Babička - přecitlivělost na pláč a rozmazlování

lili_liska_z_lesa
8. únor 2017

Mám skvělé vztahy s tchyní, nemám maminku,tak si v ledasčem pomáháme. Vídáme se tak jednou za měsíc. Jediný problém je ten, že jako babička nesnese, když malá zabrečí (a že ona brečí málokdy,je to pohodové miminko,klepu to na dřevo). Hned ji bere na ruce a chová a vytahuje ji z houpátka, ve kterém přes den leží. Já z toho kvetu, od narození jsem malou naučila,že když pláče, zásadně ji neberu na ruce,ale jen slovy uklidňuju, případně houpu a hladím po hlavě, chovám ji opravdu jen občas a vždy zásadně,když je v pohodě a nepláče, je to proto,abych ji nenaučila, že po každém breknutí se chová (mám vážně nemocnou páteř a až bude mít deset kilo, nebudu ji moct tahat jako kočku). Navíc je naučená, že se jí chvíli věnuju,ale pak jí nechávám svůj klid, každý člověk se musí naučit být sám. A Lucinka je doma zlatá, když.pracuju,v klidu si hraje na zemi pod hrazdičkou nebo v houpátku, když pláče z rozmaru (už to poznám, že to není bolest nebo hlad), nechávám ji vždy vyplakat 3-5 minut a pak se jí věnuju,většinou už pak vztek opadne a je usměvavá 🙂. Jenže babička reaguje na každé breknutí okamžitým taháním, šišláním apod. A pak přijedeme po víkendu domů a musím holku zase umravňovat. S babičkou se nechci hádat, máme se jinak moc rády, ale nevím,jak jí taktně naznačit, aby tohle nedělala a klidně malou chvili nechala "bulíčkovat",že jí to neublíží. Co byste dělaly vy, zkušené maminy?

pajula123
8. únor 2017

@diva_ziva hele,to je marny...

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@verusak87 hrackama se rozmazli,ale je to mensi zlo nez tahani jak kocka...s.hrackami u babicky bych se smirila,ale s timhle to jde tezko. Ale pravda, mnohem lepsi by bylo vypravet pohádky,chodit na prochazky,vypravet o zivote...ty hracky jsem spis placla 🙂

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

Ja nevim...miluju ji,staram se o ni,bdim,kdyz treba jen trochu zakasle...to,ze ji netaham jak hadrovou pannu,proto jsem horsi matka?

diva_ziva
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Skuste si precitat napriklad Koncept kontinuity, samozrejme vsetky principy knizky do dnesneho zapadneho sveta aplikovat ani nejdu, ale zaklad je dost k veci. Inak este jedna paralela - malu taktiez krmite vtedy, ked sa vam chce a nie ked ona je hladna? Potreba lasky, fyzickeho kontaktu a vypocutia nie je o nic menej dolezita ako jedlo a komfort, ked nie viac. A jasne, ze vase miminko je hodne, pretoze ste si ho vycvicili. To nutne neznamena, ze dusevne a emocionalne nestrada.

kituska20
8. únor 2017

Nechtěla bych být vaše dítě ani za mák.

diva_ziva
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Sorry, spatne nazov knizky: Koncept kontinua od Jean Liedloffove. Spatna matka nie si, robis to najlepsie ako vies a naviac vo vzore, ktory si dostala od svojej matky. Spis sa nad tym skus zamysliet, co ti holciny tu pisu, a nacit sa do toho, ako by ti bolo na mieste tvojej dcerky. Je mala ale nie blba a vzorce do zivota sa buduju v tom najutlejsom veku. Ona moze byt odolna a bude v pohode, ale taky nie.

