Jak se vaši muži zapojují do péče o domácnost?

nikitka2323
21. dub 2019

Maminky jak se vaší muži zapojují do domácnost? Já si připadám už jak nějaký blázen. Můj přítel nedělá automaticky nic! Krom toho že čumí do mobilu a nebo hraje hry na pc. Máme skoro ročního prcka a a další mimi na cestě. Zatím nezačal vůbec fungovat jako otec. Občas si pohraje ale jen pár minut. Aby vařil uklízel to vůbec. O malého se taky nestará. Jen když já zrovna nemůžu a jsem zaneprázdněná a ještě ho odprosím. Stejně je vždy jeho odpověď proč to neudělám já. Vše je pro mě automatické ale on snad ani nepostřehl že má dítě. O našem vztahu nemá smysl se bavit. Jsem s ním jen kvůli dětem. Např dneska měl malého koupat ale řekl si že hra je přednější tak hold prcek bude neokoupaný. Prostě hra je přednější. To já nepochopím abych se vysrala na dítě kvůli např televiznímu pořadu. Mate to některá podobně? Jak s tím žijete?

drep
23. dub 2019

@dora13 tak nějak bych to viděla taky. Oba tam žijeme, oba se nějak podílíme. A v životě se to různě mění. Teď jsem doma, úklid a podobně dělám v podstatě výhradně já. Ale malá spí docela dobře a je dítě, které si hodinu buší v ohrádce do hraček a já můžu cokoliv (a fakt mě mrzí, že nemůžu mít home office). Můj muž vaří, ale to dané něčím trochu jiným a asi to sem úplně nepatří. Až se vrátím do práce, budeme se o to dělit trochu jinak. Až někdy třeba přijde doba, kdy půjdu dělat něco jiného -šéfovat, otevírat vlastní ambulanci, dělat další atestace a podobně, padne to zase víc na něj. Kdyź nedejbože začnou potřebovat pomoc rodiče jednoho z nás, zase domácnost padne na toho méně vytíženého. Ale můj muž taky není z těch, co by k sobě potřebovali služku. A na druhou stranu by mi bylo blbé po něm chtít, když přijde orvaný z práce, aby se chopil hadru a utěrky.

dofi86
23. dub 2019

@nikitka2323 jasne ze chlapi trosku jinak uvazuji a neni vse Tak, Jak si myi predstavujeme 🙂 Vetsinu veci delam ja, ale chlap treba o vikendu pomaha a je schopen me zastoupit treba kdyz jsem nemocna- mycka, vypere, vyluxuje a o deti se postara, to je jasny. Hodne zenskych to ma ale nastavene jako vy, zalezi, Jak byl vychovan a Jak to mate od zacatku vztahu nastavene

ladyhacek
23. dub 2019

Manžel je také hodně na PC. Když byl syn malý tak se tolik nezapojival - asi nevěděl co s miminem.
Ve 2 letech syna jsem šla zpět do práce a byl s ním doma on ( vařil, myl nádobí) a teď u druheho chce také na pár měsíců na rodičovskou ( až hude větší a nebudu kojit)

Teď doma pomáhá jen velmi občas - jako jednou za čas sám id sebe naloží myčku.
Ale zase se stará o zahradu ( zalévá, seká trávu, a teď ryji záhonky....

První rok ( dva) my také přišlo, že nic nedělá teď třeba bere staršího na výlet, noční průzkum ... Je s ním víc než když byl malý

dora13
23. dub 2019

@drep souhlasim. A presne jak pises, promenuje se to v zavislosti na zivotnich fazich, ale je proste fajn, aby byli partneri schopni se vzajemne zastat a podrzet.

codal
23. dub 2019

Je jasné,že přes den mám holky a domácnost na starost já, pochopitelne, že manžel nepřijde v šest domu a nezačne vysávat,ale jde se věnovat dětem, já chystám večeři, pak společně vecerime, koupeme a když uspávám, tak nasklada myčku a pofackuje linku,abychom si pak spolu mohli na chvíli sednout a užít se, občas uspáva jedno z deti, když to nejde najednou. Velký úklid děláme spolu o víkendech, případně jeden hlídá,druhy uklízí. Jsou věci,které dělám výhradně já ( vařím, peru, žehlím atd.) a jsou věci,které dělá jen on ( čistí kotel, seká trávu atd.). Zbytek děláme tak na půl,jak má kdo čas, jak se dohodneme. Vzájemně si pomáháme a vycházíme vstříc. Čas travime společně, občas si manžel zajde na kolo nebo si dělá na autě,stejně tak nemá problém pohlídat holky,abych si mohla někam zajít já.Nikdy jsem od něj neslyšela, ty jsi doma,já vydělávám, chodím do práce, tak je domácnost a děti jen tvá práce, on moc dobře ví, že se neflakam, že holky jsou malý, že se jim věnuju a že někdy s nima jen třeba vyklidit mycku je náročný. Jsem fakt vděčná za jeho přístup, když to tady někdy čtu.

