Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
21. lis 2008

Tak uz vite, proc se mi zda Morse zatim nejlepsi? Protoze jsem Syrovou stravu necetla 😀

vikinka27
21. lis 2008

jabru, u nas v bioobchode uz tu raw cokoladu maju... este som ju nekupila (posledne tyzdne mame dost velke vydaje, mam z toho blby psychicky pocit) ale uz sa chystam...
a dakujem za alfualfu - nenapadlo ma to hladat medzi Sonentorom ;) skusim najprv u nas na predajni...

listicka77
21. lis 2008

sari, no mě třeba ty dva články (jestli máš na mysli tu "pravdu o syrové a vařené stravě") nestačej. jsou takový - no jak to říct... to je fuk. ale včera jsem se začetla a spousta článků pěkných. 😵
viki chápu. já si zas dneska říkala, že za dva takovéhle nákupy bych mohla mít manuální odšťavovač. ale to je asi probém mnoha začátečníků a sympatizantů, že se nejdřív chytnou na předražené lahůdky. 😝

listicka77
21. lis 2008

dgm, jak dlouho ty jsi vlastně vita? a jak moc jsi vita? tuším, že jsi psala, že s rodinkou si někdy vařostravu dáváš. a jak jsi se k tomu dostala? možná už jsi to někdy psala, ale já si to nějak nepamatuju (a to jsem tuhle diskuzi opravdu četla celou, aspoň teda myslím 🙂)

dgm
autor
21. lis 2008

No, prvni vyzkouseni vita bylo , kdyz nekdy z v patecni priloze v lidovkach vysel clanek s vitariany, Johny atd., a za cas nato s jinymi vitariany na jare 2006 taky v priloze clanek o pustu, potom na strankach jsem je poznala podle fotek, tvx, advid, tereza, pavel z pustu, ... ale to uz jsem do te doby zkousela tak nejak syrove pampelisky, vic ovoce, syrove koprivy, atd, vic nez je bezne jenom na salat... Ten pust me fascinoval, tak jsem si podle toho nasla stranky a uz jsem zustala. Shodou okolnosti u maminky zacaly v te dobe velke problemy, podezreni na rakovinu streva atd. , to se nakonec nepotvrdilo, ale ja uz jsem na vitarian.cz a pust.cz zustala. Rekla bych, ze ted jsem tak rok na 95 - 100 %, pred tim tak 70 - 80, tehdy obcas treba cely den na varenem, ale zase honem rychle nazpatek. V cervnu jsem mela pust, cervenec a srpen tak 99 - 100 % raw, kdyz nepocitam treba caj nebo ochutnat , kdyz pro nekoho varim. Jedna se vetsinou jen o jedno sousto, ted uz varim bez ochutnani. Jeden cas jsem si to zapisovala , ale postupem casu mi to prislo trochu zbytecne a uz to ani neresim, neodpiram si nic, obcas si teda cucnu piva nebo vina, tak odhadem deci, dve za vecer, nekdy cely mesic nic.

vikinka27
21. lis 2008

hm, no ako kupujeme dost veci bio, tak to fest ide do penazi (je mi jasne, ze takto by to malo byt, ved aj tak na nic ine peniaze nedavame - auto nemame, hypoteku nastastie tiez nie, odevy nejako zvlast nekupujem) - ale pri tom pocite, ze vsetci ostatni (co kupuju blafy) maju tie vydaje mensie.... a ked vidim, kolko toho je...
(viem ze to poznate...)
tak si ta cokoladka pocka do decembra ;)))
ale uz som ju chutnala u lubky, bola to mnamka 😵

listicka77
21. lis 2008

vařit bez ochutnávání už jsem se naučila dávno - jakožto zarytá vege dělám manžovi mrtvolky a solím a kořením je prostě odhadem (kdyžtak si dosolí). dneska jsem dělala k večeři znojemskou ze sójového, tu mám moc ráda, ale nedala jsem si, místo toho salát a tempeh. ale ochutnala jsem, jestli je ta omáčka gut, toho se tolik neštítím, i když je v tom bílá mouka (dost často ale zahušťuju špaldovkou 🙂, i když teď už nějak tyhle věci nedělám).

