Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

gedren
12. zář 2008

Mne prijde, ze kdyz Mirecka hodne kaka, ze to bude tim, ze se ji to hur travi :(

No proste prijde mi blby o techhle vecech rozhodovat za dite, ktery se nemuze branit, pokud sama ten postup jeste nemam dlouhodobe proverenej.

dgm
autor
12. zář 2008

Kolik vlakniny do sebe dostanes, tolik taky odejde. Dokonale stravit jde akorat mat. mleko, kdyz je kvalitni nebo jsou aspon mensi vydaje nez prijmy. Presne opacne toto plati u masa a prazdnych cukrovinek, tam decko vytlaci horko tezko jednou za tyden bobecek a jeste si u toho div nenatrhne prdelku.

Co to znamena rozhodovat za dite? To se snad nektere dite prosi o masovy vyvar nebo mu to maminka chysta podle vlastniho uvazeni? Pokud vim, tak vseobecne uznavane stravovani je dost dlouho proverovane s dost vymluvnymi vysledky a nezd se mi, ze by si z toho vzal nekdo nejake ponauceni ...

gedren
12. zář 2008

dgm, s tim vejvarem jsi mi pripomnela, mame na skole chlapka, uz je mu kolem 80 a je velice fit a pri sile telesne i dusevni, puvodne matematik, ted se venuje zkoumani bunek, moc tomu nerozumim, ale ma hodne promakany teorie, ktery vychazej z nejakejch cinskejch uceni, ale sam to ma hodne propracovany a hlavne podle toho zije, no a tenhle chlapek v podstate propaguje pravy opak toho, o cem se pise tady - vrcholem kvalitni stravy je pro nej tzn. souvar, coz znamena vyvar z nekolika druhu masa, ktery se musi jist cerstvy, tohle on si vari furt 🙂. Ma okolo toho fakt promakanou teorii, ktera zduvodnuje, proc je to optimalni, ruzny stepeni enzyzu a tak, no ja muzu rict jen to, ze kdyz toho chlapka vidim, tak uprimne verim, ze mu to taky pomaha a nikoli skodi, protoze jinak by ve svem veku nebyl v tak skvelem zdravotnim stavu. Navic mu ty jeho teorie pomohly vyresit i jine veci, treba kdyz se jim kdysi davno nedarilo pocit dalsi dite a tak...

Jenom mi prijde, ze to je zajimavy, ze existujou lidi, ktery maji v podstate zcela protirecici teorie, a obe ty teorie evidentne fungujou 🙂 (na tyhle konkretni lidi). I tohle me mimo jine presvedcuje o tom, ze nemam pravo vest dite k nejakemu extremu a zcela mu nejaky typ stravy odeprit. Proste ono si rozhodne samo, aaz bude cas.

dgm
autor
12. zář 2008

Tak o tech vyvarech jsem to taky slysela, ale nezajimala jsem se o to tolik, ze bych se shanela po dalsich informacich. Ja ale maso odmitam i z jineho duvodu, nez z toho, co jsem popsala vys. Vadi mi tam prave to maso ze zive bytosti. Mmch. vzpomnela jsem si na jednu vec, kdyz byly nase decka starsi, tak byly hodne prekvapene z toho, ze se zviratka zabijeji ZAZIVA, neslo jim to do hlav, ze je to musi bolet, no tehdy jsem jeste i ja maso jedla...

Tech protichudnych informaci je fakt hodne. Treba makrobiotici se budou bit za svoje teorie, cim dyl varit, tim lip ... Pritom ja ale makrobiotiku uplne neodvrhuji, jenom vim o necem lepsim ...

