Babička preferuje v hlídání pouze jedno vnouče

jarunkaxyz1
1. led 2016

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat na názor - přijde Vám normální, že babička preferuje v hlídání pouze jedno vnouče? Druhé odmítá s tím, že se s ním nedorozumí a nudí se s ním (syn má trošku problém s řečí - ve 4 letech se prostě musíme zatím ještě trochu soustředit, co říká), preferuje na hlídání dcerku školačku. Malého je mi hodně líto, jinak je moc hodný a bystrý a přeci jen to začíná pociťovat a pokud se jedná o prázdniny, moc nám tím zrovna nepomůže, jelikož musím stejně to druhé pohlídat já......Jak byste situaci řešily? Moc díky

lajla
1. led 2016

Sorry asi tady budu za exota...ale mi připadá že takové to ne úplně okate preferování je naprosto normální...je jasné že se starším dítětem si prarodiče mají co říct, podniknout, cítí se bezpečněji...až to další doroste mělo by se to pomalu srovnávat... Časem i to nejstarší nebude mít zajem
Pokud se to nesrovna je chyba úplně jinde...vždyť i rodiče kolikrát preferují v uvozovkách určité dítě a to aniž by si toho byli nějak vedomi..přijde mi naprostá blbost dávat ultimáta buď tak nebo tak...to dělají ti nevyzrali... A situaci to spíše zhorsuje

lajla
1. led 2016

A jasné nemusí se vždy jednat o to nejstarší... Každé dítě má jiné zájmy a potřeby a ke každému vede cesticka jinudy...byla bych rada že se věnují aspoň jednomu...pokud se věnují🙂

teeerez
1. led 2016

@jarunkaxyz1 je to asi bohuzel dost bezne, ale pro me neprijatelne a jako matka bych to netolerovala. V manzelove rodine toto frcelo od "babicky" vuci mladsi sestre a nasledky to nechalo. Babicku nesnasi a pokud se meli Vanoce travit spolecne tak rekla, ze s tou osobou proste mistnost sdilet nebude a docela to obcas dava sezrat i tchyni, ze to dopustila.
Je to hnusne, mezi detmi se nema takhle preferovat a pokud to "babicka" nedokaze pochopit sama, stanovila bych pravidlo ja - oba nebo zadny

lajla
1. led 2016

No ono je třeba se na to podívat i z hlediska.... Až mi bude tolik a tolik let...budu mít za sebou x let práce výchovu vlastních děti...a konečně klid...budu mít chuť hlídat tolik vnoučat? Některé jsou víc některé min hlídací...některé babičky mají.dvě některé 10 vnoučat...to je pak těžké.neodsuzovala bych to

teeerez
1. led 2016

@lajla tak to by me uprimne zajimalo, ktera babicka ma od jedne matky 10 vnoucat sdilejicich jednu domacnost :D Nerikam ze nebude zadna, ale moc jich nebude 🙂
Tezko ji mit za zle, kdyz nebude hlidat ani jednoho, ze sourozencu, ale vybrat si jednoho je nefer a odsuzuji to velmi

lajla
1. led 2016

@teeerez neřekla jsem sdílející jednu domácnost...ale moje má tři dcery...k tomu já mám 4 děti, Segra 3 a druhá čeká druhé dítě..a určité to není konečná...a když si představim že bychom ji každou chvíli dávaly děti být každá jednou týdne tak se zblázní...já to zase chápu...mnoho maminek si z babiček dělá neplacené služky... Vím i o takových co v 7 ráno naklusaji aby děti svých děti rozvážely po školách a školkách a pak zase zpátky...tím nechci nic zlehcovat...není to určité super někoho preferovat... Pokud je to správně volené slovo? ...ale chápu to...byla bych rada že mám aspoň nějakou pomoc, zkusim si s ní promluvit a pokud ti nepůjde tak se s tím smirim...děti jsem si.pořídila já tak buď se o ne postaram sama s manželem nebo si nájmu někoho na hlídání...ale takové to buď a nebo? Ty neudělas co chci já.. Tak nebude žádné? Vždyť to je snad ještě horší...ale každého vec

elvira
1. led 2016

Povinností babiček není hlídat vnoučata... ale na druhou stranu - pokud by chtěly dělat hodně okaté rozdíly mezi vnoučaty, tak bych zakročila.
Nevím, jak je na tom zdravotně babička autorky diskuse - ale pokud si netroufá z těchto důvodů na hlídání mladšího, tak nezbývá, než to přijmout.
Pokud v tom není zdravotní aspekt, tak bych jí o tom zkusila říct - třeba si to ani neuvědomuje, že to tak může působit...

