Jak mu vymluvit stavbu baráku?

mis_el
12. led 2018

Ahoj, předem se omlouvám za dlouhý sloh 🙂

Přítel chce stavět barák. Jenže problém je v tom, že je lenivý, nedokážu si představit, že by barák postavil. Navíc má teď zdravotní problémy s nohou - nejdřív vyvrtnutý kotník, teď ho už asi půl roku trápí koleno. Přijde domů, lehne na gauč a doma mi skoro s ničím nepomůže, akorát pohlídá malou abych já mohla poklidit atd. Svádí to na nohu, že ho bolí po celodenním chození v práci. No a bydlíme na vesnici, topíme dřevem a když není taková zima, topíme plynem. No přítel ještě nebyl schopen dřevo naštípat, nařezat, takže jsme ještě ani dřevem netopili. Takže dřevo dělá můj táta - bydlí naproti. Přítel to pořád svádí na to, že tu nic není jeho a že až bude mít svoje, tak tam bude dělat rád, že se už v mládí toho pro cizí stavbu nadělal dost a nic z toho nemá (pracoval na stavbě domu jeho prarodičů a ty ho pak celý darovali jeho strýci). Když už jde tátovi s něčím pomoct, tak ho poté skolí noha a je celý týden naprosto nepoužitelný.

Hlavně je pohodlný, nebaví ho nic řešit a raději si za pohodlí zaplatí, než aby pro to něco udělal. Já mu to nevyčítám a nevadí mi to, já taky nejsem nějak extra aktivní. Jenže on pořád barák barák, jsem stavařka a vím kolik je na tom práce, na klíč si to finančně nemůžeme dovolit a i kdyby jo, kolem baráku je také dost práce a nedovedu si ho představit, že by to vše dělal. Nejvíc se bojím toho, že i kdyby se ten barák nějak postavil, veškerá práce v něm a kolem něj bude na mě. Celou dobu ho přemlouvám, že si koupíme raději byt, že to bude lepší pro nás oba. Ale ne, chce prostě velký barák kde bude pořádat grilovačky, bazén a tak. Na chalupu máme kam jezdit, na víkendy, časem si můžeme koupit třeba i nějakou chatku.

Tak jak ho mám přesvědčit k tomu, aby chtěl byt místo baráku? Mám na to 3 roky než na stihneme našetřit zbytek. Jinak nejsem samotná, kdo si myslí že prostě barák pro něj není.

Děkuji za reakce 🙂

guinea
12. led 2018

To je tedy situace 🙂 Tak to udělej jako v pohádce. Aby tě přesvědčil, že je hoden zavázat ti střevíček a postavit dům, zadej mu nějaký úkol. Když ho splní, tak tě přesvědčí. Nezapomeň určit termín vyhotovení! Např. postavit na chatě udírnu. Nebo něco podobného, menšího, ale co stejně vyžaduje projekt, materiál, práci. No a na tom trvej! 😀

sdu
12. led 2018

Já bych ti neresila. Tri roky jsou dlouha doba, to se vyresi samo 😂 pozemek mete?

