem se da najit sem tam neco zeleneho, a na jare se vsechno brzo zazelena... Pokud ma nekdo odpor k tomu jist obycejnou travu, tak se da namixovas treba s ovocem , aby tam nezustaly kousicky, tak precedit a potom domixovat s ovocem, nebo kdo ma dobry odstavnovac, tak odstavit obycejnou travu, kdyz nejsou pampelisky, tak to prijde vhod, po case si samy prijdete na to, ktery druh je chutnejsi... ani to neni poznat, ja do rodinnych prislusniku musela dostavat zelene v kombinaci s kiwi, tam se to v koktejlu pekne zakamuflovalo a jeste si pochvalovali ...

s.arik
18. říj 2008

kapusta s česnekem docela ujde. první 4 sousta byly nechutné, ale už si zvykám a je to lepší a lepší 😵

johanda
18. říj 2008

Děcka pozor na tu trávu na loukách, hlavně takové ty mokřejší louky oplývají celkem jedovatými druhy, takže jíst jen to, co znáte. Trávy (čeleď Poaceae) klidně, ale byliny i ty trávovitího vzhledu si fakt ověřte

s.arik
18. říj 2008

no, z nejběžnějších bylin NEJÍST pryskyřníky (žluté kvítí vysoké)

jedlé jsou: pampelišky, sedmikrásky, jetel, vojtěška, kontryhel, řebříček, šťovík, listy lípy, bukvice, bršlice, řeřicha, máta, kopřiva, komonice, zběhovec, čekanka, podběl, jitrocel, prvosenka.......

johanda
18. říj 2008

vyvarovat se je třeba i mrkvovitých. s lístků orseje (pryskyřníkovité) je docela dobrý jarní salát - ale nepřehánět

dgm
autor
18. říj 2008

Johando, dik za upozorneni,
to me nenapadlo vas nejdriv na jedovatost upozornit, ale tady jsou samo chytri lidi... je jasne, ze na to nejdu s kosou a nenabiram to hrstmi... Myslis, ze tim ukazatelem o neskodlivosti muze byt i to, ze mi to proste chutna? Asi jsem mela stesti, ze se nikdy nikomu nic nestalo, vetsinou to ochutnam a kdyz mi to chutna, tak to davam i ostatnim do jidla... Prevaznou cast roku si vystacim s pampeliskama.

Jeste k tem mrkvovitym, to tim padem i nat z obycejne mrkve? To uz jsem taky chutnala...

Pro inspiraci ostatnim:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=10&t=1262

s.arik
18. říj 2008

jo to forum už jsem četla ten foto-recept hned na začátku je super, hlavně poslední fotka, dokonalé. zbytky v misce vypadají jako hovínka 😀

s.arik
18. říj 2008

jo a jedlé a velice chutné jsou míšky tisu, ale bacha, jíst jenom červené!!! bobulky a semínko vyplivnout.
tis má jedovaté kořeny, dřevo, jehličí i semínko, jenom ty červené míšky jsou jedlé a výborné, jepší skoro i než borůvky.

s.arik
18. říj 2008

sem to napsala trochu nelogicky, místo " jíst jenom červené!!! bobulky a semínko vyplivnout." by bylo přehlednější napsat " jíst jenom červené bobulky!!! ale semínko z toho vyplivnout."

tak se neotravte 🤐

já už jich mám v sobě stovky a je mi dobře 😉

s.arik
18. říj 2008

kristulátko, maciku, ovládáte dobře AJ, tak ve volných chvílích nám tu sypejte recepty z cizojazyčných webů 🙂

johanda
18. říj 2008

dgm - mrkvovou nať klidně můžeš 🙂 , jen mrkvi podobné rostliny bývyjí mnohdy opravdu hodně jedovateé. Většinou jsou ale poměrně veliké a nevypadají zase tak chutně. Co se týče testování jedovatosti chutí, na to bych moc nesázela.

kristulatko
18. říj 2008

sari, ve volne chvili 😀 😀 😀 😀
kdyz na neco narazim, vysypu, ale par let mozna pockate. s tema dvema ted stiham akorat vas a trochu vitariana

kristulatko
18. říj 2008

sari, to me nenapadlo, s tou varenou a syrovou "nadymaci" zeleninou. ale neco na tom bude, miska brokolice s klickama a olejem, trocha soli, cesnek a utrene s citronem a mala zatim v pohode.

byly jsme na prochazce a ja "neodolala" koprive 😀 , zato pretvrdle sipky teda zatim 😝

caje taky miluju bylinkove a muze za to sarik, z doby pred porodem jsem pila jen zazracne a fungovalo to.
ted me napada, kdyz mam doma susene bylinky na cah, tak ty by se taky daly "pozvykat"?

dgm, diky za odkazy na recepty, jak hodim decka do postele, vrhnu se na inspiraci.

kristulatko
18. říj 2008

a dotaz, takove ty ryzove polystyrenove chlebicky jsou koser nebo ne? ve slozeni se pise: ryze, kukurice, sul. ale jak to zpracovavaji?