kometkak
23. dub 2019

Kolik je chlapovi? 12? Nebo jsem to nepochopila a chodí aspoň do práce? Ale z mé zkušenosti.. jak si to mamina doma nastaví na začátku, takové to má.. Pokud je chlap lenoch a ona dělá služku u prvního dítěte, tak ho těžko změní u druhého.. Pokud ho nenapadne samotného, požádat o pomoc hezky, pokud to nezabere, rozdělit práci (nařídit) chceš umýt dítě, nebo nádobí/podlahu. Pokud ani tohle nepomůže, tak od něj odejít, ať platí alimenty a hledat někoho normálního.

rajecka
23. dub 2019

@dora13 Ale tak já přece nikde nepíšu, aby jsi ho obskakovala, protože byl v práci. To, že se nevěnuje dětem a hraje na PC, to bych nestrpěla, prda bych mu děti, ať si je užije a šla si v klídku po své práci. My už pracujeme oba na plný úvazek a i na mateřské jsem dělala na poloviční, takže manžel musel s domácností pomáhat, ale kdybych byla jen na mateřské, přišlo by mi divné, aby přišel chlap z práce a šel vařit, nebo skládat ponožky 😀

miba10
23. dub 2019

@rajecka a můžu se zeptat proč by ti to přišlo divné? Já jsem na plno na mateřské, do práce nechodím, ale kdyby mi chlap přišel domů a ještě by mi dával najevo, že jsem doma tak ať sivsechno dělám sama, takto bych se s ním proběhla.
Teď čekáme druhé a nevím jak bych to dávala když jsem jak koule a jsem ráda, že jsem ráda. Neříkám aby dělal všechno, ale aby pomáhal. Vynesl odpad, když nakoupím, tak to donese a uklidí, samozřejmě vyperu, uvařím, postarám se o malou, ale on zase vyluxuju a vytre nebo umyje nádobí. Aby mi ušetřil práci tak mi pořídil sušičku. Nebo ráno vstane s malou a já se trochu vyspím. Jistě, záleží jakou má směnu a nepotřebuji aby pomáhal každý den. Ale já mu nemusím ani nic říkat. Prostě jde a udělá sám. Ženská na mateřské neznamená, že musí být na vše sama

dora13
23. dub 2019

@rajecka protoze zenska, ktera je “jen” na materske, jak ty pises, si doma cely den vali sunky a lakuje nehty? Ja treba nevim, co je divneho na tom, aby chlap po navratu z prace sel varit veceri, ja treba jela na nakup do lidlu. Nebo sla delat nejakou domaci praci, ktera se s detma dela blbe. Nebo si sla zabehat. Nevidim na tom nic divneho, opravdu nevim, proc by narok na odpocinek mel mit jenom muz.

zvedavec2
23. dub 2019

@rajecka @prejeta_zaba
@nikitka2323

Zeny, proboha, proberte se. Kazda je jen s takovym, jakeho si zaslouzi. Jestli vam takoveto chovani prijde normalni, pak je opravdu, opravdu chyba VE VAS a davate spatny vzor i detem. Seberte se...
Ne, ja nerikam, ze muz po praci pribehne a zacne luxovat a varit. Ale bude delat vse, co je potreba, protoze zatim co on byl v praci, ja se taky doma nekopu do zadele...

Muj muz tedy nevari, ale jinak umi a DELA sam od sebe uplne cokoliv. Ponozky skladal zrovna vcera vecer. Mycku zapiname vzdy na noc po celem dnu at mame rano vse ciste, vyskladava ji zasadne on, abych ja si v klidu rano vypila kafe a snedla snidani. Zapoji i syna a klidne to dela s mladsi v naruci.

A to je clovek na vysoky pozici, financne jsme zabezpeceni, odchazi z domu pred devatou a v sest vecer z prace odchazi i kdyby trakare padaly, se slovy Mam doma deti.
O vikendech syna braval na cele dny ven a po vyletech, at si ja doma odpocinu, ted s novorozenou mladsi ten rytmus jeste ladime.

