Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

jajinak
25. říj 2008

A proč nacpat se ořechama není zdravý?Pro toho,kdo nechce hubnout,to přece nemůže vadit,ne?Nebo v čem je problém?

listicka77
25. říj 2008

Hele vždyť to píšu, že do sebe netlačím pytlík vořechů nebo semen denně. To mlíčko je ani ne z jedný hrsti. A ze zeleniny teda fakt nepřiberu. To si teda radši dám chleba s luštěninovou pomazánkou a nebo červenou čočku.

s.arik
25. říj 2008

lišti, co jsem vita, nechtěné jedlé dary vyhazuju nebo dávám zvěři 🤐
fakt nehodlám zatěžovat tělo nějakým hnusem, už jsem párkrát vylila sklenku kofoly nebo věnovala sladkost dál....plátek bábovky vyhodila a tak.

ad ořechy a semínka. já je jím cca co tři dny. prostě na ně nemám chuť, nechce se mi to máčet, když už se dokopu, sním toho trochu víc, řekněme tři hrsti, ale pak zase 4 nebo 5 dní nic 🙂 vyhovuje mi to. denně ovozel a semena daleko méně než obden.

čokoládu si nedám, shovívavá jsem na sebe byla už dva měsíce 😠 a výsledek žádný, musím přitlačit. včerejší dvě čokolády, to už je jako moc. čoko bude jen jednou týdně. míchat si kakao s medem můžu klidně denně, med je zdravý a kakao není tak hrozné jako 100g slepeniny cukru, mléka a tuku obarvené kakaem...

já bych chtěla přibrat, ale ne vodu s tukem, nýbrž svaly, takže běhám každý den, jím pořád podobně. přibrat chci trochu i proto, abych si mohla zkusit 3d půst, i když se trochu bojím, neb i u 1 mi bývá blbě.

jo a jak jsem psala že jsem zhubla - tak nevím zda jsem přibrala nebo co, ale zpevnila se prsa 🙂 po konci kojení to byly placky prázdné, posledních pár dní se ale zakulatily a mlékem to teda není, ani těhu, takže asi tuk. no ale bavíme se stále o velikosti nula až 0,5, aby se někdo nedomníval že mám teď nějaké balony 😀

listicka77
25. říj 2008

Sari, no já vita nejsem a ani to zatím neplánuju. 😀 Dneska v tom Lidlu měli mít Milku v akci za 12,90, naštěstí byla vyprodaná, to bych asi neodolala... 😀 Tak jsem si koupila polníček, abych měla změnu (furt žeru ledovej salát), ale nenadchl mě.

s.arik
25. říj 2008

ještě mi žádný salát nechutnal, kromě ledového. jako samotný, možná že mix s paprikou, česnekem, avokádem atd. by ušel, to nevím, nechce se mi experimentovat, zelené já spíše nerada. dnes jsem požvýkala aspoň 10 listů pampelišky od řeky, ale dát si celou hlávku salátu, ne děkuji 😔

dgm
autor
25. říj 2008

Jajinak, orechy jsou zdravy, ale precpavat se s nima, to ne. Ja mam za sebou dobu, kdy jsem sedela a jedla a jedla, treba dva sacky mandle a liskace, smichane v misce, tak dlouho jsem poslepu brala az tam nic nebylo ... no najednou je to tezke do tela, je to sice kvalitni tuk, ale porad tuk... to mluvim o rechach, tj. liskace, vlasaky, kokosy, ... taky mandle, ale seminka, u tech to taky plati, ale tam se snese vic, tam je ta hranice unosnosti vyssi. Takze orechy by se mely stejne jako ovoce vyrovnavat zelenym... jednou za cas vic orechu, tak dalsi den vic ovoce na vycisteni a zase potom vic zelenyho na vyladeni ... Az postupem casu se o to telo zacne hlasit samo, to uz si ani nemusite planovat, proste kdyz je potreba ovoce, tak ta chut se tam znenadani objevi ...

listicka77
25. říj 2008

No to raději celou hlávku salátu než pampelišky... 😝 Ale ledovej je prostě nejlepší. Tím, jak je křupavej. Nebaví mě, když se mi měkký listy lepěj na patro. 😝

dgm
autor
25. říj 2008

Sari, prsa dobry 🙂 , taky mam tu samou zkusenost, souhlasi i ta velikost 😀 😀 Jenom kdyz nekam jdu vyrizovat mezi lidi, tak si pujcuju od dcery podprsenku push.up, at mam do kostymku, doma chodim bez.
Jenom me napadlo, jestli treba se nehlasi ta ms.

