Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
31. říj 2008

kristulátko,
vařenou kapustou se netrap, třeba Pavel z www.pust.cz doporučuje jako návratovku spařenou zeleninu, on není vitarián a ani on, ani jeho následovníci po půstu a následné teplem zabité zelenině očividně nijak šíleně nestrádají 😉

kristulatko
31. říj 2008

sari, ja se netrapim, proste jsem ji musela mit 🙂

kristulatko
31. říj 2008

jo, a pridavam se do klubu bleduli, i kdyz to tak nebylo vzdycky. ovsem krev mam taky ok.
a vedle ruzolociho manzela vypadam jeste hur, jeste ze na moc rodinnych navstev s nami nejezdi...

zuzana.k
31. říj 2008

Ahojte dievcata, mozem sa obcas pridat? Ste ma inspirovali, dakujem za diskusiu. Ja som od jari na mb, ale mala som stale urcite pochybnosti a vyhrady. Teraz uz nemam chut ucit sa dalsi starvovaci system, ale pomaly od vas co to odkukam. Na mb mi napr. vadili tie ranajky-teple polievky a kase. Vyse tyzdna sme teraz s malou na ovoci a je mi to fakt ovela prirodzenejsie a lepsie. Zacinam aj so surovou zeleninou, mala zatial okrem brokoli vsetko vypluva. Ale to neriesim. Chcem este dotaz k tej bledej tvari🙂 Mna vzdy posielali v skole prevetrat sa na chodbu, lebo sa ucitelia bali ze im odpadnem na hodine. Po poslednom detoxe som mala prvy krat peknu farbu -vydrzala len jeden den. Nikdy pred tym som taku farbu nemala, preto som to dala do suvisu a potom prisla tato diskusia...tak sa tesim

jajinak
31. říj 2008

Taky jsem byla vždycky bledule,ale krev mám dobrou.Přes léto se to zlepšilo,ale po posledním 3 denním půstu jsem zase dost vybledla a řekla bych,že jsem pořád bledší,než dřív.Čím to může být?Příští týden plánuju zase půst,tak doufám,že nebudu průsvitná.

jajinak
31. říj 2008

Johando,nevím,jakým zelenin.salátem by Tvůj chlap nepohrdl,ale já si dělám vždycky různé směsi.Většinou ledový salát,špenátové listy,paprika,rajče,okurka,cuketa,brokolice,mrkev,různě to kombinuju,někdy přidám raw olivy nebo řasy.Mému chlapovi chutná salát s balkánským sýrem něco na způsob šopáku s různou zeleninou.

vikinka27
31. říj 2008

tiez som stale bleda, ale na rozdiel od vas mam aj zeleza stale malo... ale od detstva.
navyse, ms za beznych okolnosti silna a dlha, roky bez masa (ja viem, ze je to ok, ale mne to nepridalo, ta zvysna strava nebola optimalna....), potom 2 tehu, 2 kojenia, no, ziadna slava... z casu na cas do mna napchaju zelezo, potom chvilu dobre, a potom zase zle. teoreticky je mozne, ze je tam nieco ine (mozno ta neznasanlivost mlieka???) ale to neviem... takze maly automaticky slabe zelezo tiez....
ozaj, listi, ako strazis zelezo u stepanky? stravou doplnujes alebo iba tymi dodatkami?

lenkakt
31. říj 2008

johando, chlapovi bych podstrčila do salátu asi strouhaný česnek nebo tak. je-li masožravý, potřebuje výraznou chuť ;)

s.arik
31. říj 2008

česnek ochutí každý salát, já ho miluju...

jajinak
31. říj 2008

Jo na česnek jsem zapomněla.Ale přidávám ho jen někdy.

listicka77
31. říj 2008

Viki, u štěpánky? ona sama ještě nejí skoro nic (nebo teda jí, ale to množství je zanedbatelný ve srovnání s kojením). takže bych to mohla hlídat max. u sebe. no když štěpuli vyšlo železo poměrně blízko spodní hranice normy, tak jsem si pořídila Ferromax od Fin clubu a chvíli ho i zobala, ale už mě to přešlo a neřeším to nijak.

