Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

indy
1. lis 2008

tak tu kapustu (u nas kel) som robila vo stvrtok a uz par hodin po tom co som to nalozila sla testnut a uz vtedy som sa nemohla od toho odtrhnut. No a vcera som sa toho nemohla dojest bolo to vyyborne a so mnou si pochutila aj mama a manzel tiez vychvaloval do neba, dali si aj na veceru. Ja uz som to na veceru nemohla ani vidiet ako som sa toho za cely den dozrala 🙂

A dnes sme boli na oslave neter mala 1 rok tak sme doniesli salat: spenat + hrasok+cibula+ nadrobno mrkva. Celkom bol dobry a jedli aj masojedi 😉

listicka77
1. lis 2008

Holky, jak dlouho vydrží ořechy při pokojové teplotě? Máme doma ještě košík ořechů z loňska a byly celý ten rok doma. Budou ještě jedné nebo zežlukly? A jak to poznám?

s.arik
1. lis 2008

tak opět dotaz, je kysané zelí z obchodu raw?

lenko,
zelí syrové mám moc ráda, mamka z něj dělávala salát - nakrájet nadrobno a zálivka z vody, cukru, soli, octa, kmínu a víc nevím, možná citron? bylo to moc dobré, sama jsem to ale ještě nedělala....zelí už jsem nejedla syrové moc let...

listicka77
1. lis 2008

jedné = jedlé 😉

dgm
autor
1. lis 2008

Sari, pokud uz nemame svoje , tak kupujeme turanske, pytliky tusim po pul kg, to je raw. Pokud jsou ve flaskach, tak jsou zcela jiste sterilovane.

dgm
autor
1. lis 2008

Listi, k tem orechum, tak mely by vydrzet od podzimu do podzimu, pak je dalsi varka cerstvych... Nevyloupane by snad zluknout nemely. Jenom vim, ze to nekdo vytluce a dava do mrazaku, zustanou potom jakoby cerstve, chutove se nezmeni. nezmrznou, protoze v nich neni voda, jenom ztuhnou Jenze co to udela s jejich molekulama pri rozmrazeni, mrazak vzdycky jidlo nejak ovlivni ...

listicka77
1. lis 2008

dgm, prosím tě, máš nějaké podrobnější info o "sýrech" vyrobených fermentací z rostlinných mlík? mě by to hrozně zajímalo... jsem prostě zvědavka zvědavá a mám momentálně tendenci vyzkoušet kdejaké raw speciality. 😀 jinak něco se děje, mám mnohem víc chuť na ovozel. večer jsem měla pocit, že nějak nejsem úplně dosycená a chtělo by to nějakou tečku a řešila jsem dilemata nutella X kakaový sen X rohlík s máslem a exkluzivní naprosto výtečnou domácí marmeládou X salát. no a vyhrál okurkový salát s česnekem. 😀
jo a taky na sobě pozoruju, že mám menší zájem o tuky. dřív jsem úplně milovala olej po osmahnutí zeleniny - si dělám často na pánvi s bylinkovou solí cuketu a nebo brokolici a ten olej je pak takový zelený od té cukety/brokolice a bylinkové soli a prostě mňam. no ale včera jsem měla takhle smažený mražený květák s brokolicí a ten olej mě vůbec neoslovil... to jsem zvědavá, kam se ještě posunu. že by došlo i na tropické ovoce? 😀 jenže tam mám kromě takových těch bloků, že by člověk měl jíst to, co roste tam, kde žije, taky "ekologický" problém s dopravou přes půl světa... ☹

dgm
autor
1. lis 2008

Listi, podrobnejsi info nemam, jenom mi tak neco pripomina,,, ze se na vita.cz na to uz nekdo ptal,, ale nevim, jak to dopadlo, mrknu se, v ktere diskuzi to bylo ...

K tem tvym posunum - hmmmmm 🙂 😉

listicka77
1. lis 2008

dgm, jsem to našla. nedostalo se tazateli žádné odpovědi. a netušíš, jak je to s raw produkty třeba v Německu? do Drážďan mám blíž než do Prahy a něco mi říká, že v rajchu mají "všechno". 😀 (před lety jsem třeba na vánočním trhu v drážďanech kupovala čerstvý svatojánský chleba)
mě prostě občas honí mlsná na hodně výrazné chutě a něco "hutnějšího", takže nějaký "fermentovaný rostlinný sýr" by možná mohl být to pravé. ale těžko říct. třeba natto (fermentované sojové boby) jsem nebyla schopná vůbec pozřít. (achjo, jsem z toho až dostala chuť na nějaký hermelín, syreček nebo tak něco. ale stejně tu nic nemám, hehe).

listicka77
1. lis 2008

akorát že ten salát mě nějak neuspokojil, tak jsem si dala ještě pár lněných kreker a furt to nestačí. tak přemýšlím, co ještě vyluxovat, aby to bylo konečně už to poslední a nebylo to zároveň na noc moc těžké. nic mě nenapadá. a zabrat se do práce nepomáhá. achjo.