Kazdopadne ale - jsou to i JEHO deti, on s nimi CHCE travit cas. Nebere to jako laskavost vuci mne. To je uplne posahane uvazovani... A v domacnosti bydli taky - ja se staram aby bylo nakoupeno (rohlik.cz - doporucuji!!) a uvareno, ale kdyz neni, koupi jidlo po ceste z prace a nehne brvou.
Nemejte deti s trotlama, kdyz uz je mate, odejdete! Zijte lepe, nenicte probuh zivot i tem detem.

miba10
23. dub 2019

@zvedavec2 přesně a hezký napsano 👍

prejeta_zaba
23. dub 2019

Přesně jak píšu, všichni mají doma čistotné pracovité muže, kteří hned po práci nastupují druhou směnu doma. 😅 Můj muž tedy chodí pozdě a unavený z práce a jsem ráda, když si s námi chvíli popovídá a pohraje s dětmi, představa, že mu strčím už ve dveřích mop a jeď, je pro mě úplné sci-fi. 😲 Prostě teď jsem doma já, on chodí do práce, cítila bych se mega hloupě, abych si šla lakovat nehty a on doma ještě uklízel. Když ho o něco požádám, udělá to, ale aby automaticky po večerech myl koupelnu či nádobí, to opravdu neočekávám. Obdobně v rodinách, se kterými se stýkáme, muži automaticky nedělají nic, ALE jsou celé dny v práci, na požádání pomohou, s dětmi jsou rádi, ale jaksi není kdy... Ano, měli by si všímat víc, jestliže jejich žena jede jak motorová myš a oni sedí na gauči s pivem, je to špatně. Ovšem očekávat, že se chlap AUTOMATICKY zvedne a půjde leštit domácnost je úsměvné. Samozřejmě se to odvíjí od situace, když už chodí do práce oba, je na místě rozdělení činností atd. @nikitka2323 Když chlapa prostě požádáš, aby konkrétně to a to udělal, tak se nestane nic? A jak často je doma, domlouvali jste se o společném chodu domácnosti atd.? To tu hru jako hraje celou noc, že nemá čas okoupat dítě? Tak to by se taky mohly kouzelně ztratit kabely od internetu, což? :D Pokud nepomáhá normální domluva, je na místě razantní opatření, jeho služka nejsi, ale taky nechtít po něm zázraky na počkání. Btw. bavíte se o společné budoucnosti, o trávení společného času, o domácnosti, dětech atd.? Vypadá to, žes vztah už vzdala. 😔

sudylichozrout
23. dub 2019

@prejeta_zaba pises to s nepochopitelnou davkou despektu. Proste mame doma muze, kteri nejsou lini a vazi si nas. Vedi, ze pece o deti je celodenni smena i s nocnimi prisluzbami.
Muj muz, kdyz pracuje v pleneru, tvrdi, ze si uzasne odpocine, ze ten domaci zahul, co mam (pripadne mame, kdyz jsme doma oba, protoze on dela hodne i z domova), je drsnej. Naprosto chape, ze potrebuji i dalsi ruce k dilu. Ja navic pracuju, sice take z domova, ale mam svych zakazek hromadu, takze ta pece o domacnost, predskolkove batole a rocni mimino proste nemuze lezet jen na mne, to bych zkratka nedala. Vubec si nedovedu predstavit, ze by muj muz prisel domu, lehnul na gauc a nechal me jet nonstop.
A mam pocit, ze vy, ktere tu castecne obhajujete muze, kteri se na peci o domacnost nepodileji, protoze proc by meli, kdyz pracuji a vy jste doma, tohle rikate jako obranu pred tim, ze vas to vlastne vnitrne sere ale nic s tim nemuzete delat, protoze jste si takove chlapy vybraly. Protoze nikdo by si tohle nenalozil dobrovolne.