dgm
autor
25. říj 2008

Pampelisky mnam 🙂
Maciku, vsimla jsem si, ze jsi psala na Zanet ucha....

s.arik
26. říj 2008

podprsenku nenosím celý život, respektive beru si ji jen pod nějaké tenké nobl halenky/šaty, což je tak 10x za rok - zkoušky na VŠ, státnice, maturita, taneční kurz, svatba. jinak do školy, doma, v noci, při kojení....vždy bez.

MS? co to je? já myslím, že ji už nebudu mít vůbec 😀 😵 a stejně věřím, že jsem plodná, určitě.

macik
26. říj 2008

dgm-no, když ti na půst zareaguje pozitivně a pak to dorazí větou:zeptám se doktora....to jsem musela vysvětlit, že ti jí to neschválí....

ty vořechy vám najdu a přeložím, mám to uložené v mailu v angličtině....asi většina umí, ale specielně pro šárku...a ty se nauč anglicky, potvoro nadaná 😀

macik
26. říj 2008

tož jsem přeložila jeden mail od frederica-stačí se u něj zaregistrovat a chodí vám hafo informačních mailů a dle mých dosavadních zkušeností si myslím, že má v mnohém pravdu. Tož tu to je:

Naše potřeba tuku
Asi víte, že lidé si uchovávají tělesný tuk a že určité množství tuku je potřebné pro to, aby tělo správně fungovalo. Nicméně, jestli si myslíte, že kvůli tomu musíte jíst tuk, pak jste na omylu.
Všechno, co jíme, obsahuje určitou porci tuku. Přirozená strava na ovoci a zelenině s trochou semínek, ořechů nebo avokáda, dává tělu všechny esenciální tuky, které potřebuje.

Olej nemusí být součástí stravy. Je to neúplná a příliš koncentrovaná forma tuku.
Tučná jídla se těžko tráví. Kapka oleje může zpomalit trávení o dvě hodiny. Když budete jíst nadměrné množství tuku, ať už z rostlinných či živočišných zdrojů, může to způsobit vážné zdravotní problémy jako cukrovka, kvasinky, chronická únava, nízká energie, hypoglykemie a mnoho dalších.

Někteří lidé, kteří začnou s živou stravou selhávají, protože jsou přesvědčeni, že jedí pouze "dobré tuky", ale ve skutečnosti jedí stravu, která obsahuje nadměrné množství tuku.

1. Průměrná americká strava obsahuje 45 procentr tuku, ale většina zdravotních organizací navrhuje zhruba 25 procent. Dokonce i vegani a vegetariáni se nechají do této pasti chytit.

2. Tuk je koncentrovaný způsob, jak získat kalorie a tudíž energii. Byli jsme zvyklí jíst koncetrovaná jídla jako těstoviny, olej, máslo, chleba apod. Na přirorozené stravě nemáme žádná koncentrovaná jídla kromě tučných potravin. Lidé často kompenzují nedostatek kalorií tím, že jedí příliš koncentrovaná tučná jídla.

3. Jedinou alternativou je ovoce. Když jíme syrovou stravu, pak máme dva druhy potravin, které dodávají kalorie a energii-ovoce a tuk. Zelenina má tak málo kalorií, že z ní člověk nikdy nemůže získat dostatek kalorií k přežití.

4. Zkrátka nejíme dostatek ovoce. Jíst ovoce jako základ stravy je nové a lidé často nepochopí, že k získání dostatku energie na celý den, je potřeba jíst opravdu HODNĚ ovoce.

Je to cesta, jak získat jednoduché sacharidy, které odpovídají naším fyziologickým potřebám. Když někdo přestane jíst syrovou stravu, zjistí, že se dojídá komplexními sacharidy (chléb, těstoviny..)
JInými slovy, jíte-li na syrové stravě příliš tuku, pak jste předurčeni k selhání! Kdo jí hodně ovoce a potažmo zeleného, má mnohem větší šanci uspět.

Kolik tuku tedy opravdu potřebujeme?

Nejnovější názory tvrdí, že to může být 15 procent nebo míň. Všichni primáti jedí stravu s velmi nízkým obsahem tuku.

