Dítě před manželstvím

17. únor 2021

Ahoj holky, jdu se asi spis vypovídat, než žádat o nějakou radu, protože jsem z toho smutná a úplně to nechci teď řešit s kamarádkami.
Možná je to vážně hrozná blbost, ale hormony dělají své. Čekáme s partnerem mimco, chtěli jsme ho, sice to vypadá na holčičku a my chtěli spíše kluka, ale to mi vůbec neva, hlavně ať je prcek v pořádku. Nicméně nejsme vzati, žijeme spolu tři roky, vztah máme dobrý, brzy zapocneme stavbu domku a všechno je vlastně růžové... Jen já si vždycky přála spis nejdřív svatbu, pak až rodinu. Ale mimco se proste povedlo dřív a tak jsem rada. Přítel vždy tvrdil, ze si mě vzít chce, před ostatními, když na to narazili, říkal, že nejdřív proste musíme postavit barák, což chápu a je to rozumné. Ale semnou na přímo to takhle neprobiral. Tudíž k věci, trochu jsme premysleli o jméně pro potencionálni holčičku a já ho pak řekla spojené s mým příjmením, což se příteli nelíbilo... Ale já už dřív říkala, ze pokud bude dítě dřív jak manželství, bude mít proste moje příjmení. Po otěhotnění jsem si ještě říkala, ze bych názor změnila jen pokud by mě požádal o ruku do porodu... Ale jak ho znám ani ho to nenapadlo. Tak sem se mu pokusila říct jak to proste cítím, ale jako vždy když se řeší něco takhle podstatného vlastně nereagoval... Teď je mi z toho vlastně hrozne smutno, musela sem to jít lehce obracet do koupelny (hormony 🙄) a je mi z toho fakt ousko...
omlouvám se moc za sloh a děkuji pokud jste docetli a případně za názor.

purplerain
24. únor 2021

@drep no, ale nakonec jsi se vdala, takže asi nejsi proti. Jinak já myslela, že osobně nikoho takového neznám. Na net člověk může napsat co chce.

purplerain
24. únor 2021

@klokanka31 to je ono, jedou pak jak papoušci a je to smutný pohled. Za mě je tohle jedna ze zásadních věcí ve vztahu, kde je prostě neshoda průšvih.

purplerain
24. únor 2021

@jakreb pokud to tak máte oba, tak je to v pořádku. Já píšu o situaci,kdy (častěji) žena čeká manželství a muž se brání. A ona pak začne vykřikovat, jak to vlastně také nechce jenom proto, aby se neshodila. Buď tedy ráda, že to máte oba nastavené stejně

j.a.n.i
24. únor 2021

@purplerain To souhlasim, tohle je treba vyresit pred detmi. Ale bohuzel pokud zena, ktera tu svatbu chce, jde do ditete i bez ni, tak pak taha za kratsi konec a nemuze se moc divit.

jakreb
25. únor 2021

@purplerain Suhlas s
@j.a.n.i
Dohodnúť a rozprávat sa treba pred životnými krokmi a nie "cakat" co bude. My sme to vedeli hned od začiatku....

ferda90
18. srp 2022

Tohle by se mi upřímně nelíbilo, brala bych to jako,, vydírání,, to s tím příjmením. My jsme s přítelem spolu skoro už 15 let, máme 18 měsíčního syna. Manželé nejsme, občas se o svatbě bavíme, ale nikdy bych nechtěla a netlačila na přítele ohledně svatby a řešila to tím, že pokus si mě nevezme, tak dítě bude mít příjmení po mě. Jako můj názor je, že si tě ten chlap má chtít vzít, protože tě má rád a ne protože je k tomu nějakým způsobem dotlaceny. Mě osobně nevadí, že syn a přítel mají stejné příjmení a já ne. Jako v čem ten život je jiný když se vezmete, změní se snad po svatbě kromě příjemní něco jiného? Já myslím,že ne. Na jednu stranu jsme ráda, že nejsme chlap a že nemám vedle sebe ženskou, která by mi dávala takové,, ultimáta,,.

jola777
18. srp 2022

Kamarádka má dvě děti a taky do svatby měli její příjmení. Je to asi praktičtější když se jmenují stejně... u lékaře, ve školce, škole atd. Brali se když dětem bylo 7 a 2, a teď mají už všichni příjmení po muži.

j.a.n.i
19. srp 2022

@jola777 Ti nevim, prejmenovavat dite v 7 letech mi prijde o hodně nepraktictejsi, nez ze by se tech 7 let jmenovalo jinak nez ja.