zuzineckah
23. dub 2019

@sudylichozrout souhlasim do bodky 👌

codal
23. dub 2019

@prejeta_zaba ale tady nikdo nepsal,že manzelovi po příchodu strčí mop a jde si lakovat nehty,tady jde o to,že muž přijde z práce,nehodí nohy nahoru,ale obstará děti,aby ženská třeba mohla v klidu připravit veceri,že pomůže s večerním koupáním, že třeba posbírá hračky,když žena uspáva,aby to nemusela dělat,až děti uspí. A ano, jsou muži,kteří to dělají automaticky,kteří nepotřebují,aby jim žena o všechno musela říkat, prostě vidí,že je špinavá linka,tak ji utřou, vyklidí nebo naskladji myčku atd. Není to o tom,že jeden se fláká a druhý maka, oba pracují stejně. Ano, můj muž taky chodí z práce unavený,ale nemyslím si,že já bych byla po celém dnu s holkama unavená méně. Rozhodně to není o tom, že by tady neustále místo mě šurfoval,ale normálně mi pomáhá, navzájem si pomáháme, abychom zbývající čas mohli trávit spolu.

miba10
23. dub 2019

@prejeta_zaba zenes to zbytečně do extrému. Pokud ty to doma nemáš a vše leží na tobě, pak chápu, že nevěříš, že existuje normální chlap, co doma ženský pomůže, aniž by ho musela přemlouvat nebo klecet na kolenou.
Já měla doma vždycky chlapy, co jen čekali až všechno budou mít pod rypák a to jsem s žádným dítě (děti) neměla. Otec mých dětí mi teprve ukázal, že i na domácnost jsou lidi dva a když se zapojí oba, mají na sebe více času. I na své koníčky nebo i odpočinek a ženská nemusí být utahana já kravsky osacas (omlouvám se za slovník). Navíc, děti jsou i jeho a domácnost sdílí taky, takže proč by nemohl pomoct.
Takže naprosto souhlasím s holkama, že takový normální chlapy jsou a jde i o to, jaký vzor měli doma a co si ženská nechá líbit

bayt
23. dub 2019

@prejeta_zaba Ale to je omyl, můj muž je opravdu do večera v práci, tedy nemá jaksi čas vytírat. Moje práce je starat se naplno o syna, a že toho taky nadrobí a rozlije, takže o úklid po něm není nouze. A tato moje práce také trvá do večera. Večer, když syn usne, si s manželem dáme jídlo, seriál a odpočíváme. A ten mop se vytahuje o víkendu, a to uklízíme jaksi oba rovným dílem. Stejně tak večer se rovným dílem staráme o syna. Protože proč by měl mít chlap v sedm padla a já ne, že?

drep
23. dub 2019

Než jsme si pořídili dceru, pracovala jsem fakt hodně. Pokud jsem přišla po 36hodinách domů z obou svých prací, našla jsem vždycky uklizený byt, vyžehlené prádlo a večeři na stole. Pokud jsem ten den po 24 hodinovce nepokračovala, uklidila jsem zase já, protože jsem ten den měla víc času já. A nijak jsme o tom nikdy nemuseli složitě licitovat. Taky mi z příspěvku přejeté žáb přijde, že ji to štve, a tak z těch, co to mají jinak, dělá neschopné lemry. Což je blbost. Naprostá většina mých kámošek na mateřské má paní na uklízení, nevaří a přesto si jistě nepřipadají ani líné, ani neschopné. A zase je fakt, že se všechny částečně vrací do práce po zavedení příkrmů.

zuzineckah
24. dub 2019

@miba10 presne tak. Jen bych ještě dodala, ze ačkoliv vzor z domu je k užitku, můžou dobře fungovat i ti, kteří ho neměli 👍viz třeba můj muž. Tchán si nikdy neodklidil ani lžičku, své děti nepřebalil a pod., manžel navzdory tomu funguje v tomuto ohledu bezchybně. Podle mě je to tedy i otázka přirozené inteligence a empatie. Tchán na druhou stranu ani nebyl takový ten buzerativní typ. Spis naopak, své rodině dopřál pohodlný život a když viděl, ze tchyně nestíhá, proste objednal paní na úklid. Ale sám ruku k dílu nepřiložil, prostě nikdy nebyl takový... manžel to viděl a nijak ho to neovlivnilo, dětem se věnuje na 100%, s domácnosti nemá problém pomoct a ještě i královsky vydělává👍Jedine co fakt neumí je vaření, ale v tom mám zase já koníčka, takže není problém 👍pohled přejete žáby je zalostny po všech stránkách a ještě to omlouvá tím, ze všichni kolem to mají stejně 🤦‍♀️No jo, namlouvat si to muže...

maximaty
24. dub 2019

Tak teda od doby mého těhotenství a teď mateřství hodně převzal manžel, já se "jen" starám o děti . Vaříme spolu, on pere, uklízíme spolu, ale kdyz je nekdy pryč celý den, druhy den prevezme úklid a vaření a to sám od sebe, nikdy jsem mu nemusela říct ani slovo.