ema1984
8. únor 2017

To je hrozne smutné cteni, promiň. Ale není se co divit, jak se chovala maminka k tobě, ty se ted chováš ke sve dceri. Mimochodem od kojeneckych ustavu se kvůli citove deprivaci těchto deti upousti. Ja se tedy svým dětem snažím porozumět a uspokojit jejich potřeby. Chovám, uklidňuju jak potrebuji ony. Miminka neplacou, aby nas nastvaly, ale protože je něco trápí, je to jejich jediný způsob komunikace. A timhle je fakt nerozmazlis. Můj čtyřměsíční taky moc neplace, ale když jo, tak vim, ze je za tim nějaká nepohoda, takže jdu co nejdřív to jde. A nejde to vždy hned, protože mam starší dceru. Olac mi dobre nedela, takže si fakt nedokážu představit cilene cekat pet minut a teprve k nemu jit, aby si nezvykl, ze všechno bude hned. Mimochodem deti v ústavech pak taky neplacou, zjisti ze to nemá cenu, když nikdo nepřijde....

luj89
8. únor 2017

@viridie Přesně jsi popsala to, co si myslím i já 🙂 Jen to umíš líp napsat ;)
@lili_liska_z_lesa Tak každou minutu ve dne v noci děti pozornost nevyžadují 😉. Hele, já tě nechci o ničem přesvědčovat, jen si prostě myslím, že vždycky stojí za to si vyslechnout druhý názor a popřemýšlet nad tím, jestli nemůžu něco ve svém životě změnit k lepšímu.

brusinka_
8. únor 2017

Chudák dítě ☹

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@ema1984 ale moje maminka se kene chovala uzasne...nikdy na me nezvysula hlas,starala se i po nocich,kdyz mi neco bylo...ale nenosilo se u nas to tahani,no

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@brusinka_ tak mi vysvetli,proc prospiva,je usmevava,spokojena a place jen u babicky

marion2017
8. únor 2017

wow, já mám tedy své hranice, ale slova kojenak, režim apod. ve mne vyvolávají hrůzu. Tím, ze jste tak byla vychována Vám to možná přijde normální, ale vězte, ze já Vám holcicku nezávidím. Mám pětiletou, která od malička ví, ze je milovaná. Mazlíček se kdykoliv chceme (i s manželem) a dáváme ji pocit, ze jsme tu pro ni kdykoliv potřebuje. Zlobí standardně, ale našim cílem neni mít malého vojacka s disciplínou, který poslechne na slovo. Jsme rádi, ze ma svůj názor a je empaticka, umí lásku vracet. Spí smála v pokoji a často za námi v noci přijde, moc se nevyspim, ale nevadí mi to. Kdy jindy za mnou bude chodit? Až v 16 zjisti, ze jsem se cely život nezajímalo o její pocity či potřeby, pouze ji zajistila po materiální stránce, když ma hlad a když potřebuje k doktoru? Takové paní učitelky bez empatie občas potkám a nestačim se divit, jak jsou tvrdé a ošklivé, nepedagogické.Ty malé uzlicky, co cuci na svět a netuší nic se mají vše naučit a mít někoho, kdo jim ukáže cestu životem, kdo je bude učit a ne je bude drezurovat.Asi mate večer klid a přes den si můžete dělat své věci, já jsem občas grogy, ale vskutku Vám to nezávidím.

diva_ziva
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa No to je jasne, u babicky place, pretoze vie, ze tam niekto pride.

kajalka
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa To je naprosto jednoduché - rezignace a přizpůsobení. Vypozorovala, že tě její negativní emoce a potřeby nezajímají, ví, že tě přitáhne na úsměv. Děti pro milovanou maminku udělají cokoliv, i kdyby to byla jejich smrt.
Je mi z tvého přístupu nesmírně úzko a smutno. Svět je jaký je, velmoci si vyhrožují jadernými útoky a ty se ochuzuješ o to nejkrásnější na světě. A co hůř - ochuzuješ o to tvojí holčičku.

brusinka_
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Četla si to, že děti v kojeneckých ústavech jsou nejhodnější děti, které vůbec nepláčou a jsou jako myšky? Protože jejich potřeby nikdo nevyslyší, tak to prostě vzdaly. Tvoje holčička u babičky pláče, protože ví, že jí babička pomůže, že se domůže náruče a pomazlení. U tebe se jí toho nedostane...už to vzdala, proto u tebe nepláče. Na první pohled se zdá vše ok, vychovaná holčička...která poslušně čeká až se svolíš jí pozornost věnovat. V dospělosti se jí tato citová deprivace může objevit v podobě nevyrovnaných vztahů s muži...vztahem k tobě i k jejím dětem

