Interupce, neplánovane otěhotnění. Manžel dítě nechce a já...?

elishca85
16. říj 2021

Neplánovaně jsem otěhotněla be 36 letech. Už máme doma 3,5 letou holčičku a jsme opravdu šťastní, u když jsme s manželem měli hodně problémů.
Manžel je o 20 let starší a z předchozího manželství má 2 dospělé děti.
Když jsem otěhotněla a dcerou, nechtěl to, žádal mě ať jdu na potrat. Bylo to hrozné období, jakoby mu končil život. Mně bylo tenkrát 32 a děti jsem neměla, takže jsem se prostě rozhodla, že si dítě nechám za každou cenu. A dopadlo to skvěle, manžel jí miluje nadevše, je to nejlepší táta. I všichni v okolí vidí, že na ní visí.
Celou dobu jsme oba vedeli, že on už další dítě nechce, a že já bych ještě jedno chtěla. Ale nikdy bych ho nepodrazila. Každopádně já teď neplánovaně otěhotněla a manžel je z toho přesně v takovém stavu jako s první dcerou. Říká, že to zničí náš vztah, že na to už nemá, což teda chápu. Je starší a má už jiné priority.
Já jsem se teď už spokojila a tím, že mám jedno úžasné dítě, že jsem šťastná takhle a do toho jsem zjistila, že jsem těhotná. Ten mazec okolo mimina, noční vstávání, omezení nás všech, proste totální vidle do našeho fakt krásného života. Do toho manželovo odstup, věk a postoj k celé věci...a můj neracionalni strach, že dítě nebude v pořádku, vidím to všude okolo sebe... Autismus, obrna, různé další problémy. Kdyby se narodilo nezdravé dítě, to by nás zničilo všechny a já vím že na to nemám. Jsem v tomhle bohužel alibista.
Zároveň ale jsem si celou dobu to dítě přála, a opravdu není důvod, že by nebylo zdravé, ale nejsem taky už úplně mladice.

Teď jde o to, že můžu jít proti manželovi, a dítě si nechat a ohrozit rodinu. Nebo to zrušit, jsem 5tt. A vůbec nevím, co mám dělat a jestli to dokážu rozhodnout. Co vy na to?

bara88
16. říj 2021

@cherie24 otěhotnět nechtěně dvakrát je už dost divné ale je to můj názor a ty s ním samozřejmě souhlasit nemusíš

klokanka31
16. říj 2021

@cherie24 Zase např. ten kondom bych nepovažovala za spolehlivou ochranu.

vendelinka08
16. říj 2021

Tvoje odůvodnění je hodně sobecké, jako aby se jejich vztah nepokazil, aby se nepokazil tvuj vztah, no nevim. Myslim že dcera bude nadšená, ze bude mít sourozence, třeba i proto, ze ma už staršího otce. S dětma je přece jen větší zábava....tady duvod k potratu rozhodně nevidím...jen sobecké důvody vás obou ....

klokanka31
16. říj 2021

@vendelinka08 A taky možná to bude znít drsně,ale dcera by vzhledem k otcovýmu věku ho tady mohla mít třeba už jen 10 let, ale sourozence by měla na celý svůj život...

maaaadlaaaaa
16. říj 2021

Souhlasím s @alubif a opravdu v tom co píšeš hodně cítím, že si obhajuješ interupci a čekáš, že to tady odkyveme. Mimochodem to co chce udělat s potratem nemá nic společného. Potrat a interrupce jsou dvě dost odlišné věci.

levandule_k
16. říj 2021

Svým způsobem mi přijde hodně smutné říct, miminko mi do toho hodilo vidle, já jsem zvyklá na svůj krásný život a teď bych ho neměla, protože bych musela v noci vstávat a kojit/dávat UM, přebalovat. Strašně by nás to omezilo.

