Jak to změnit?

lobella
13. pro 2020

Ahoj vsem, chtela bych znat nazor, slyset radu i se asi vypovidat. Jsme s chlapem pres 6 let, z toho 3 roky manzele. Mame 2leteho dablika, ktery je akcni a moc toho nenaspi a ja jsem skoro v 5 mesici s druhym. Popisi situaci. Chlap chodi pres tyden do prace, sedave zamestnani. Odchazi mezi 8 a pul 9 (driv neni schopny vstat) a vecer se vraci mezi 7-8 hod. V obdobi leden-cerven i dele. Ja jsem doma s malou, mam na starost klasicky celou domacnost od vareni, uklidu, myti nadobi (nemame mycku) po zehleni (nemame susicku).
O vikendu vstavam v 8 s dcerou, chlap vyleze v pul 9-9,neldy dyl. Mezitim udelam snidani, obstaram dceru, umeju nadobi, poklidim, dame pracku, seberem pradlo, atd. Pak se pustim do obeda. On vezme kafe a jde k PC, cte zpravy, maily, odklika si online hru. Obcas vari on (ale je nervozni, dcera nesmi do kuchyne, protoze se mota, po vareni mecha nadobi neumyte. Kdyz varim ja, vsechno smeju, stejne tak hned po obede. Po obede si lehne na gauc. Ja si hraji s dcerou, zehlim, poklizim kuchyn atd.

lobella
autor
13. pro 2020

@pasiba to zas ne, bordel po sobe nenechava, spinave pradlo je v kosi, spinave nadobi u drezu, nemuzu rict, ze by byl cune a delal bordel, v tomto je poradny

lobella
autor
13. pro 2020

@budouci_maminka ne, v tydnu je od rana do vecera v praci, kdyz dojde pohrajou si spolu, o vikendu jsme spolecne doma, s dcerou si hraje, jen ma pak nejake dny, kdy nema nervy a je protivny

sudylichozrout
13. pro 2020

@lobella Ja to nemam osefovane. Jen mam muze, ktery vi, ze veci se samy neudelaji a normalne se zapojuje do chodu domacnosti. Nemusim mu o nic rikat. O vikendech jezdime na vylety, chodime na prochazky. Kdyz jsme doma, delame to, co je zrovna potreba.

pasiba
13. pro 2020

@lobella No tak to máš ještě štěstí 🙂

budouci_maminka
13. pro 2020

@lobella u nás doma je to tak, že středy večer má muž sám pro sebe, je na něm, jak je bude trávit, zda doma a můj úkol je pošéfovat děti aby ho vůbec neotravovali, nebo zda půjde ven s kamarády či za sportem. To samé mám já ve čtvrtky. Přes tyto dny naprosto nejede vlak. ví se o tom dopředu, takže vše se tomu dlouhodobě podřizuje včetně návštěv příbuzných, nutných zařizování atd. Ostatní dny dle domluvy, kdo kam vyrazí, případně zda společně. 1x za měsíc se snažíme chodit na rande, hlídání sháníme kde se dá. Pátky končí muž dřív v práci, většinou bere děti a jede s nimi na výlet. já většinou pracuji nebo dělám větší úklid. Sobota je společné výletování, válení se doma a hraní her nebo návštěvy příbuzných. Neděli pracuji, stará se komplet muž. Každý den večer chodíme celá rodina na procházky. Bez ohledu na počasí. Děti nejsou z curku, těm ani déšt ani zima nevadí (když jsou správně oblečení), naopak. Skákání do louží je super sranda. Starší dcerka chodí do školky na 3 dny v týdnu, 2 dny jsem s ní a naplno se jí věnuji. Mladšímu je rok a půl a je se mnou doma.
Povrchový úklid děláme každý den, jsme oba s mužem pedanti na pořádek, největší část se dělá, když mladší nezbeda usne, že každej si stoupne k něčemu (vaření, myčka, luxování, třídění prádla atd.) a přitom si povídáme. Jo a nemáme už 9 let televizi. To považuju taky za zásadní věc, která vztahu a společnému trávení času prospívá.

michaela666
13. pro 2020

@lobella Přes týden je to s časem horší, ale o víkendu se střídáme automaticky v přípravě snídaně pro oba. Najíme se spolu, domluvíme se jestli chceme někam na návštěvu nebo na výlet, co je potřeba udělat (nemyslím domácí práce, ty děláme automaticky jak je potřeba). Nějaký čas si organizujeme společně a nějaký každý sám... Malé teprve čekáme,ale nemyslím si, že by se něco zásadně změnilo. Tahle fungujeme už 9 let a chlap se o domácnost umí postarat sám - praní, běžný úklid, vaření, nákupy. A to stíhá i tu hru na počítači s klukama. Jen si to nechává na dobu, kdy já mám svůj program.

