Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
25. říj 2008

sari a ty chodíš do tesca jen jednou týdně? a ovozel kupuješ i jinde než v tescu? já myslela, že jen tam. to by ti ale za týden pěkně zvadlo, ne?

macik
25. říj 2008

já jsem včera v tescu ulovila spoustu zlevněného bio zelovoce, akorát manža si koupil arašídy v čokoládě a já jich do sebe notnou dávku nasypala hned po vydatné ovocné snídani ☹ ..ach jo...provokatér jeden, to tady nechá rozložený na stole...

s.arik
25. říj 2008

maciku 😀 to mi chlap dělá poslední dva dny s bramborama, uvaří si brambory a usmaží řízek, to jako ani nemám chuť. ale pak nedojezené brambory leží v hrnci na stole půlden....a já studené brambory miluju 😉

tak dva dny po sobě jsem je dojedla, to byly tak dvě hrsti čistých brambor, a brambory jsou ještě docela zásadité, tak to není tak zlé. ale čokoládu musím zapudit!

lištičko, do tesca jsme chodili asi co 4 dny, ovoce i zelenina vydrží týden v lednici bez újmy, jen málo věcí musím sníst do 2-3 dnů, hlavně rajčata a papriky. zato jablka, banány, hrušky, avokádo, česnek, cibule, ledový salát, ředkvičky, kokosy, to vše vydrží dlouho.

ale já právě před týdnem dvěma chlapovi říkala, že budeme do T. chodit jen jednou týdně, protože já tam vždy vyvalím pár stovek za avokáda, kokosy, banány...kilo masa pro mhd ... (pokaždé standardně cca 3-5 stovek), doma vše dobré sežeru za pár dní a zase se jde na nákup....a já si nemůžu dovolit, za týden máme na jídlo 5, max.6 stovek a šmytec.

takže už si to hlídám a nakupuje se jen jednou týdně. za těch 500 asi. chleba peču doma denně, takže nic jiného nikde jinde nekupujeme.

babalala
25. říj 2008

Sari - prosím prosím o recept na tu pohankovou pomazánku! (Doufám, že se to nevaří, jinak to hoď na AP.. 😉 )

s.arik
25. říj 2008

babolalo, namočím světlou loupanou pohanku do vody, nechám přes noc nebo pár hodin (tak 5? a víc) ve studené vodě. přecedit, pak umixovat s troškou vody (aby to nebylo úplně jak pasta, ale trochu řidší) doplnit cibulí, česnekem, kořením, možno ředkvičkou...čímkoliv.

ale ono to má takový "celozrnný" hutný charakter, pokud bych to chtěla ve velkém natírat na chleba, asi bych to nadstavila něčím vláčnějším neraw: tvarohem a podobně.

babalala
25. říj 2008

Díky moc, já jsem si zapamatovala akorát, že tam patří česnek.. jdu mixovat.

jajinak
25. říj 2008

Dgm to by šlo,že bych ty pampeliškové listy mohla přihodit k nějakému ovoci nebo zelenině až budu odšťavovat.Kluci mají rádi šťávu z pomerančů,grepů,karotky,jablek,pomerančovo-banánový koktejl,tak to k něčemu vrznu a bude to.Kdyžtak to svedu na kiwi,to spíš Lukynovi,kiwi mu chutná,Péťovi je to jedno,jakou to má barvu.
Dneska ráno jsem dělala opět pomerančovo-banánový koktejl s jahodama(já vím,ty banány 😔 ),dala jsem šťávu ze 4 pomerančů,3 banány a asi 10 jahod a víc než čtvrt litru vody a chutnalo to všem i chlap se olizoval 🙂

listicka77
25. říj 2008

Sari, mně teda ředkvičky vždycky hrozně rychle zvadnou. ledovej salát taky moc nevydrží. o brokolici ani nemluvím, ta začne žloutnout skoro hned. ☹

s.arik
25. říj 2008

ledový salát mi vadne až tak 5. den, ředkvičky sice povadnou a změknou do 2 dnů, ale v salátu se dají jíst i tak.
brokolice je nejhorší, ta je chutná jen první den...já už ji rovnou nechávám do polévky 😒 ale květák je supeeer. dlouho vydrží a salát je z něj ostrý a výrazný 😵 (půl květáku nadrobno, půl avokáda, česnek, řasy)