drakenn
19. srp 2022

@ferda90 a jaké jsou teda důvody, aby se dítě jmenovalo po otci než po matce?
Manželství má spoustu výhod, od tedy již zmiňovaného společného příjmení, finanční výhody, různá práva a v neposlední řadě např. sirotčí důchod, který není malý a vdovám často velmi pomáhá! Proč nemyslet třeba na ty děti, když už se dospělým nechce do manželských závazků?

jola777
19. srp 2022

@j.a.n.i Je to otázka pěti minut na matrice a dalších pěti minut rozeslat e-maily do pojišťovny, školy atd s informací o změně příjmení. Nedávno jsme to také řešili - dcera chtěla příjmení po mém druhém manželovi.

ferda90
19. srp 2022

@drakenn aha, takže spíš nez se brát z lásky a protože chceme, tak by se měli lidi brát hlavně pro, protože to má různé finanční výhody atd? Každý to má jinak, mě spíš přišlo nefér a nehezké dát ultimátum,, buď si, mě vezmeš, nebo se dítě bude jmenovat po mě,,. Prostě na jednu stranu je svatba docela finančně,, náročná,, v dnešní době, pokud chce člověk aspoň trošku nejakou pěknou i kdyby malou svatbu. A ne každá chce svatbu před dětmi. Já chtěla rodinu a bylo mi jedno jestli před nebo po svatbě. Rodinu z nás stejné příjmení nedělá.

escapelle
19. srp 2022

@ferda90 ale chápeš že většina žen to nepodá jako ultimatum?že nechce aby se děti jmenovaly stejně jako ona jen aby dosáhla svatby?
Já prostě nevidím důvod,proč by se dítě které ja odnosim,porodim,jsme na něj úplně jinak navázána než žen chlap,z větší části odbydu to nejhorší,všude s nim chodím po lékařich,lohopediich apod taky já,mělo jmenovat po muži.proc?aby se chudacek necítil blbě že dítě nemá příjmení po něm?a co já?nikdy bych nedala jméno po chlapovi abych se já,jako matka jmenovala jinak.
A s tím,jaký názor mám na manželství to nemá vůbec nic společného.

ferda90
19. srp 2022

@escapelle z tohoto důvodu ok, ale když to takhle řekne ženská mužskému, tak to vyzní jako takové,, vydírání,,. Já automaticky chtěla ať se malý jmenuje po příteli,ale jasný každý to máme jinak. Prostě si myslím, že by se lidi měli brát, protože chtějí, mají se rádi a ne kvůli finančním výhodám nebo tak, aspoň já to tak mám

j.a.n.i
19. srp 2022

@jola777 Jasne a cele okolii to taky vi behem 5 minut a vůbec nebude pouzivat to puvodni. A co na tom, ze se dite bude nove jmenovat po cizim chlapovi.

jola777
19. srp 2022

@j.a.n.i Koukám že u tebe fakt platí: Kdyby blbost nadnášela tak uletíš.

zuzineckah
19. srp 2022

@ferda90 já s tebou naprosto souhlasím. Takové to "jeho příjmení až po svatbě" zavání naprosto nevyrovnaným vztahem s velkým otazníkem. Na druhou stranu, tohle jen moje subjektivní vnímání celé věci. Každý pár to má jinak, když se shodnou, že se dítě bude jmenovat po matce a vyhovuje to tak oběma, tak ať. Pokud to má být nástroj k vydírání se svatbou, tak je to ubohý.

ferda90
19. srp 2022

@zuzineckah přesně tak, jako není řečeno, že se dítě musí jmenovat po otci, ale mě to třeba takhle přijde úplně v pohodě a já osobně jsme ráda, že má syn příjemní po otci. Spíš by mě ani nenapadlo říct příteli, že pokud se nevezmene, tak se syn bude jmenovat po mě... Kdybych byla já na jeho místě a ženská mi tohle řekla, tak by mě to docela zamrzelo a možná bych se tím tuhlem šprajcla, ale takhle to mám já. Prostě na tomhle se musi ti dva domluvit.

