Depka. Jsem špatná máma, když dělám věci podle sebe?

karbec
31. kvě 2016
Ahoj holky, ráda bych slyšela názory osatních, protože mě už začíná asi trochu šplouchat na maják. Co se nám narodilo miminko (teď 7m) snad ze všech stran slyším (hlavně od rodiny manžela), co dělat, nedělat, co dělám špatně, co nedělám (to se stává málo), jak špatně malého oblékám, jak špatně malého krmím, jak špatně uspávám, jak je špatné, že se snažím udělal dítěti režím a spaní mu teď v létě posunula ze sedmé na devátou., že používám špatné mýdlo na koupání, špatný krém na opruzeniny, špatné pleny..Neustále nějaké rady, poznámky..a já se ptám: opravdu jsem tak špatná máma, když dělám věci podle sebe a nedělám to co oni radí? Opravdu už začínám pochybovat sama o sobě a o tom, jestli dělám všechno správně - jak jsem si myslela..
aklin
31. kvě 2016
Povzbudim te. Nic nedelas spatne. Ty jsi matka, ktera vi co je pro dite nejlepsi. At si ostatni rikaji co chteji, kasli na ne. Tvoje dite je urcite stastne a spokojene, rozhodne mu nic nechybi. Taky jsem slychavala plno kecu, stejne jim to nepomohlo, protoze jsem to delala i dal podle sebe. Snad te trochu povzbudim, hlavu vzhuru a delej veci ktere jsi delala doposud nic neměň. A na ostatni se vykasli. 🙂 Nejvice kecu maji ti co se nemusi o prcka starat.
verka4d
31. kvě 2016
@karbec Ahoj,prosím,takové hlouposti vůbec neposlouchej,ono jak se říká,po bitvě každý generál... ti lidé okolo už mají své děti vychované,tak si myslí,že znají a umí vše nejlíp. Ale jaksi pozapomněli,že taky jednou byly poprvé matkami s jedním malým prvním miminkem a taky si dělaly věci podle sebe a třeba ne úplně správně,ale to chce právě tu praxi,zjistit,co je dobré,co už tak ne,co vám a vašemu dítěti vyhovuje nejlíp... ti chytrolíni a radilky jsou fakt hrozní. My třeba máme čtyři děti,teď už si se spoustou věcí hlavu nelámu a s úsměvem přejdu,ale když se nám před 14-i lety narodil první syn,tak jsem si říkala ty jo,co teď,mám doma mimi,jsem s ním sama,co když bude brečet,něco chtít a já nebudu vědět,co s ním? Jenže časem se to všechno tak krásně vžilo,zautomatizovalo a já jsem prostě dělala všechno tak,jak nejlépe jsem uměla a jak jsem to cítila. Přece bych záměrně neublížila vlastnímu dítěti,že.
Jistě,že jsi skvělá maminka,máš ráda své dítě a zacházíš s ním tak,jak jen nejlépe dovedeš,to samé oblíkání,krmení... přece chceš pro něj to nejlepší a to taky děláš. Já,ač sama matka čtyř dětí,bych si opravdu nikdy nedovolila nějakou jinou maminku kritizovat za to,že dělá podle mě něco špatně se svým dítětem. Nic mi do toho není,každého dítě,každého věc a to,že mám víc dětí,ze mě supermatku jistě nedělá... 🙂
Takže za mě: obrnit se trpělivostí,v klidu je vyslechnout,protože oni stejně nepřestanou rýpat,ale jen se tomu usmát a udělat si to,klidně schválně před nima,podle sebe. Když zjistí,že jejich rádoby skvělé návrhy a připomínky stejně k ničemu nejsou,třeba toho nechají 🙂 A neboj,u druhého to už bude lepší,to si zase řeknou,tak už má druhé,jistě má nějaké zkušenosti...