dgm
autor
1. lis 2008

Listi, tak jsem se ptala znovu v te diskuzi o tech syrech a jeste jsem k Nemecku zalozila novou diskuzi, tak se taky mrkni.
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=6&t=1385

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=6&t=1421

listicka77
1. lis 2008

Hmmm, mám trable s anglinou, takže recepty nic moc pro mě. A proč to Tereza nedoporučuje jíst?

s.arik
2. lis 2008

nákup v Tescu jsem ustála jen hlemýždí rychlostí a slinami bernardýnskými...ale pokračuju, první jídlo až zítra ráno.

je mi dost mizerně, další půst bude až za několik týdnů nejdříve 😀

s.arik
2. lis 2008

Na vitariánovi je při víkendu mrtvo, tak se zeptám i tady, asi hlavně dgm:

Ráda bych si přečetla váš názor, čím je lepší zítra začít? První den mám v plánu jen ovoce, druhý den ovozel, třetí den taky ovozel a až čtvrtý cokoliv raw (i oříšky a semínka).
Čím tedy začít zítra ráno? Mám tady grep červený, grep bílý, hromadu citronů, pomerančů, jablek, hrušek a trochu červeného vína.

jajinak
2. lis 2008

Ráno po 3 jsem si normálně vymačkala citron do vody,pak asi po hodině jablko a myslím si,že je jedno jaké se bude jíst ovoce,pokud Ti něco vyloženě nedělá špatně.Ale Dgm má větší zkušenosti,tak určitě něco poradí.Jestli fakt budeš jíst 1.den jen ovoce,2.den ovozel,3.den taky a pak jen raw,takjsi fakt dobrá.Pro mě zatím nepředstavitelné.
Ještě se chci zeptat,jestli jsi sehnala destilku ve skle nebo v plastu.Mně všude v lékárnách řekli,že už nedestilují,že se to už nevyplatí a že objednávají tu plastovou destilku.A omlouvám se,že s tou destilkou pořád otravuju,už nebudu.

s.arik
2. lis 2008

neotravuješ 🙂 taky bych ji ráda sehnala, ale ve 2 (obrovské i malé) lékárnách v Ostravě se na mě dívali jak na marťana a že destilku vůbec neprodávají, když jsem se zeptala kde ji mám teda sehnat, tak prý v drogerii 😕

jinak definitvě tvrdím, že pro mne jako přecházející na vita jsou půsty naprosto nevhodné!!! kdybych mohla jíst, nerozháže mě co pojídá manžel.....takhle jsem dnes na 100% rozhodnutá, že si ve čtvrtek
1) koupím hamburgra
2) uvařím si brambory s osmaženou cibulkou
3) dám si přesně to, co on právě teď večeří: domácí chleba potřený paštikou, hořčicí, se salámem a tvrdým sýrem, ještě k tomu tatarku (tak tu nemusím)......

to není fér, když jím raw, zhřeším jednou denně, když držím půst, nejraději bych s vita sekla 😠

vím, že zítra bude líp, po ovoci, zase mi bude chutnat raw a nebude mě lákat vařené, ale dnešek je krutýýýýý (dokonce jsem si v tescu koupila červené fazole, že si je za pár dní uvařím 😀 )

s.arik
2. lis 2008

zapomněla jsem dopsat, že jsem ty 3 dny pila obyčejnou neperlivou vodu z PET, takovou trochu měkkčí. asi 2l.

dgm
autor
2. lis 2008

Sari, napisu sem to same, co na vita.cz:
Sari, cokoliv z toho co pises a na co mas chut by nemelo jako prvni jidlo vadit, ale opravdu jenom malo , nezapomen, ze zaludecek je po trech dnech docela malicky a zacinej po troskach ... Ja jsem uz tradicne zvykla na jablko, ale taky nanejvys jedno. Zacinej jednim ovocem a dalsi pridavej az budes mit opravdovy hlad. Ja vim, ono se to lehko rekne a hur dela, ale rada je to dobra, kdyz se dodrzi, tak jde zase vsechno lip a nemusis se zbytecne obvinovat, ze nezvlladas chute. Tri dny navratovky, tak jak jsi si naplanovala je idealni. Jeste ti jednou musim pogratulovat, prvni trojku mas za sebou a to je uz co rict, opravdu to zde nedokazali zdaleka vsichni a je to hodno obdivu. Hlavne, at to ale prinese uzitek tobe, nechces se prece prvoplanove nekomu vyrovnat, ale chces se dostat dal... to je hlavni.