codal
24. dub 2019

@zuzineckah můj muž ten vzor doma taky neměl, táta nedělal a nedělá nikdy nic, dělá jen co ho baví, mámě nepomáhá,ani o děti se nikdy moc nestaral a možná právě proto to můj manžel dělá přesně naopak. Ačkoliv jeho táta moc jako táta nefunogaval, můj manžel je skvělý táta. On viděl mamku, jak je na to všechno sama a nechce to takhle i u sebe doma. On je teda celkové spíš po mamce, nevydrží moc sedět, vlastně neustále něco dělá, na zahradě, v dílně, doma, někdy je to na druhou stranu trochu vyčerpávající,že neumí zastavit a furt něco pigluje nebo spravuje 😁.

katka_nedo
25. dub 2019

Mne manzel teda pomaha a neumim si predstavit mit doma chlapa jako je muj otec,kterej si delal z nas sluzky a doma nicim nehnul.Jsem na sveho muze hrda,ze je jaky je.

miba10
25. dub 2019

@zuzineckah no ono je lepší se udržovat v tom, že chlap co doma pomáhá ženský neexistuje a ženská co je na mateřský a nechá si pomoct je lemra líná 😂 pak je totiž přece jen víc člověk vytoceny, že mu nikdo s ničím nepomůže.

katka_nedo
25. dub 2019

@miba10 A nebo vymenit lenocha za toho co doma pomaha a nebo si proste nestezovat.Jak rikam,otec doma nohy hore a nehnul prstem.Matka otrok dodnes.Ja pro sve kluky udelam prvni posledni,ale manzel taky uklidi nadobi a nebo vysaje podlahu a nekdy i uvari.

miba10
25. dub 2019

@katka_nedo však v pořádku. Můj táta taky doma hakoval a to dělal na turnusy. Prostě před chlapem do doma přiloží ruku k dílu, nejen teda při plození dětí, já smekám a vážím si jich. Tyhle netahala hnát z baráku karabacem.

katka_nedo
25. dub 2019

@miba10 Je to urcute oboustranne.Je mnoho linych zen a panove delaji vsechno.Vzdycky kdyz jsem zahledla vymenu manzelek,tak mi bylo zle z tech lidi,jak jeden nebo druhy vyuziva sveho partnera.

babanci
26. dub 2019

My jsem měli rozdělené role. Řekli jsme si, že budeme dělat každý to, co umíme líp. Takže já jsem vychovávala děti, prala a uklízela a on vydělával peníze, nakupoval a vařil. Fungovalo to léta. Já jsem na tom dneska líp, protože děti už vylétly do života a jemu to nakupování a vaření zůstalo. 😀

lovemusicsun
26. dub 2019

@babanci U mých rodičů je to podobné. Táta nikdy neuklízel, ale od určitého okamžiku nakupoval a vařil. A dnes to dělá s radostí, stalo se mu to koníčkem a do kuchyně nikoho jiného nepustí. Máma vařila jen když jsme jako děti byly malé, pak to po ní převzal a dodnes to tak mají.

lovemusicsun
26. dub 2019

@nikitka2323 Tohle mi připadá jako strašná nevyspělost muže. Můj manžel má také rád počítačové hry a i hodně sedí na telefonu, ale nikdy by nenechal dcerku nevykoupanou. Jak dlouho spolu jste? Zajímalo by mě jestli se takhle choval i před narozením dítěte nebo až pak. Ono je také hodně o očekáváních. Pokud byl vždy takový, tak je teď těžké rozčilovat se nad tím, že se nezměnil. Zkusila bych si s ním promluvit a rozdělit si nějaké povinnosti.

lovemusicsun
26. dub 2019

Můj manžel automaticky vynáší smetí, myje koupelnu a záchod, vysává a vytírá, uklízí každý večer hračky. Vždy to automatické nebylo, ale přišlo to jako přirozené přerozdělení povinností v domácnosti. Zas nikdy neuvaří, to musím já. Ne že by neuměl, ale nebaví ho to a klidně by žil na mražené pizze. Nakupuji já, on tašky nosí z auta domů. Dcerku koupe a večer krmí, občas přebalí, o víkendu se o ni stará, abych si trochu odpočinula. Když náhodou nejsem doma, tak se o ní dokáže postarat běžným způsobem. Považuji to za standard, i když bych možná asi neměla. Večer ho za to hodně pochválím 🙂