Až se narodí mimčo, mamka si chce vzít týden dovolenou

kacka_dj
19. pro 2013

Ahoj holky, jak jste to zvládaly první dny doma po porodu? Potřebovaly jste od okolí pomoc? Jde o to, že moje mamka bydlí v jiném městě než já a až se malý narodí, tak si chce vzít dovolenou aby k nám mohla chodit koupat a tak. Jsem ráda, že mi chce pomoct, ale není lepší když si první dny na sebe "nová" rodinka zviká bez dalších členů rodiny? Už tak každej bude chcít přijet na návštěvu...Nehledě na to, že mamka k nám jinak nejezdí :/

laurital
20. pro 2013

@blahova_andrea To máš pravdu, někdy je to čistě z toho důvodu, že jsou od sebe vzdáleni a děti na ně nejsou zvyklé.To samozřejmě chápu.Někdy ale v okolí vidím maminky, které si stěžují, že jsou totálně groggy, ale přitom dítě ani kolem třetího čtvrtého roku prarodičům nepůjčí, i když ti by rádi pomohli a pohlídali.Prostě nic se nemá přehánět, odkládat mimčo každou chvíli není nic, co bych schvalovala, na druhou stranu se domnívám, že dusit dítě opičí láskou mu budoucí život a vztahy také neusnadní.

blahova_andrea
20. pro 2013

@laurital já mám tyto případy právě přímo v rodině. babičky a hlídání všude kolem a dítě fixované jen na rodiče, šílené scény kvůli hodině cvičení, spaní s rodiči ještě v 1.třídě apod...když srovnám nás jako rodiče a tento druh rodičů, tak jsme možná my hrozně necitliví, tvrdí a sobečtí, ale my takto žít prostě nechceme. a naše děti s tím ale tedy vůbec nemají problém. je fakt, že asi je dost dáno povahou a zbytek výchovou a návyky, jaké doma kdo má. jako když to hlídání není, tak to fakt chápu. co má ta maminka dělat, že? ale pokud je nějaká možnost, třeba se i střídat s kamarádkou, že jednou si vyrazí s mužem ona a ty budeš hlídat a příště opačně, tak proč ne? ale každá to nemá nastaveno v hlavě jako zrovna my dvě 🙂 někdo se nevyspí bez dětí, někdo s dětmi, někdo po víkendu touží a jiní se bez dětí nechtějí hnout. já tedy bohužel vidím i následky v partnerském vztahu, které to pak má a nebývají zrovna kladné. myslím si, že málokterý muž své děti a ženu miluje natolik nesobecky, aby byl spokojený s tím, že ženu vidí jen ověšenou dětmi a nemůže se k ní ani probojovat 😀

mojana
21. pro 2013

Já to možná vidím trochu jinak,ale byla bych ráda za jakoukoliv pomoc.Já jsem a byla jsem na vše sama,přítel dojíždí za prací a nebo i když má práci blíž tak je tam od rána do večera.Nemám nikoho kdo by mi pomohl.Někdy je to opravdu záhul,nestíhám to co bych chtěla.

madrilena
21. pro 2013

mě chtěla přijet u prvního dítěte tchýně, to jsem odmítla /chtěla cca na 3 týdny a spala by u nás, navíc nemluví česky a já její řeči nerozumím až tak dobře/; taky jsem chtěla být s přítelem, byl s námi doma a pomoc jsem uvítala; při dvou dětech už to vidím trochu jinak, ale tchýni bych tu permanentně nechtěla, když máma občas s něčím pomůže, bude to fajn

niki727
21. pro 2013

Každý je jiný a každý to zvládá jinak. Já nyní bydlím 70km od svojí rodiny . Přítel je hodně v práci, takže odchází ráno kolem 5 a vrací se v 7 hod. večer . Byla jsem v šestinedělí doma s malou sama . Měla jsem vypráno, navařeno, napečeno a naklizeno a ještě jsem se s malou neustále mazlila 🙂 . Já pomoc tedy rozhodně nepotřebovala, naopak byla jsem neskutečně v pohodě . Mamka za mnou jezdila 1-2x týdně na otočku na návštěvu . Ale popravdě, nevím s čím by mi i u malé pomáhala, je to přeci moje děťátko a ráda si kolem něj běhám sama ( nebo s přítelem ) 🙂