A rozhodne je vic takovych vyjimek, treba starecci, co jsou zvykli na svoje cibuky a stamprdlicku slivovice ...hodne dulezita je tam i psychika, spokojeny zivot, predci bez problemu ...

s.arik
13. zář 2008

gedren,
vývary nevývary, určitě je ve společnosti několik lidí, kteří jsou zdraví a vitální i do 90let, ať už kouří nebo ne, ať to přisuzují sportu, práci, vitariánství nebo vaření vývarů.

my prostí lidé asi nejsme schopni nějak šířeji statisticky zhodnotit, nakolik se lidem na určitých typech stravy žije lépe. každý si volí něco, co je mu milejší, někdo mainstream, někdo extrém doleva a jiný doprava.

já osobně jsem přečetla trochu teorie z několika stravovacích proudů a to vitariánství mi prostě připadá nejpřirozenější.

ad stolice: právě že není pravda, že toho z Mirky leze tolik, protože nemůže to syrové strávit. ne-e, to z ní leze to vařené, čím jsem ji dva měsíce krmila a co nedokázala dosud bezezbytku vyloučit. prostě se zbavuje těch starých odpadů ve střevech - staré jsou určitě, protože to smrdí hnilobou. nepochybuju, že za dva tři dny bude kakat normálně a méně smrdutě, protože u mě to tak je - co jsem omezila pečivo a vařené, stolice prakticky nesmrdí, opravdu velký rozdíl oproti dřívějšku.
prostě na syrové stravě toho ve střevech moc nezbyde, co by mohlo hnít a způsobovat zápach a plynatost.

ještě bych ráda uvedla na pravou míru mou zmínku o tom že Miri asi zhodila kilogram váhy.
takže, viditelně nehubne a nevážím ji, ale když mi vykaká množství stolice o objemu půl litru, tak to asi bude vážit téměř kilogram, na tom není nic špatného 🙂

s.arik
13. zář 2008

jo a nemám pocit, že dítě mučím a že bych měla nechat volbu na něm....naopak, jsem za ni zodpovědná a proto volím podle mě nejlepší dostupnou možnost - vita, právě tak jako bkm.

napište mi jediný důvod, co můžu vitariánstvím pokazit? co mají vařené jídla navíc, co není v syrových?
napadá mě jen to maso, ale to Mirce i sobě stejně hodlám tak jednou měsíčně dopřát, mléčné výrobky denně 😎

macik
13. zář 2008

souhlasím ze šarikem, že množství stolice znamená, že se dostávaj ven starší nánosy...když někdo kaká méně, nemusí to znamenat, že se všechno vstřebalo-naopak často to znamená, že se zbytky usazujou ve střevě a zanesené střevo jako zdroj mnoha dalších zdravotních problémů uznává i ofic zdravotnictví..někteří tvrdí, že čisté střevo je ten nejpodstatnější základ zdraví a že ti z nás, co se stravují "normálně" mají ve střevech až několik kg usazenin....které pak v těch rozkladnejch procesech pouští toxiny zpět do těla...to ti přijde gedren lepší než se při čistění více vykakat? mně ne..

macik
13. zář 2008

jinak šarik ještě jednu poznámku...kakaový sen mi třeba hoodně chutná, ale je dost zdravý a taky není stopro raw...je v něm tahini a to je tepelně opracované...dá se sehnat i raw tahini, ale pokud vím, tak je šíleně drahý a málo dostupný a tak ho při výrobě kakaového snu nepoužívaj..aspoň tak nějak to psala terka-majitelka firmy, co to vyrábí...ale jak říkám, dobrý to je, ale lepší pro někoho, kdo si dokáže dát lžičku, dvě a jít od toho..to já ovšem neumím 😨

haluskacz
13. zář 2008

koukam, ze ten kakaovej sen ani neni zas tak moc drahej, to by pro me mohla byt dobra nahrada cokolady. I kdyz banany posypany grankem taky neznej spatne...

s.arik
13. zář 2008

macik, to asi taky neumím, si dát lžičku dvě 😀
nechápu lidi, co si koupí čokoládu dají si za den kostičku nebo proužek. já sním vždycky hned celou, a kolikrát si za pár hodin koupím druhou.

na kakaový sen teda kašlu, dnes jsem posnídala 3 banány s grankem a je mi blaze. Mirka snědla dva banány. je to sranda, že takové dítě, co váží 1/6 mojí váhy, sní téměř tolik co já.

