Dvě příjmení - jsou s tím komplikace?

kebule123
29. srp 2017

Ahoj,

chci se zeptat jestli tu některá z Vás má dvě příjmení a jestli s tím má nějaké komplikace? Díky

beetlejuice1666
29. srp 2017

@novamamina pro mnohe zeny je to dost podstatne. Kdyz si vezmu treba svuj pripad, tak predstava, ze se nekde objevi moje prace a nikdo nebude vedet, s kym ji spojit, protoze to jmeno je nezname, je pro me nepredstavitelna. Proste pod mym divcim jmenem pracuji iks let, pod novym bych musela mnoha lidem vysvetlovat, ze jsem to ja. Divci jmeno mam navic dost specificke, takze je zapsane v pameti mnohych lidi. Osobne to nevnimam jen jako modni vystrelek, ale jako pragmatickou zalezitost, dulezitou pro muj profesni zivot.

makky1310
29. srp 2017

@luj89 jasne, chapu😉

novamamina
29. srp 2017

@luj89 to samozřejmě netvrdím 😉

soleilll
29. srp 2017

@kebule123 Ano, komplikace to je. Dlouhé příjmení se nevejde do každé kolonky jak na různých formulářích, tak třeba v počítačových programnech na úřadech nebo u lékaře. V databázích nebudou vědět, pod kterým počátečním písmenem tě hledat. Většina lidí bude tvrdošíjně odmítat fakt, že máš dvě příjmení a budou tě oslovovat jen tím prvním (manželovo). A jako bonus se na tebe starší ročníky budou dívat s despektem (ano, většinou ženy), případně budou chtít vysvětlit pro ně nevysvětlitelné - "proč ses teda vdávala", když sis chtěla nechat svoje původní příjmení? 🙂 Potýkám se s tím už 6 let a neměnila bych. Omezenost některých lidí je opravdu směšná.
@makky1310 Legislativa se měnila, proto existují ženy s pomlčnou mezi příjmeními, ale teď je platné, že první je vždy manželovo příjmení a pomlčka zmizela.
@pecinkaandulkova K podpisům - podpis je značka, tedy klidně můžeš napsat jen iniciály, zkratku nebo první písmeno. Já se třeba podepisuju prvním písmenem prvního příjmení a pak celým druhým příjmením. Tedy tak, jak jsem byla zvyklá, jen přidala iniciálu mužova příjmení (např. Matylda Nováková Horáčková se podepíše jen "N. Horáčková"). Není potřeba hledat komplikace, kde nejsou. 😎

novamamina
29. srp 2017

@beetlejuice1666 ve Vašem případě bych jednala stejně 😉.

beetlejuice1666
29. srp 2017

@soleilll ja se podepisuju bud jen divcim, nebo treba jen krestnim s prvnim pismenem divciho a nebo uplne stejne jako ty. Jen pri jednani s urady vypisuji cele jmeno. Jinak nikdy.

soleilll
29. srp 2017

@galatea_a Děti mají taková příjmení, jaká určíš při svatbě - klidně holky můžou mít jiné než kluci atd. 🙂 U nás je to tak, že dvě příjmení mám jen já, děti mají jen manželovo. Moje rodné příjmení je moje vazba na původní rodinu, moje děti to nepotřebují. Ale je to čistě o domluvě při svatbě.

herminka
29. srp 2017

@galatea_a Příjmení dětí se uvádí do matriky před svatbou a jsou pak uvedena i v oddacím listu. Připadá mi logické (a nejsem si jistá, zda je to ukotveno v zákoně, ale myslím, že ano), aby děti měly příjmení, které je pro oba společné, tj. pokud je manžel Dvořák, já Dvořáková Vomáčková, děti jsou Dvořákovy. My to tedy tak máme.

@novamamina Mám to podobně jako @luj89, štvalo mě, že se automaticky bere, že žena musí mít příjmení po manželovi, když jsou i 3 další možnosti. A líbí se mi, že vystupujeme jako jedna rodina, ale přitom jsem neztratila kus své původní "identity" (a to jsem původní příjmení nosila jen necelých 25 let).

sobist
29. srp 2017

@luj89 MONETA Money Bank 🙂)

@galatea_a Podle toho, jaké si vyberete. Je to pak uvedeno i v oddacím listě.