lubii
21. lis 2008

Tak ja dnes pôstim,aj s chlapom 😉 Ale už sa teším na zajtra ráno na jablkovú šťavu. 😉

Dgm, píšeš,že v červnu si mala pôst.To ako celý mesiac????? 😨

vikinka27
21. lis 2008

no, tak vam poviem, aj mna ste zmagorili: po veceroch zhladuvam co cerstve si mozem dat na veceru ;)
ked nic nie je, skoncim pri chlebe, ale dnes som utekala do tesca, abysom mala v chladnicke salat 😅
(ale sa priznam, potom som si zbabelo dala hrianky s pastetou.. ja viem, pasteta... dosla mi na chut...)

dgm
autor
21. lis 2008

lubii, zacatkem cervna jsem zacla svoji prvni 21, uz to trvalo rok a nikdy jsem to nedotahla do konce, dalsi planuju jeste letos do vanoc, ale uz se to tak krati, ze to mozna ani casove nevyjde 😀 😀

dgm
autor
21. lis 2008

A ze pustujete spolu s chlapem, to ti muzu jedine prat. My jsme spolu pustovali tak nanejvys 1. 3 ...

dgm
autor
21. lis 2008

Tak jsem si nasla, kdy ty clanky vysly, ten prvni v dubnu 2005 a ten druhy o vita a predevsim o pustu Je libo pust? 28. dubna 2006. Zkusim to najit v archivu lidovek, jestli to tam bude, doma to mam nekde schovane jeste tistene v tom patecnim magazinu.

anastazie
21. lis 2008

taky jste me zmagorily - chroustam ted orisky 😀 (po par lahvich vina tedy 😅 ) a chystam se na mrkev s jablkem

listicka77
21. lis 2008

viki, taky mě to deptá, kolik to jídlo stojí. takové ty čokolády a raw sladkosti za nehorázné peníze bych si mohla i odpustit, ale i ovozel leze do peněz, a to ani nemusí být bio. v biokvalitě kupuju jen něco (třeba mrkev) a pak pro štěpuli (rajčata, banány, mraženou zeleninu - brokolici, květák a tak). ale nějaký kus salámu a rohlíky, což večeří chlap, to vyjde opravdu levněji než moje jídlo. obdivuju Sarika, jak zvládá šetřit na jídle. my teď zrovna máme období, kdy na kontech něco je, ale po Novém roce to zas určitě bude horší, tak pak budem sušit huby. 😀 (kdybych nekojila, tak bych si mohla dát půst, ne? 😀).

chlap na mě dneska kouk a řek "ženo, ty jsi vyžle". 😔

jajinak
22. lis 2008

Dgm-seš dobrá,když zvládneš 21.Zajímalo by mě,kolik se může při tak dlouhém půstu zhubnout a jestli se to pak zpátky nabere.U mě by to nehrozilo,když nenaberu ani to,co jsem zhubla při 3.

Taky mi vadí,že bio je tak drahé.Ovozel bio nekupuju,ani nemám možnost,ale viděla jsem jednou bio banány-0,5kg za 40Kč 😲 .To se mi zdá teda šíleně drahé.Tak aspoň kupuju bio vločky,pohanku,rozinky,to mám každý den a pak ještě semínka a občas nějaké oříšky.Většinou mandle,protože vlašáky máme svoje a lískáčů taky ještě trochu.A věci z Lifefoodu jsou taky bio,takže aspoň něco.Už se strašně těším,až mi přijde ta raw čoko,když ji tak vychvalujete.Objednala jsem 4,dám i dětem,jestli jim bude chutnat.Normální hořká jim chutná i vysokoprocentní,tak snad jo.