s.arik
13. zář 2008

tak kolik ten sen vlastně stojí? já myslela, že to bude nějaká pálka...?

a macik dík za povzbuzení, jsem sice o vita pevně přesvědčená, ale i tak potěší každý souhlas.

s.arik
13. zář 2008

hmmm, 64Kč za 200g, tak to bych možná i koupila, když je to tááák zdravé 😀 ale u nás to nemají, tož ušetřím.

s.arik
13. zář 2008

dgm,
prosímtě je to normální, že skoro nepiju? 😕 😖

absolutně nemám žízeň, večer mi dojde, že jsem třeba nepila celý den nic! tak si dám hrnek vody a to je vše. četla jsem sice, že vařené vodu spotřebovává a syrové ne, ale že bych fakt mohla "pít" jenom z těch jablek...? 😅

pořád nevím, jak udělat ty šťávy bez Championa.....asi se kouknu v tescu na nějaké levné odšťavňovače...stačilo by mi, aby to umělo jablka, mrkve, celer...

s.arik
13. zář 2008

Mirka naštěstí pije vodu ve stejném množství jako dříve.

dgm
autor
13. zář 2008

K tem odstavnovacum.
My doma odstavnovac nemame, delam mixy na obycejnem robotu Moulinex, dam do vody bylinky a rozmixuji, potom pridavam mekci ovoce. Pokud treba mixuji malinove listi, tak to musim precedit pres platynko, protoze jsou to dost tvrde kousicky a dokonale se to nerozmixuje. Odstavnovac je muj sen, uz driv jsem planovala, ze ho koupim treba manzelovi k narozeninam 😀 😀 , jako z lasky. Ten by se divil 😀 Mel v cervnu , ale nestihla jsem dat dohromady dost penez. Planuji si totiz koupit uz opravdu kvalitni stroj.

http://www.greenstar.com/gold.asp

Co vitarian, to jiny nazor 😀 😀 , nekdo ale tvrdi, ze stejne dobry je i odstavnovac na klicku, neco na zpusob mlynku na maso, Odstavnuje i listy, travu, tvrdou zeleninu, jako mrkev, cerv. repu ... A neni prave drahy, neco kolem 1.000 korun, a jeste neni potreba el. energie ... Zkus vlakno na vitarian.cz

Neco pro pobaveni : http://www.juiceland.co.uk/item--Easy-Health-An...

neco o odstavnovacich:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=381

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=149

dgm
autor
13. zář 2008

Ale yenn psala, ze odstavnovala, tak ti treba napise, jake ma s tim svym zkusenosti ...
Maciku, ty mas odstavnovac? Ja uz si to vsechno nepamatuji, ale tusim, ze jsi taky psala, ze odstavnujes.

dgm
autor
13. zář 2008

Jeste k tomu piti. Nejlepsi kvalitni ovoce obsahuje tu nejlepsi kvalitni zivou vodu. To je jasne, je to videt treba na melounech... Ja taky obcas nepiju, treba az vecer kdyz si mixuju pampelisky, a to taky neni kazdy den a pravidelne ...
Celkove je spotreba vody nizsi, treba v zime, kdyz se ji vic suseneho, tak se automaticky vic pije, to se telo samo ozve ... Idealni strava je jenom na ovoci, nemusi se pit vubec, treba cely cas, neni duvod. Jenze to mam k idealni strave jeste opravdu daleko.
A Mirusce pit davej, kdyz nebude chtit, tak si nevezme, no.

dgm
autor
13. zář 2008

Sari, jeste to muzes u Mirusky vysledovat, ze ma dost tekutin, kdyz ji davas curat a to u bezplenkovky zjistis snadno, tak jestli nema moc tmave curanky, Pokud je to svetle, tak ji to staci, pokud to nahle ztmavne, treba pri cisteni, to plati i u dospelych pri pustu, tak pit. Jenze to zase nastupuje automat v tele a telo si samo rekne zizni ... Priroda to ma vcelku dobre zarizene, vsechno funguje, dokud se do toho clovek nezacne plest.

