Děti u tatínka, nepřivezl je podle domluvy

jancazao
2. črc 2017

Maminky, chtěla bych vás poprosit o názor. Jsme s otcem dětí už rok od sebe. Děti jsou u tatínka každý druhý víkend. V podstatě bez problémů se domluvíme. V pátek když si bral dceru ( syn je u jeho matky už týden ) se mě zeptal, jestli by si je mohl vzít teď na ty svátky. Řekla jsem že ne, byla jsem týden v nemocnici a deti celou dobu neviděla. Dnes mi napsal sms, že je přiveze zítra odpoledne. Měl je přivést dneska večer. Nezvedá telefon. Co vy na to?

hrasek15
3. črc 2017

@jancazao tak mu prostě vysvětli, proč to nejde. Řekni, že už máte svůj program naplánováný, nebudeš ho rušit na poslední chvíli, ale když se příště ozve dřív, nemáš problém. Až děti přiveze, připomněla bych mu, že takové věci se nedělají a určitě by nechtěl, aby ses chovala stejně.

victress
3. črc 2017

@hrasek15 my ale nevíme, jaká je s bývalým partnerem autorky domluva, podle toho, co píše, bych spíše řekla, že problematická, pokud nechal dětem udělat pasy, tak bych přinejmenším zpozorněla, pokud si sám určí, že děti vrátí o den později, než bylo dohodnuto a nebere telefon, tak to taky není v pořádku....

fallingstars
3. črc 2017

@victress A proč je v pořádku to, že ona určí, že mu děti na svátky nedá? Tohle nikdy nepochopim...A kdyby maminka udělala pasy, nikdo by asi zpozorňovat nemusel, že...🙄 Otec má stejná práva jako matka, i když se to některým zjevně nelíbí...

victress
3. črc 2017

@fallingstars přečti si moje příspěvky a dozvíš se, že já nepíšu, že je v pořádku, že mu matka děti na svátky nedá, já jsem již v dřívějších příspěvcích psala, že kdyby vrátil děti tak, jak bylo dohodnuto, mohli se rodiče dohodnout i o svátcích, ale tím, že otec si sám rozhodl, že děti vrátí později, než bylo dohodnuto a nebral telefon, si to podle mě u matky pohnojil, takže se jí nedivím, že mu děti nechtěla dát na svátky...když je s ním taková "domluva"...
když má otec stejná práva jako matka, tak ať má taky stejné povinnosti, všichni tady litujete toho otce, jaký je chudák, že vidí děti 4 dny v měsíci, ale nikdo už nevidí, že ten otec pravděpodobně nelítá na třídní schůzky, s dětmi k doktorovi, koupit nové boty, psát s nimi úkoly, atd. on je dostane na víkend vypulírované a jenom slízne smetanu, že si s nimi užívá výlety a zmrzlinky atd. jestli se pletu, tak ať mě autorka opraví...

jancazao
autor
3. črc 2017

@fallingstars je to těžké, kdo nezažil, nepochopí... doteď nevím, kdy budou u něj o prázdninách. Mohl by s nimi přece být polovinu prázdnin. Ale ne, aby to řekl 3 dny dopředu. Když si neřekne, počítám, že jsou se mnou.

hrasek15
3. črc 2017

@victress ano, udělal dětem pasy. Co je na tom špatného? Já si pro jistotu beru pas i na chalupu 14 km od hranic a to jsem dospělá. Já neříkám, že je toto stejný případ, ale vidím to u nás. Přítel má s bývalou ženou syna na střídavou péči, týden a týden. Když my chceme jet na dovolenou, za hranice do lázní nebo na vlastní chalupu, je problém. Pas nám bývalka nepůjčí, souhlas a převozem do zahraničí taky nepodepíše. Nedá nám ani průkaz pojištěnce. Takže ji musíme neustále v něčem obcházet (vždy legálně), abychom my mohli fungovat jako normální lidé. Domluva s ní je nemožná. A co teprve ty naschvály...V rozsudku je napsáno, že si kluka předávají v pondělí v 8:30, ústní dohoda je v neděli v 16:00. Když se špatně vyspí, přítel jede 200 km pro kluka zbytečně, prostě není doma a telefon nezvedne. To je v pořádku? Kdyby se takhle choval otec, už je bez dětí úplně, ale matka může všechno a na soudu s tím neudělají nic!