A o sobě samozřejmě nepochybuj,ty máš mateřský cit a instinkt ke svému dítěti a vždy jsou to rodiče,kteří chtějí pro své dítě jen to nejlepší,s láskou se o něj starají,pečují,ochraňují a nevýslovně milují 😉
Pěkný den!! 🙂
sonja01
31. kvě 2016
@karbec Jen bych Ti k tomu napsala, že "jaké si to uděláš, takové to máš". Ty a nikdo jiný. Taky jsem si to zažila, ale Ty jsi s dítětem 24hod 7 dní v týdnu. Jasně, nikdo není dokonalý, ale každý si musí prožít vlastní chyby. Syn má 2 roky, spoustu věcí bych udělala jinak, ale přišla jsem si na to sama. A souhlasím s tím, že jako matka víš, co je pro dítě nejlepší. Drž se!
adelinkkaa
31. kvě 2016
Je tvoje dite spokojene? Smeje se? Pokud jo jsi skvela mama a kasli na zbytek🙂
horsiee
31. kvě 2016
Třeba všechno neděláš podle příruček, ale určitě je z tebe skvělá máma. Když se ti bude nějaká rada hodit tak jí použiješ, ale takové ty geniální radili pošli do háje a kašli na ně. Nikdo na světě nezná tvého prcka lépe než ty. 😉 Nicméně chápu jak to musí člověka mrzet, ale utni ty řeči hned než bude pozdě, protože se to bude jen zhoršovat. Držím palce 😊 a věř, že si ta nejlepší máma pro své dítě, protože to tak je!
pkolin
31. kvě 2016
Rozhodně je třeba být rázná. Jsou rady, které ti třeba přijdou vhod, pak super, poděkuješ a použiješ v praxi. No a rady, které se ti nelíbí, prostě se musíš ozvat! Např. používej tohle a tohle, ne dík, mám vyzkoušené to a to a malé to dělá dobře. Ono člověk má splašené hormony a přijde mu, že každý ho jen poučuje, ikdyž to třeba myslí dobře. Babičky se např. snaží jen předat zastaralé názory, sama jsem musela a vlastně do dnes musím občas vyslechnout, jak nedávám lipánka a proč nejí malý čokoládu, vždyť je zdravá a já jsem vychovala 3 děti a pod. Slušně posílám babičku do háje, že je to moje dítě a doba je jiná a že to budu dělat po svém. Prostě se nesmíš dát!!! Chápu, že je těžké, když jde o manželovu rodinu, je to jiné, než to říct vlastním rodičům, ale jinak to nejde. Já jsem si s tchýní také musela občas pohovořit, ale stačilo říct, takhle se to už dnes nedělá, nebo já používám tohle a vždy to vzala a respektovala. Naštěstí mám tedy zlatou tchýni. A rozhodně si to sama v sobě nesmíš tak připouštět, kvalita maminky se neposuzuje podle toho, jaké pleny používá, ale podle toho, jak se o své dítě stará a jak ho miluje!!!
kacca11
31. kvě 2016
Lidi ti muzou ublizit jen tolik, kolik si nechas. Takze bud ostatni nenech, aby te komandovali nebo si to nepripoustej. Vim, zni to jednoduse a hur se to dela, ale chce to se nad tim zamyslet a postupne na tom pracovat.
evulina77
31. kvě 2016
@karbec ty jsi matka a ty rozhoduješ. Prostě jim příště řekni, že si myslíš, že to děláš dobře a chceš to tak, mimčo je spokojené a např. že i pediatr je spokojený. Pokud je to manželova rodina, řekni mu ať jim dá i on jasně najevo, že jejich rady nechceš a ať toho nechají. Navíc oni už možnost vychovat dítě měli nebo mají a tak ať to nechají teď na tobě. A taky přeji pevné nervy, musí to být těžké...