bmichelle
1. led 2016

@kulatakosticka
@jarunkaxyz1 Já nedala ultimátum, ale malou podmínku (míň sladkostí a míň televize) a pohořela, nehlídají vůbec, tak předem ultimáta mírně promyslet, abys pak nebyla bez hlídání úplně. My už jsme teď bez hlídání 7 měsíců a prarodičům to přijde ok.

teeerez
1. led 2016

@lajla promin, ale to mi prijde jako uplne jiny pripad. Tady se jedna o dva sourozence od jedne matky, ne celou rodinu. A k sourozencum se ma pristupovat stejne. Nebo by ti prislo v pohode, kdyby babicka 3 tvym detem dala pod stromecek iphony, lego a milion veci a tomu nejmladsimu proslou cokoladu?

Vzdyt situace kdy si jedno dite rada vezme a druhe ne je stejna. Jak se ma to druhe asi citit? Co mu ma mamka rikat na dotaz "a proc ja k babicce nejdu"? "Babicka te asi nema rada?" Nevim, netusim co bych rekla. Takze ano, nez dovolit aby se jedno z mych deti citilo menecenne a muselo premyslet co je s nim spatne, prijde mi lepsi rict, ze babicka nebude hlidat zadne.

candat
1. led 2016

@lajla tak samozřejmě každý to má zařízené jinak. Já nikdy nevyužívala babičky jako neplacené služky a to stejné i moje kamarádka o které jsem psala. Ale u ni už to byla hodně přeháňka, na lyže jedině s vnučkou,do zoo jen s vnučkou, na vylet jen s vnučkou, na dovolenou jen s ní atd. Došlo už to tak daleko, že kamoška nachystala oblečení a tchýně jí vlezla do skříně a dala jí, to co chtěla ona. Jinak ke hlídání, je úlet nacpat někomu na hlídání 10 děti, jak tady tím oponuješ. Myslím, ze každý ma rozum, aby věděl co může a mamky a babičky, co zvládnou.

lajla
1. led 2016

@candat ale je to přece stejný princip ne? Tazatelka taky říká že ostatní vnoučata hlídá ..takže jich má víc...každý ať si to.zařídí po svém a jak mu to vyhovuje... Napsala jsem to že svého pohledu... A ano u kamarádky se jednalo už o nezdravy extrém

@teeerez
Tady už kombinujes úplně odlišné věci...a pokud se ptas...cítila bych se naprosto v pohodě... Já s tím nemám žádný problém...ať si.babičky dávají komu co chtějí a na co.mají...je to jejich věc.na rodičích je aby situaci spacifikovali... A pokud se to někomu nelíbí...ať si děti hlídá přece sám...je to tak jednoduché. Ale je to tvůj názor a veris v nej

lajla
1. led 2016

@teeerez já přece nepsala že je to správně...není to nejlepší situace...ale než se připravit o vše...tak zkusim situaci poresit jinak..psano vyse..nic není černo bile

bmichelle
1. led 2016

@jarunkaxyz1 Moc ti držím palce.

U nás má moje máma tři vnoučata a chce mít jen tu nejstarší - školačku - je s ní skoro denně, odmalička jí platí jakékoliv zájmové aktivity, soukromou školku a teď i soukr. školu, školačka má, na co se jen podívá - hračky, zahr. zájezdy s oběma prarodiči, nadstandardní lékařskou péči, placené vzdělání včetně různých extra kurzů.

Dvě menší vnoučata babička moc nechce, ještě si občas vezme batole-holčičku, ale batole-kluka nechce ani za nic (ani 1x za měsíc). Mám jí ho nutit, když mám pocit, že ho "nemá ráda" a že je jí jedno? Navíc babička nedodržuje to, co jí řeknu - když třeba syn dobírá léky, tak mu je vůbec nedá. Nechá ho celou návštěvu sedět před televizí a samotného se dvěma velkými psy, na které není zvyklý. Klidně mu naslibuje, kam ho vezme (zoo, park u zámku) a nikdy to nesplní. Je mi z toho strašně smutno.

Chápu, že babičky nemají hlídací povinnost, ale taky nechápu to nerovnoměrné rozdělení lásky a pozornosti 🙂
Mí rodiče jsou stále aktivní, mají mnoho koníčků a vnuk je jim prostě jedno. Kamarádky mi radily, že mám své rodiče zvykat na pravidelný režim a vozit jim tam dítě třeba každou sobotu a neptat se, nemám na to žaludek - buď ho mají rádi a chtějí být s ním, nebo ne. V současnosti si hledám placené hlídání aspoň na pár hodin za měsíc.