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@kajalka fajn,takze ja nakonec tyram dite,kdyz k ni v nukovem case nepribehnu...ach jo...vzdyt me vubec neznate...

ivular
8. únor 2017

Není efektivnějšího způsobu, jak utlumit emocionální vývoj dítěte☹ Mimochodem, čím myslíte, že to je, že s vámi její pláč nic nedělá?
Nechci se do vás navážet, ale je mi úzko z toho, že se takto zbytečně něco takového děje..

diva_ziva
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Inak ja som si tiez dlho myslela, ze to ako ma moji rodicia vychovavali, je skvele. No a potom som zacala riesit, preco mam problem s naplnovanim svojich potrieb, sebalaskou, sebauctou a s hranicami.... No a doslo mi, ze moja vychova vobec nebola perfektna. Vztahy name super, to nic na tom nemeni, ale "porouchana" tym som. Takze tak.

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

Jinak jsem nedodala,ze ona breci,i dyz kdyz ji.nekdo chova...kdyz chce brecet,breci i v naruci. Ma reminky na kycle,tak ji to tahani asi ani neni prijemne.

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

Nevim,ale sama za sebe jsem uplne normální člověk...nasi se mi venovali,hrali si se mnou,brali me na vylety atd. Spis mi prijde,ze dnesni pedocentristicka slunickarska doba je pomylena.

diva_ziva
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Ja som si tiez dlho myslela, ze som normalna, sebavedoma a ze nemam ziadny problem. Konkretne 30 rokov. 🙂 Uz to, ze mate problem si nieco vydiskutovat s tchyni a pytate sa na fore, co s tym, je same o sebe znak toho, ze si nie ste sama sebou asi uplne ista. Ci?

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@diva_ziva proto,ze vic hlav vic vi...
Jinak.nevim,kde se tu vzalo,ze diteti neplnim potreby...jedine,co nedelam,je to,ze ji nenosim,jinak se o ni staram uplne normalne, hrajeme si,cvicime,davam ji masaze,fyzicky a psychicky kontakt ji myslim nechybi. Ale proste.nejsem simpanzi matka,abych ji mela nalepenou na sebe.
Problem je,ze babicka ji chova a ona pak ve vysledku jeste vic breci,protoze to chovani proste sama rada nema.

brusinka_
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Tak to už samo o sobě by byl pro mě varovný signál, že dělám něco špatně

jjustyna
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa já se obávám, že tchýni to můžete vysvětlit, ale moc to nezabere. Babičky to mají jinak. Já nejsem schopná ukocirovat ani svou mamku a to mi děti rozmazluje mnohem horším způsobem. Tu noc vám celkem závidím, mé děti bez kontaktu v noci nevydrží, zvodnout musím, jinak placou. Přes den mi je to jedno, to je zvedám a nosím jak chtějí. A nemyslím si, že bych je kvůli tomu měla za zadkem. dokáží si klidně hodinu hrát sami. Je to jiné maminku od maminky, dítě od dítěte

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@brusinka_ pardon,ztratila jsem kontext,na co to byla reakce?

brusinka_
8. únor 2017

@lili_liska_z_lesa Píšeš, že malá se neuklidní v náruči a nesnáší nošení

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@jjustyna jj to je fakt,nektere dite je kontaktní vic a jine min...mne na noc hodne pomohla zavinovacka a hnizdecko

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@brusinka_ ma trminky,to dela sve...i kdyz ona uz v porodnici byla radsi soliterka a chtela svuj klid,to rikaly i sestry na novorozeneckem 🙂

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

@brusinka_ zato miluje houpani a čtení čehokoli,prostě hlasový kontakt

lili_liska_z_lesa
autor
8. únor 2017

Proste mi prijde,ze kazde dite je jine a kazda máma jiná...nekdo potrebuje dite neustale nosit,ja ji zase porad ctu treba Shakespeara, Platona🙂 u tchyne to nedelam,klepala by si na hlavu...mozna i proto tam breci...asi nema rada,kdyz se taha,sisla se na ni a mluvi jako na mentalne retardovanou :D protoze doma je v pohode, hodne se usmiva,uz i brepta...