guinea
31. kvě 2016
Možná děláš špatně to, že dáváš najevo svou nejistotu a tím podvědomě vysíláš žádosti o rady! Já jsem měla načteno a i když mi bylo jasné, že teorie není vše, nikdo si nikdy nedovolil mi sám od sebe radit nebo mě poučovat.
tomikjoejoe
31. kvě 2016
Nenechala bych si do toho mluvit. Ty jsi matka, ty se převážně staráš o dítě. Režim dítěte by měl také vyhovat především tobě a dítěti. Já jsem si do toho také nechala mluvit, měla jsem tehdy první a mladší miminko. Bohužel to skončilo laktační psychózou. Takže dělej si to opravdu podle sebe a doporučuji to dát manželovi důrazně najevo nebo si ti to později může vymstít. Já jsem to po narození prvního dítěte neudělala, teď mám děti tři a starám se o ně převážně v týdnu i o víkendu sama. Manžel ale dosplěl k názoru, že výchova dítěte se může také řídit dvěma různými způsobi, podle jeho rodičů a jejich názorů a podle mě. Výsledkem je to, že mě děti přestávají poslouchat a fandí zcela volné výchově tatínka, babičky a dědečka. Všem to přijde vtipné, ale nikdo z nich mi sám tři děti najednou nepohlídá a bohužel bez jakékoliv organizace se třemi malými dětmi je to opravdu peklo. Už teď je musím hodinu přemlouvat před každým jídlem, aby seděly u stolu a já se stihla najíst i nakrmit nejmladšího. Hodně štěstí a nenech si do toho moc mluvi 🙂
karbec
autor
1. čer 2016
Holky, moc Vám všem děkuju za podporu, odpověď, porozumění.. Jak se říká, na hlavu si sr*t nenechávám a manžel ve všem stojí 100% při mě. Několikrát rodiče + švagrovou upozorňoval, ať už dají pokoj, vždycky byl 14 dní klid a pak to přišlo zase 😃 Je to fůůůrt dokola. Obrněná trpělivostí si vždycky myslím, že jsem dost, ale ve finále mě to stejně rozhodí a já pak doma brečím jak malé dítě 😉 Abych to upřesnila..nevadí mi, když mi někdo poradí, pomůže, ale když je to 10x dokola skrze jednu a tu samou věc, tak už je to na palici 🙂
karbec
autor
1. čer 2016
@guinea To bych právě řekla, že nedávám. Tím spíš nechápu, že mají potřebu pořád radit.
guinea
1. čer 2016
@karbec A jak reaguješ, když se ti dostává těhle rad?
misule55
1. čer 2016
podle mě to chce vydržet 🙂 Já to taky poslouchala(malý má rok) jak ho málo oblíkám a blbě kojím no prostě všichni to věděli líp. Já to ale zcela ignoruju, vždycky se zasměju, řeknu jojo a je to přestane bavit, případně s poznámkou, že jsem hrozná 😃 Vůbec si to nepřipouštěj...ty nejlíp víš, co tvůj prcek potřebuje. Do mě třeba otec pořád hustí, a´t malého učím na nočník, tak jsem ho koupila, donesla k našim, a´t mi teda předvedou jak to mám praktikovat, když tam prcek vydrží 5s, najednou je klid 😃
Hodně sil 🙂
mikilenka
1. čer 2016
Ahoj, takové rady slýchá snad každá z nás. Už jsem si zvykla, že má každý nějakou poznámku k mé výchově a spokojenosti kluků. Když někdo hodně radí, zeptám se, jestli by mi dvojčata pohlídal a...asi si domyslíš, že nikdy nikdo a hned je klid. Většinou se na tyto lidi usměju a nereaguju, ono jim to dojde. Vůbec si tím nelam hlavu. Pokud je Tvé děťátko spokojené, tak nač se trápit? Vždyť je to jen lidská hloupost, někdy snaha o navázání komunikace. Měla bys být v klidu, aby dítě bylo také v klidu. Je dobře, že máš v manželovi oporu. Nás někdy ty hlášky po večerech baví 🙂
yelowangel
1. čer 2016