mis_el
autor
12. led 2018

@sdu ano pozemek máme. No nevím nevím, už se o tom dohadujeme rok :D

barchen
12. led 2018

@mis_el Tak to nechte být. Jestli je lenivý (nic proti tomu, mužské pokolení má k tomu sklony již od pravěku když lovilo mamuty a mnohým to zůstává dodnes), tak to stejně nepostaví a nebude se mu do toho chtít. Pokud nehrozí, že v dnešní době zadluží Vás i Vaše děti na nejbližších 50 let, tak bych to nechala plavat. V dnešní době postavit barák a ještě tomu svépomoci je dřina nejenom fyzická ale i úřední. Než kopne do země, potřebuje mít tolik papírů, povolení a lejster, že to lenivý člověk, co se nemá ani k naštípání dřeva, nedá. Samozřejmě mu s tím nepomáhejte, vyslechněte ho, jaké by to bylo úžasné mít barák, bazén, grilovačky každý víkend (a to si pište, že budete makat jako šroub, jelikož všechna práce kolem grilování je na ženě, nákupy, přípravy, pohoštění, úklid před, úklid po a to nejsnazší na tom, dát maso na gril udělá samozřejmě s velkou pompou muž) ale neřešte to. A kdyby to náhodou dospělo do fáze, že něco začne dělat, hlídala bych finance a nepustila ho do toho, dokud nebudete mít finanční rezervu, kdyby cokoliv. Připravila bych si argumenty, kolik to stojí, kolik stojí provoz bazénu, kolik stojí mašiny na práci v zahradě (i když tam člověk má jenom trávník, tak se o něj musí pořád starat)...atd. A třeba to ještě zahrát na jeho zdraví, poukázat ale hezky na to, že teď má úraz, kdoví jak to bude do budoucna, že by se měl šetřit, samozřejmě v domácnosti pomáhat ale co s ním bude až, bude muset např. měnit trávník např. kvůli spodní vodě, spravovat krb nebo porouchané potrubí nebo zmrzlé trubky...atd

journals
12. led 2018

Za tři roky může být situace úplně jiná. Já bych ho v tom asi naopak nechala - skončí už u papírování 😀. A taky bych zvala na návštěvu lidi, kteří barák v poslední době postavili/staví. Ať si poslechne jaká to je starost.
A s tím dřívím - tak to bych ho teda pěkně hnala!

outeq
12. led 2018

Neresila bych to. Nekdo opravdu nema chut pracovat na cizim a vlastni ho nakopne. Ono behani po uradech, vse vymyslet nez vubec kopnete do zeme ho proveri.

mis_el
autor
12. led 2018

No to papírování - byla jsem před mateřskou projektantka. Takže se ode mě očekává, že já udělám projekt, já vše zařídím protože vím co a jak a jak to na těch úřadech chodí...jinak jo snahu má, zjišťuje ceny materiálů, už jsem dříve udělala studii takže poptává firmy...ale to je vše z gauče. Na stavbě si ho nějak představit neumím.

blahova_andrea
12. led 2018

@barchen s tou první částí naprosto souhlasím, ale co se týká grilování tak mám doma asi skvost (má chyby jindy 😀). já grilování miluju, protože se mě týká jen to, abych pak dokázala pojmout dostatečné množství lahůdek 😀 muž nakoupí, naloží, nachystá gril, ugriluje, vyčistí a uklidí gril. já se zapojím tak s úklidem nádobí. takže stěžovat si fakt nemůžu.
@mis_el jinak souhlasím. stavíme svépomocí a lenocha doma fakt nemám. těch papírů, úřadů, povolení, projektů, zařizování, obcházení...ať si to o tom klidně dál sní a povídá pohádky...pokud není schopný zajistit ani dříví, tak do se příprav před kopnutím do země v životě nepustí a teda to vzdá po prvním papíru 😉 stavba je hodně starostí i pro ty, co to mají na klíč. ne potom pro ty, co staví sami.

verusky
12. led 2018

@mis_el az to bude aktualni, budes "muset" byt doma s detmi, a on "bude muset" zacit veskere papirovani obstaravat. a klidne si ten dum zaprojektuj, ten cas mu na to venuj... ale zbytek on. kdyz budes opravdu dusledna, vzda to. naprosto souhlasim, proc vlastni dum s nim nechces a podporuji to! 🙂

aidelina
12. led 2018

Ono se nejedná "jen" o tu stavbu, ale i s provozem baráku je spousta starostí. Máme dům kolaudovaný před 7 lety a stejně je to nekonečný příběh. Každoroční natírání, péče o zahradu, sekání trávy, v zimě sníh atd... pořád dokola

blahova_andrea
12. led 2018

@aidelina tak to pak záleží na tom jak velký dům, z čeho, jak velký pozemek, co vše na něm. dům nutně nemusí být otročina. nejhorší je opravdu stavba samotná

raduna78
12. led 2018

Ja rekla chlapovi, ze bude mejt vsechna okna a bylo po baraku. Od ty doby jenom byt.

mis_el
autor
12. led 2018

@raduna78 😀 ten můj je schopný mi to teď slíbit. Ale až by na to přišlo, tak by ty okna byli určitě čistý a stejně bych je myla já.

mis_el
autor
12. led 2018

@blahova_andrea no vzhledem k tomu, že chce pergolu s krbem, bazén...myslím že práce kolem baráku bude víc než dost.