jancazao
autor
3. črc 2017

@victress přesně. A jen dodá, jo, Ondra si roztrhl bundu... Zapomíná polovinu věcí. Třeba aktovku.

jancazao
autor
3. črc 2017

@hrasek15 to mě mrzí.

victress
3. črc 2017

@hrasek15 to je mi líto, ale nepřijde mi, že by zakladatelka chtěla dělat naschvály jako bývalka vašeho přítele.....ve vašem případě by soud měl být stejně tvrdý na matku jako na otce, neradili jste se s nějakým právníkem, jak situaci řešit? průkaz pojištěnce si můžete pro syna vyřídit druhý, prostě řeknete, že ho ztratil a ZP vám vystaví druhý...

hrasek15
3. črc 2017

@victress ano, řešili. Byli jsme na ospodu, s právníkem, jednou za měsíc dojíždí 400 km k psycholožce. Výsledek je pořád stejný. Psycholožka dala za pravdu nám, že je labilní a prostě kráva, že svoje psychické problémy přenáší na syna atd. Na ospodu nám řekli, že matka není povinná otci vycházet vstříc a že otec si má zařídit ty týdny s dítětem tak, aby takové doklady nepotřeboval. 👍 u soudu dostala napomenutí za nevstřícné chování a tím to haslo. Posudek psycholožky nikoho nezajímá, není soudní znalec, tudíž je neobjektivní. K soudnímu znalci ovšem naší lady nikdo nedostane a soud jí to nemůže nařídit, jelikož není důvodné podezření, že by mohla být nebezpečná. Její výmysly a naschvály nás stojí statisíce ročně a psychický nátlak, pomluvy, kontroly ze sociálky a celková šikana z její strany nikoho nezajímá. Takže se vůbec nedivím, že tátové k tomu soudu radši nejdou...

fallingstars
3. črc 2017

@victress Ty jedeš podle tradičního schématu, že se víc stará matka. Reagovala jsem na ty svátky - pochopila jsem to tak, že se nejdřív chtěl domluvit s matkou a až potom je vrátil o den později, ne naopak. A na ty pasy, kde jsi psala, že bys zpozorněla - nechápu proč. My jsme taky přítelovým dětem nechali dělat pasy, protože jsme je brali v létě do zahraničí. Mimochodem narozdíl od té "matky, co se stará", ta sice má peníze na svou all inclusive leeckou dovolenou s kamarádkou, ale děti už vezme jen stanovat 20km za barák...přítel s nimi píše úkoly, učí se, vozí na kroužky, kupuje oblečení. Staráme se naprosto srovnatelně. Bohužel, naočkované děti u pětiminutového rozhovoru s psycholožkou a střídavka neklapla (ale naštěstí je máme častěji než jen každý druhý víkend).
Uznávám, že tady to tatínek asi nijak nepřehání, ale ty informace jsme ze začátku neměly a přesto byl automaticky za toho horšího a to je to, co je podle mě smutné. Chápu, že to je proto, že spoustu tátů se ani starat nechce, ale v mém okolí je většina těch, co by chtěli, ale maminky si na nich honí ego nebo se mstí...

fallingstars
3. črc 2017

@jancazao To je jasné, jestli byla možnost se domluvit na prázdninách a on ji nevyužil, je chyba na jeho straně.

konik_mischel
3. črc 2017

@ivular bohužel jsem se v praxi setkala s tím, že většinou je dítě svěřeno do péče matky a většinou, pokud se rodiče nedohodnou, má děti otec jednou za 14 dní na víkend... což je dle mého žalostně málo. Být na místě takového rodiče, snažím se o větší kontakt s dětmi. Pokud by mi moje žena, která má děti v péči a je s nimi 26 dní v měsíci řekla, že NE, když požádám o kontakt o státním svátku, když žena není s dětmi někde mimo město nebo nemá už zaplacený nějaký program, asi bych taky nejásala a vztahy s bývalou by to moc neutužovalo. Bohužel v takovém případě - otec dětí 2 víkendy v měsíci se nejedná o dohodu rodičů, ale o to, zda matka další kontakt umožní. POUZE matka. Bohužel se také velmi často setkávám s tím, že soudy určí o prázdninách otci 2 týdny, většinou po jednom v srpnu a jednom v červenci - 6 jich zbývá matce ( nepoměr, že?) .A bohužel spousta matek, byť třeba nemají dovolenou a děti budou sedět doma, budou zarytě trvat na tom, že k otci, který by pro ně měl program nepůjdou. A faktem je, že v tomto směru jsme my ženské daleko horší než chlapi a přes děti se mstíme bývalým partnerům rády.