leni78
22. pro 2013

@niki727 Tý jo a jak jsi to dělala ? Já jsem v sestinedeli porad jen kojila a nosila a kdyz mimi usnulo, snažila naspat něco z noci 🙂. Jak se ti to dařilo takhle zvládat ? Navareno, napeceno, naklizeno a jeste se s ním neustále mazlis ? To koukám a chci návod 😀

miana
22. pro 2013

Ono to bude asi tím, že každé dítě je jiné 🙂. Některé děti nepláčou a na jídlo je musíš budit. To se pak snadno zvládá. No a některé děti, jako třeba naše malá, vyžadují být 24 h. denně nalepené na mamince, jinak pláčou...a v noci nechtějí spát a tak. Takže asi tak?🙂

niki727
22. pro 2013

@leni78 Je pravda, že naše malá od narození v noci spinká celou noc, i na kojení jsem kolikrát budila, ale většinou se budila pravidelně sama . V noci kojim tak 2x a hned zase chrníme . Přes den taky nemáme problém, takže když malá spí, tak si uvařim, prádlo hodim do pračky,potom do sušičky a ted na Vánoce jsem si i napekla . A když je malá vzhůru, tak jsem s ní. Přítel říká, že jsem jako naprogramovaná 😀 , odpočívám, když přijde z práce a je s malou on . Takhle je to teda u nás 😀 . Neodsuzuji jiný, ale já si to prostě neumím představit, že by mi s malou někdo pomáhal....

leni78
22. pro 2013

@niki727 Nám s dětmi taky nikdo nepomáhá, ale doma dost nestihame. 🙂🙂 Ale neva, jen ze si vždycky říkám jak to ostatní dělaji.

andy266
22. pro 2013

U nás to bylo tak, že jsme byli první čtyři dny doma sami a pak přijela moje mamka. Byla jsem ráda. Po císaři jsem chtěla by se jizva rychle zahojila a tak mi dost pomáhala. Přítel mě dovolenou jen týden, tak zkus promyslet, jak ti bude moc pomáhat a pak se rozhodni. Píšeš, že k Vám moc nejezdí, tak to je pak na zváženou, zda to má cenu. Jinak mamča mi s malým nepomáhala, spíše pomáhala třeba uklidit, ponosila ho, ale nekoupala nebo nekrmila ;)

yellowbanna
26. pro 2013

U prvniho syna to probehlo tak, ze obe nase rodiny byly stovky kilometru daleko...syn se narodil o pet tydnu driv a v den jeho narozeni se moje tchyne sebrala, nasedla do letadla a priletela k nam (bez ptani, jestli to potrebujeme). Vysledkem bylo, ze muj muz, misto, aby byl se mnou a s malym pres den v porodnici, chodil za mnou jen na chvili a jeste v klasickych navstevnich hodinach, aby mohla prijit i ona 🙄 Doma jsme pak misto ve trech byli ve ctyrech, coz bylo sice fajn na vareni (varila ona), ale jinak jsem moc pomoci nepotrebovala (podle me je normalni, ze ty prvni dny je vsechno tak trochu vzhuru nohama) a co jsem hlavne potrebovala, bylo byt sama s manzelem a synem a poradne si to uzit a prozit. Misto toho jsem i nekolikrat obrecela, ze tohle soukromi a prilezitost nemame. Takze je to na zvazeni - ano, maminka ti pomuze s praktickymi vecmi, ale zalezi i na vasem vztahu a hormony a emoce jsou po porodu v jedne velke bouri...
U druheho syna uz jsem nemela jinou moznost, nez tchyni doma prijmout, protoze jsme nemeli jak jinak zajistit hlidani starsiho, az prijde porod. Zase zustala nekolik tydnu a zase mi to nebylo uplne nejprijemnejsi. No a ted cekame treti ditko, tchyni mam doma uz dva tydny, byla tu na Vanoce a chysta se tu zustat zrejme az do porodu, coz je v pulce unora 😕 😔 Zase nemam jinou moznost, muj muz si nemuze vecne brat dovolenou, kdyz potrebuju jit k doktorovi nebo neco zaridit...ale mit nekoho doma 24/7 takhle dlouho, proste tezce nesu...