macik
31. říj 2008

šari, dneska mi přivezli z biosféry čokošku od lifefoodu, ta byla moc dobrá, ale kakaový sen mě teda těžce zklamal-bylo tam moc tahini a příliš velký semínka, normálně to tak nebývá...když jsem ho měla poprvé, tak byl super, pak tam začali dávat hrozně moc medu, tak nás to víc na vitariánovi psalo a terka říkala, že s tím zkusí něco udělat..další várku byl zas dobrej, no ale ten dnešní mi vůbec nechutnal.....ten medovej byl příšerně sladkej, tenhle zas málo...to prostě záleží na tom, jaká je ta várka...a někdy teda fakt nic moc 😒

dgm
autor
31. říj 2008

Pro bledulky s dostatkem zeleza i bez nej jsou nejlepsi zeleny vsech odstimu, cim tmavsi, tim lepsi...
Ja kdyz se dostanu k pampeliskam, tak nikdy neodolam... nevim, kolik lsitu denne, snad 20, 30 ? Jasne ze to neni kazdy den, ale kdyz mam moznost, tak si rada dam. Pokud vam to nechutna, tak zkuste mixovat s ovocem. Je i spousta dobre zeleniny, myslim chutove, ale plane rostliny to zdaleka nenahradi...

listicka77
31. říj 2008

Tak se mi v posledních dnech vyvalilo na ksichtě zas nějaký akné. Teda já mám něco furt, ale takové decentní drobné pupínky, kdežto teď vylezly nějaké větší bolavé. Může to být projev detoxu? Ale jak jsem psala, jím raw tak sotva z 50%. Navíc se Štěpuli udělaly takové červené fleky na tváři. Jsem myslela, že to je reakce na chlorovanou vodu, ale do bazénu chodíme už dlouho. Až dneska mě napadlo, že její obličej a můj obličej můžou mít souvislost... Co si o tom myslíte?

dgm
autor
31. říj 2008

zuzana.k tak ti preju, at se zde neco uzitecneho dozvis a hlavne at je ti to k prospechu. 🙂

dgm
autor
31. říj 2008

Hm. listi u tebe bych s urcitosti rekla, ze je to detox, vsak ten podil syroveho se zvysil, proti drivejsku, ale u te male nevim, souvislost to mit bude, ale kdyz ja kurnik nemam s kojenim na vita zkusenosti... zeptam se na vita.cz... Nakonec to muze byt cokoliv, treba jenom alergie na nejakou chemii v citrusech, ale u tebe detox stopro jo, jestli bys treba nemela spis ubrat, jestli ti to vyskakalo moc zprudka, radsi pomalu, at ti toho i min koluje v mliku, at se to stiha odvadet prirozene, nez kuzi... Pokud bys nekojila, tak bych ti napsala naopak - pridej, at je to driv pryc.

listicka77
31. říj 2008

Jo a ještě takové malé zamyšlení s otázkou... Se tu řešilo, že když je člověk nějakou dobu na vita (nebo převážně vita) stravě, tak jeho tělo začne dávat najevo nelibost nad nevhodným jídlem. není to jen výsada vita, taky mb říkají, že po návštěvě rodičů a prarodičů a tak, když si dají normální jídlo, tak mají problémy se zažíváním, jsou zahlenění atd. Jak tohle chcete řešit (resp. jak tohle vitariáni řeší) u dětí? Člověk si může říct, že dítě prostě doma bude jíst raw a to je důležité a ve školce (škole) dostane normální jídlo a hlavně teda že základ zůstane raw. No jo, jenže co když je dítě dlouhodobě na raw a pak prostě ta běžná jídla nesnese? Je problém všech "extrémních výživových směrů, že to zároveň znamená (aspoň částečné) sociální vyloučení a pro děti samozřejmě problém v kolektivních zařízeních (zákaz donášky vlastního jídla z hyg. důvodů). no ale když je to pak problém i "zdravotní", že tělo prostě odmítá knedlíky s flaksou a UHO, tak to je fakt blbý... co s tím?

