Jak často by měl syn navštěvovat prarodiče?

andreacl
21. črc 2018

Ahoj, chtěla bych znát Váš názor na věc. Před čtyřmi lety jsem se přistěhovala k partnerovi do domu jeho rodičů - my máme 1. patro, oni přízemí, vchod společný. Já jsem vyrůstala v dost nefungující rodině - máma od nás odešla, "výchovu" přebrali moji prarodiče, s tátou jsem byla jen odpoledne (dopo pracoval, pak si mě vzal, a v dobré vůli, abych ráno nemusela ráno brzo vstávat a chodit do družiny, mě tam večer odváděl na spaní). Tenkrát mi to nevadilo. Ale oni měli takovou tu skleníkovou výchovu, byla jsem přespříliš hlídaná, v návaznosti na to jsem ani neuměla komunikovat s vrstevníky, protože jsem byla pořád jen s nimi a navíc mi všechno dovolili. Bylo to špatné prostředí. Skončilo to tak, že jsem přerušila střední, našla si práci a odstěhovala se, jakmile mi padlo 18 let. Od té doby jsem byla šťastná, a tátovi, byť jsem ho měla hodně ráda, jsem v podvědomí vždycky vyčítala, že mě tam nechával. Mohli jsme být rodina i bez mámy a bez prarodičů... Nicméně, teď mám s partnerem 2 děti (syna 2 roky a dceru 8 měsíců). Já po špatných zkušenostech nechci, aby k prarodičům syn chodil každý den. Když tam půjde jednou za dva dny na hoďku, dvě, nemám s tím problém. Ale každý den nechat dítě dvě hodiny ať si dělá, co chce, bez řádu a výchovy, a ať si jí co chce (my mu nechceme dávat víc než nezbytné množství cukru v potravinách, ale oni toto naprosto nerespektují). A to vůbec nemluvím o tom, že potom absolvujeme vždy tragickou scénu, když má jít domu. Partnerovi to nevadí - prý když tam chodí rád, tak mu to nemám zakazovat. Včera vygradovala hádka s tchýní potom, co dítě nezvladatelně řvalo, že tam chce. Já jí řekla, že nechci, aby tam chodil každý den. Tak mi řekla, ať se odstěhuju, když mi to vadí (já jsem řekla, že jsem se tam stěhovat nechtěla, že tam bydlíme jen kvůli partnerovi). Tak teď nevím. Já bych šla hned, ale partner nechce, kvůli financím plynoucím z malé rodičovské. Mně před 4mi měsíci zemřel táta a sestra, zdědím dům, ale je to daleko odsud. Partner tam nechce kvůli práci a tak, což chápu. Ale když tu nikdo nerespektuje můj názor (je to jejich, tak to bude tak, jak chtějí oni, a všechny ostatní názory jsou špatné), jak tu mám žít? Co byste dělali vy v takové situaci? Mám tam syna nechávat chodit každý den, smířit se s tím a doufat, že mi to potom taky jednoho dne nebude vyčítat?

netopejr
2. srp 2018

Zaprvé: upřímnou soustrast a hodně sil!
Tak pokud zdědíš dům, navíc pokud je to v regionu, kdy se práce dá aspoň jakžtakž sehnat, odstěhovala bych se.
Tvůj přítel tam nechce, ne že kvůli malým financím z rodičovské (a jeho rodičům nic nepřespíváte??), a kvůli práci (pokud teda není letecký technik na Ruzyni a nemá se stěhovat do Osoblahy), ale že to je daleko - daleko od jeho rodičů.
Pokud za tebou nestojí teď, jediná šance pro něj, jak získat odstup a nadhled je odstěhovat se.
Pokud nikdy pořádně nebydlel sám bez maminky a tatínka.... dělá vše podle nich, a hlavně proti Tobě, pokud není možné se s ním dohodnout na SPOLEČNÉM... tak je nedospělý, nezralý.
Odchodem může dospět a dozrát.
Nebo toho nebude schopen, možná váš vztah vzdáleností skončí.
Ale pokud tam zůstaneš, skončí taky, když on bude s maminkou a tatínkem na jedné straně a Ty na druhé, jen si to ještě pěkně vyžerete.
Nebo, když odejdeš, se třeba rozhodne...
S malými dětmi je ten přesun snazší než když pak chodí do školky, do školy, Ty do práce... Taky během té doby bývá snazší potkat nějaké nové kamarády, abys v novém místě nebyla sama. S dětma v ústavech a chozením do práce se nové kontakty nabvazují obtížněji.

Samozřejmě že pokud je dům jejich - pravidla jsou podle nich, co se domu týká, nikoli však, co se týká výchovy vašich dětí. Ale oni to ti prarodiče často zaměňují sami, často toho zneužívají záměrně a taky se to místy těžko rozlišuje.
Jste tam za nějakých podmínek - bývá lepší, když se vydefinují a řeknou jasně na začátku - pokud se vám to nelíbí, můžete se zeptat, požádat o změnu, dovolit se jinak... No ale když řeknou "ne", tak se s tím můžete smířit nebo se odstěhovat.

Ještě pořád máte možnosti jí jasně říct, ale pokud muž s Tebou netáhne, těžko se s ní dohodneš na 2x2 hod týdně, když ona řekne, že syn jí to dovolil.

penelopaw
2. srp 2018

@karlajasmine U nás je to na samostatné téma diskuse. Tím, že jsem se snažila ty třecí plochy řešit, dospěla máma k závěru, že ji nenávidím a vše, co udělám či řeknu, dělám s cílem ji ranit. Táta na ni v soukromá kafrá, ale jinak jí nic neřekne, bratr to samé, manžel ji občas rád pomluví, ale jinak si padají do náruče, jak si rozumí - ozývám se z celé rodiny jen já a jsem za potížistu. Už to párkrát vyeskalovalo a momentálně je další období, kdy se mnou máma nemluví, dělá, že neexistuju, a když jsem se náhodou potkaly na chodbě a já jí nabídla pomoc s nákupem, vypadalo to, že raději umře na schodech, než by mi dovolila vzít jí tašky. Na jednu stranu ukázkové citové vydírání od ní, na druhou stranu mi nikdo neleze do domácnosti a neotravuje mne na telefonu 🙂. Takže u nás je to složitější - cokoli řeknu nebo udělám, bude použito proti mě, a pokud se za mne nepostaví nějaká třetí strana, nemám šanci jí nějak ukázat, že něco dělá blbě.

oveckaluky
3. srp 2018

Zděděný dům prodat a koupit domek poblíž, tak, aby to měl partner dostupně do práce. Jiná možnost není, rozeštve vás to - mám to za sebou. Musíte být sami.
A pokud by se stěhovat nechtěl, pak bych obden vzala děti na celý den pryč - výlet, dlouhou procházku, koupaliště,... (utahat malého, aby usnul, sotva se vrátíte).

kolibricek36
2. čer 2022

@andreacl propanajana, to dítě potřebuje i prarodiče, ty se dej dokupy a nevymýšlej problémy které evidentně nejsou.
Mám pocit, že závidíš, že dítě tam chce.

ajja87
2. čer 2022

@kolibricek36 4 roky stará diskuze

kolibricek36
3. čer 2022

@ajja87 🤣🤣🤣 nevšimla jsem si