Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
28. pro 2008

Listi, tak se divam, ze mi ctes myslenky a dokonce jses jeste rychlejsi 😀 😀

dgm
autor
28. pro 2008

Jajinak, uz jsem to sem nekde psala, no tak treba i jednou cely secek za den, cast z toho i suchou, zachutnalo mi to, ale vcas jsem si uvedomila, ze to neni spravne, mela jsem hroznou zizen a ta kila nebyla nabrana spravne, daleko lepsi je posilovat nebo cvicit aspon trochu pravidelne... Rano normalne s jablkama, potom pres den suche jako treba orisky do pusy, uz ani nevim, co mi na tom tenkrat tak chutnalo, mozna si telo reklo nejak samo o ten skrob,,, tezko rict, potom treba odpoledne jeste v nejake pomazance, vecer v salatu a druhy den znovu... to jsem treba vydrzela i do vecera s jednou porci, ale vecer jsem se dopraskala zase treba suchou.. Rozhodne nedoporucuju, jedla jsem to vicemene tajne, aby me nikdo u teto hloupe zavislosti nevidel, ale slo to odvyknout, jsem rada. Rozhodne si neber priklad.

agatka77
28. pro 2008

pěkný večer!

tak dopoledne jsem až do jedné celé vydržela na ovoci,ani jsem neměla žízeň,ale pak mi bylo trošku slabo.no a odpo jsem totál nevydržela na návštěva a tláskala jsem tam cukroví,ale postupně to půjde.ze dne na den určitě ne,zítra zas 😉 .A myslím,že asi jedno vařené jídlo denně u mě bude nutnost,asi k obědu,páč potřebuju teplé,aby mě zasytilo a nebyla jsem nervozní.Myslíte,že to bude takové zlo? pak odpo zase ovoce a k večeři salát???

co ty sylvar? 😉

jajinak
28. pro 2008

Agatko,já to mám zatím taky tak.Jedno jídlo vařené-oběd,ovoce pak odpo taky jím,ale až dýl,tak 4 hodiny po obědě,aby nekvasilo s tím obědem(má se jíst nalačno a to ještě nevím,jestli ten oběd za ty 4 hodiny zmizel),ale protože se mi ne vždycky podaří ty 4 hodiny nejíst,tak už ho pak někdy nemám a dám si zeleninu nebo kokos a večer taky salát s pohankou.

agatka77
28. pro 2008

aha,tak jíst déle po obědě 😉 .to je dobré vědět.a co míváš k obědu? cokoliv s rodinou,nebo něco zdravého?(pohanku,jáhly,špaldu,kuskus,rýži..........).A všimla jsem si,že máte hodně v oblibě kokosové mléko?proč? juknu až zítra,jsem hotová,jdu spát,dobrou všem 😉

jajinak
28. pro 2008

K obědu mám to,co ostatní.Maso teda moc ne,ale občas jo,ale většinou mívám těstoviny se zeleninou nebo tuňákem,zeleninové rizoto,rýži s houbymi,brokolici s bramborem nebo rýží,špenát s bramborem,prostě takové ty jednoduché jídla,ale je fakt,že ne vždy se slučují s dělenou stravou 😔 .A právě kvůli tomu,že bych chtěla i odpoledne jíst hodně ovoce chci ty vařené obědy omezit,páč ty v žaludku vydrží dlouho a ovoce by tam pak kvasilo.A vydržet 4 hodiny nebo spíš déle úplně bez jídla se mi vždycky nedaří,takže pak z toho ovoce úplně sejde 😖

s.arik
28. pro 2008

tak nejíst 4h, to se mi absolutně nedařilo ani po bohatém obědě 😒
nejpozději po 2h bych zase jedla

jajinak
28. pro 2008

Mě docela jo,ale ne vždycky.A i když se mi to daří,tak je to někdy dost velký přemáhání.A to některá jídla,hlavně masitá nebo špatně zkombinovaná zůstávají v žaludku mnohem dýl.To je hlavní důvod,proč chci omezit ty obědy.Abych nemusela na to ovoce čekat tak dlouho.

s.arik
28. pro 2008

jajinak,
nebo obědvat podle dělené stravy, to se tráví rychle.
já jak maso téměř nejím, tak vlastně každý můj oběd je dělený, obvykle dokonce jen jediná potravina - monostrava.

