Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
4. lis 2008

ahoj šariku, čtu zázračnou detoxikaci a chci zas co nejdřív naběhnout na raw, ale mám tu nakoupený dvě balení koktejlu herbalife (zápal kosti od blbosti) a je mi líto to vyhodit, navíc ta paní, co mi to prodala, se furt ptá, jestli už to užívám, tak zvažuju, no...ach jo....vím, že ovozel je lepší, ale v současném stavu stále bez kuchyně jsou ty koktejly snazší, no..

jajinak
4. lis 2008

Zázračnou detoxikaci už mám zamluvenou v knihovně,zatím je půjčená.Už se na ní taky těším.

s.arik
4. lis 2008

jajinak,
vitariánky mi psaly, že na vita zhubl a vyděsil se kde kdo, že se to časem ustálí a zůstane nějaká optimální váha. ze začátku se tělo zbavuje přebytečného odpadu, tuku, uložených škrobových molekul a soli (tzn. zase i vody)....teprve pak se pomalu začíná tkáň obnovovat, čemuž napomáhá hlavně zelenina
radily na přibrání váhy hodně tmavě zeleného...je tam i nějaká diskuze o hubenosti, ale ještě jsem ji nestihla přečíst http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=174
se na to chystám v nejbližší době.

s.arik
4. lis 2008

maciku, však ty koktejly se dají kombinovat s ovocem ne? jako myslím celé dny po ruce nějaké ovoce a 3x denně koktejl...aspoň trochu odvykneš teplým jídlům...nemusí to být špatné.

jabrunko
4. lis 2008

Leni to fakt ...na tu trznicu sme pozerali v LBC z okna ... nemyslim tu hospodu 🙂 ale nase okna na dome
skoda, ze Liberec fandi iba sportovcom
no nic, idem krajat salatik, teda kel ... este tu mam polovicku

jajinak
4. lis 2008

Šáriku díky,tu diskusi si přečtu.
Myslím si,že zelené jím dost i když samozřejmě ho nejím 5xdenně.Ale už týden mám 2xdenně velký salát ze špenátu+ledový salát a jiná zelenina.Myslela jsem si,že to stačí,no.A už končím s tlacháním o jídle,když mám půst 😎 😀 .

s.arik
4. lis 2008

jajinka, myslím že ty 2 porce zeleného bohatě stačí...ale ony se ty buňky asi neobnoví hned za týden nebo měsíc... 🙄 nevím, třeba bude něco zajímavého v té diskuzi.

s.arik
4. lis 2008

jeden zajímavější příspěvek z diskuze výše

arlin, wolf, dini ve svem "natures first law"pisou, ze je nutne se nejdrive zbavit sveho falesneho, vareneho tela, coz se okamzite automaticky zacne dit po prechodu na syrovku. Po opraveni, ci vylouceni poslednich nekvalitnich varenych bunek se telo z tohoto bodu nula zacne obalovat kvalitni hmotou, tento uvodni detox lze urychlit odpustovanim falesneho tela. Z vlastni zkusenosti muzu potvrdit, ze nekteri vitariani drsne zhubnou[moje pritelkyne byla casto nazyvana bulimickou,ted se nevejde do kalhot.], ale znam tu v holandsku i par vitarianu, kteri po prvnim roce zacli nabirat az do nehezkych rozmeru[prevazne nadsenci pro raw kuchyni, co se laduji ruznymi orechovymi patlaninami] na pribrani jsou take opravdu dobre ruzne nakliceniny. Chce se tohoto stavu nebat[hlavne neposlouchat varenou propagandu]a vydrzet, az se telo odrazi od dna. pro sportovce lze uvest nutmena, ktery ztratil vypracovane svaly a po detoxu mu narostly sice mensi, ale mnohem kvalitnejsi[da ted o dost vic v benchpresu] .

s.arik
4. lis 2008

Neo píše:

Prvni pulrok na syrove strave jsem zhubnul o 7-8 kilo a malokdo mi veril, ze to co delam, je zdrave. Pak jsem postupne pribral na vaze a tech 8 kilo jsem opet nabral. Trvalo mi dost dlouhou dobu nez jsem si zvykl jist vetsi mnozstvi ovoce. Desetileti jezeni denaturovane stravy zrovna nepripravi idealni podminky pro traveni ovoce a zeleniny.