consti
26. pro 2013

U nás moje mamka byla týden a manžel měl volno přes týden...Mamka u nás i bydlela, bydlí totiž jinak dost daleko. Ze začátku to byla trochu ponorka a to spolu jinak vycházíme dobře, ale pak se to srovnalo. Když to vezmu s odstupem času, tak jsem byla ráda, že tu byla. Jinak jsem totiž neměla absolutně čas na nic, to znamená, že bych týden nejedla, nepila a tím pádem asi ani nekojila. Mamka mi vyvařovala, pomáhala s domácností a to byla pomoc obrovská. Takže bych pomoc neodmítala, ale spíš bych si zavčas stanovila pravidla, že chceš pomoci hlavně s jídlem a třeba s tím koupáním, ale jinak že se chceš o mimčo starat hlavně sama, abyste si zajeli nějaký režim a tak. 😉 .

consti
26. pro 2013

Jo a návštěvy bych neřešila a ty první dny/týdny nezvala. U nás třeba ty první 3 týdny byly dost náročné, než se vše srovná a tak a byla jsem ráda, že jsme doma v soukromí a všichni to chápou a začali nás navštěvovat třeba až po 4-6 týdnech. Ty emoce a hormony po porodu jsou totiž fakt fičák, plus miminko, které je třeba plačtivé a nespinká a budeš toho mít nad hlavu. 😝

paulittav
26. pro 2013

Mě mamka první týden taky jezdila pomáhat a musím říct, že to byla pomoc neuvěřitelná, nejen z toho důvodu, že manžel byl přes den v práci a sama bych si pořádně nevěděla rady, ale hlavně je člověk po porodu úplně K.O., takže mi pomohla uvařit atd. Je pravda, že malej pořád spinkal, byl taky vyčerpanej, takže by to nebylo tak náročný, nicméně jsem za její přítomnost byla neuvěřitelně vděčná. Ale zase každej to má jinak :o)

bambulal1
26. pro 2013

Nám prišl pomáhat partnerova mamka a dopadlo to tak,že sme se pohádali kvoli výchove.Tedkom sme už 3týden sami síce sem unavená ale sem v naprostém klidu 🙂 takže můjnázor je rozhodne bez rodičov

pepibubu
13. únor 2014

U obou kluků měla matička tendenci se mi sem kýblovat každej den, co na tom, že jsem jí říkala, že si chci najít svůj systém. A vždycky se loučila "a zejtra přijdu zase," když jsem jí říkala ne, nechoď chci si zajet svůj systém - prostě přijdu. Musel zakročit až Honza, který striktně stanovil - jednou týdně a nazdar. byla jsem mu za to vděčná.

Jinak kromě nejbližší rodiny jsem další návštěvy byla ochotná pustit přes práh po šestinedělí.

pepibubu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monaska81
23. únor 2014

moje tchýně si vzala 3 týdny dovolené a téměř každý den k nám jezdila. Brala synka ven a já spala a spala. To že jsme neměli uvařeno a uklizeno mi bylo úplně jedno. Syn v noci nespal jen brečel a brečel. V té době - zlatá tchýně. Kolikrát už byla připravenej v kočárku, a já s ním u baráku čekala. Jen co jsem jí uviděla, tak jsem jí ho předala a mazala do postele.
na koupání nevidím nic špatného, V porodnici ti to ukážou jednou a konec. Ke mě musela 2x ségra, jsem se bála, že ho utopím 🙂, až potom jsem se odvážila............
Po prvním dni doma, jsem prosila manžela aby ho odvezl do kojeňáku a přivezl až bude větší, jsem fakt nevěděla co s ním 🙂