Hele já jsem to měla stejný a doteď v podstatě mám i když se rady postupem času mění. Moji rodinu jsem ještě před porodem upozornila že když budu chtít radu řeknu si o ni, ale s porodem dorazilo peklo v podobě rad od spolužaček, kamarádek a hlavně partnerovi rodiny. Vím že to nemyslí a nikdy nemysleli zle ale několikrát jsem partnera upozorňovala ať jim řekne že už fakt jako stačí, vím že je na to upozorňoval ale stejně si nedali říct. A protože co člověk to jiná rada tak kolikrát ty dobře míněný rady šli tak nějak proti sobě. Došlo to až tak daleko že partner ohříval sunar, soustředil se na jiný věci podle rad a jak už jsme byli zahlcení nezkontroloval teplotu a opařil malýmu pusinku. Na štěstí ne moc, rychle mu to dalo zapít vodou a ani zarudlou pusinku neměl ale zkušenost fakt blbá. Sice chápu že by se sunar měl ohřívat ale malý se narodil v těch největších pařácích a i neohřátý byl prostě teplý ale pokud se to nepřihřálo byli jsme špatní rodiče. Po tomhle jsem sedla k facebooku protože jsem věděla že partnerova rodina i ostatní si to přečtou a kdybych zvedla telefon nebo počkala na další radu vybouchla bych takovým stylem že by se mnou nepromluvila už ani klika od dveří, a napsala jim tam že všechny rady stopuju do odvolání, my jsme rodiče a budem si to dělat podle sebe. A rady typu proč to děláš takhle dělej to jinak mě už lezli krkem. Partnerova rodina se urazila i tak ale aspoň to respektujou. Teda do ty doby než u nich trávíme odpoledne to tak nějak nerespektujou jak to máme nastavený a já zas rostu z toho že má jíst a dostane čaj. Nejhorší je že i když jim 10x vysvětlíš proč tak a ne jinak prostě to neberou a melou si furt svoje. Jediná pomoc je obrnit se pevnýma nervama a včas zavelet k ústupu. Bojím se že jednou to dopadne tak že tam prostě kuli tomu odmítnu jet, na druhou stranu se utěšuju tím že když k tomu dojde a párkrát to udělám třeba jim to pak dojde.
karbec
autor
2. čer 2016
@karbec Např. s těma plínama - to vždycky říkám, že mu tyhle sedí, nepročůrá si je, tak nevim, proč bych je měla měnit. Nebo s UM, pořád mi tvrdí, že je po něm hladovej, tak ať zkusím jiné (sama vím, že hladový po něm není), ono jim totiž přijde, že když jedl každé 3hod. 180ml, tak je to moc 🙂 Nebo s dudlíkem, že mu ho mám dát, že brečí protože ho nemá v puse, když jsem mu ho ale teda zkusila dát (né před nima), tak ho prostě nechce, ani neví co s ním a já jsem popravdě ráda, že ho nemá. Vždycky jim řeknu, že tohle mu vyhovuje, tohle mu sedí, nebo že něco nebudu měnit jen proto, že to vyhovuje jinejm dětem. Já myslím, že jim to dávám najevo dost, že to prostě bude podle mě, ne podle nich. A manžel ten uplně, ten se s nima dohaduje pořád. Neustále jim říká, že já jsem máma, že to dělám dobře..mám v něm oporu neuvěřitelnou a opravdu několikrát už kuli tomu všemu byla hádka, ale oni né a né to pochopit.
karbec
autor
2. čer 2016
@misule55 Vydržím,ale je to fuška teda 😃
@yelowangel Uplně ti rozumím, taky už u nás doma proběhla debata, že tam prostě teda přestanu jezdit, protože radit sice jo, ale s rozumem, né že mu budou stát za zádama a radit jak mu držet lahvičku..S tím opařením mě to mrzí,ale naštěstí to dopadlo dobře ♥ U nás mi naopak nadávají, že UM ohřívám 😃 Každopádně když vím, že jdete ke tchýni třeba na oběd, tak už 2 dny před mám průjmy z toho, co se zase stane 😃
karbec
autor
2. čer 2016
duzame
2. čer 2016
Přesně jak píšou holky výše. Jestli tvoje děťátko prospívá a je šťastné, tak je všechno v pořádku a na hloupé a nevyžádané rady se vykašli.