Prvni mesice na syrove strave jsem jedl dost orechu, seminek, avokado a to mi moc dobre nedelalo. Po prechodu na jednoduchou stravu, jeden druh ovoce k jidlu, se mi zlepsilo zazivani a behem nekolika mesicu jsem byl schopen jist tolik, abych pribral na vaze.
Jim 3x denne, asi 4 kila ovoce a 1 kilo zeleniny, orechy a seminka jen vyjimecne a obcas avokado. K obedu mam dost casto banany, ca 15 kusu.

Pokud chces pribrat na vaze, tak musis jist vice kalorii, nez je tvoje aktivni metabolicka hodnota (to zalezi samozrejme hodne na tom, jak jsi aktivni behem dne - jednoduchy vypocet si muzes udelat na http://www.room42.com/nutrition/basal.shtml).

Pri tve vysce to bude pravdepodobne nekde mezi 2500-3500 kalorii denne, pokud nepracujes fyzicky a nebehas maraton apod. (Pro atlety je bezna denni spotreba 4-6000 kalorii, kulturiste 8-10000). Faktoru ovlivnujicich zazivaci a asimilacni proces je ale mnoho, takze soucasne se spravnym jezenim je dulezity odpocinek, vyhybat se stresu atd.

Nejsnadnejsi pro zazivani je jist pouze jeden druh ovoce, pokud jsi uz ted kost a kuze, tak existuje moznost jak zlepsit funkce organu, aniz by jsi musel drzet pust. Nazyva se monodieta a znamena jezeni jednoho druhu ovoce (melo by byt bio, ci co nejmene osetrene pesticidy) po dobu jednoho ci 2 tydnu. Ji se tolik a tak casto aby jsi se citil nasyceny.

Hodne lidi na syrove strave ma problemy s vahou (ja take), protoze si mysli ze ji dostatek potravin, ale kdyz si pak zapisuji a vypocitaji kolik kalorii prijmuli behem dne, tak zjisti, ze jedi velmi malo.

Na webu je spousta stranek s programy, ktere dokazou spocitat denni prijem kalorii. Zkus treba Fitday.com nebo program DMAK http://www.edmc.net/~jstory/DMAK.ZIP
Pro zjisteni kolik jsi toho presne snedl je ze zacatku asi nutne pouzivat kuchynskou vahu a vazit to co snis. Odhadovat to muze byt velice nepresne.

.....................................
z čehož mi plyne, že ovozelu se musí jíst více než vařené stravy....ale já vím, že to jde i s malým množstvím 😉 akorát tak asi nepřiberu.
nicméně sníst denně 4kg ovoce a 1kg zeleniny, to je 100% nad mé finanční možnosti!!! i kdybych byla celý rok jen na jablcích a mrkvi, tak je to vařené o dost levnější...

s.arik
4. lis 2008

Danda:

jeste k tomu nepribirani, jednim z hlavnich duvodu nepribirani na vaze je casto zahleneni traviciho traktu z nasich varenych a prevazne mlecnych hrichu z minulosti, pokud se telo neodhleni, zvlaste povlak hlenu na stenach strev, nedochazi ke vstrebavani potravy a jidlo z valne casti proklouzne nami neabsorbovano. pomuze dzusovy ci vodni pust, klystyry a hydrocolony a piti nepasterizovaneho jablecneho octa, ktery si nejlepe vyrobite sami-
kilo nastrouhanych jablek i s jadrinci dat do petilitrove lahve zalit prevarenou vychladlou vodou 5cm pod okraj, priklopit talirkem, po cca10 dnech v teple zkvaseny ocet pres sito ci gazu slit do flasek a jeste nechat par dni ci tydnu ustat, potom 2krat az 3 krat dene 2caj.lzicky octa rozmichat ve vode treba s medem i bez a vypit, super odhlenovac a alkalizer celeho tela, spousta mineralu...zivotabudic