jajinak
28. pro 2008

Já mám maso tak 1x14dní.Ale i nemasitá jídla špatně zkombinovaná se tráví dlouho.Třeba se nějak nemůžu vzdát toho,abych si třeba těstoviny neposypala sýrem nebo zapečenou brokolici s bramborem taky sypu sýrem.Tím se to trávení prodlouží 😒 Ale taky mám zase často i samotné brambory nebo rýži.Tak aspoň tak.

s.arik
28. pro 2008

všechno je relativní, Morse by se možná pohoršil, ale na české poměry jíš úžasně zdravě 😉
sem zvědavá, jestli se tu na pipkách budeme povzbuzovat ještě v roce 2078 😀 😎

listicka77
28. pro 2008

agi, já myslím, že začít ovocným dopolednem a večerním salátem úplně stačí. oběd si klidně dej, když si myslíš, že ho potřebuješ a nějaké to mlsání si taky nevyčítej. sama uvidíš, jestli se pak posuneš dál. třeba časem zjistíš, že ti najednou přijde přirozenější dát si k obědu ovoce než špagety.

já už jsem skoro myslela, jestli náhodou nejsem zralá na 100% raw, když jsem si tak pěkně vyříkala s našima, že si dám u nich k obědu hrozno... no a výsledek? nejenže jsem tam pak užírala ty brambory s dušenou mrkví, ale teď večer jsem ještě spráskala 200 g kozího sýra (ale aspoň už mě v té ledničce nebude dráždit 😀). to bude ještě dlouhá cesta. jsem se přece rozhodla, že vita stravu na sobě prostě vyzkouším, ale teď nějak nevím, jestli se do té fáze vyzkoušení 100% raw vůbec dostanu! 😀

jaji, hrozno bylo v kauflandu v akci za 40,- a koupila jsem tři kila.

s.arik
28. pro 2008

lišti, ale asi je lépe hřešit doma "dobrým" jídlem než na návštěvách 🙂
protože u cizích je vždycky toolik pokušení, ale doma je jen to, co nakoupíš sama.

listicka77
28. pro 2008

sari, nejen, co nakoupím sama. táta má občas záchvaty péče o svou kojící dceru, takže při nákupech v super hyper mi něco dobrého pořídí - např. ty kozí sýry. a mně je líto mu to odmítnout... tož tak. moje blbost.

listicka77
29. pro 2008

ouuu, čím dál tím víc přemýšlím o nějakém vhodném sportu. sakra proč na mě tyhle věci musely přijít zrovna v zimě? 😕

s.arik
29. pro 2008

abys měla hezkou výmluvu, proč nic nedělat 😀
jsem na tom stejně....každý večer jsem běhala, ale pak začly podzimní inverze, šílený smrad venku, lidi pálí listí...teď zase mrzne 🙄

s.arik
29. pro 2008

tak jsem to vydržela a nesnědla kinder čokoládky, které dostala Mirka(!) od paní sousedky....poslala jsem je po chlapovi jedné známé. ale trochu se mi po nich stýská 😀 😀 😀

sylvar
29. pro 2008

agatko, já včera teda dopo ovoce, oběd 3knedlíčky bramborové s malinko šťávou z pod masa, pak večer v ikee tresku s bramborem a pozor s tatarkou 😀 😢 sem na ni měla takovou chuť 😎

dnes ráno citronová voda, jablko, mám tu pomeranče, mandarinku...na oběd si dám asi kousek nějakého sýra, a okurku

já teda sýry miluju 😵

agatka77
29. pro 2008

dobré poledne !