dgm
autor
31. říj 2008

Johando, pokud nechces davat olje ani avokado do salatu, tak je treba zvykem k salatu s rajcatama pridat i cast rajcat rozmackanych, ona se ta zbyla zelenina tim pekne obali a je to chutnejsi a neni to tak suche... Jeste doporucuju pro ty, kdo neznaji sojovou omacku z Lifefoodu, staci pomlzit rozprasovacem a je ochuceno, prirozene slana chut.

listicka77
31. říj 2008

Dgm, já citrusy nejím. Teda kromě pár kapek citronu. Jinak jen jabka a hrušky. Nějak nemám chuť jíst jakékoliv jiné ovoce, mám vůči těm tropickým a subtropickým plodům nějaké bloky. No ubrat, ubrat, ale já nevím, jak na to. Jak ubrat, kde ubrat... No řeknu ti, že se s vlastním tělem teda experimentuje mnohem líp, když je člověk jen sám za sebe... ☹ Hehe a konec kojení v nedohlednu. 🙂 (aspoň doufám 😀)

Jo a Štěpuli jsem, pokud vím, teď nedávala žádnou novou potravinu. Nevím teda, jestli to nemůže být i jen nějaká lokální reakce - když jí jabko, tak si samozřejmě těma ručičkama ožmoulá celý obličej, že jo. Ale to by snad nic dělat nemělo, ne?

listicka77
31. říj 2008

jaká je sojovka od Lifefoodu? Používám tamari od country lifu.

vikinka27
31. říj 2008

hm, no prave, rodanino ma brat zelezo, ale som leniva mu ho davat. som leniva brat aj ja nieco, ale doktorka ma tlaci do krv. testov. viem ze nevyjdu dobre, nemaju z coho...
mna osobne to netrapi, ale neviem ako to vysvetlit doktorke. teda, toto sa ani neda... to nepochopi ze mi je to egal.... 😝

btw. mne vysla posledne 3 dni neskutocna alergia na perach plus hrtane (no, skoro som myslela ze sa zadusim ked som jedla...). tak tipujem ze bud ten vynikajuci salat z trhu, co som tu opisovala (kto vie co bolo v tej brokoli a karfiole, mala som ho 2 dni za sebou), praslickovy vyplach dutin (aniz som nezohnala, bola iba praslicka) alebo cerstve vlasske orechy (na tie som alergicka ale nemala som ich vela, iba mozno 3-4 ks a uz to muselo prejst) alebo hedelix (ale ten mi predtym nerobil problemy)...
hm. aj tak, vacsinu z toho mate na svedomi vy, teda skor ty, dgm 😅 😅 😅
uz to pomaly prechadza, ale nemam odvahu vratit sa ani k jednemu z toho...

listicka77
31. říj 2008

rozhodla jsem se zkusit tu kapustu. kolik česneku na půl hlávky? a v receptu na vitarian je napsáno, že hodně prolít olejem!???

dgm
autor
31. říj 2008

Listi, ty mas tezke otazky... ja jsem to teda resit nemusela, decka stejne ani ted nejsou stopro vita, tak odhadem 70, pres vikend nekdy vic... No, mame tam tatinky, kteri dohlizeli a dohlizeji od malicka, co dite ji, ale pak ptijdou skolky, jak pises... treba tvx ma prave skolku s nosenim vlastniho jidla... Pokud to dite uz samo umi urcit co mu chutna a hlavne co mu prospiva, tak si to umi i samo obhajit, neji cokoliv pred nej postavi na taliri, no ty skolni jidelny, to je peklo, rodina a babicky, ktere dopravaji, tak to je dalsi peklo... Ty jako vegetarianka uz mas v tehle dobe jakz takz jednodussi situaci, ale vitariani, to je tezke, snad se to brzy zlepsi, osveta a tak.

