Penzijní připojištění a dědictví. Kdo vše bude dědit?

Zodpovězené
2. led 2024

Dobrý den,

vím, že penzijko v případě úmrtí zůstavitele není součástí dědictví, ale vyplácí se obmyšlené (oprávněné) osobě.

Jak by to bylo ale v případě, že by pozůstalou byla manželka, která má také své penzijko?

V rámci dědictví by dědila společně se dvěma manželovými dětmi z předchozího manželství a s jedním vlastním dítětem?

Zahrnulo by se i to její penzijko jako součást SJM do celkového dědictví a musela tak vyplácet právě z penzijka i děti z předchozího manželství?

Jinak obmyšlenou osobou je její vlastní dítě pro případ, že by zemřela.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

uvádíte více věcí dohromady, vezmu to postupně.

První věc je to penzijko. Jsou drobné nuance mezi transformovaným fondem ("starým penzijkem") a doplňkovým penzijním spořením ("novým penzijkem"). Nicméně máte pravdu, že v případě úmrtí jdou peníze určené osobě, pokud na smlouvě taková byla určena a do dědictví to tím pádem nejde.

V případě dědictví po zemřelém se dědí podle tříd dědiců, kdy první třídou jsou právě děti a manželka. Trošku mě zmátlo to "jedním vlastním", ale předpokládám, že i 2 děti z předchozího manželství jsou jeho. Tyhle poměry jsou řešitelné případně závětí, ale tam už je více variant, někteří dědicové jsou neopomenutelní atd.

Do celkového dědictví by se penzijko manželky zahrnulo v případě, že by i ona zemřela. Pokud tam ale má také určenou osobu, tak to opět do dědictví ani nepůjde.

Hezký den
Ing. Martin Sládek