Praktické rady:

Nemusíte přestat jíst ořechy a avokáda, pouze snižte jejich množství. Je to proměnlivé, ale nemělo by to být více než půl avokáda nebo 60 gramů ořechů denně, ale ne obojí v jednom dni.

Jezte hodně ovoce a vyhněte se tukům jako olivový olej, lněné semínko, kokosové máslo, arašídy apod.

Jezte tuk jen jednou denně a když je teplo, vyhněte se tučným potravinám úplně. Nekombinujte ovoce s tukem, zpomaluje to trávení.

macik
26. říj 2008

jo nechtělo se mi přemýšlet, jak nejlépe nahradit slovo koncentrovaný, která má v tomto textu různé souvislosti, tak jsem to tam většinou nechala..vy jste holky inteligentní, vy si to přeberete 🙂

s.arik
26. říj 2008

maciku, díky moc, to je paráda. zjišťuju, že to tak dělám nějak přirozeně, např. zrovna jsem měla skoro týden úplně bez ořechů i semínek, ale zase každý večer avokádo v salátu.
včera jsem zase snědla hrst nebo dvě vlašáků a žádné avokádo 😵

právě jsem byla v Albertu....poprvé v životě jsem koupila špenát, do salátu. měli i datle a levné mandle, takže jdu zkoušet dort, ale to asi až večer, musím suroviny namočit...

s.arik
26. říj 2008

já do těch jablek zamíchám i mák, snad to bude k jídlu.

na oběd budou vařené brambory. když už jeden hřích denně, raději vařené hlízy nebo luštěniny než čokoláda.
zkoumám na netu glykemický index a už vím, proč od dětství miluju brambory (samotné) - cukr má GI 70 a brambory 90!!! okamžitá injekce glukozy do krve...

s.arik
26. říj 2008

hugo (admin vitariána) má krásné motto:
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“

a tvx má krásný obličej 😀 pšššt. snad sem nechodí. 😵

dnes jsem v albertu koupila jídlo na dva dny - 2kg jablek 27, kilo hrušek 24, špenátové listy 23. to je za 70Kč, tj. 35Kč na den, výborná bilance. teď ovšem pozor - mandle půl kila 70Kč a datle 400g za 40Kč 🙂 takže za sladké hodně, ale tak to mi vydrží nejméně týden spíš déle.

jajinak
26. říj 2008

S těma ořechama jste mě moc nepotěšily.Mám ráda všechny možné ořechy a semínka.Nejím je teda úplně každý den,ale když,tak určitě ne jenom hrst.Navíc se snažím trochu přibrat,páč plánuju půst,nejlépe zase 3denní nebo aspoň 2 a prostě si pořád myslím,že než se cpát různýma sladkostma typu sušenky,čokolády a podobně,jsou lepší ty ořechy.A z ovozelu rozhodně nepřiberu.Je pravdy,že mám k tomu ještě asi 2 vařená nebo pečivová jídla denně,ale ani to mi bohužel k přibrání nestačí.

Včera jsem se ptala na ty řasy,tak se ptám ještě jednou,jestli Nori a Dulse jsou taky raw?

s.arik
26. říj 2008

jajinak, dulse od lifefoodu jsou určitě raw, o Nori nevím, na obalu nepíšou nic, ale z textů lifefoodu jsem nabyla dojmu, že jsou řasy obvykle nějak tepelně upraveny a čistě jen za mírné teploty sušené raw jsou ty dulse....?

jajinak
26. říj 2008

Šári díky.Až dodělám ty co mám,tak zkusím Dulse.V bioprodejně jsem viděla Nori vločky,tak se zkusím příště podívat,co tam píšou.

s.arik
26. říj 2008

jajinak, mám zrovna doma Nori-vločky a nepíšou tam právě vůbec nic 😠
a měla jsem i nori-plátky, ty jsou chuťově o 200% lepší, takže se po nich zaprášilo během pár dní a obal už nemám.
plátky jsou dražší a dají se pojídat i samotné (trošičku jako supertenké čipsy to chutná), kdežto vločky jsou poměrně levné, méně slané a samotné nechutné, spíše tak na sypání do salátu, pomazánky, polévek atd.