@maaaadlaaaaa Já myslela, že potrat a interrupce jsou synonyma. Jaký je v tom rozdíl?

maaaadlaaaaa
16. říj 2021

@levandule_k vysvětlím jednoduše potrat zařídí příroda, pro interupci se rozhoduje žena.

vendelinka08
16. říj 2021

@klokanka31 no na to jsem myslela hned, ale nechtěla jsem byt tak drsná...ale je to tak, jenže to si musí paní uvědomit sama, jake jsou výhody, priority atd....

levandule_k
16. říj 2021

@maaaadlaaaaa tak to mi nedošlo, ale ono se lidově říká jít na potrat...

klokanka31
16. říj 2021

@vendelinka08 Tak zrovna v tomhle klidně budu drsná,třeba to tomu maličkému dá šanci na život...

llluckaaa
16. říj 2021

@elishca85 Neporadím ti, co máš dělat, protože odpověď musíš najít sama v sobě, ale jen pár tipů na zamyšlení...
1. svět, váš vztah, vaše city, nic nebude stejné jako před tím, než jsi otěhotněla...
2. opravdu jste šťastní? Jsi těhotná, máš muže, který tě nutí do interrupce, je mu jedno, jak to cítíš ty.
3. Nezní ti to trochu jako vydírání? "Jestli nepůjdeš na potrat, tak to zničí náš vztah". s čím přijde příště?
4. Stojí ti to za to, obětovat dítě, které chceš, kvůli chlapovi?
5. Jsou ženské, pro které je takové chování chlapa, který nepodrží partnerku při neplánovaném otěhotnění, který nepřevezme zodpovědnost za své činy, jasným signálem, že si špatně vybraly životního partnera.
6. Zvládla by ses o dítě postarat, i kdybys zůstala sama?

veruuu_kubesovic
16. říj 2021

@elishca85 to zrušit? Těhotenství není věc, kterou můžeš vyhodit, že se to zrovna nehodí...
A že je to 36let? Mě je 35let máme 2 děti a pořád toužím po třetím prckovi, ale můj manžel je jen o rok starší...
Co te vedlo k tomu mit o 20let staršího chlapa, který už starší 3,5lete dítko nechtěl? A ty s ním pořád jsi? Takový člověk se nezmění, kdežto ty toužíš po dalším miminku...
Na potrat bych nešla, hold bych vykopla toho "dárce spermatu" a vychovavala děti sama...

sebinka123
16. říj 2021

Ja mam taky staršího manžela, ale ne tedy o tolik. Dlouho jsme měli pouze 2 děti. Pak když mladšímu bylo 15, tak mi zacaly tlouct hodiny a premluvila jsem manžela k tretimu miminku. Narodil se syn.
Pak jsem i přes antikoncepci neplánovaně otěhotněla po čtvrté. Myslím si, že nás není zrovna málo, co se chráníme a stejně otěhotnime.
Týden jsem to věděla, ale bála jsem se to muži říct. Řekla jsem mu to az před odchodem na jeho firemní večírek, ať to může aspoň zapít.
Byl hrozně v šoku, pořád říkal, ty vole, v dnešní době 4 děti a v mém věku (46), to nedám,... Apod.
Vyloženě slovo potrat nepadlo, ale přemýšleli jsme o situaci, jak se doma poskládame, nemáme úplně velký dům, jak to zvládneme finančně i psychicky. Věděli jsme, že musíme prvně nechat vychladnout počáteční emoce a řešit situaci racionálně.
Vyřešilo se to trochu samo, začala jsem mít bolesti a zjistilo se, že mám obrovskou cystu na vaječníku a je to buď a nebo. V tu chvíli jsem já měla jasno, že pokud to miminko zvládne, tak to tak prostě má být a bude tu s námi. Manžel si to v sobě nějak přebral a moje rozhodnutí respektoval. Nakonec se nám ke 3 klukům narodila princezna, která s tatínkem dělá divy. Je to jeho holčička a on její miláček. Prostě si k nám našla cestu a krásně naši rodinu oživila a doplnila. A nejmladší syn není jedinacek a už od těhotenství jsou velcí parťáci. Dcera přišla aby nás učila. Je to poslední důležitý dílek do našeho puzzle. Asi to tak mělo být. Taky jsem si myslela, že to naše manželství poznamená, ale naopak ho to ozivilo. Jediný, co je blbý, tak že fakt chybí energie. První kluci přišli ve 20 a to byla pohoda. Teď ve 40 a muž skoro v 50, tak už ta energie fakt chybí. Ale zase nám to ty děti vrací jinak.
Dejte si čas na rozmyšlenou. Neřešte to hned horkou hlavou. Když jste našli lásku pro 1 dítě, najdete i pro další. Rodičovská láska se nedělí, ale násobí. Držte se a ráda bych po čase věděla, jak jste se rozhodla.