Sari docela bych si tvrdila, ze ten zaludek prave zlobi, protoze nemas tu destilku... Ja vim ze zde vysvetlujes, ze neni mozne ji sehnat, ale co takhle to zkusit v nejke laboratori v nemocnici? Podle toho, co popisujes, ty bolesti zaludku a tolik tech travicich stav, tak tomu by prave destilka mela zabranit... Urcite je vic lidi, co maji pri pustu obycejnou vodu nebo jako ty nejakou lepsi kupovanou, ale prave u tebe by to byla jedna z moznosti, jak se tech prifarenych problemu vyvarovat...

s.arik
2. lis 2008

A kdo pije destilku, nemá tak pekelné chutě??? Kdyby to šlo, půstuju v době kdy jsem sama, ale to nejsem nikdy a dlouho nebudu - irka jí 20x za den a manžel sice pracuje, ale doma 2-3 jídla denně sní, všechno hrozně aromatické - smažené, pečené, salámy, prostě ty chutě jsou humus 🙄

dgm
autor
2. lis 2008

Sari, kdo pije destilku, tak nema zaludek v pohotovosti, uklidni se a stavy mu naprazdno nepracuji... Ja jsem nic jineho nez destilku nepila, tak nemuzu porovnavat, ale jak hlad druhy treti den ustal, tak jsem nemela uz chute na nic, po skonceni sjem nemela dokonce ani hlad. Spis jsem na tebe myslela s z
temi krecemi a zvracenim, ze by to treba sklidneny zaludek nemusel tak prozivat a rozhodne by ti trochu ulevilo... no budu ti prat, aby s pro priste na nejaky zdroj narazila.

listicka77
2. lis 2008

Hele a je to takovej problém, ta destilka v plastu? Když člověk normálně místo toho pije kupovanou vodu z PETek?

s.arik
3. lis 2008

já bych příště brala i destilku v plastu, no neměli vůbec žádnou.

lidi, já se tak nemůžu dočkat prvního jídla, že se už téměř 6 hodin převaluju v posteli, neschopna usnout a myslet na něco jiného než jablka, hamburger, brambory, fazole, marlenku, čokoládu....nebudu pokračovat, to by bylo dlouhé 😅

s.arik
3. lis 2008

trojka hotová, v 8h citron s vodou, 8:30 užity jonášovky, 9h byl v plánu grep, ale moc mi nechutná, tak jenom půl grepu a pak lžička medu ve vodě, na zaplašení té hořkosti.......ani nevím, proč jsem si grep koupila, nikdy mi nechutnaly, nesnáším hořké chutě (grep, pivo atd.) jsem na sladké (pomeranče a spol. mňam)

myslela jsem, že se mi na vita nějak změní chutě, tak nic, no.
přemýšlím jak dojíst zbylý grep a půl....asi to vyšťavím s několika pomeranči a banánem, to by mohlo být sladší 🙂

listicka77
3. lis 2008

sari, velká gratulace k trojce. je to úžasné. zvlášť když ti bylo zle i při jedničkách.

s.arik
3. lis 2008

lišti dík, vyloženě zle mi bylo jen první den, třas, zvracení a tak, další dva dny už "jenom" motání, slabost, černo před očima, hlad a šílené chutě 😀

a mám v sobě dvě hrušky 😎

lenkakt
3. lis 2008

gratuluju, sari!
chutě se ti podle mne změní, ale za dost dlouhou dobu. já jsem asi 5 let vegetarián a teprve v posledních dvou letech cítím, jak už mám úplně jiné touhy než dřív. za tři měsíce, to je asi ještě brzo.

johanda
3. lis 2008

sari - až se budeš příště postit, případně budeš potřebovat destilku, řekni, já ti nadestiluju do skla.
Jo a gratuluju k trojce. Já dala trojku jednou na VŠ a ten třetí den jsem byla jako zfetovaná, smažka hadra 😀

s.arik
3. lis 2008

zfetovaná? 😅 to jako příjemné stavy? to já nemívám prakticky nikdy 😖 snad leda po snězení 3 čokolád 😀
jsem spíše depresivní typ či co.

za destilku dík! příště si vezmu od tebe.....ale příště bude za dlouho 🤐

jajinak
3. lis 2008

Šáriku taky se přidávám s gratulací.
Já už mám naplánován půst od zítřka,ale dneska jsem po několika dnech vlezla na váhu a zjistila jsem,že mám další 2 kg dole.A to mám před půstem 😠 .Při minulé trojce jsem zhubla 4,5 kg,takže předpokládám,že se to bude opakovat a mám hrůzu z toho,že se po půstu horko těžko udržím na 50kg.Tak nevím,chci zase tu trojku,ale zase nechci vypadat jako vychrtlina,na to se mám moc ráda.A vím,že na vita stravě s 1-2 normálními jídly nepřiberu.Šáriku můžu se zeptat kolik jsi zhubla při téhle trojce?

s.arik
3. lis 2008

jé, já se nevážila 😕 a teď už mám v sobě kilo ovoce 😀
ale zhubla jsem dost, kalhoty padají i po zúžení pasu o 5cm.

ehm, mám 52kg, tak to je dost málo, můj snad desetiletý stav byl okolo 58-61kg.