jajinak
4. lis 2008

Jj,o tom džusovém půstu už jsem četla,že je dobrý na odhlenění.Možná bych ho zkusila po tomhle půstu,jako součást návratovky,aspoň půlden.Nejlepší na ohhlenění jsou prý citrusové džusy.Samozřejmě čerstvě odšťavené.

s.arik
4. lis 2008

já včera jako návratovku měla ne šťávu, ale koktejl - několik. z grepu a banánu. ale jedla jsem i celé ovoce a dokonce pak i trošku chleba a kokos 😀

macik
4. lis 2008

šarik-to mi právě přijde zvláštní, že zahleněnost má být důvodem nepřibírání, když zas to je prej i důvod k přibírání (tělo nevstřebává živiny, tak furt žádá další kalorickou, nehodnotnou potravu, která jde do váhy)...to jsou fakt začarovaný kruhy

s těma koktejlama jsi to vymyslela 🙂 ...akorát teď nemám mixér, protože je nahoře zaházenej, tak budu asi chvíli cucat koktejl ušplíchanej v šejkru 🙂

jajinak
4. lis 2008

Kokosy jsme teď přestali kupovat i když děti žadoní,ale mají samé vyschlé,nic v nich nežbluňká.Škoda,taky bych si ho dala.Dužina je sice taky moc dobrá,ale když už ho koupím,tak ať je tam nějaké mléko.

s.arik
4. lis 2008

maciku, asi ten hlenový povlak dovoluje vstřebávat jen něco (např. glukozu ze které se pak usazují tukové zásoby) ale ne třeba některé vitamíny a minerály, takže člověk sice tloustne, ale buňky jsou podvyživené a akutně trpí na nedostatek nějakých živin...

smary
4. lis 2008

ahojte,idem k vam po radu,citam tuto diskusiu viac menej od zaciatku a musim povedat,ze mi vstupujete do svedomia,cize podiel ovozelu sa v mojej strave podstatne zvysuje a zvysuje (aj ked zatial to tvori mozno slabych 10 percent z mojej potravy 😖 ),no uz niekolko dni som napriklad nevecerala chlieb so syrom (domaci,ktory milujem) ale hrozno,melon,...
teraz akurat rozoberate chudnutie,momentalne mam vahu,z ktorej by som sice chcela dat dole nejakych 5kg,ale zaroven sa toho bojim,kedze v minulosti som mala tak trosku poruchy prijmu potravy 😅 (to viete vyziablost vladne svetom a mne sa to nevyhlo),takze sa zaroven bojim,ze ak schudnem,tak v tom chudnuti uz nebudem chciet prestat (je to podobne ako ked abstinujuci alkoholik po dlhej dobe okusi chut piva,tiez nezostane pri jednom hlte...)...viem,ze by mi surova strava pomohla (aj ked na 100 percent vita sa nechystam,skor tak 50)-mam problemy so zaludkom,bolesti,sem tam sa mi z tej bolesti az robi tma pred ocami,lekari mi tam nic patologicke nenasli (uz mi tam niekolkokrat hladeli sondou-fuuuj a aj si kusok tenkeho creva odobrali,ale nic nezistili,ukoncili to,ze "funkcna porucha"),plus mam akne a pod...jednoducho moj zaludok a creva dostavali dost zabrat v posledmom desatroci (cudne diety,potom nejedenie,potom prejedanie sa,znovu nejedenie,casto som sa kamaratila so zachodovou misou a pod...)