konik_mischel
3. črc 2017

@victress možná na třídní schůzky nechodí, možná ani k doktorovi a kupovat boty... a víte co? Můj táta na třídní schůzce nebyl tuším nikdy, boty se mnou docela určitě taky nekupoval a úkoly se mnou psala taky máma. Ale měl a má nás rád, jezdil s námi na výlety, učil nás bruslit, s ním jsme sportovali- na to zase nebyla máma.... to je proto špatný rodič? Můj muž naše dítě miluje, ale k lékaři chodím já, oblečení atd... kupuji taky já, protože řekněme si otevřeně, málokterý chlap ví vůbec velikost svých dětí. A většina z nich jsou úplně normální chlapi. Proč mají úderem rozvodu najednou rychle zjišťovat, kdo je třídní učitelka, chodit na třídní schůzky, kupovat oblečení a to jen proto, aby měli "munici" u soudu, že se "starají"?
A do rozvodu dělali co? Většinou jsem se setkala s tím, že když chtěl otec kontakt v týdnu, byl matkou setřen, že děcko chodí do školy a má psát úkoly, nebo jít na kroužek nebo bla bla bla.... takže ani moc příležitostí k tomu, aby fungovali i v běžném týdnu, kdy jsou právě ty obyčejné starosti typu na nákup, na kroužek, úkoly, třídní schůzky, nemá...Kdybych měla dítě u sebe 4 dny v měsíci, určitě je využiju tak, abychom měli co nejhezčí zážitky, když už mě děcko vidí tak málo, asi bych ten čas nevyužila lítáním po obchodě ( pokud bych neměla dceru v pubertě, co takovou zábavu opravdu ocení...)

victress
3. črc 2017

@fallingstars ano, asi jedu podle schématu, které vidím kolem sebe, od rodiny v 80% odejde otec za "zelenější trávou", nechá matku na holičkách, pak si za čas vzpomene, že ty děti jsou taky jeho a chtěl by nejlépe střídavku, kterou ovšem není schopen zvládnout....je nefér, že matky se přes děti mstí bývalým partnerům....to by se dít nemělo😈

@hrasek15 to snad ne? se na OSPODu zbláznili??? vždyť průkaz pojištěnce může potřebovat kdykoliv.... když matka není povinna otci vycházet vstříc, proč tedy dostala od soudu napomenutí? na těch úřadech jsou někteří fakt magoři....😈 kolik je tomu nevlastnímu synovi? nezbývá vám než vydržet do jeho 18 let, ale pak už nebude dítě a třeba se osamostatní a na taťku už tolik času mít nebude...smutné...👎

ivular
3. črc 2017

@konik_mischel Víš, já mám v okolí několik případů, které jsou přesně opačného charakteru, než který popisuješ. Chlap egoista udělá maximum pro to, aby to své bývalce vytmavil - a není efektivnějšího nástroje než právě děti. Ačkoliv byly děti do doby rozvodu na okraji jeho zájmu, najme si právníka a vysoudí střídavku (což je forma péče první volby, pakliže matka neprokáže opravdu ZÁSADNÍ důvod, proč by mělo být dítě svěřeno jí). Dítě ve střídavce je od otevíračky do zavíračky ve družině a poté o něj pečuje chůva nebo prarodič, jelikož otec chodí do zaměstnání a děti opravdu NEJSOU důvodem k tomu, aby měnil dostavadní zvyklosti.
No a aby toho náhodou exka neměla málo, tak pan otec jde občas hodit cukrbliky na paní učitelky či na paní na ospodu, přičemž jí tam sehraje srdcervoucí divadlo, že matka se s dětmi neučí, že jim nedává vhodnou stravu, že jej proti otci nevádí, atd. atd. a že kdyby to ty zatracené zákony dovolovaly, bylo by nejlepší jí ty děti odebrat úplně.
Vítej v realitě.