tynka9
Autor odpověď smazal
Zobraz
lobella
autor
13. pro 2020

@budouci_maminka televizi taky nemame co jsbme spolu, ale ten cas zabije u PC a telefonu, a kdo vam jako hlida? Babicky nemame hlidaci, zadne kamaradky, co pohlidaji a cizim, sousedkam atd by me proste nenapadlo, nebudu cpat svoje dite cizim, jinak s dcerou chodim ven za kazdeho pocasi na 2 hodky, ale kdyz chlap v tydnu prijde v 8 vecer, uz ven nejdeme, ksme doma, povidame si, hrajem si s dcerou

tynka9
13. pro 2020

nemáš to snadné. Ale pokud má zájem alespoň o sex, nemůžeš jít na něj přes ten? Až bude loudit, klidně i nastvaně říct, že jak máš mít sebemenší chuť, kdyz všechno děláš sama, lítáš celý den jak hadr na holi, v noci se nevyspíš kvůli prckovi, pupíku, záda tě bolí, tehotenstvi zmáhá... cokoliv... když tě bude svádět v kuchyni, klidně mu šupnout utěrku, ať se teda zapojí a nemusíš to honit večer místo společných chvilek. A asi bych klidně přes sex na něj šla i co se týká tloustnutí/životosprávy. Říct to klidně na tvrdo. Už mě tolik nepritahuješ, protože ... do toho tehu hormony...

A řešili jste, jak to bude s péčí o starší a domácnost až budeš v porodnici? Když to půjde dobre, jsi za 3 dny doma, což se i nějaký ne-úklid snese, ale jal třeba takové štěstí nemela, s prvním jsem byla pryč 8 dní a s druhou 6 dní. A to v té době bylo staršímu 17 měsíců... zvládli to na jedničku.

Můj muž také hodně času stráví nějakou formou prokrastinace/prácí na HO, ale máme dům a zahradu, takže ty “technické” věci jsou jeho starost, myslí si na ně a dělá je. K tomu dodělává pokoje v podkroví. O děti se nemá problém postarat, pohrát si. Já mám na starosti péči o domácnosti a děti, zahradu (záhonky...) A co se týká úklidu a pomoci z jeho strany - někdy něco udělá i sám bez poprosení, někdy když nestíhám a chci pomoct, tak si v klidu řeknu a bez keců pomůže (na telepatii už moc nevěřím 😁), nebo si vezme děti, abych já měla klid na cokoliv. Ale on je zvyklý se o sebe postarat i sám, než jsme spolu začali bydlet, už skoro 10 let bydlel sám, a i doma “musel” pomáhat.

lobella
autor
13. pro 2020

@michaela666 takhle jsme fungovali taky pred deckem, s deckem se to nemusi zmenit, ale muze, nam to vzalo hlavne cas, dcera je od 8 rano do vecera do pul 11 nonstop vzhuru, pres den nespi, je hodne aktivni, najednou se jeden venuje dceri a druhy neco dela

lobella
autor
13. pro 2020

@tynka9 kdyz on je prave hodne urazlivy, jakykoliv fakt, konstatovani bere jako utok, vycitku, ze vse musi byt podle me, v tomhle je jak zenska, kdyz nekdo rekne narazku na jeho postavu, urazi se, ja jsem v jednani zase vic chlap, chci si vse vyrikat narovinu, on je zase takovej mlcenlivej, naznacuje, nebo si neco mysli a ceka, ze mi to dojde, atd🤦

michaela666
13. pro 2020

@lobella Tady je to bohužel převážně o tom, že ty se věnuješ dceři a domácnosti, chlap to bere jako volný čas a klid pro sebe. Já jsem za to, že v rodině by měly být tyhle věci rozděleny rovnoměrně. Všechno je o domluvě, jenom jestli jsi na to ještě nerezignovala. Když chlapovi ukážeš tvůj pohled slušně, bez zvyšování hlasů a hádek tak si to uvědomí. Pokud ne tak to není chlap pro rodinu. I jemu bude časem líto, že seděl u počítače místo času stráveného jako rodina dohromady. Až budou děti starší a nebudou vás tolik potřebovat, bude on mít zajeté koleje pro svůj čas a ty budeš jenom ta paní na úklid co s ním žije v jedné domácnosti.