listicka77
22. lis 2008

Jaji, já kupuju biobanány v Plusu, Bille nebo Tescu, za 38 Kč/kg. To docela jde. Ale rajčata mají v Tescu 0,5 kg za 50,-. Štěpuli je ale koupím, protože ta umělohmotná normální jí dávat nechci. Mrkev obyvkle 25-30,-/kg. To taky jde. Zato ty mražené zeleniny přijdou na nějakých 60 Kč pytlík!
Včera jsem koupila za akční cenu biorozinky, půl kila, ale už so napamatuju, kolik stály, snad něco málo pod 40 Kč.

s.arik
22. lis 2008

květák v tescu - 15-25Kč, biokvěták 69,90 😝

no nic, konec nářků...

určitě nebudu kupovat lifefood-sladkosti, na to prostě nemám. takže lépe ani neochutnat 😔

s.arik
22. lis 2008

lišti, pokud se držím lokálního sezonního ovoce a k tomu pohanku a jiné semena, vychází to levněji než ten rohlík se salámem 😵 jenomže jíst jenom jablka a hrušky a mrkev je nuda, a takové ty věci pro zpestření jsou dost drahé....ale tak vařáci si taky dají třeba pro zpestření steak za 100 no ne?

kristulatko
22. lis 2008

sari, minuly vikend jsem nakoupila v Tescu skoro vsechen ovozel bio. ne ze bych byla tak bohata, ale bylo ve sleve, kvuli datu spotreby 😀 takze treba jsme mely 4ks pomerancu za 25,- (z puvodnich 79,-!!), podobne i banany nebo rajcata, minimalne za polovinu. a zrovna ta rajcata byla luxusni, jeste tam dve mam a vydrzela a chutove vyborna. dnes nebo zitra se zase chystam na "lov". (mmch jinak ty nakupy v supermarketch nenavidim, pred vanocemi je vsude tolik hracek a kravin, ze je to s Terkou kolikrat o krk a o vuli, ktera z nas vydrzi dyl...)
co se tyka klasiky mrkev, kvetak, jablka, apod., tak tu mame fajn obchudek s vecma z okolnich vesnic a farem a sadu, nejsou jako bio, ale zadna hnusna chemie ci dovoz taky ne.
jinak teda do penez to leze, manzel chce porad nejakou domaci session nad ucty 😅 , jeste, ze neni furt doma. zatim to uspesne svadim na decka a obleceni...

poznatek: vcera jsem delala zeleninvou polevku,a t to sve dite tolik nesidim, dala jsem ¨si par lzicek, ale teda nic moc. pak jsme sly na prochazku a na postu, chytla nas vanice, ja mela v manduce Justynu a tahla balik od mamky (buh vi,proc jsem tentokrat nevzala auto), Terezka statecne nesla batoh s par kousky zeleniny. tak jsme si s radosti udelaly lupinky s kakaem, klasicky, ona je miluje. za 1) jsem si to vybec nevychutnala 😝 a za 2) me honila neskutecna zizen, furt jsem mela sucho na patre a musela pit. takovou zizen jsem nemela ani pri pustu.
ted jen zbavit se chuti na pecivo s maslem nebo piskoty 😔

listi, jak jsi tu pred par dny vzpominala, me prave ten asketicky vita-zpusob zivota laka, jakoze jeslti to zvladnu, v teto dobe s temito navyky...zatim nezvladam, ze 😉

hele,taky je u vas tak hnusne? tady chumeli o 106 a je skoro tma, fuj, se s deckama zblaznim.

macik
22. lis 2008

no pro nás je vita nákup teda levnější než normální...protože když koupíme semínka a zelovoc, tak se vždy vejdem pod osm kil..když nakoupím normál žrádlo a k tomu si muž přidá čipsy, arašidy v čokoládě a jiné šity, tak jsme přes litr raz dva....samozřejmě teda kupujem spíš nebio, ale v tom tescu ho mívám slušně slevněný, takže tam se to už docela vyplatí...teď máme nový pět minut od baráku, takže pro mě jasná volba..

kristulatko
22. lis 2008

jeste ke kniham, muzete mi prosim napsat nazev knihy od Morseho? urcite tu nekde je, ale nestiham., diky. a ktera jeste stoji az to? ta Syrova strava od Kentonovych? Walker? ale toho je ns vitarianovi nejak moc.