@aidelina no měli bychom to podobně, nejdřív udělat spodek a časem dodělávat hořejšek. Výsledek bude, že to nikdy nebude hotové. A byla by to dřevostavba a někde i palubky - takže natírání také...

blahova_andrea
12. led 2018

@mis_el u nás budou okna taky sranda. máme jich sice málo, takže nic hrozného, ale jsou to ta moderní neotvírací, takže sliboval, jak je zvenku bude mýt. já, že mi stačí teleskopická stěrka jako na výlohy a on nejdřív, jak si udělá ochoz a obejde horní patro a stáhne to, pak přešel na to, že udělá kvalitní fasádu, aby to mohl celé stříkat vapkou, pak začal o tom, že máme snad dost dětí a nezabilo by je, kdyby nám je jednou za rok třeba umyli až budou velcí a poslední verze je, že si na to najmem brigádníka 😀

blahova_andrea
12. led 2018

@mis_el no nemusí to být hodně práce. to, že to člověk má neznamená, že kolem toho bude lítat. když okolo toho lítat nebude, tak to holt nebudete používat a je to bez práce, ale i bez té parády 😀 je fakt, že čím víc si toho člověk navymýšlí, tím víc se o to vše musí starat. pokud je lenoch, tak fakt leda něco hodně jednoduchého s co nejmenší nutnou údržbou 😀

sdu
12. led 2018

@mis_el Tak se hlavně neangažuj, ať si to všechno pěkně plánuje a vyběhává sám, ono ho to brzy přestane bavit 🙂

linee
12. led 2018

@mis_el zkus ho nejak zapojit. Ano, jsi projektant, ale aby pozjistoval nejake veci, popr. pohledal, co by se vam spolecne mohlo libit, od ceho by slo se odrazit.Navic, kolem baraku je prace porad, aby to nezustalo na tobe. Ale zadat mu ukoly, at najde dum, co by se mu libil, upravit bys mu urcite pomohla, ale at najde par domku a pak se o tom pobavite. Uvidis, jak dlouho mu to potrva, az neco udela, tak najit nejaky dalsi ukol a nejak to natahovat a uvidis, zda ho to po nejake dobe neprejde. A hlavne ho nehnat, aby to tak nejak vyprchalo...Je to tezke, ale tak jak prisel na to, ze chce barak, tak musi prijit na to, ze jej nechce.
A zapojit ho do cinnosti uz ted, aby mel predstavu, kolik toho bude kolem baraku. Pokud to nepujde, tak asi rezolutne rict, ze pokud to nefunguje uz ted, nebude to fungovat ani pak a sama na barak nezustanes. sliby - chyby. Musi zacit makat uz ted🙂
A hlavne to neni jenom o praci, ale take o spolecnem case, ktereho budete mit mnohem mene. Ty sama si to uvedomujes, ale jeste aby na to tak nejak prisel "sam" (ehm...tedy s malou pomoci).

mis_el
autor
12. led 2018

@blahova_andrea no koukám že myšlení našich chlapů je podobný. Taky hledá způsoby jak všechnu práci doma obejít. A větu "tak si na to někoho zaplatíme" používá když už mu dojdou všechny nápady :D

linee
12. led 2018

@mis_el tak mu spocitej, kolik "si nekoho na to zaplatime" by stalo a rozpocitat, zda by jste na to meli...