soleilll
29. srp 2017

@beetlejuice1666 Já jsem se od svatby snad nikdy nepodepsala plným příjmením. A nikdo to ode mně nevyžadoval. Vlstně jen úřednice, když mi vydávala řidičák (kvůli změně bydliště), ale to už bylo stejně pozdě. 😀
@herminka Souhlasím s tebou. Vdávala jsem se až po třicítce, jsem na svoje jméno zvyklá a líbí se mi. A i když nejsem nijak veřejně známá, jako @beetlejuice1666 , stejně ho považuju za svou "obchodní značku" nebo součást své identity.

makky1310
29. srp 2017

@herminka
@soleilll
Taky souhlasim. Proste si nedokazu predstavit ze skoro 30 let nosim jmeno a pak se ho jen tak vzdam. Jsem to prece JA! A partnerovo chci, samozrejme kvuli nemu, a hlavne kvuli detem. Abychom meli spolecne. Jsem rada ze je dneska moznost volby. A pokud je to kvuli profesi
@beetlejuice1666 tak je to vice nez pochopitelne
🙂

margarithka
29. srp 2017

Taky mam dve jmena...a jak psaly holky prede mnou, je to prespremoje 30let moje jmeno, moje vazba na rodinu a tedy i vlastne moje rozhodnuti. Nase deti se jmenuji po manzelovi. U znamych pouzivam sve jmeno, u novych lidi nechavam na nich, jak me chteji oslovovat. Ja bezne pouzivam obe jmena a obema se podepisuji...takovy klikihak.
Docela casto se setkavam se situaci, ze vdane lituji, ze si sve jmeno nenechaly s manzelovym.
Jinak mne prijde mnogem divnejsi, kdyz si zenske nechavaji typicky ceske manzelovo prijmeni bez -ova...treba Tereza Novak, apod.

makky1310
29. srp 2017

@margarithka to mne se to treba libi🙂. Bez toho ova. Prave i uvazuji ze prijmeni po partnerovi dam bez ova. Neni to ale typicky ceske, spis nemecne. Proste kazdy si vybere podle sebe😉

soleilll
29. srp 2017

@makky1310 Na to, abys měla příjmení bez -ová, jsou dost omezené důvody a hlavně zdaleka ne každá úřednice na matrice ti to povolí. Radši se na to nejdřív zeptej (tam, kde budete mít obřad), abys třeba nebyla zklamaná. Já to jen cvičně zkusila a úřednice se na mě překvapeně podívala s otázkou "To budete žít v cizině?" Dál jsem to nezkoušela. 🙂 A je fakt, že typicky česká příjmení v mužském tvaru mi přijdou směšná - Smetana, Svoboda, Bradáč, Hynek, Bakala, Teska (to je pro mě prostě "treska"), ...

tawiyelan
29. srp 2017

Mám manželovo i moje příjmení. Na to svoje jsem hrdá, chtěla jsem si nechat jen to moje, ale to zase nechtěl manžel. Podepisují se oběma, prostě mi to trvá déle. Hodně sportuji, takže se mi občas stane, že do přihlášky na závod se mi obr nevejdou, ale vždy na to pořadatele upozorním a vždy mám všude obě. Jen starší generace to neumí a nechce přijmout. Jejich problém...

astyna
29. srp 2017

Jste m připomněli mou známou, která se jmenuje dejme tomu Nováková. Pracují s Němci a ti nedokázali kdesi v hotelu pochopit, proč se každý jmenuje jinak a jsou manželé - Novák a Nováková - a jelikož s němci pracují i profesně, tak se paní přejmenovala na Novák místo Nováková. Jak to skoulila na úřadech, netuším.

makky1310
29. srp 2017

@soleilll takze to je pecka, moje prijmeni bude podle toho jak se jista urednice vyspi 😀 diky za info😉 preziju to i s ova👍

soleilll
29. srp 2017

@makky1310 To zas ne, jen jsou pro to pravidla. Neznám je, ale myslím, že jedno z nich je právě dlouhodobý pobyt v cizině, pak manžel cizinec. Většina úředníků to bude dodržovat, pokud nejsi nějaká "selebryta", která mrkne "jakože jo" a oni jí to podepíšou, i když v reálu žádné z těch pravidel nesplňuje. 🙂

mayyas
29. srp 2017

@makky1310 Stačí být trochu asertivní a trvat na svém + předložit požadované dokumenty, tj. např. čestné prohlášení o cizí národnosti (to je něco jiného než občanství, můžeš se přihlásit ke kterékoliv národnosti s tím, že v souladu s tou cizí národností je příjmení v mužském rodě), žádost že se budete stěhovat do zahraničí apod... Někde v nějaké vyhlášce je to vyjmenované, myslím, že je to i na těch formulářích se žádostí. Já sama mám manželovo české příjmení v mužském rodě a sice se u nás na vesnici paní na úřadě trochu divila, ale problém nebyl (důvodem bylo naše opravdu plánované - ale ne v nejbližší době - stěhování do zahraničí).