s.arik
26. říj 2008

ještě k množství ořechů a semen:
např. Graham doporučuje 8:1:1
"Jeho "dieta" je zalozena na kalorickem prijmu 80% z cukru, 10% z proteinu a 10% z tuku. Zakladem je cerstve, zrale, ekologicky pestovane ovoce a dale zelene listy. K tomu v mensim mnozstvi dalsi zelenina a koncentrovane zdroje jako avokado, orechy, seminka."
z http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=30... diskuze o různých "směrech" v rámci vitariánství.

indy 😉 , třeba se i píše, že ani ten olivový olej není nic úžasného. je to koncentrovaný tuk jako každý jiný, méně škodlivý než sádlo, to jistě, ale stejně nevhodný v množství větším než malém. že prý jenom pár kapek oleje do salátu zpomalí jeho strávení o 2h.

osobně si taky myslím, že kapat oleje k ovozelu je nesmysl 😕 vitamíny rozpustné v tucích se rozpustí i v tucích, které obsahuje přímo ovozel. každá živá buňka má v sobě cukry, tuky i bílkoviny.

Bůh to zařídil tak, abychom si mohli utrhnout plod v přírodě a nemuseli s ním pro jeho lepší stravitelnost provádět šílené kejkle, žádné zakapání olejem ani uvaření....

jajinak
26. říj 2008

No mě to právě s tím oliv.olejem a lněným semínkem dost zarazilo.Olivov.oleji jsem dlouho nemohla přijít na chuť a když mi konečně začal pomalu chutnat do salátů,tak se dozvím tohle.A lněné semínko si posledních pár dní máčím denně asi polév.lžíci.Ne že by mi tolik chutnalo,ale je přece zdravé.A teď z toho,co sem přeložila Macík,jsem docela zklamaná a popravdě řečeno,to moc nechápu.Protože jsou to přece všechno přírodní zdroje tuků a v těch semínkách není jen tuk,ale mnoho jiných prospěšných látek,si myslim.

listicka77
26. říj 2008

jaji, ale v tom mailu se píše, že se má jíst max. 60g semínek a ořechů denně. to je docela hodně, ne?

listicka77
26. říj 2008

a se mi zdá, že jsou ta doporučení nějak protichůdná - ovoce základ stravY, jíst ho HODNĚ X ovoce jen dopoledne.

dgm
autor
26. říj 2008

Bůh to zařídil tak, abychom si mohli utrhnout plod v přírodě a nemuseli s ním pro jeho lepší stravitelnost provádět šílené kejkle, žádné zakapání olejem ani uvaření....

To by patrilo vytesat do kamene...

Jajinak, nebud z toho rozladena, dokud nebudes mit v poradku vsechny organy, slinivku, streva, a hlavne vycisteny cakralni system, aby ti na pokryti potrebne energie stacila pouze prirozena strava, v idealnim pripade pouze slunecni svetlo nebo cerstvy vzduxh, tak budes muset nejake ty oleje a pomocne doplnky pouzivat... Ja osobne mam taky rada jenom co si utrhnu a hned snim, ale rodine delam ze vseho jidla na zpusob normalnho jidla, tj. salaty vetsinou s oliv. olejem nebo prave s namoceny lnenym seminkem... Ale i tak by se to nemelo prehanet, proste dodrzet prirozenou miru, na velkou misu max. dve lzice oleje, pokud to rozpocitas na porce, tak je to skutecne par kapek na jednu ...
A ty ruzne nazory ve vitarianstvi... to taky zalezi na cloveku, co si z toho vezme...to mas jako u masozravcu, nekdo doporucuje maso kazdy den, nekdo doporuuje hodne mleka, malo mleka, ... U vita to prave zalezi na momentalni cistote tela, kolik potravy potrebuje, aby byla pokryta jeho denni potreba. Mame na vita.cz jednu holku, s dokonale peknou postavou, ktera ale sni vyjimecne malo jidla, treba dve merunky jablko, tri orechy a vecer treba trochu mmixovanych pampelisek... je pritom najezena a jeste ji staci energie na sport...