ja uz jsem samozrejme vita ideau prijala, jak psala sarik, jen si chci neco precist, priapdne polozit knihu do knihovny, at muzu argumentovat rodine nebo pujcovat, dkyby to nekoho "oslovilo" jako me (ha ha 😀 , to tezko..)

kristulatko
22. lis 2008

a jeste dotaz, technicky, jaky je rozdil mezi mixovanim, sekanim, drcenim? trochu valcim s recepty, tak me prosim nekdo fundovany napiste, co a cim a jakou konzistenci tim ziskam. zadny special pristroj a la vitastrava nemam, to by doma neproslo, ale klasicky kuchynsky robot, skvele mixuje. s tim drcenim nevim nevim, ale ma to masomlynek. to jsem taky nekde vycetla, ze na masomlynku se da...drtit...? a co? diky.

s.arik
22. lis 2008

Morse - Zázračná detoxikace
http://www.prozdravi.cz/zazracna-detoxikace-rob...

jinak si o syrové stravě kup cokoliv, na každé knížce se najde něco zajímavého a každá je zároveň v něčem pitomá...i ten Morse, jak už psala lištička, někomu může vadit ten Bůh, mě vadila rozvláčnost....u jiného autora ti může vadit že něco zavrhuje a něco nezvyklého doporučuje, těžko posoudit dopředu, co ti sedne, na vitarian.cz je i diskuze o různých směrech v rámci raw a dost autorů to vidí hooodně odlišně...jako ve všech oblastech...

dgm
autor
22. lis 2008

Jajinak, tak pred pustem jsem mela 60, to jsem mela po zkusenostech s hodne seminky a pohankou, shubla jsem 13 na 47, ted mam 56 pri 165 cm. ale citim, ze k idealu bych mohla jeste neco ubrat. Kdyz jsem byla mladsi,tak jsem mela 53-54 v jednom dietnim obdobi po tretim diteti, vim to podle jedne sukne co mam doma a ted ji nedopnu, byla dost obtahla. i v plavkach jsem tehdy vypadala jeste dobre, ty kosti a tuk tak akorat.

macik
22. lis 2008

ach-já chci taky mít šedesát kilo..... ☹

lubii
22. lis 2008

Dgm,si dobrá 😕 😉 .Ja som dnes ráno bola po 1-dňovke úplne hotová. Ale po 1,5 dcl jablkovej šťavy sa to rýchlo zlepšilo 😉

s.arik
22. lis 2008

s čím spojit strouhaný kokos na dobré kuličky? mám tu pytlík a dostala jsem na něco takového chuť......můj dosavadní mnohokrát vyzkoušený recept - kokos a kondenzované salko 1:1 😀
nějaké raw návrhy?

s.arik
22. lis 2008

no, odpovím si sama.
10ČL kokosu, 2ČL kakaa a 1,5ČL medu jsou chuťově výborné....toho medu je tak na hraně málo, aby to chutnalo dobře, ale směs je sypká, nejde moc slepit, jím lžičkou...více medu mi nechutná, nějak mě med nebere, mám raději když nejde v jídlu "poznat", jenom je to sladké.

kristulatko
22. lis 2008

sari, uz sis odpovedela, ale ja ted po ranu miluju kokos, mak a med, smichane, dobre, sladke, s makem to krupe 😀
dnes byla obmena, nahazela jsem tam par zrnek pohanky (macene a jiz uschle, me to maceni moc nejde) a jeste doladila "rozhnetenym" kiwi. dobra slichta, chutna, zdrava, ne tolik sucha, no mnam.
uz jsem na to prisla, ja nejsem na vareni ani na varene, ale takove kombinace umichane, to je moje.
(jak rika mamka moje "jak to mozes zrat?")

macik
22. lis 2008

právě jsem si dala granátové jablíčko-jedla jsem navýsost opatrně a stejně zacákané tričko, stůl i moňas...psiny žebraly jak o život, tak taky pár zrníček dostaly...