paracka
23. únor 2014

@kacka_dj ahoj. Me moje mamka moc pomohla prvnich 14 dni. Ja vstavala k malemu a ona dozorovala,uvarila vzala maleho ven. Do vychovy se nam nemontovala 🙂

stanulina
24. únor 2014

ahoj, záleží, jaký máš vztah k mamce, a taky tvůj manžel.... jestli mu to nebude vadit, bude doma taky nebo v práci? já byla od prvního dne sama doma, a byl to mazec, je to fakt velká změna, skoro celý den se točíš okolo mimča, a nic nestíháš, než se trochu zajedeš......můžete se střídat ve vození kočárku, jednou ona, ty si půjdeš lehnout, pak ty, ona vyžehlí.....

misaskul
24. únor 2014

Zlatá mamka! Neexistuje lepší ženská pod sluncem! Pomohla mi po narození syna i dcery. Po prvním porodu to bylo fajn, malej byl strašně hodnej, poslušně spinkal, skoro nezaplakal, potřebovala jsem pomoct hlavně ty první dny. Po druhém porodu to bylo horší, protože to už jsme doma měli 2letého kluka, o kterého bylo třeba se postarat. Mamka mi vždycky navařila, vzala si malýho ven, nebo si vyjela s malou a já byla doma s malým, prostě ty první dny mi hodně pomohla - pomáhá tedy doteď. Manžel měl první dny také volno v práci, samozřejmě o syna se taky staral na jedničku, i navařil, uklidil, ale mamka je mamka. Naši naštěstí bydlí asi 10 min od nás, takže za mě maximální spokojenost - kdykoliv cokoliv potřebuji, tak není problém a velmi si toho cením.

martinahost
24. únor 2014

Ahoj, mne prišla pomoct sestra ked sme prišli z porodice. Na jednu stranu som bola rada že niekoho mám kto mi pomože v prvých dnoch a aj mi pomohla, nemožem povedat že nie a hlavne ked som bola po cisarskom, ale prehánala s tou pomocou, ja som od nej chcela len aby navarila v prípade nejak pomoct s malou poradit a tak,ale ona sa snažila ma uplne zastupit čo sa týka starostlivosti o miminko, keby som nekojila tak by mi asi malu nedala, pomýlila si pomoc a starostlivost o dieta, ked sa mala zobudila tak mi ju stále brala, ona ju obliekala, prebalovala, kupala ,ja som ju vlastne len kojila a nemola som sa s nou pomazlit lebo hned mi ju sestra brala a potom som bola fakt rada keď odišla. Mohla som povedať že chcem aby prišla mama, ale dohodli sme sa už dopredu že príde sestra.... Ak budeme mat raz druhé mimčo, tak už nikoho doma nechcem, už som skusenejšia a poučila som sa 😉 Uvidím ešte no, možno ak by chcela mamka príst tak nepoviem nie, ale len aby navarila poupratovala, v prípade sa postarala o staršiu dcérku...Ale určite už nikomu nedovolím aby ma niekto zastupoval v starostlivosti o mimčo a sestru by som tu už nechcela, to naozaj rašeej budem sama 😉

wendy_
24. únor 2014

Pomoc bych rozhodne neodmitala. Po prvnim porodu jsem byla v celku ok. No ale venku -20 stupnu. Takze jsem nemohla chodit ven, pro mne docela ponorka. Bych uvitala, kdyby byl doma nekdo, kdo by pohlidal a ja si mohla treba prochazkou dojit nakoupit. Pak jsem dostala zapal prsu a kdyz ma clovek horecku, je rad za kazdou pomocnou ruku. Po druhem porodu byl muz se mnou 4 tydny doma. Pracoval z domova, max tak na pul uvazku. Jsem si rikala, ze ty 4 tydny jsou moc, ale bez nej bych to nezvladla. Nejdriv KO po porodu, pak cely tyden zapaly prsou, pak strevni viroza, co dotahl syn. No sama bych to nedala. Ted to budeme mit stejne. Moje mamka mi ze zdravotnich duvodu pomoci nemuze a tchyni bych doma v tomto obdobi nesnesla. Jinak kamaradky mely doma bud maminku nebo manzela treba i 5-6 tydnu a jedna dokonce pres dva mesice.

