Jak je to s možností navýšení rodičovské od 1.1.2018?

marce20
21. lis 2017

Nevíte někdo, jak je to s možností navýšení rodičovksé od 1.1.2018? Dnes jsem se byla ptát na sociálce s tím, že jsem v 11tt a mám doma 13m dceru, takže bych chtěla navýšit rodičovský příspěvek, ať vyčerpám co nejvíce. Cílem mé návštěvy bylo zjistit, jestli se to vyplatí změnit už teď (na těch 11500 Kč) nebo jestli od ledna dostanu víc (a prý dostanu). Vyplnila jsem žádost o navýšení s tím, že v lednu si mám přijít vyplnit další žádost o navýšení a jen co jsem to podepsala, tak se paní v kanceláři začaly handrkovat, jestli mohu přijít v lendu nebo jestli musím přijít až za 3 měsíce. A nedohodly se. Prý to zjistí a dají mi vědět, ale jestli budu moc žádat až za další 3 měsíce, tak přijdu u onějakých 7-14 tis., jen proto, že se nedohodly.

marce20
autor
22. lis 2017

@belleelle Je to stejne na pytel. My jim davame takove panize a co je dnes 7600 Kc, kdyz mate doma 2 deti a pri nejhorim manzela co nosi domu almuznu :( A kolikrat ani na jinou davku nemate narok. :(

belleelle
22. lis 2017

@marce20 ne, no.prijit o 100t je dost, vlastne trest statu za to, ze jdu driv do prace, misto toho abych mela deti pri nejhorsim 2 roky od sebe.

peggy_5
22. lis 2017

já teda nevím, ,ale myslím, že podle toho novýho zákona je to tak, že si stanovíš kolik chceš brát měsíčně (do max. nějaké výše podle předchozího příjmu) a tu částku kterou si zvolíš Ti budou posílat dokud nevyčerpáš těch 220 000,- .. samozřejmě do vyčerpání té částky půjde s měsíční výší hýbat a tím si natáhnout nebo zkrátit dobu na rodičáku.. myslím, že v tomto případě stát nebude zajímat délka rodičáku, ale fakt jen ta finanční stránka.. akorát se zaměstnavatelem se musíš domluvit, že buď zůstaneš dýl nebo nastoupíš zpátky dřív... akorát když budeš navazovat druhým dítětem, tak se ti podle mě bude vypočítávat maximální dávka z předchozí mateřské, takže bude o dost nižší a natáhneš si dobu vyplácení.. ale zase při mateřské můžeš pracovat na částečný úvazek aniž by to mělo vliv na vyplácení mateřské, takže by se ty příjmy tím pádem mohly zvýšit... nebo alespoň takhle to celé chápu já svým laickým rozumem.. 😀

belleelle
23. lis 2017

No, tak to neni 🙂
Napr. delka RD neni zavisla na vyplaceni RP. A u druheho ditete se to nepocita z MD.
Vydelavat neomezene pri RD je super, pokud chce manzel dostar zpet na danich castku za vyzovanou manzelku, je potreba si hlidat vyssi rocniho vydelku a nebo vydelat o to vice a tak 🙂

lenoulinkaa
23. lis 2017

@belleelle když jdeš do práce dřív, tak nepřijdeš o rodičovský příspěvek. Ten ti samozřejmě běží do vyčerpaní. O ten se přijde, pokud jsou děti narozené brzy po sobě.

belleelle
23. lis 2017

@lenoulinkaa nevim, na co reagujes. Ale ano, ja o nej prisla, viz vyse, protoze mam.deti brzy po sobe, celkem to bylo 100-110tis.

belleelle
23. lis 2017

@lenoulinkaa a driv do prace znamena, ze mit deti od sebe 2- a vice let, dostanes vse. Ja mam od sebe mnohem mene, tedy brzy po sobe, takze pujdu o to.drive do prace, a bych davala do statni kasy. Tak to beru jako trest, muzes byt s 2ma detma po sobe doma 6 let, a nebo taky 4 a kousek (ale na tom jsem bita).

peggy_5
23. lis 2017

@belleelle a to by mě zajímalo, když budu mít druhé dítě a bude mi to navazovat na na první, tak se mi těch 70% bude počítat teda z čeho? protože teď to bylo tak, že když jsi nešla mezi tím na rok do práce, tak jsi automaticky musela na 4 roky na RD, ne?

belleelle
23. lis 2017

@peggy_5 ne, mam deti blizko u sebe.
Vypočet se provádí s denního vyměřovacího základu za posledních cca 12 měsíců. Výjimkou je pouze tzv. řetězový porod – spadá-li nástup na druhou mateřskou dovolenou do 4 let věku dítěte prvního – v takovém případě se PPM vypočítává ze stejného základu jako u prvního dítěte podle právě platných zákonů.

belleelle
23. lis 2017

@peggy_5 ale to vse muze byt jinak, jeste deti nemas, do te doby bude zmen v systemu. Ja jsem jeste vybirala u druhe dcery mezi md a rd radnou dovolenou, tim jsem si odsunula na zadost vyplaceni RD, abych mela mesicni castku vyssi.

lenoulinkaa
23. lis 2017

@belleelle tak jsem asi dost dobře nepochopila tvůj komentář. To je tvoje volba, jak sis to zařídila a nadávat na systém mi přijde mimo. Doma si můžeš být do aleluja, když na to máš nebo tě má kdo živit.