lobella
autor
13. pro 2020

Kdyz jsem mu dceru necham, postara se o ni, hrajou si, jidlo ji pripravi, vykoupe atd, je tedy pak strhany, jak kdyz byl v dole, ale postara se, ale jak jsem doma, nejak to nechava na me

tynka9
13. pro 2020

@lobella no, drz se ... přes to bych asi alespoň s tím úklidem to klidně přes ten sex zkusila. Tak se urazí, tak to bude brala jako výčitky, ale vždyť to tak vc podstatě je... jak jinak ho dokopat k tomu, aby něco dělal, nebo mu to alespoň došlo, pokud to po dobrém nejde? Vždyť ty se taky nemůžeš strhat... jako já taky jedu od rána do večera, děti mám dvě, třetí na cestě, k tomu dům se zahradou, práce mraky, ale mám alespoň pochopení a pomoc od muže. I když jsou věci/chvíle, kdy mě taky štve, ale není to takový hardcore.

any2any
13. pro 2020

@lobella No, mel by si precist presne to, co jsi napsala. Uprimnost ve vztahu je moc dulezita. Problem vidim v tom, ze je urazlivy a chova se jak dite. Ano, je tezke prijmout kritiku ci neco negativniho od partnera, ale preci jen dospely clovek to musi unest. A pokud te ma rad, mel by se sebou aspon neco zacit delat.

jakreb
13. pro 2020

@pasiba Mozem vediet prečo zijes s takým chlapom? Prečo si si ho vzala, mas s nim dieta?

fandysek_1
13. pro 2020

@lobella no ošéfované ani nic moc doma nemám, ale máme společně 2 děti, dům a podnikání. Takže každý se musí nějak podílet na chodu, ať domácnosti nebo dalších věcech. Co se děti narodily manžel bez keců pere, suší, myčku uklidi takové ty práce, které jsou vidět. Máme i uklízečku. U nás je i tak prostě provozní bordel. S dětmi tráví čas pokud to jen jde. Snaží se chodit uspávat a taky někdy má kecy, že usne, ale to je jeho problém. Neřeším. Teď jsem mu nacpala děti ven, ať si trochu oddychnu a nic nedělám. A tomu tvému bych řekla, až ti bude dělat návrhy, že fajn, ale ať vykoupe, uloží malou a pak přijde. Že si dáš vanu a počkáš na něj. A ještě mezi tím než něco začne může uklidit po večeři. A pokaždé bych mu dala nějakou činnost, ať teprve vidí, že není sranda se o vše starat a pak hurá manžílek chce sex. Pokud máš i problém s jeho váhou normálně bych mu to řekla a podpořila bych ho jiným životním stylem a do toho i zařadila brzké vstávání, ať může chodit dřív domů a pomáhat i v týdnu. Je to lenoch, ale vysedavani do noci u pc a vyspavani bych mu netrpela. K tomu volnému času. My prakticky hlídání nemáme, ale zase se snažíme jen tak jezdit společně na výlety. Teď byl krásný podzim a my byli hodně v lese a úplně nám to stačilo. Pak oběd, ať si odpočinu od vaření.

madamas
13. pro 2020

Nečetla jsem celou diskuzi, předpokládám že názorů k jeho povaze a lenosti se vám dostalo dost. Když už nic tak předpokládám, že muž pracující 12 h denně, někdy i více jak říkáte, by měl být schopen pořídit alespoň myčku a sušičku.

te_reza
13. pro 2020

Sem nečetla všechno, ale chlapa dokopat k akci je běh na dlouhou trať, k nám k tomu tak trochu dopomohla korona, pač je chlap doma a vidí, že se samo nic neudělá. Takže má křeče, kdy dojde sebrat prádlo nebo utře prach,vynese koš.

jakreb
13. pro 2020

@te_reza Ja stále nechápem prečo?! Prečo zijes s podobným clovekom? Ved domácnost, následne deti su spoločné. Ake dokopavanie? To tu fakt máte vacsina mamickinych chlapčekov co nic nespravia kym ich niekto nenakope do riti a aj potom ma "krece"?! No nasrat do ruk a mesiac nepustit k vode chlapca.😀
Prepacte za vyrazy ale toto sa nedá čítať. Akych máte doma lenivych ....a este im to tolerujete, skacete okolo zadkov, ospravedlňujete to prečo to nerobia a vlastne si radšej všetko spravíte same a este s nimi mate aj deti. Na co sú vam taki chlapi?