fallingstars
3. črc 2017

@ivular Projděte si statistiky, forma péče první volby střídavka opravdu není. Anebo má ta většina matek ty opravdu závažné důvody 😒 Mluvím z vlastní zkušenosti - u nás rozhodně závažný důvod proti střídavce nebyl (stejná škola, stejné kroužky, apod., děti zvyklé být u nás, plnohodnotné zázemí) a nedostali jsme ji.
A matky do zaměstnání nechodí, že tvrdíte, že děti jsou v družinách jen s otci? 🙄
Realita bude někde uprostřed, já to vidím tak, že společnost nadržuje automaticky matkám, protože se předjímá, že máma by přece nikdy nedělala nic, co není v zájmu dítěte. Bohužel to nemohu potvrdit...

hrasek15
3. črc 2017

@victress jsou mu 4....

saoirse
3. črc 2017

Mě přijde celkem jasný, že pokud se rodiče neshodli na "nadstandartnim" kontaktu (tedy čase "navíc ",než vyměřil soud,jede se podle původního plánu, tj děti u matky).Nechci soudit, zda je kontaktu málo, ve svém okolí mám pravda případy s daleko častějším (týdenním) stykem dětí s otci-posvecenym soudem.Pak z toho mimo jiné vyplývají i povinnosti otce vůči dětem, ne jen "vezmu si je když se mi zrovna chce" (i když i to je samozrejme lepší než málo zájmu). A chápu zakladatelku- pokud si po dlouhém odloučení chce děti užít a těší se na ně, proč by to otec neměl akceptovat a pochopit a nevzit si je jindy?

konik_mischel
3. črc 2017

@ivular jsem v realitě- neboj! A popisuješ jeden případ, smutný... ale jeden. Nikdy jsem tu nepsala, že matky jsou apriori svaté a otcové jen panda pomstychtivých tupců... ale jen to, že se setkávám s mnoha případy a bohužel se kolikrát nestačím divit, co jsou ženy schopné. Co se týká střídavé péče - jak píše @fallingstars, střídavka opravdu není první volba, drtivá většina dětí je v péči matky s určeným stykem otce. A stejně tak souhlasím s @ fallingstars v tom, že matky přece taky pracují..podle toho co píšete by podle vás matka, která třeba směnuje děti mít taky neměla, ne? Aby nebyly po babičkách, chůvách, tetách... Hodl každý se nějak živí a jestli má otec náročné zaměstnání, asi z něj neodejde jen proto, že se rozvedl... navíc většinou mají lidé po x letech manželství nějaký životní standard, hypotéku atd... ono to není jen o tom, co člověk chce. Myslím, že existují skvělé matky, skvělí otcové i opačné případy obou, myslím, že před a po rozvodu je vše o kompromisu a slušném chování obou. Znám díkybohu takový případ, kdy i přes velké emoce a zraněné ego proběhl rozvod klidně, rodiče se na všem dohodli, s dětmi mají velmi pěkný vztah obě, dokonce se stýkají v rámci nových rodin, které po rozvodu založili rodiče...

fallingstars
3. črc 2017

@konik_mischel Naprostý souhlas...

verena
3. črc 2017

Ja si sice také myslím, že se s dětmi vida málo a asi bych mu dala šanci nějaké večery v týdnu, pokud tedy spolu dobře vycházejí a deti jsou u něj v bezpečí. Aspoň můžeš třeba chodit cvičit nebo na nějaký kroužek, co te zajímá.
Každopádně pokud by takto porusil dohodu, připadá mi to neomluvitelne a řekla bych mu se vši vaznosti, že to je únos ditete a priste ho okamžite udám na policii...

jancazao
autor
3. črc 2017

@verena bydlí 30 km od nás a zatím nikdy nechtěl děti "navíc"

ivular
3. črc 2017

@konik_mischel Bylo by to na delší diskusi, ale zareaguji jen na to zdůraznění, že jsem popsala JEDEN případ. Jenže to je právě omyl. Jak jsem hned v úvodu toho textu psala, mám v okolí hned několik případů, které se liší pouze v drobnostech (každý v jiném) - a spoustu obdobných příspěvků najdeš i tu na MK, ve skupinách o samoživitelkách či o střídavé péči. V zásadě je to stále stejný princip - otec bez mrknutí oka použije děti jako nástroj, a to v tom smyslu, že požaduje střídavku, aby to své ex "natřel".
A že ty jeho děti pláčou, že to stěhování nezvládají, že se trápí? To je to poslední, co by daný otec řešil. A když to bude řešit ospod či soud? Vždy lze tvrdit, že jsou "naočkovány" proti otci matkou, čímž to bývalce ještě víc vytmavím.
Toto je realita.