šári jsi dobrá,já mít doma sebehnusnější čokoládu,tak už je ve mně 😀 ,jsem čokoholik 😝 .Funguje ale nemít ji doma.Stýskalo by se mi strááášlivě 😀 😀

sylvar:taky jsem dala vodu s citronem,velké jabko a hroznové víno a teď k obědu jsem měla zapečené těstoviny s rajčaty a sýrem a odpo dám zase ovoce a večer salát.

sýry se smí? a ryby mám moc ráda,akorát mě nebaví je moc připravovat

sylvar
29. pro 2008

jestli se smí, to nevím,ale já si ho dám, pač je zdravý a mám na něj chuť

a co tak rybičky v plechovce?ty miluju podobně jako čokoládu 🙂

listicka77
29. pro 2008

ad sýry: mléčné výrobky obecně zahleňujou. dost lidí je taky nejí z etických důvodů. nebo prostě z té logiky, že mateřské mléko jiného tvora není pro člověka vhodné. sýr je navíc hodně koncentrovaná potravina (na výrobu kostky sýra je potřeba opravdu hooodně mlíka). někteří vitariáni (jako včetně těch, co o tom píšou knihy) uznávají mléčné výrobky v menší míře, ale z nepasterizovaného mléka. což se u nás nedá sehnat. jediný nepasterizovaný výrobek je kefír.
ale přijde mi, že v tuhle chvíli řešit, co se "smí" a "nesmí" je celkem bezpředmětné. prostě posouvejte svoji stravu k více syrovému a uvidíte...

včera (dneska) jsem zas byla vzhůru dlouho do noci a ve 4 ráno jsem už držela v ruce mléčnou oříškovou čokošku (dárek od švagrové k vánocům), ale nakonec jsem si řekla, že fakt nebudu pitomá, abych se cpala čokoškou před spaním a nechala jsem jí bejt. 😵

agatka77
29. pro 2008

já teda sýry taky docela můžu,ale jak které:hermelín, brie (tučné bomby), gorbáčiky,mozarellu,apod...,ale nemívám je často.

lišti ta čokoška ve 4 ráno to by byl nářez 😀 😀 😀 😀 (písnu Ti IP,ať tady nezasírám diskusi soukromýma věcma )

sylvar
29. pro 2008

lišti, tak to si dobrá, to já bych ji sežrala 😀

andulkaavetrelec
29. pro 2008

Podle odborného lékařského časopisu Lancet však řada výrobců odstraňuje z hořké čokolády flavonoly, které způsobují příliš trpkou chuť. Taková čokoláda je i přes vysoký obsah kakaa ze zdravotního hlediska téměř bezcenná. Stává se z ní jen nezdravá cukrovinka bohatá pouze na nasycené tuky a cukry.

s.arik
29. pro 2008

andulko,
souhlasím, čokoláda je nevhodné jídlo.....ale bohužel já na ní byla (a ještě asi jsem) závislá

no a od toho existuje syrová čokoláda 😎
nebo, což mám doma já a denně jím, syrové kakové boby.

normální čokolády, od figaro po luxusní 80% bio eko fair trade se dělají z PRAŽENÝCH bobů, takže je v tom plno cenných látek zničených....

dgm
autor
29. pro 2008

Jj, presne jak pise Sarik...
Jeste zde vypichnu specialne cokoladu, pokud sis jinde nevsimla:
http://www.lifefood.eu/katalog/lifefood-chocola...

cim vycistenejsi telo, tim vetsi zazitek z cokolady 🙂

s.arik
29. pro 2008

ha, tak jsem uhňácala nějaké raw kuličky, protože nám sousedka dala sáček vyloupaných vlašáků...snažím se ořechy jíst střídmě, ale to by nám to sežrali moli, takže jsem to namixovala.....ty vlašáky, k tomu syrové kakaové boby - lidi, to byla fantastická chuť!!!
akorát že to bylo sypké žejo, takže jsem pak mixla ještě nějaké datle a rozinky jako lepidlo, uválela kuličky v kokosu a je to dobré.

akorát já moc rozinky a datle nemusím (sušené ovoce se mi kdovíproč hnusí - i švestky meruňky a tak) a je to jakési přeslazené.
ale jíst se to dá.

příště si jenom namixuju ořechy s kakaovými boby a uzavřu sypaninu do malé skleničky, budu užírat lžičkou 😵

s.arik
29. pro 2008

dgm, to já jsem asi pěkně špinavá 😀 dnes jsem sežrala hrst(!!!) kakaových bobů plus dva banány a žádná extáze se nekonala (jak popisuje Awa), prostě chutná to skvěle, ale já mám nějaký deficit těch endorfinů či co 😠
no a další dávku mám teď v těch koulích...

dgm
autor
29. pro 2008

Sari, vzdyt ted se to uz jenom zlepsuje 🙂