elishca85
autor
17. říj 2021

@sebinka123 Děkuji, to mi vehnalo slzy do očí, jak mile a empaticky jste to napsala.
Já rozhodně nejsem přesvědčena, že bychom to nezvládli, zaznělo tu hodně drsných názorů od ostatních uživatelek, ale to jsem mohla čekat. Co člověk to názor. Ale zároveň jsem člověk, kterému není jedno jak se cítí ostatní, zde teda hlavně můj manžel. A taky potřebuji v životě mít pohodu ve smyslu harmonie. To nám v těch všech emocích teď nejde.
Proč jsem se starším partnerem, proč od něj neodejdu a podobné otázky moc nechápu...je nám spolu dobře, máme se rádi, mám si hledat jiného chlapa nebo být sama, protože v tomhle máme, pochopitelně, na věc jiný názor? Když všechno ostatní funguje, smejeme se, je nám hezky?
A nehledám výmluvy ani omluvy, jen správnou cestu a odpovědi.

Děkuji vám všem, které jste k tomu měly nebo máte co říct, vážím si každého pohledu na věc. ❤️

levandule_k
17. říj 2021

@elishca85 Někdy je potřeba i drsných názorů, aby se člověk vrátil nohama na zem a opravdu to vypadalo, že píšeš důvody, jak si obhájit potrat.

Na jednu stranu píšeš, že ti vyhovuje současný stav a že, jsi alibista. Na druhou stranu, že ti není jedno, co cítí ostatní. Cítím v tom trochu rozpor. Ujasni si, co chceš ty, protože ty s tím rozhodnutím budeš žít a v prvé řadě záleží na tobě, ne na pohodlí manžela. Ty s tou myšlenkou budeš žít pořád, ne on, pro něj potrat bude jen epizoda. On je s potratem v pohodě. Je pochopitelné, že manžel vzhledem k věku další dítě nechce, ale pokud další dítě nechtěl, měl jít na vasektomii, nebo ty jsi si měla nechat podvázat vejcovody. Nemůžete mít spokojený a krásný vztah, když ty nebudeš šťastná a šťastná budeš jenom, když zvolíš to, co chceš ty.

Etická otázka je, kdy vzniká život. Pro mě i ten 5 týdenní plod má právo na život úplně stejně jako tvůj manžel nebo ty.

zelenaesmolda
17. říj 2021

@elishca85
Kdyz nechtel dalsi dite tak mel jit na vasektomii

lutu11
17. říj 2021

@elishca85 na potrat nechoď. Tvoje dcéra, bude potrebovať spriznenou duši, kdyz vy dva tady jiz nebudete. a taky potrebuje parťáka na hraní. Jeji vztah s otcem to nenaruší. Nehledej vymluvy. Postav SE k tomu celem hlavne ty. Ja mám pocit, že SE tobe samé do toho jiz nechce.