Já bych se u mé mámy i bála, že mého syna bude shazovat - že třeba řekne: "Podívej se na Kačenku, jak jí to jde" nebo dodá, co v jeho věku už všechno Kačenka uměla. Nechtěla bych ho vystavit důsledkům "nelásky" babičky a toho, že ho tam má přes svůj odpor. A taky moc nevím, jak mu jednou budu tuhle babičkovskou politiku vysvětlovat.

Tak moc držím palce

mandala
1. led 2016

@lajla Pokud nezvládá obě děti, tak si může jeden víkend vzít starší vnučku, druhý víkend mladšího vnuka. Naši se taky snaží dělit pozornost mezi všechny moje děti, chodí ještě do práce, takže na prázdniny k nim jezdí málo, ale stačí, když tam přijedem na návštěvu, tak vidím, jak se k dětem chovají a taky bych těžce nešla, kdyby se preferovalo jenom jedno vnouče. Podle mne to, že klučina hůř mluví, není zas takový problém, spíš mám pocit, že babička prostě tíhne ke starší vnučce a to by samořejmě neměla dávat najevo.

candat
1. led 2016

@lajla ano, každý ať si to zařídí po svém a jak mu to vyhovuje. Tazatelce jde o to, že když s jinými vnoučaty problém nemá je hlídat, proč ji vadí pohlídat sourozence toho druhého. Píše, že jí jde o hlídání jen někdy, né každý týden.

lamia
1. led 2016

Nasi dlouho nechtěli hlídat nejmladší dceru, nijak jsem to netěšila, byla jsem rada za jakékoliv hlídání tech starších. Pak si to nejmladší začala uvědomovat,ale kompenzovala jsem ji to svoji pozornosti, když jsme byly samy. Podle me je to na prarodicich, jak a koho hlídají, jiná věc je ale odlisny přístup k detem, když jsou s námi se všemi,to bych nedopustila, můj tata mel jednu dobu tendenci po nejmladší vyjíždět, ze je hlučná a dělá nepořádek(byla batole...), tak to jsem zakročila velmi rázně. Pomatuju si tohle od moji babičky, me neměla rada,mladšího hrachu zboznovala. Dokud šlo o ježdění k ni,nijak mi to nevadilo,když mi ale na návštěvě u nás říkala věci,jako ze jsem tlustá apod, tak to zasáhlo hodně.

lajla
1. led 2016

@mandala
@candat
Jasné že to není nejlepší situace.ale to my na konikovi tady tazatelce nepomuzem. Jen jsem psala jak ti vidím já a psaly i další...jde vidět že to je docela časté
Moje mamka taky nejradši hlídá tu moji nejstarší... Už se s ní dá něco podniknout nemá tolik požadavků je to jednodušší a já to neresim. Špatně je pokud to dává někdo okate najevo před dětmi a z vl ZK vím...že kolikrát se před dětmi řeší věci co by ony slyšet neměly...takže je potřeba si promluvit s babí a zjistit jde je problém pokud je

lajla
1. led 2016

Moji třetí nechce protože je složitá a je s ní hodně práce... A o malém ani nemluvim🙂 jsem v poho nemám s tím problem

mandala
1. led 2016

@lajla No nevím no, mě by to bylo teda líto, zvlášt pokud by to samy děti vycítili, že jsou nechtěné...

lajla
1. led 2016

@mandala ono to je tak jediné co ti zbývá... Tak buď to zacnu řešit nebo se obrnim nebo akceptují...ale uzirat se kvůli tomu? Děti vycítí že te to trápí a bude hůř...je však.důležité aby to babí nedávala okate najevo...snažit se..pak už je to špatne.pokud to dává veřejné najevo tak je to naschvál a pak je potreba zakročit.jinak s tím nemám problém.uzirala bych se spíš já doma co tam s nima někde dělá...

kajalka
1. led 2016

Kloučka je mi líto. Radu nemám. Sama nevím. Moje matka zas upřednostňuje dceru od ségry, hlídává jí někdy i celé víkendy, nakupuje jí různé věci, mým dětem nic. Starší syn jí kolikrát volá přes dveře, přes francouzská okna, klepe a ona nic. Nevím, co mu mám říct, když pláče, že chce za ní. Bohužel s ní být chce.