makky1310
29. srp 2017

@soleilll no tak to na ty "selbryte" budu muset jakoze zapracovat😉😀

@mayyas tak nic takoveho v planu nemame, ani nezna svuj puvod, takze se budu muset spokojit s ova. Ale nevadi, aspon dalsi dilema vyreseno😀

lulu_88
30. srp 2017

@makky1310 ono staci, ze se prihlasis k jine narodnosti (takove, kde nemaji -ova, trebas nemecke). Nekde v tom formulari takhle moznost jde zaskrtnout, nemusis vubec tvrdit, ze budete v zahranici 🙂 Clovek jen musi byt neustupny a trvat na tom, ze to mozne je. Ono holt mnozi urednici nez by udelali nejakou cinnost navic, tak Ti radsi budou salodlouze vysvetlovat, ze to mozne udelat neni.

Jinak ja mam jmeno manzelovo (ale zase bez -ova, takze pro mnohe jsem taky vyvrhel), nicmene naprosto chapu duvody, proc si zena/muz chce ponechat (take) sve rodne prijmeni - presne jak uz tu zaznelo, muze mit napriklad zavedene obchodni jmeno, vedeckou cinnost, anebo se ji/mu proste kombinace obou prijmeni jednoduse libi.

lulu_88
30. srp 2017

@makky1310 "@mayyas tak nic takoveho v planu nemame, ani nezna svuj puvod" Na prihlaseni se k jine narodnosti zadny puvod znat nemusis. Neni to o puvodu, ale o tom, kym se citis byt. Je to jen cestne prohlaseni, klidne se muzes prohlasit za Eskymaka 🙂

balet
30. srp 2017

Ja treba dve prijmeni mam, ale ani jedno neni za svobodna. Manzel mel uz dve prijmeni, kdyz jsme se brali, takze u nas uz nepripadalo v uvahu, ze bych si vzala jeste treti to sve, to uz neslo...Zadny problem s tim nemam a pouzivam, ktere se mi v tu chvili hodi...😂

koordinatorka_odboje
30. srp 2017

@kebule123 mam, po manzelovi v muzskem tvaru a svoje divci s ova a jedina komplikace je uvazovani lidi, kteri nejakym zahadnym zpusobem prisli na to, ze stojim o jejich nazor. Vetsinou ten nazor neni ani jejich, najdou na googlu clanek z idnes od pana profesora cestiny a vitezoslavne mi ho predhauji, jako kdybych ho nikdy necetla a co tam rika je u iverzalne platne a svate.

luj89
30. srp 2017

@koordinatorka_odboje jo, tak to je presny s tim, ze problem se dvema prijmenimi (a jeste navic kdyz je bez ,,ova,,) maji nekteri jedinci 😀. Me se treba prijmeni bez -ová nelíbí, ale nikdy by mě nenapadlo někoho na to upozorñovat nebo ho za to soudit.

koordinatorka_odboje
30. srp 2017

@luj89 ja uplne miluju, kdyz se do telefonu ohlasim manzelovym prijmenim v muzskem tvaru! Hodne lidem uplne vyrazim dech, strasne me to bavi 😃 Je to az neuveritelne, jak jsou zaostali

kebule123
autor
30. srp 2017

Vidím, že je to docela horké téma 🙂 já mám své dívčí příjmení spojené s tatínkem, který mi umřel, když jsem byla mladší a tak bych si ho ráda nechala jako takovou "památku" a zárověň bych chtěla i přítelovo příjmení kvli němu i kvůli jeho rodině, akortá se bojím toho, že to jeho rodina nepřijme a bude mě mít za exota :D

terezapetrova
30. srp 2017

@novamamina přesně to vzdát se původní rodiny, to je fakt mimo. Resp problem je tam, kde si to mysli ale trochu jiný problem 🙂

dante_alighieri
30. srp 2017

A já jsem teda už úplnej exot, protože vůbec nechápu, proč bych si jako po svatbě měla brát partnerovo příjmení. 🙄 Nechám si normál svoje. Ale spíš se teda vůbec vdávat nebudu. 🙂

biedronka10
30. srp 2017

@kebule123 Mam obe, problemy s tim nemam, jde o to jak to clovek treba na urade zdurazni