llluckaaa
17. říj 2021

@elishca85 trosku jako alibista opravdu znis. Opakujes, jak je vám teď krasne a jak si rozumíte. Ale tento stav byl před tím, než jsi zjistila, ze jsi těhotná. Už je mezi vámi rozpor, a to v dost zásadní věci, ani ty ani on už v pohodě nejste. Pro chlapa je tvoje těhotenství jen čárka na pocuranem testu, ale ty jako ženská to budeš prožívat jinak. Zjisti si, co všechno interrupce obnáší, jestli ji zvládneš, abys pak neměla výčitky, zes do toho šla. Bude to zásah do tvého těla i psychiky. Často se stává, ze člověk zjisti, jak moc neco chce, až kdyz o to přijde. Musíš si být jistá, ze je to ta nejlepší cesta. Ať se pak netrápís, nevycitas sobě a jemu vaše rozhodnutí.

maaaadlaaaaa
17. říj 2021

@elishca85 Drsné názory tu zaznívají, aby se otevřely oči. Já děti nikdy nechtěla, ale jsem mladší, takže jsem to zároveň nechtěla nikdy úplně zavrhovat pro případ, že bych potkala někoho s kým si dovedu dítě představit. Bohužel nebo bohudík jsem nechtěně otěhotněla a vzhledem k tomu, že jsem se scházela s mužem, který děti taky nechtěl, ale jednoduše ochrana selhala v mnoha směrech, tak jsem taky tak dopadla. Byla jsem neskutečně tlačena k interrupci a ikdyz jsem o dítěti zrovna nesnila, nedokázala jsem si představit na zákrok jít. Pro mě by to byla smrt a skončila bych psychicky totálně v prdeli. Vzhledem k tomu, že mě do toho zasahovaly ještě předchozí zdravotní problémy, kdy jsem nemohla vzít ani prášek po, protože bych si totálně rozhodila organismus, který jsem si dávala 5 let dohromady a byla si na 97% jistá, že se to stalo 3 dny po ovulaci, tak jsem to nechala osudu s tím, že by to musela být neskutečná náhoda. No asi se to mělo stát, jinak si to nedovedu vysvětlit.
Jednoduše jsem si řekla ok, když nepřemýšlíš, mimčo za to nemůže. Prostě jsem se k tomu musela postavit zodpovědně. Teď mám 7m holčičku a nedovedu si představit, že bych se rozhodla ji nemít. A to si myslím, že těch citů ze sebe dokážu vymacknout méně než Vy. Prostě to tam nemám, ale snažím se. Pro mě role matky nebude životním posláním, ale miluji ji a snažím se být pro ji tou nejlepší maminkou , když už si mě vybrala. Pro mě, co píšete není důvodem. Mělo se přemýšlet víc a snažit se tomu předejít zodpovědněji, pokud jste dítě tak moc nechtěli. Mluvím ze své zkušenosti, plno věcí bych tehdy udělala jinak a vůbec jsem to nemusela řešit. A Ano jsem na malou sama, ale mám svědomí čisté a usíná se mi hezky. Vy už jedno máte a ustáli jste to. Pochybuji, že druhé těhotenství by pro něj bylo důvodem vás opustit. Spíše zkouší Vaše hranice a manipuluje. Určitě bych si kvůli muži, dítě nechala vzít, pokud bych si nebyla jistá, že to ustojim já sama.

maaaadlaaaaa
17. říj 2021

Nenechala, tam mělo být.

cherie24
17. říj 2021

@elishca85 ono je to asi normální, že přemýšlíš nad tím, jak ti to po porodu omezí život. Je pak i hodně lidí, kteří skončí u jednoho, protože dítě už mají větší a jim se z pohodlnosti prostě k plínkám vracet nechce. Já teď čekám druhou, plánovanou holčičku,kterou jsme si přáli oba a takové myšlenky mám občas taky. Ne na potrat, ale třeba na to, že s malou už je teďka fakt prča, už je zároveň i samostatnější, vydrží se chvilku zabavit sama, občas už i najdu čas pro sebe, v noci konečně spí a do toho teď všechno na novo. A taky se mi do toho úplně nechce. Nebo naopak umí udělat scénu, kdy si lehne v obchoďáku a řve jak pavián a já si říkám, že teď to bude krát 2 a já se asi zblázním. A taky přemýšlím, jestli to zvládnu, jestli to nebylo unáhlené, jak budu některé situace řešit. Samozřejmě občas i přemýšlím, jak to zvládneme my jako pár. Je to prostě krok do neznáma a je logické, že z toho člověk má strach, i když si to přál. Ale je to fakt jen krátké období, ono to tak rychle uteče tohle "horší období" a pak už budeme mít 2 holčičky a parťačky. ☺️ Vždyť mě to přijde jako chvílka, co jsem si jí dovezla z porodnice a teď už si za chvíli přivezeme druhou.