aidelina
12. led 2018

@blahova_andrea Jasně, určitě záleží na tom, o jaký dům se jedná. My máme velký barák a zahradu 1500m, k tomu bazén 9x4m, který se musí pravidelně čistit, sekat tráva... Navíc máme dřevěné ploty, které se ob rok natírají, dřevěná terasa a obložení bazénu se musí každoročně natírat olejem atd... prostě konkrétně náš dům bezúdržbový není, máme hodně dřevěných ploch

blahova_andrea
12. led 2018

@mis_el no ale ten můj fakt není lenoch. chvíli neposedí a dům staví opravdu sám. je tam denně po práci, víkendy, dovolenou...ale prostě čistá okna nejsou jeho priorita, to raději něco upeče 😀 a ono chodit po ochozu ve 40 mu vadit třeba nebude, ale v 70 už ano 😅

blahova_andrea
12. led 2018

@aidelina myslela jsem si to 🙂 no ale pokud vím, že jsem lenoch nebo mě dřevo až tak nefascinuje, tak tomu přizpůsobím i ten dům 😉 my třeba máme pidi dům s pidi pozemkem, práce moc nebude, naštěstí, prostě nebude na čem 😀

aidelina
12. led 2018

@blahova_andrea Určitě. My jsme koupili barák už postavený a nedošlo nám, kolik s tím bude práce 🙂 Holt jsme oba do té doby žili celý život v bytě.

stuplakova
12. led 2018

@mis_el Máš na to ještě tři roky, tak si myslím že by se to ještě mohlo obrátit. Třeba když bude mít ten svůj barák, tak na něm bude fakt makat, ale to je velké kdyby, ty to znáš asi dobře. Záleží jaký chlap je, ale taky záleží jaký dům byste si postavili, když se mu nechce dělat se dřevem, tak jsou i jiné možnosti. Já jsem z baráku a je na něm dost práce, teď bydlíme v bytě a upřímně mi hodně chybí ten prostor, ale hlavně vlastní zahrada, kde bych mohla volně vypustit děti 🙂

guinea
12. led 2018

Trochu OT, ale jak se vám žije s neotvíracími okny? Prý už za 2 roky budou muset i nově postavené rodiné domy mít mj. i tyhle neotvírací okna. Neumím si to představit, že bych si nemohla umýt okna, kdy zrovna potřebuju, protože by to vyžadovalo stavění ochozů. Nemoct si pustit dovnitř čerstvý vzduch, plus co např. požární bezpečnost a únikové cesty?

mis_el
autor
12. led 2018

@guinea To jako fakt? :D no teď mě napadlo, proč tedy vůbec ty okna dělat? To už se rovnou může postavit jenom zeď a mít umělý osvětlení ne?

viki999
12. led 2018

@mis_el Přidám trochu jinou zkušenost (přiznám se, že jsem přečetla jen pár prvních příspěvků a všude bylo totéž).. V cca 16 jsem se poznala s klukem, byl o 5 let starší než já, co jsme spolu začali chodit, tak jsem zjistila, že je to ne úplně typický, ale jedináček, dítě téměř vymodlené.. a že si za život zvykl mít všechno co chce.. když jsme se spolu procházeli, mluvil o 2 věcech co chce.. motorka a barák.. smála jsem se mu, že to není jen tak.. podotýkám, že o víkendech jsem se u něj tloukla nudou, protože spal do 12 a většinu dne proseděl u PC a hrál si.. o lenivosti se teda hovořit dá zcela jistě taky..
A abych to zkrátila - motorka byla, barák má taky.. ne úplně svépomocí, ale hodně ano.. ono když ti chlapi chtějí, umí se hecnout.. dneska okolo baráku kmitá víc než já..

verusky
12. led 2018

muj pribeh byl zas takovy, ze pohodlny partner po koupeni domu byl nervoznejsi a nervoznejsi, az me fyzicky napadl a byla konecna...

viki999
12. led 2018

@guinea Ať žije šíření HOAXů.. to že bude od roku 2020 nebo kolik to teď je povinnost staveb se sníženou energetickou náročnosti, to neznamená, že okna nejdou otvírat... znamená to to, že domy jsou vybaveny rekuperačními jednotkami a ty nahrazují větrání a zároveň se zachová již vytvořené teplo a netopí se pánubohu do oken... okna tam jsou naprosto standardní, jen to větrání jimi pak "pozbývá smysl"..