jancazao
autor
3. črc 2017

Tak děti budou na svátky u tatínka. Děkuji moc všem za komentáře. Je to složitější vše vysvětlit. Na našem rozchodu jsme měli vinu oba. Největším problémem byla komunikace. Takže je jasné, že se teď bez problémů nedomluvíme...

fallingstars
3. črc 2017

@ivular Víš, ono realita je taková, že ve skupinkách samoživitelek a o střidavkách na webu pro ženy těžko budeš hledat ženskou, která přizná, že se bejvalýmu přes děti mstí a chová se vůči svým dětem bezohledně nebo snad tátu, kterej tu bude hledat informace (na to maj svůj web, mimochodem)...nedejbože aby napsala, že táta se chce starat - ty logicky nebudou moc přispívat, protože si nebudou mít moc na co stěžovat. Takže výsledný dojem z těchto skupin je ten, že 99% chlapů jsou bezcharakterní mrzáci, co chtějí byt se svými dětmi jen a pouze proto, aby ublížili svým ex...
Moje realita byla jednoho času taková, že nám ex mého přítele tahala plačící děti (které měly přespávat u nás jako vždy a plakaly, protože počítaly s tím, že tam budou) z domu...jen proto, aby se pomstila jemu, protože jinak si nedovedu vysvětlit, proč by to svým dětem dělala, když obě brečely, že chtějí být tady...
Starší nám přiznala, že ji před pohovorem se soc. pracovnicí naočkovala. Takže mu to fakt natřela...přesně, jak píšeš...

ivular
4. črc 2017

@fallingstars To, že se žena mstí na dětech, to by na webu asi nepřiznala. Ale kolik takových žen schopných tohoto asi je? A kolik je oproti tomu mužů? Vždy to jejich prožívání je úplně jinde (čest výjimkám). Jak jsem psala, znám i osobně několik maminek, jejichž exmanželové si vydobili střídavky - a všechny jsou v principu právě o tom popsaném modelu. Opravdu to není jen nějaká moje teorie.
A co se týká skupinek o samoživitelkách - zkus do nich kouknout. Určitě tam najdeš maminy, jejichž exmanželové se snaží o děti starat (aniž by požadovali střídavku, která by jim ublížila). Vždy pod takovým příspěvkem najdeš desítky komentářů, kde maminkou píšou, že by daly naprosto všechno za to, aby to měly stejně.
Já mám pocit, že svět těchto tahanic o děti vlastně vůbec neznáš, že vycházíš jen z toho vašeho případu a nemáš objektivní přehled. Zkus aspoň do těch skupinek o samoživitelkách nakouknout.

mammoth007
4. črc 2017

@jezz1e to bych uplne nerekla. Rekla jsem, ze dohoda je dohoda. Nejde o to , jsk dlouho jsou deti u otce, ale o to, ze nejde proste oznamit nevratim ti deti a vypnout mobil. To, ze jsem si dovolila rict, proc je to pro me neprijatelne, snad neni trestne, tomu se rika diskuze ☹

mammoth007
4. črc 2017

@konik_mischel hhhhh....ja nerekla, ze odesel a neptal, nebo ano 😉 jistotu, ze mam na to pravo je proste dane tim, ze mam deti v peci a ze k nemu nechteji ani na povinny vikend, natoz na dyl. Rekla jsem, ze vse je na dohode. Napr ospod v nasem pripade styk s otcem nedoporučil vubec, takze si nemyslim, ze jsem takova svine, jakou se ze me snazite delat. Mimochodem, deti my sebral, podle jeho slov, proto, abych si uvedomila, co vsechno mi muze udelat, kdyz ho nevezmu zpatky....ale potvora jsem ja, ze 😅

ilonne
4. črc 2017

@jancazao Ja myslim, ze se domluvite. Je videt, ze na komunikaci pracujete. Bude to chtit cas. Uvidis, ze i emoce casem odezni a komunikace bude snazsi. Urcite si tu spravnou cestu najdete. Drzim palce.