takze,myslite,ze clovek,ktory sa precistuje ovozelom (o postoch radsej ani neuvazujem,lebo sa fakt bojim,ze by sa mi to prilis zapacilo a jest by som uz ani nezacala...ja milujem pocit prazdneho zaludka) si dokaze ustriehnut kolko kil je vhodne zhodit? resp.otazka asi na dgm...poznas niekoho,kto bol teraz aspon ciastocny vita a mal pred tym poruchy prijmu potravy?

macik
4. lis 2008

šarik-jo, tak jsem to myslela, právě..jen je to komické-jedna odpově´d na dva různé problémy..

dgm
autor
4. lis 2008

Ahoj smary, moc ti preju, aby ti moje rady k necemu byly...
Tak prvne, co si ctu tvuj pas, tak mas dite pres rok stare... kojis jeste? jestli jo, tak prechod by mel byt pozvolnejsi, pokud ne, tak se muzes pustit do neceho raznejsiho... O pustu, pises, ze si netroufas, ze by se ti to az moc zalibilo ... myslim si, ze jednicka pro zacatek by nebyla spatna, to urcite nevyvola zadnou zavislost, zkus si par jednicek behem mesice, treba kazdy patek a budes mit vic casu na premysleni, jak dal... 🙂 Zaludek a streva se ti sklidni a telicko na necem popracuje ...
Jak pises, ze zvysujes podil syroveho, to je super, ale aby byl nejaky vysledek vic viditelny, tak ti doporucuju zaradit ovoce predevsim rano a dopoledne, na veceri jsou spis vhodne zeleninove salaty, cim vic zelene tim lepsi ... Poledni jidlo jez klidne dal jak jsi zvykla, jenom si k tomu pridej trochu syroveho... Pokud jsou syry domaci, jak pises, z domaciho mlika, nejlip kozi, tak taky nekdo z vitarianu to nezavrhuje, nekdo dokonce dost pravidelne ji cerstve kozi syry...
Na nekoho, kdo mel pred vita problemy s prijmem potravy, bych te mohla odkazat na vitarian.cz, tam je spolecenstvi ruznych pribehu, ruznych duvodu, co je privedlo na vita, treba ted mam nejake tuseni, ze Sweetee psala neco o bulimii, nebo neco v tom smyslu, ta tam chodi dost casto, kdyz tak by ti mohla poradit... Nejlepsi rada ode me je, zalozit si na vitarian.cz svuj denicek a tam ti potom budou chodit rady od lidi, kteri s tim maji podobne zkusenosti, tady bych to musela jenom dokola tlumocit, tam si spis lip pokecate on-line....

jabrunko
4. lis 2008

smary aj ja chcem milovat pocit hladneho zaludka 😀 to ja ked si poviem, ze idem jest zeleninku, tak pritom zeriem viac ostatneho ako normalne ... ale teraz uz mam salatik hotovy a mozem vam ponuknut jedny kliciace biomisky
http://www.pristrojeprozdravi.cz/?loc=product&i...
mam doma este keramicke 😉

inak mam kamosku, co sa tiez postila, ale pred tym sa vzdy este vycistila citronovymi klistyrmi a nejakym prehanacim cajom ... treti den vraj potom bol uplne euforicky a mala strasne vela energie ... ale potom to uz zacala asi trosku prehanat, lebo myslim, ze 2x prisla o babatko ... takze neprehanajte to 🙂

dgm
autor
4. lis 2008

Jajinak, myslim na tebe a drzim pesti!!!!
Sari, jak je dneska?

