Dědictví. Co nemůžou dědit děti z prvního manželství?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o objasnění dědictví.

Je něco, co manželovy děti z prvního manželství v případě jeho úmrtí NEMŮŽOU dědit?

Nejde mi o to je nějakou lstí obejít, jen bych ráda věděla, jak to funguje. On má 2 děti z prvního manželství, spolu máme 2 děti.
Máme dům, auto, běžný účet a spořicí účet - hlavní položky v případě dědictví. Dům není v SJM, každý z nás s manželem vlastní 50 % (byl manželův před svatbou, pak jsme řešili darovací smlouvu) - tudíž předpokládám, že v případě úmrtí by jeho polovina domu byla rozdělena mezi mě a všechny 4 děti, tzn. na šestiny?

Auto je manžela - počítám, že má být taky děleno mezi mě a 4 děti.
Běžný účet - je manželův, já jsem "pouze" disponent. Opět - obnos na něm by byl rozdělen mezi 4 děti a mě?

Spořicí účet je na mě, nicméně zařizován už v manželství - a o ten mi jde. Ukládáme si tam každý měsíc, co dokážeme uspořit, ale hlavně - máme tam "obálky", kde mají naše společné (mé) děti své peníze - a ty jsou opravdu jen jejich - to, co dostávají od babiček a dědečka - a tyto peníze bych opravdu nerada dávala dětem z prvního manželství. Předpokládám, že i tento můj účet by musel být dělen mezi mě a všechny 4 děti.

Llze to nějak zařídit, aby tyto peníze byly jen těch, kterým patří?

Nebo je mám prostě vybrat a mít "v obálce pod matrací", aby byla jistota?

Děkuji moc.

Dobrý den,

ano, věci nabyté za manželství, tedy od uzavření sňatku, manželé nabývají do jejich společného jmění. Podle § 709 občanského zákoníku se jedná o zákonný režim a obecně můžeme říct, že až na výjimečné případy, jako jsou odkazy nebo dary, jsou věci nabyté za trvání manželství oběma manželům společné.
Nicméně existuje možnost tento zákonný režim zúžit pomocí institutu tzv. zúžení společného jmění.

Manželé mají možnost zúžit společné jmění a vyjmout z něj movité i nemovité věci, přičemž se tyto věci stávají výlučným vlastnictvím jednoho z manželů. Smlouvy o manželském majetkovém režimu, které vyžadují formu veřejné listiny, jsou takové smlouvy, které musí být sepsány a ověřeny notářem. Notář vytvoří veřejnou listinu obsahující podrobnosti o dohodnutém manželském majetkovém režimu. Tato veřejná listina je následně uložena v notářském archivu a má právní platnost.

Pokud byste se rozhodla spořicí účet vyjmout ze zákonného režimu SJM, stal by se Vaším výlučným majetkem a tím pádem by následně přecházel pouze na Vaše zákonné dědice – Vašeho manžela a pouze Vaše dvě společné děti.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44