klokanka31
17. říj 2021

@elishca85 Mě ještě zaráží jak jsi psala že nechceš dalším miminkem ohrozit rodinu. Ale to miminko je přece taky tvoje rodina.
Jinak asi jsi nepřišla nikdy ještě o miminko?

sudylichozrout
17. říj 2021

Musis se rozhodnout sama, to za tebw nikdo neudela. Na potrat jdi pouze za predpokladu, ze jsi 100% rozhodnuta a nikdy nezalitujes. Pokud mas alespon promile pochyb, znici vas to. Budes resit co by, kdyby, jaky by... A nakonec mu reknes, ze je to jeho vina a odejdes.
Jinak za sebe rikam, ze si nedokazu predstavit, ze bych sla na potrat, kdyz uz deti mam. Pokazde, kdyz bych se podivala na ty tvaricky, bych resila, ze jsem nedala sanci treba tak uzasne holcicce. Nedala bych to psychicky.

reeeza
18. říj 2021

Vždyť je to dar. Co by za miminko jiné daly...

zelenaesmolda
19. říj 2021

@reeeza
Takhle to ale nemuzes brat.Zijes svuj zivot,ne nici jiny.Co by Ind ze slumu dal za lekarskou peci a stejne spousta lidi k zubari nepujde

elishca85
autor
1. lis 2021

Po neuvěřitelném emočním kolotoči jsme se rozhodli, že budeme 4 a miminko si necháme. Děkuji vám všem za reakce ❤️

klokanka31
1. lis 2021

@elishca85 To je super,přeju moc štěstí 🍀

levandule_k
1. lis 2021

@elishca85 Ať se vám daří ❤

sebinka123
1. lis 2021

Nádherná zpráva. Hodně štěstí 🍀🍀🍀

verais
1. lis 2021

No jestli partner je starší a nechtěl dítě tak se měl k tomu trochu jinak postavit buď si najít partnerku plus mínus stejného věku nebo mladší, ale která by už třeba dítě měla a další už nechtěla ano mít mladší "maso" je super, ale ono je trochu sobecké od člověka který už děti má chtít po někom ať je nemá nebo když už je zaděláno ať jde na potrat tohle neuznávám byli jste u toho dva a nesete zodpovědnost oba dva a s příspěvku cítím, že se nemáte zle jen jde o vaší a hlavně partnerovu pohodlnost 🙄 jestli děti nechtěl tak měl třeba podstoupit vasektomii a né, že teď prakticky "zabijete" živého človíčka za kterého by kterákoliv žena tady která má problém otěhotně dala kde co 🤦‍♀️ jako je super, že si našel cestu k malé a myslím si, že by si našel cestu i k druhému, ale ty se musíš zamyslet jestli by sis ten potrat časem nevyčítala a teda upřímně já bych na potrat nešla jen kvůli strachu, že krachne vztah žádný partner nestojí za to abych dala pryč kus sebe čásem Ti může kopnout do prd..e a ty zustaneš sama s dcerou 🙄 dívala bych se na to jinak kdybys byla nemocná nebo by jste byli v tíživé finanční situaci to potom chápu (i když baby boxy existují), že člověk se chytá každého stébla, ale tohle opravdu nechápu a upřímně taky čekáme neplánovaně třetí, ale je třeba se k tomu postavit čelem a né být pohodlný srab 🙏🏼