lajla
1. led 2016

@kajalka tak to je hodně smutné... Upřímně v tomto pripade bych se s matkou přestala stýkat já...toto je už hodně

kristyn.g
1. led 2016

taky by mi to bylo líto ale myslím že lepší když s nimi chodit nebude třeba s tím že je ještě malý než aby na výletě cítil se být nechtěný a na obtíž...

anetka1701
1. led 2016

Oboje naši prarodiče upřednostnují jen jednu - každý jinou... Dokud byla mladší maličká, tak jsem to neřešila - hlídat obě bylo peklo a nechtěla jsem to po nich... Teďka dorostla, je bez plen, samostatná, tak je prostě dávám obě... Prarodičům jsem vysvětlila, že je mi hlídání jen jedné fakt na prd a raději nedám žádnou, než jen jednu - ta doma je smutná že jí nechtějí a jak je sama, tak zlobí ještě víc...

Celé to vedlo k tomu, že hlídají výrazně méně než předtím, ale fakt si berou obě, což pro mně, když si je někdo vezme třeba jednou za 14 dní na jednu noc je jak dar z nebes :o) V létě je moje máma měla v campu pod stanem, z toho mají zážitek ještě ted :o)

Tchýně taky říkala, jak to s menší neumí, nemá si s ní co říct - ale Staraší by hlídala od porodnice :oD

Podle mně to nechce dávat ultimáta, zakazovat, přikazovat... spíš vysvětlit, najít kompromis...

kajalka
1. led 2016

@lajla Bohužel bydlí s námi v domě. Je to pro mě hodně bezvýchodná situace, kdy si fakt nevím rady.

kulatakosticka
1. led 2016

@bmichelle my třeba hlídání neměli nikdy, máme všechny prarodiče moc daleko, ale chápu, co tím myslíš. To už je pak na tazatelce, i když jak psala, hlídání jen jednoho je stejně...

lajla
1. led 2016

@kajalka zjistovalas čím by to mohlo být? Je to tvoje matka tak ji určité znáš....měla vždy lepší vztah se sestrou? Nebo nemůže to být i tím...že s Vámi bydlí a Segra jinde tak je ji vzácnější? I když ani toto takovou situaci neomlouva... Pokud by neměla potřebu situaci napravit...asi by bylo i lepší pokud je to možno se odstěhovat....musí to vytvářet dusno...mluvila jsi s ní o tom?

kajalka
1. led 2016

@lajla Ona v sestře vidí sebe a možná ještě větší chudinku. "Nalítla" grázlovi (paralela s naším otcem, který ovšem vůbec není grázl, jen ona ho tak vidí), ten jí opustil s dítětem, pak mašinerie soudů, atd. Nedá se s ní v klidu bavit, hned začne řvát a urážet, kdybys znala všechno okolo. budeš kroutit hlavou ještě za týden. V nějakém pominutí mysli jsme jí nabídli, ať bydlí s námi v našem v domě. Pak se narodilo moje dítě a šlo to od desíti k nule. Výhružky policií, sociálkou. Odstěhovat se odmítla. Myslím ale, že je psychicky nemocná. Nejradši bych nastavila to, že je to cizí paní a omezit jakýkoliv kontakt na absolutní nulu, jen se pozdravit v chodbě. Ani nevíš, jak moc toužím po tom mít mámu, mít se komu svěřit s radostí z dětí, jak rostou, co už umí. Nemám vlastně nikoho.

lajla
1. led 2016

@kajalka ta to je opravdu smutné... Nic co by kdo chtěl zažít... Popravdě pokud to tak citis že ten kontakt by měl být prakticky nulový, a pokud se odstěhovat odmítla ...ale situace je taková jaká je...pohrozila bych ji že ji sbalim kufry sama pokud nevyvine aktivitu...pokud ne normálně bych ji je fakt sbalila a ať jde bydlet k segre... Máma nemama... Jsou situace které se nedají přehlížet a momentálně děti jsou přednější a vždy budou na prvním miste

eva_mb
1. led 2016

Muj chlapecek zacal mluvit az na ctyrech letech.ted je mu 5 a 3/4 a stale bojujeme se spravnou reci. Jestli se tva mamca "nudi" tak si muze vzit za cil alespon se snazit klucika rozmluvit. Moje mama s vnouckem,kdyz je u ni neustale pracuje.at uz logopedie nebo si jen povidaji. Jako jasne ze je to vetsi pohoda s normalne mluvicim ditetem. Ale to nadseni,ze se malej neco nauci,udela pokrok a ona bude vedet,ze diky ni...aspon pro nasi babi je to odmena.ovsem jestli k nemu nema vztah,nic s tim nenadelas 😯i to u nas zname a pres to vlak nejede