listicka77
25. říj 2008

řasy 😝

dgm
autor
25. říj 2008

rasy mnam 🙂

babalala, jeste bych tam dala na male kosticky rajce nebo rozmixovat s tim, ale kosticky jsou lepsi a trochu olivace nebo avokada , aby to lip klouzalo do krku

dgm
autor
25. říj 2008

Tak ja si nedam pokoj a nedam...
Psala jsem na Zanet ucha v Batolatech a zase me Radka dostihla, zrovna dneska, kdy jsem si rikala, ze tam pisu nanejvys vhod, protoze v prvnim prispevku bylo, jaka prevence? Tak nic, dam si jinde chvilku pauzu, nez dostanu pokuseni zase nekomu radit... jak mam vedet, ze zrovna ten clovek o moje rady nestoji? Co kdyby to vyzkousel a pomohlo to? To by byla zase skoda tam nenapsat. Ja jsem s timhle hrozna, ale zase na druhe strane hodne odolavam v jinych tematech, to me vzdycky popadne jednou za cas zachranovat, podle vseho o tom tyhle maminky slysely poprve, snad krome Dragy, ta to o mliku aspon vi ...

macik
25. říj 2008

lišti a mělas dulse? ty jsou fakt dobrý...

s.arik
25. říj 2008

souhlas, nori vločky se v jídle tak nějak ztratí, samotné jsou hnusné, nori-plátky mi chutnají hooodně i samotné a dulse jsou výborné i samotné i v salátu 😵

listicka77
25. říj 2008

Znám jen nori vločky. přidávám občas do polívky nebo k vaření červené čočky, to se trak nějak ztratí. mám zkusit dulse? v čem je to lepší? stejně to páchne rybinou, ne?

s.arik
25. říj 2008

dneska teda bez čokolády, ale chutě jsou děsné...jedna je ve špajzu, ale nesmím. umíchala jsem si místo toho pár lžic obyčejného kakaa a medu.

kde, jaké a za kolik kupujete datle? ani nevím, jak vypadají...v tescu nemají ani u ořechů a sušeného ovoce, ani ve zdravém koutku.

chtěla jsešm zkusit nějaký ten raw dort.

macik
25. říj 2008

lišti-právěže dulse moc nepáchnou a jsou fakt chuťově dobré-napoprvé mě moc nebraly-takovej neutrál, ale pak jsem chodila ujídat do pytlíku-moc mi jely...

s.arik
25. říj 2008

lišti, ty dulse jsou chuťově nevýrazné a slané, z čehož vyplývá, že nezkazí žádné jídlo.

mám v sobě hrst vlašáků s lžičkou medu a pak to kakao (2-3PL) s medem (1PL). a bolí mě po tom hlava. vyhodnotila jsem to jako dehydrataci - sušené a sladké - tak jsem vypila půl litru pampeliškového čaje. zatím žádná změna. možná bolí hlava z kakaa, v čokoládě je kakaa daleko méně asi.....no, to je blbost, už jsem párkrát snědla celou 80% a nic. takže asi jen absťák na normální mléčnou čokoládu a potřeba vody.

listicka77
25. říj 2008

tak dneska mlíčko z lískáčů. no to je lepčejší než ta včerejší dýně. ale stejně sladím vanilkovým cukrem. jestli ono to není tím, že mi nikdy nechutnalo samotný ani kravský mlíko... zkoušely jste někdo mlíko z kokosu (namočeného sušeného strouhaného)? to je jedna z nejlevnějších surovin...

s.arik
25. říj 2008

lišti, když ti mléko (ze semen) nechutná, proč ho dělat???
sušený kokos moc levný není, to si raději koupím v tescu několik celých kokosů - cca 10kč za jeden, dužina je lahodná, je tam i trochu mléka....moc dobré a "čerstvé, živé"

též mi mléka nechutnají, dělám to občas jen kvůli Mirky, ta z těch semen jinak moc nemá.