Stejně žádný univerzální nejlepší způsob, jak dělat věci není. Mám stejně staré dítě s mojí ségrou a každá jsme z jiného těsta. Obě děláme věci úplně jinak a naše děti jsou OK.
Nechápu, kde se bere v některých lidech potřeba do všeho zasahovat...Držím palce a nedej se!
mysicka_lb
2. čer 2016
Ahojky, přiznám se, že pro mě jsou tyhle "rady" snad nejhorší věc na celém mateřství. Rodila jsem ve 31 letech a vůbec jsem nečekala, že se ke mně lidi začnou chovat jako k malé hloupé holce, tím spíš pokud se ke mně xy let předtím chovali jako k dospělé. Po porodu jsem najivně očekávala květiny a gratulace a místo toho přišlo jen milion nevyžádaných rad, co mám a nemám dělat, což jsem pěkně obrečela. Tchýně je psycho přes oblečení a za celé 2 roky se nestalo, že bych měla malého oblečeného "správně". Je schopná osahat všechny tepláky, které mám, a vybírat půl hodiny ty akorát tlusté, protože třeba do 22 stupňů se hodí úplně jiné než do 24 stupňů (nekecám). Moje matka zase od začátku vnímá malého jako své dítě a mě jako další své dítě, které si vymohlo, že si s tím mladším na chvilku pohraje, ale jak z toho ještě nemá rozum, akorát ho týrá. Neváhala mi vyhrožovat i jeho smrtí, když to nebudu dělat přesně podle její komunistické příručky. Bezdětné kamarádky, co dvakrát v životě hlídaly nějaké dítě, jsou přesvědčené, že se tím staly expertkami na děti, a neváhají mě poučovat, jak to všechno dělám blbě. Dokonce i cizí lidi na ulici občas zaperlí.... To je asi úděl většiny matek, že je jejich "práci" rozumí každý lépe, ačkoli ony ji dělají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Já už jsem se spoustou lidí omezila kontakty, protože to se prostě nedalo. Ale naprosto Ti rozumím a mám (měla jsem) úplně stejné zkušenosti a pocity.
guinea
2. čer 2016
Holky já žasnu, asi žiju v jiném světě. Ke mně si fakt nikdo nikdy nic nedovolil. Tchýni se jednou moc nelíbila čepička (to jsem vůbec nekomentovala, mně se líbila 😃 ), a mamka se mnou chtěla nadšeně probírat Estevillovu metodu uspávání, ale zarazila jsem jí hned v začátku, že ani omylem. Jinak nikdo nic, a nebo jsem to vytěsnila 😃 Podle mne je jediné řešení vůbec nediskutovat, poznámky nekomentovat...
bartovka83
2. čer 2016
Pokus se tyhle kecy vypustit z hlavy a okolí dej jasně najevo, ze ty si maminka a o své dítě se staras dle svého vědomí a svědomí, jak nejlépe umis. Rozhodně nejsi špatná máma. Špatná máma je ta, která se o své miminko s láskou nestara, což určitě není tvůj případ.
sakalpredator
2. čer 2016
Ahojj...jooooo to znam... nejcasteji a nejradeji komentuje vsechno tchyne... ale vi ze ja si ji vyslechnu a udelam si to stejnak po svem... moje deti=moje rozhodnuti jake budou mit plenky, obleceni atd...

Sem začni psát odpověď...

Odešli