autor
19. srp 2022

Koukám, diskuze stále aktivní 😁🙈. My už máme přes rok starou dceru a za několik týdnu svatbu. To jen pro Edit.
Nehodlala jsem tím snoubence nijak vydírat nikdy. Pokud bychom se neměli nikdy vzít, tak Ok. Ale dítě má mít stejné příjmení jako matka a za tím si stojím. S dítětem vše řeší máma, jak už bylo zmíněno. 😉
A jak sem psala, my o tom mluvili už než jsem otěhotněla hypoteticky a já sem v tom měla proste jasno vždy. Příjmení jako mám já.
A pokud vás zajímá jak to dopadlo…. V době tohohle rozhovoru, kde byli z me strany skrze těhu splaseny hormony, mel přítel už koupeny nějakou dobu prstýnek a jen čekal na dovcu, kde me chtěl o ruku požádat a taky to udělal 🤷🏻‍♀️🙈. Což já ale samozřejmě nemohla vědět. Tak jen k uzavření tohoto příspěvku 😉

j.a.n.i
19. srp 2022

@jola777 Ja neprejmenovavam dite podle aktualniho chlapa.

ferda90
19. srp 2022

Takže vše dobře dopadlo a to je dobře 🙂 prostě každý má na to jiný názor, někdo chce svatbu před dětmi, někdo po dětech a třeba někdo vůbec.

jola777
19. srp 2022

@j.a.n.i Když se stará o dceru jako by byla jeho a její vlastní otec o ní nejeví zájem, tak je to pro ni rozhodně lepší.

veronicka89
19. srp 2022

@escapelle kde se bere automaticky prijmeni po otci ?🙂

escapelle
19. srp 2022

@veronicka89 je to prostě ve společnosti tak zazity.zadnej chlap neřekne sám od sebe "samozřejmě lásko že bude mít dítě příjmení po tobě když nejsme manželé ", na úřadech,u doktora,všude automaticky matku oslovuji stejným příjmením jako má dítě.a co nejhůř,spousta neprovdanych matek automaticky dává příjmení po otci.
Ono jaoo ve finále o moc nejde,když tě někdo oslovuje Nováková a ty ses Dvořáková. Nemusíš nikomu vysvětlovat že se jmenuje jinak a dítě má jméno po otci.ale mne osobně by to prostě vadilo. A nejvíc by mi to vadilo ve chvíli,když by ten vztah skončil.

eviicka
19. srp 2022

@escapelle no vidíš, a já bych zase neměla problém dát příjmení po partnerovi, protože já si s dítětem odžívám všechno to náročné, ale i krásné, tak třeba i proto aby i on měl "něco z toho".
Samozřejmě v případě spokojeného vztahu.

(Jinak je to hypotetické, rodila jsem až po svatbě, ale kdyby ne, měla jsem v tom jasno).

escapelle
19. srp 2022

@eviicka Ježíš tak to já vůbec,aby i on měl něco z toho 😂😂😂😂..to možná v případě že bych za žádnou cenu nikdy nechtěla svatbu.
Tak každej to má jinak.mne by to prostě vadilo.
I kdyz ono si stejně nevyberes,pac jelikož jsem se znovu vdala stejně se jmenuju jinak než deti😂😂😂😂😂Ale jde prostě o ten princip.s tím že se budu rozvádět jsem nepočítala.

veronicka89
19. srp 2022

@escapelle jako me normalne v porodnici jelikoz jsem nic nerekla dali diteti jmeno po me ...

Na matrice jsem pak napsala chlapa ptz jsem myslela ze se stihnem vzit 😅 je to 7 let mame 2.dite a stale jsme pouze zasnoubeni ...

A vlastne asi budem chtit vsichni jneno po me 🙄...

Nevi nekdo kolik je to papirovani ? Nebo navstevu na uradech ?

escapelle
19. srp 2022

@veronicka89 no tak to si ale neměla sepsane otcovství. Protože když se otcovství u nesezdanych páru na matrice sepisuje,tak se tam příjmení dítěte uvádí a oba rodiče to podepisují.
A to,že budete mít příjmení po tobě,s tím žádné extra papírování není. do papírů napíšete že budete po svatbe užívat tohle a tohle příjmení a dětem udělat nové rodné listy.

drakenn
19. srp 2022

@ferda90 ne, podáváš to špatně. Milujeme se, proto se vezmeme a pak až benefity. Promiň, ale z tebe evidentně mluví to, že si tě ten tvůj nechce vzít. Tak si to omlouváš kde můžeš..vždyť kdykoliv můžete jít na radnici..žádné finance v tom nemusí hrát roli..

ferda90
19. srp 2022

@drakenn tys to tak podala. Jako první věc co jsi napsala je, že manželství má své finanční výhody atd atd. Mysli si co chceš, mě to je jedno 🙂

veronicka89
19. srp 2022

@escapelle no jenomze my nebydlime v cr takze

Se chceme vzit v cizine...pak budeme muset jit nejspis na nejaky urad v cz..rodne lidty deti ...na ten jsem v cr cekala dele jak 6m...