jajinak
25. říj 2008

Ty řasy Nori a Dulse jsou taky raw?Já mám od Lifefoodu řasy Sea Lettuce Bio a ty tepelně neupravované jsou.
Ještě k té zelenině,když se z ředkviček odřízne nať,tak vydrží dýl.Ledový salát mi vydrží v ledničce v pohodě týden a brokolici tam mám už 5 dní a pořád je stejná.Zrovna před chvílí jsem dojedla salát,kde jsem brokolici měla a pořád stejně dobrá 🙂 .

listicka77
25. říj 2008

Koupila jsem dneska kokos v Lidlu - dvousetgramový pytlík za 13 Kč. Proč dělat mlíčko ze semen? Protože ochucené mi chutná. Já si občas dopřávám předražený sójový nápoj provamel čokoládový, mňam, ale je mi jasný, že sója není ideální náhrada KM.

Jinak se ze mě asi stane vita, hehe, nechciiii už vařit! Od tý doby, co dávám příkrmy (něco přes měsíc), se mi už potřetí podařilo dokonale vyvařit vodu a totálně spálit hrnec při vaření mrkve. 😀

maree
25. říj 2008

Ja jsem minulou sobotu dokonale spalila jeden ze dvou rendliku co mam, kde jsem Elisce varila ryzi na kasi. Nekolik dni lezel na lince, odhodlavala jsem se nejak zakrocit, vypada to, ze je na vyhozeni. Nejsem ochotna u ty plotny stat, privola me az syceni nebo puch (to je horsi varianta).

lubii
25. říj 2008

Lišti,ja som už robila mlieko zo strúhaného kokosu a chutilo mi, ale je dosť "mastné",ale nevadilo mi to 😉

listicka77
25. říj 2008

Maree, tohle byl naštěstí nerezový hrnec, přežije to vždycky.

Lubii, tak já ho taky zkusím.

Jo Sari, důvod pro mlíčka je ještě ten, že potřebuju nějak navýšit příjem semen a ořechů, abych aspoň nehubla (lépe - abych malinko přibrala).

macik
25. říj 2008

holky, ale navýšit tuky není cesta ani pro ty, co potřebujou přibrat, těch tuků by i pro hubený mělo být minimum...raději navýšit ovoce a potažmo pak zelený na vyrovnání

dgm
autor
25. říj 2008

listi, na vita.cz nekdo popisoval, kdo ma kvalitini odstavnovac, ze odstavnoval cerstvy kokos a to, co teklo, byla prava smetana a vyborna 🙂
strouhany kokos me uz taky napadl na mlicko, ale jeste jsem to nevyzkousela ...

dgm
autor
25. říj 2008

Kdo chce na vita pribrat, zdrave, tak by mel navysit svalovy zaklad, tj. hodne zelenyho a cvicit. 🙂

Denni davka seminek a orisku by dohromady nemela presahnout mnozstvi, ktere se vleze pri nabrani suchych ingredienci jednou rukou. Vlastni ruka je nejlepsi odmerka. Male dite - mala ruka -malo seminek.... Takze kdyz to jeden den prezenu, tak dalsi den napriklad min...

Sari, ty uz se netyrej, klidne si tu cokoladu dej, kdyz te nahrada neuspokojuje, po case to odezni... musis zustat v pohode a ne privodit si abstaky.

listicka77
25. říj 2008

Maciku, když já nerada sladký... Pro mě jsou ty dvě jabka ráno (popř. výjimečně ještě něco dalšího během dne) tak akorát. Ale taky neříkám, že zbouchám 100g pytlík mandlí na posezení, to neee.
Moje máma hrozně ráda peče a furt nás něčím zásobuje. Když je to nějaká lahůdka jako třeba hodně povedenej štrůdl, tak si dám ráda, ale ona nám tlačí i ty průměry. A když je to obyčejná litá olejová buchta s rybízem, tak to moc nechce ani chlap a zbyde to na mě, achjo. No ale přece to nevyhodím, žejo...

macik
25. říj 2008

lišti-ale nacpat se vořechama, to už je zdravější zelenina na páře.....zdravotně to prostě není žádná výhra....i když taky to dělám, ale aspoň už jsem si vědoma, že to je špatně a nevyhledávám to jako něco, co je pro mě dobrý...