Takze vyzkousej vsechno, co se doporucuje a najdi si svou vlastni cestu, ktera ti bude vyhovovat, ale i ta nalezena rovina se po case zmeni, treba prave tim cistsim telem, tak zmenis i skladbu jidelnicku...

dgm
autor
26. říj 2008

Listi, ovoce hodne znamena, ze nestaci jedno jablko denne, ze ho ma byt hodne a jist ho dopoledne znamena, ze idealni doba na traveni ovoce je dopoledne, ale nic se nestane, kdyz budes jist ovoce odpoledne nebo na noc, jenom po case zjistis, ze dopoledne je to prece jenom nejlepsi... Njellepsi je to vyzkouset si vsechno na sobe, ja jsem taky hodne experimentovala, jeste ted mam nekdy ulety, tak jako normalni clovek se bezne prezere rizku a bramboroveho slaatu, tak ja se na noc naperu dobrym vinem, kdyz je treba uroda...

indy
26. říj 2008

Sari myslim, ze je to zase jedna z mnohych teorii, a kazdy sa prikloni a povazuje za spravnu taku teoriu aka mu zrovna vyhovuje. Holt, ale nikto nema zaruku, ze ta jeho je ta spravna. Takze rovnako je to aj z touto informaciou o tukoch. Ty sa priklanas k nej lebo sa chces stravovat ako vitarian a ja kedze vitarian nie som sa riadim teoriou, ze nepriaznive su pre cloveka predovsetkym zivocisne tuky a tie rastlinne su naopak pre organizmus prinosom a nemusi ich tak striktne obmedzovat.
O vitarianstvo ako predtym o makrobiotiku sa zaujimam cisto zo zvedavosti a ci uz v jednom tak aj druhom smere nachadzam vela inspiracii pre spestrenie mojej stravy, takze si tymto sposobom vytvaram vlastnu stravovaciu teoriu 😉

jajinak
26. říj 2008

Tak jsem si schválně odvážila 60g mandlí,je to vrchovatá hrst a přiznám se,že jich sním většinou víc 😔 .U semínek se do toho vejdu,ty jím většinou 1-2 pol.lžíce.Ale snažím se ty ořechy nejíst denně.

s.arik
26. říj 2008

indy, já do tebe nechtěla rýpat 🙂 vím že nechceš být 100% vita a respektuji to, jen jsem chtěla poukázat na to, že i luxusní extra virgine oliváč a jiné drahé doplňky jsou byznis jako každý jiný a tělo je zase tak nutně nepotřebuje (v podobě těch komerčních výrobků). reagovala jsem více než na tebe spíše na macika, jak tu správně poukazuje na to, že i když jsou ořechy zdravé, měli bychom si hlídat i množství....

souhlasím naprosto s tím, že člověk tuky potřebuje, a že ty z rostlin jsou lepší než živočišné.
potud se shodneme.

já jenom chtěla napsat, že kromě konzumace výhradně nebo převážně "dobrých" potravin je důležité i jejich množství a poměry. z toho, co jsem zatím přečetla, si myslím, že dodávat do každého jídla koncentrovaný tuk navíc (např. olej) tělo zatěžuje. (neříkám že to tak děláš, to ne!!!) že prostě stačí jen malinko 🙂 anebo možná vůbec. v semínkách a oříšcích je hodně tuku, člověk může sezobnout párkrát týdně několik semen a nemusí pracně lisovat olivový olej, který obsahuje jen ty tuky a nic jiného z velmi hodnotného semínka olivy nebo slunečnice nebo řepky.....

píšu to zmateně. zkrátka i když si vezmeme přírodní, bio, rostlinné, za studena upravené suroviny, je vždycky pro tělo hodnotnější "celek" než "extrakt".
slunečnicové semínko je milionkrát hodnotnější než olej z něj, celozrnné výrobky jsou lepší než ta nejvýběrovější bílá mouka, snězená bylinka je lepší než její výluh a tak dále.

jistě existují výjimky, s úspěchem se užívají extrakty při léčbách nerovnováhy něčeho, ale jinak je výše popsané moje prozatímní filosofie ideální stravy.

s.arik
26. říj 2008

jajinak, já vůbec nevidím problém v tom, že sníš mandlí třeba 200g, pokud to není každý den, proč ne?!!!

myslím že je i "přirozené", že zvířátko se týden přežírá třešněmi, až dojdou tak jablky, až dojdou tak semínky, až dojdou tak kořínky a hlízami a pupeny stromů....ok.

nejsem zastánce toho, že musí být každý den (natož každá porce) zcela precizně vyvážená co do poměru živin 😕 ...hezky v klidu, jeden den 20g mandlí a pak klidně tři dny nic, o co jde? když je jídelníček vyvážený v úseku třeba týden, myslím že to docela stačí 😎