s.arik
13. zář 2008

jj, dík, jasně že vodu nabízet budu, mj. asi ji občas nějaká polévka nemine 😒

s.arik
13. zář 2008

jo, čurání tak 95% chytám do nočníku/WC, a barva je ok. ale ona Mirka zatím pije stejné množství vody jako dříve, jenom já vůbec nemám žízeň.

dgm
autor
13. zář 2008

😀 Tak si tu barvu taky obcas zkontroluj.

s.arik
13. zář 2008

to by neměl být problém, u sebe chytám téměř vše 😀

s.arik
13. zář 2008

jo a úvaha na gedren ohledně množství stolice: možná to vůbec není změnou stravy, ale zubama, lezou Mirce stoličky dvě naráz.
ona nemá ve stravě nějak velkou změnu...určitě ne takovou, jako já...

jajinak
13. zář 2008

Já mám už 12 let odšťavňovač od Moulinexu,je spíš menší,ale stačí to.

dgm
autor
13. zář 2008

Oni ani vitariani se neshodnou, ktery odstavnovac je nejlepsi. Bylo tam taky nejake vyhodnoceni ohledne vyteznosti k cene, ale nekteri si trvaji na svem, ze odsavnovac stejne neni potreba, ze idealni je jenom cele ovoce... Nekdo si bez stav den neumi predstavit, to je lepsi si asi obcas koupit vystavenou stavu v nejakem vita kiosku, treba v Praze to na nekolika mistech je, v Ostrave nevim, vyzkouset si ruzne prichute a popremyslet, aby se investice vyplatila. Celkem se ale lidi shodli, ze ten rucni je idealni.

macik
13. zář 2008

šarik-nebo si můžeš koupit čoko boby, sice stojí pytlík stovku, ale namajdáš z toho čokosnu více...mě třeba prvně vůbec nechutnaly, ale pak někdo na vitariánovi napsal, že jsou lepší, když se ohřejou v kapse a fakt-od té doby si je dycky prvně chvíli držím v dlani a už mi chutnaj-btw jsou překvapivě kyselý...

s.arik
13. zář 2008

taky bych věřila tomu, že rozžvýkat mrkev je lepší než šťáva - zdravě se zatěžují zuby a žvýkací svaly, a vláknina je taky potřebná (i když jsou na ní ty pesticidy, já vím)

šlo mi spíše o malou - ona mrkev nepokouše, ale šťávu by si určitě dala...tak musím strouhat najemno.

dgm
autor
13. zář 2008

Ted neco z jineho soudku. Urcite hodne z vas ma doma domaciho mazlicka... Psi a kocky by taky meli dostavat syrovou potravu, jsou to selmy. Takze bud specialni granule, nejlepsi by bylo syrove maso, ale neni moznost poridit kvalitni maso za rozumnou cenu. Svym milackum byste taky meli doprat pravidelny ocistny pust, klidne jednou za 14 dni jenom cistou vodu od rana do vecera. Vim, ze nekteri davaji svym psum a kockam v dobe pustu k piti destilovanou vodu. Obcas dejte i neco syroveho, hodne psu ma rada syrovou zeleninu a ovoce. Ale hlavne nedavat varenou domaci stravu, zbytky od stolu. Potom vznikaji ruzne zanety, rakoviny, stejne jako u lidi ...

dgm
autor
13. zář 2008

Tak se jeste opravim. Napsala jsem od rana do vecera, coz je spatne. My osobne davame nasemu psovi jidlo - granule, jenom vecer, tak to by potom nebyl pust. S\rovou zeleninu a ovoce si da rad s nama behem dne. Patrilo tedy spravne jenom vodu od rana do rana. 🙂 Vubec by psi nemeli dostat chleba, varene brambory, knedliky ...

bora.b
13. zář 2008

dgm, pes si to koriguje docela automaticky, i kdyz se casto tvari, ze by si od stolu vegetariansky dal, ale pri zpracovavani jablek mi lozil do misy, hrozny detem taky ukrada 😉