smary
4. lis 2008

dgm ano este kojim a myslim,ze este nejaky ten cas aj kojit budem 🙂 ja viem,ze ovocie je dolezite hlavne doobeda (uz ma v sebe 3 mandarinky) ale ja toho doobeda vela nezjem,teda takmer nic a este k tomu sa nedokazem zriect rannej kavy v podstate sa jej ani nechcem zriect 😅,no a este som nenasla zeleninu,ktora by ma na vecer zasytila a nebolel by ma po nej v noci zaludok (napr.uhorky a papriku zatial nezvladam,je mi po nich zle,verim,ze casom sa to spravi) a vitarian.cz som uz niekolkokrat studovala,no na podrobnejsie citanie,nemam cas (okrem toho,ze som na materskej,si dokocujem interne doktorat a ucim,...) o jednodnovom poste uvazujem uz dlhsie,ten myslim by nemal vadit ani kvoli kojeniu (kojim uz len vecer a ak si mlady pan rozkaze,tak aj sem tam v noci),takze ten zrealizujem ako prvu vec 😉 len ta destilka ma trapi,nie som si ista,ci ju chcem pit,asi to budem riesit len nejakou velmi makkou kojeneckou vodou...dakujem

jabrunko no ja by som najradsej mala stale prazdy zaludok ale zaroven uspokojene chutove pohariky a zatial som neprisla na to,ako to spojit 😀

jabrunko
4. lis 2008

hm, tak si davame satat a muzsky si do toho supol "raw majolku" 😠

jabrunko
4. lis 2008

hele a je teda majoneza vlastne raw ??? syrove vejce je raw? a mleko? proc ne?
a ze su aj bezvajecne majonezy ... tos babo rad 😒

jabrunko
4. lis 2008

smary..ranna kava, to mi hovor ... kludne by som mohla vypit liter kavy doobeda a nic k tomu ... vobec mi nechyba pitie, ale kedze kojim, tak sa snazim a ked uz pijem, tak si dam hned O,5 litra
inak su super bylinkove vyluhy, napriklad medovka alebo zihlava/kopriva/ alebo sipky, nechat odstat v studenej vode a potom mnam ... bylinkove caje asi raw nie su, ze?

smary
4. lis 2008

jabrunka v studenej vode? sipky? ako dlho? mam doma nazbierane krasne velke sipky,chcela som z nich spravit dekoraciu,ale zeby som ich takto postupne spotrebovala? 😕 a btw.neboli ste nedavno cela rodina v BB a v Europa Shopping centre? 😅 😕

lubii
4. lis 2008

Ahojte, teraz som dočítala, čo som 4 dni nebola doma 😉
Sarik, gratulujem,super si to zvládla
Mňa ste tiež navnadili, tak som si naplánovala 1-dňovku na piatok. A ukecala som aj svojho mangela aj dcéru. Teda dcéru iba na celodňový ovozel. Až ma prkvapilo, že vôbec neprotestovali. Dcéra sa dokonca potešila,že nemusí ísť na obed do školskej jedálne 😉

dgm
autor
4. lis 2008

Jabrunko, raw je vsechno, co je raw 😖yrove zloutky, olej - takze i domaci majoneza z domacich zdravych vajec je dobra...
mleko nepasterovane je taky raw, vyrobky z neho, syry,... z koziho mleka syry... Jenze lidem je urceno lidske mleko...
Syrove maso je raw a kdyz dohlednes na kvalitu a das pozor na parazity, tak si dokonce i pochutnas, viz napr. tatarak ... syrove ryby v sushi... jenze to ma zase druhy rozmer a to, ze vitariani prevazne nejedi nic, co predtim chodilo, letalo, plavalo ... zilo. ☹ Naopak maso, ikdyz je syrove, tak je stejne jako varene, silne kyselinotvorne, jenom syrova krev je zasadotvorna... Navic lidske telo maso nepotrebuje, vsechno se da nahradit rostlinami.

jajinak
4. lis 2008

Jabrunko,bylinkové čaje jsou myslim raw.Jestli ne,tak mě někdo opravte 🙂 .

smary
4. lis 2008

dgm ale tofu syr zrejme raw nie je,ze? ta soja sa asi nejako tepelne upravuje 😖... a sojove mlieko?

dgm
autor
4. lis 2008

Oprava:
Raw je vsechno, co je raw 🙂 syrove zloutky ...