lucavka
24. únor 2014

Mě tedy po prvním porodu šíleně rozčiloval každý kdo se ke mě a synovi přilížil. Ono to bude tím, že máme moc babiček, dědečků a tetiček a nebyla šance aby sme měli s malým chvíli klidu pro sebe 😒 . Memohla jsem si ho pořádně užít. Ono ale podle mě záleží na celkových okolnostech. Taky jaké sou babičky a jaká je ta samotná maminka. Já sem třeba samotář a celkově nemám potřebu mít někoho pořád za zády.

barulina
24. únor 2014

me by to vadilo. prvni de zn poroky prisli pratele a bylo to fajn, ale jakoze bych doam emla eko h24ho v kue to fakt ne. tyen jsme byli doma a dalsi tyden jsme jmeli na tyden ke tchyni a tam jsem relaxovala. ale ja mela a mam extra hodny, nenarocny dite. uzz jako novorozenec pala celou noc ma 1 vzbuzenim, kojeni nebyl problem, tak nevim jestli bych pomoc chtela byt to jinak

ivonapop
1. črc 2014

Tak tohle naštěstí neznám vůbec a jak píšu, naštěstí. Poslouchala bych to totiž možná dodnes. Po císařáku jsem přijela z porodnice, byli tu moji rodiče, mami přichystala rychlý oběd a zůstala tu se mnou sestra, kdyby náhodou něco, protože manžel šel do práce (pak měl dovolenou). To bylo všechno. Žádné žehlení čehokoliv, žádné pomáhání, žádná hlídací babička. Na chaos si člověk snadno zvykne a přizpůsobí se možná snadněji, než se ještě vypořádávat s nějakýma rádoby radama, které už v dnešní době mají váhu asi takovou, co koruna před dvaceti lety. Znám holčinu (tehdy holčinu), dnes paní, která bydlí o dva vchody. Její maminka jí umřela, když jí bylo deset let, chodila do školy, starala se o tátu a o bráchu. Dneska je to máma dvou dospělých dětí, jako novopečené mamince jí neměl kdo pomoci, dokázala vést rodinu, při té ještě dostudovat to, co si nemohla kdysi dovolit. Klobouk dolů!

eldrag
1. črc 2014

prvních 14 dní byl doma přítel, jedinou pomoc kterou jsem od mamy prijala bylo jidlo a uklid... jinak s ditetem jsem chtela byt sama :D je logicke ze si ma prcek zvyknout prvni na maminku a ne na babičku. 😔

weru88
6. říj 2014

Čekáme na přelomu roku miminko. Manžel přes zimu pracuje doma, tak pomáhat mi bude manžel. Jsem za to ráda, protože budeme všichni tři spolu. Jenom moje mamka to nějak nechce pochopit. Měla představu,že každý den bude u nás nakvartýrovaná.. To se mi samozřejmě nelíbilo,řekla jsem jí,že může přijít 2x až 3x do týdne. Mno, a teď se semnou moc nebaví. Mám svojí mamku ráda a vážim si ji,ale vše má své hranice. Zastávám názor,že v prvé řadě spolu má trávit čas nová rodina. Poté přichází na řadu babička s dědečkem.

tarra27
6. říj 2014

@weru88 u nás to bylo stejné..vydrž....v klidu vysvetli, že návštevy ne.....a ona to pochopí

weru88
6. říj 2014

tarra27 Snad máš pravdu. Ona je mamka, mno, urážlivá 🙂 dokonce mi řekla, ať si malou nechám, že jsem opičí máma 😒 neshodneme se teď, to jsem zvědavá, až se malá narodí 🙂 probudily se v ní mateřské pudy 🙂