te_reza
13. pro 2020

@jakreb každej to má doma jinak, to tě ale vůbec nemusí trápit 🤷‍♀️

jakreb
13. pro 2020

@te_reza Mna to netrápi. Nemám našťastie doma podobny exemplar. Mam to doma tak ako som napisala-mam spolocny zivot s mužom a detmi.
Len naozaj nechápem ani teba ani ostatné prečo to robíte. Ale to mi môže byt tiez jedno. 😀😉 Ja len diskutujem. Od toho je totiž diskusia. A vy sa tu najskôr sťažujete a potom vlastne ospravedlňujete svojich neschopnych chlapov a ved nakoniec je vám s nimi aj dobre...

te_reza
13. pro 2020

@jakreb tak máš štěstí, že máš štěstí. Dost často pozoruju, že jsou ženy, které jsou naprosto jedinečné a úžasné, všechno je sluníčkový a super a s prvním setměním ve vztahu by chlapa ubili kladivem a někam uklidili. Pak jsou takový jako já, který přijali skutečnost, že život není o tom, že je všechno super a skvělý a lidi skáčou podle toho, jak někdo píská. Znám dost lidí, co Maj takovej ten iq život a ve skutečnosti to Maj úplně totálně doma na 💩. Takže já mám chlapa ve spoustě věcech na hovno, spousta věcí mě na něm sere, já určitě i jeho a tak si tak společně s občasnými obláčky žijeme téměř 10 let.

veruuu_kubesovic
13. pro 2020

@lobella
Hele, takový full servis co mu děláš by se líbil každému chlapovi 🤣🤣🤣
U nás to funguje jednoduše, starám se o naše děti a domácnost po tu dobu, co je manžel pracovně pryč, jezdí od pondělí do čtvrtka, když se vrátí funguje jak s dětmi jako tatínek, tak i v domácnosti (jak děti, tak i domácnost oboje je naše společné, ne že jen moje!) a rozhodně ze sebe nehodlám dělat služebnou (= to je hold tvoje chyba)...
Ovšem nikdy jsem nepochopila "teorii", že být doma na mateřské s dítětem znamená mít i kompletně naklizeny být, navařeno a kdo ví co ještě když se vrátí chlap z práce? A komu vnutim to dite/v mém případě děti? Všechno zvládnout prostě nejde, to je nemožné... tedy vlastně ani, na úkor vlastního "vyhoření" a věř, že je to možné...
Joo a manžel vstává zároveň s námi, když je doma, společně snídáme atd...si nějak neumím představit, že by vyspaval? Není mimino, ale dospělý člověk...

veruuu_kubesovic
13. pro 2020

@lobella jooo a můj muž se dokáže o děti postarat od přebaleni, nakrmeni, jít ven, hraní, koupání až po uspaní...děti jsme chtěli oba, tím pádem se oba dokážeme postarat 🙂 a taky já si dokážu odpocinout/zrelaxovat když je manžel doma...

jakreb
13. pro 2020

@te_reza Ja nemám stastie v tom zmysle v akom pises. Ja sa mam dost rada na to aby som si nezavesila na krk podobného debila o akych pisete a nebodaj s nim mala deti. Vola sa to zdravý rozum nie šťastie. A samozrejme nenechat sa nabuchat od prveho ktorého stretnem a strasne ho "milujem".😀😉
A iste ani ten moj nie je ukážkový a 100% ale aby mal 'krece" ked ma robit to co treba to nie. A ano dokáže ma este aj na.rat po pomaly 20tich rokoch.😉 Ale to je o inom.

jakreb
13. pro 2020

@veruuu_kubesovic
Presne tak.👍😉

lucca35
13. pro 2020

Já mám chlapa většinu měsíce v tahu v práci, když přijede domu tak udělá co je třeba a taky hraje, poléhavá,zajde si na pivko s přáteli, ale...já jsem doma, on vydělává. Pokud o sebe nedbá, ok, je třeba abys mu to pripomela a řekla mu to narovinu, smrdíš, jsi špinavý a takhle mne nepritahujes. Jaké si to uděláš,takové to budeš mít. Já když doma neřeknu,není hotovo,takže říkám pořád to a to a pak běž kam chceš. 😉

pasiba
13. pro 2020

@jakreb Má jiné přednosti kterých si moc vážím. Neměnila bych. To, že si po sobě neuklizi není moje priorita. Dokonalý chlap neexistuje

pasiba
13. pro 2020

@jakreb Kdybychom každá opouštěla chlapa jenom proto, že si neuklidi ponožky, tak bychom se každá druhá rozváděla. Ups, ono to tak vlastně dnes doopravdy je 😵