No, pokud se jedna o rodiny, kde je dite hodne na vita a ma se dite chystat do skoly, tak se to asi resi nejak plynule, nejaky prudky prechod by urcite nedelal dobrotu, ze dne na den...
Ono ale ruku na srdce, ty decka to vlastne od malicka davaji najevo, ze jim nejaka potrava neni prirozena, nemusi to byt jenom vitarianci, treba kojenci, jak zacnou prvni prikrmy, tak zacinaji masove nastupy prvni nemoci ...taky se ta telicka ozyvaji, ale postupem casu se to nejak zahlusi a clovek si mysli, ze vyhral... ale v tom tele to neni prijmuto nikdy.

vikinka27
31. říj 2008

ja som dala 2 cesnaky na 1/2 velkej hlavky, oleja pomenej. 1x som nan zabudla, nechybal vobec. potom som dala iba na zmenu chuti.

dgm
autor
31. říj 2008

vikinko, ty mi teda davas! No, mohlo by t byt cokoliv z toho, to je jasne, ale ten vyplach dutin, to je sila, nezda se to, ja uz nevim, jake sjem davala bylinky, ale rika se, ze ta preslicka a anyz jsou nejucinnejsi... tenkrat jsem mela i nastupy horecek,zimnici a pri tom i ten opar na rtu, pamatuju si, ze se mi spustila ryma a z jedne dirky jsem nemohla smrkat, ale tak me moc bolelo oko, ze jsem myslela, ze mi vypadne, ze vyleze z dulku, a delala jsem si ty bylinkove vyluhy pres den, aspon 4, nekdy jsem smrkala, nekdy bylo sucho, tak zase dalsi davku, tak kdyz si clovek mysli, ze uz je hlava prazdna, tak se znenadani objevi dalsi proudy hlenu, a smrka se bez bolesti, no po case za tim okem neco lupalo, v hlave mi to praskalo jako kdyz se lize to praskajici lizatko chupa chups s namacenim do kulicek, tak jsem smrkala dost nechutny cucky, neco jako morske houby... To vsechno v dobe, kdy jsem pred tim nemela zadnou rymu, prazdny nos, jenom me bolela hlava... To uz je nekolik let, pri jednom desetidennim pustu se mi ryma spustila timto zpusobem znovu, ovsem bez bylinek, tak si myslim, ze mam na dost dlouho pokoj.

dgm
autor
31. říj 2008

Jj, vikinko, oleje jenom trosku, nekdo nedava vubec.

listicka77
31. říj 2008

jojo dgm, těžký otázky. sama si je kladu už dlouho. doteď mě ale moc nenapadlo, že by dítě tu školkovou stravu nesneslo (nebo dortík s babi v cukrárně atd.). zatím jsem to brala jen z toho hlediska, že prostě NECHCI, aby se stravovala určitým způsobem (o školkové stravě si nedělám iluze).

listicka77
31. říj 2008

Jo a dneska mi zas máma řekla, že jsem zhubla i v obličeji. Už mě fakt nebaví, jak s tím furt někdo prudí. Jsem se za 9 mesíců dostala zpátky do stavu jako před těhu a furt má někdo kecy. Jak kdybych byla nějaká vyzáblina nebo co...

s.arik
1. lis 2008

jelikož táta asi vita nebude ani z 10%, tak školku neřeším, děcka budou mít asi smíšenou stravu a samy poznají, co je pro ně dobré, možná ve 20 už budou chtít být 100% vita.....upřímně, je mi to docela lhostejné, myslím že k tomu přesvědčení musí každý dojít sám a dceru považuju za samostatného člověka, kterému nemám chuť ani právo cokoliv vnucovat (od cvičení každý den po zdravou stravu, názory a podobně...)

v půstu pokračuju, včera mi bylo zle, ale noc dobrá a teď jsem jenom slabá a hladová, ale bez třesu a zvracení, kdyby to tak bylo do pondělka, budu spokojená.