belleelle
24. lis 2017

@lenoulinkaa myslim, ze si to vubec nepochopila 🙂

dulmich
4. pro 2017

Ahoj, taky bych chtěla v lednu zažádat o navýšení rodičáku na co nejvyšší částku. Budu potřebovat něco s sebou? Nebo ten vyměřovací základ tam mají vedený? Ještě k tomu jsem nastoupila na zkrácený úvazek před půl rokem, bude se to přepočítávat? Děkuji za odpověď 😉

linee
4. pro 2017

@lenoulinkaa jj, @belleelle to dobre pochopila.

nikoulinka
5. pro 2017

@dulmich pokud chces RP zvysovat pres svuj prijem, ktery jsi na zacatku uz dokladala, nemusis mit s sebou nic. A co se tyka privydelku, vubec to nicemu nevadi ☺

dulmich
5. pro 2017

@nikoulinka děkuji, nějak si nepamatuji, co vše jsem tenkrát dokládala, ale asi to mají. Spíš mi šlo o to, že půl roku pracuji na původní smlouvu s dodatkem na 6ti hodinový úvazek. Ale zajdu tam už tento měsíc, zvednu to už teď a v lednu zase (přeptám se na místě), ať mi korunky neutečou 😉

monikabans
5. pro 2017

@belleelle na tohle si dovolim napsat odpoved - to slysim poprve...? To znamena, ze kdyz mam ted 2,5leteho syna a v kvetnu termin porodu, ze dostanu novou PPM (6 mesicu) stejne vyse jako pri prvnim diteti? Myslela jsem, ze dostanu rovnou RP(220 000,-), ale ze PPM vubec nedostanu...?

petrasipkova1
5. pro 2017

@monikabans pokud ti trvá stále pracovní poměr,dostaneš zase PPM, potom vyčerpat dovolenou a potom teprve rodičovský příspěvek. Mám to stejně😊

anette30
5. pro 2017

Ahoj, potrebuji pomoci. Jsem na RD. Dcera se narodila 2.3.2017. Nyni jsem zjistila, ze jsem v 8tt.Chci si od ledna, (ted za prosinec asi nestiham, vzhledem k tomu, ze muzu zmenu co tri mesice) navysit rd. Ale... Manzel ma vyssi prijem, tak to chci z jeho prijmu. Kde najdu potřebný formulář, kde da potvrdit do prace? A potom, jakou tam ma jeho ucetni napsat potvrzeni o prijmu.. Doba od kdy do kdy? S tím, ze 6-8tt pred porodem nastupuji na materskou? Moc dekuji. Spěchá

lenoulinkaa
5. pro 2017

@anette30 formulář ji vyjede ze systému. Nemusíš ho dávat. Příjmy se uvádějí 12 měsíců před narozením dítěte.

anette30
5. pro 2017

@lenoulinkaa takze od 2.3.2016? Je to tak? Nejaky formular jsem nasla na oszz? Jmenuje se priloha k dzv co tak nejak.. To neni ono? Moc dekuji. To je papirovani. Des

anette30
5. pro 2017

@lenoulinkaa jestli ale staci potvrzeni o prijmu na papir z prace, tak to by bylo lepsi? 🙂

lenoulinkaa
5. pro 2017

@anette30 JJ, Je to ten formulář, který slouží na PPM, nemocenské a OČR. Pokud se dite narodilo v březnu tak je rozhodné období 2/2016 - 3/2015

nikoulinka
6. pro 2017

@anette30
@lenoulinkaa
Holky, nevim, jak to mate vy, ale taky od ledna budu resit navyseni pres manzela (ma vetsi prijem). Byla jsem se na toto informovat zacatkem prosince. Pani mi dala formular, ktery musi manzel odevzdat do prace. Nas maly se narodil 5.4.2016. A po komunikaci i s OSSZ, je rozhodne obdobi od 1.4.2015 do 31.3.2016. A formular musim.mit jejich.

lenoulinkaa
6. pro 2017

@nikoulinka JJ, rozhodné období souhlasí. Formulář do práce je tento http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4.... Ale ten vyjede ze systému s příjmy. A pak bys měla mít ještě tento https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/fo..., na který ti na OSSZ vypíšou DVZ podle doložených příjmů, abys měla rychlejší čerpání.

anette30
6. pro 2017

@nikoulinka děkuji. Takže jsem pochopila, že když se malá narodila 2.3.2017, tak rozhodující období je 1.3.2016- 28.2.2017 🙂 formulář má ten z netu přímo z OSSZ, ten dá účetní do práce, pak s ním půjde na OSSZ a pak na úřad práce s tím novým formulářem pro rok 2018. Snad bude stačit to vyřídit příští pondělí.Driv se totiž on neuvolní, když tam musí fyzicky.

nikoulinka
6. pro 2017

@anette30 to vyssi navyseni, co je nove, muzes žádat nejdrive az 1.1. 2018. A jelikoz je to svatek, tak az 2.1. Nicmene, pokid ty si tomas muzes zvednout na sebe, tak muzes zadat trd, a v lednu znovu pres manzela. A ano, rozhodne obdobi jsi pochopila spravne ☺

anette30
6. pro 2017

@nikoulinka a můžu se zeptat ohledně toho rozhodujícího období...byla jsi na mateřské? Mela si nárok? Já totiž měla mateřskou a ta účetní tvrdí, že se to počítá jinak to rozhodne obdobi.

lenoulinkaa
6. pro 2017

@anette30 když nastupuješ na PPM ty, tak máš rozhodné období 12 měsíců před nástupem. Pokud to je přes příjmy otce dítěte, tak je rozhodné období 12 měsíců před datem narození dítěte.

anette30
6. pro 2017

@lenoulinkaa jee, děkuji. Logické. Paní na úřadě mi to samozřejmě nezvedá, abych se jí zeptala a účetní si nebyla jistá, že.