Má bývalá manželka nárok na kompenzaci za dovolenou?
Ahoj,
Teď už s mým manželem, pojedeme na dovolenou / líbánky. Jen já a on, moje a společné dite bude s babičkou na dovolené v tu dobu. (s mojí mamkou), jeho dítě u matky - v jejím termínu. Termín jsme právě plánovali tak aby jsme měli hlídání. S detma se chystáme v srpnu. No a ex mého muže přišla s tim, že máme vykompenzovat jejímu dítětito, že my jedeme na dovolenou a on ne. Jasně, takové chování bych chápala, že by řešila když by jsme nebrali jen to jedno dítě, ale my nebereme žádné. No přišla s tím, že chce 20tis + náklady na stravu a zážitky na dovolené. Dala nám čas do konce týdne a pak že podá návrh k soudu - něco ve smyslu dorovnání standardu a mimořádný výdaj. No a teď k věci... Má na něco takového oficiální nárok? Když dítě není odstrecene a na dovolenou s námi pojede?
Ona sama stále nepracuje, chodí jen na brigády, pobírá kde jaké příspěvky, alimenty má 9700, dítě má 7let. Takže se ani nesnaží zvyšovat životní situaci dítěti.
Stručné shrnutí
- V diskuzi byla zmíněna právní zásada, že dítě by mělo mít shodnou životní úroveň jako rodič, což někteří uvádějí jako možné odůvodnění nároku na dorovnání standardu.
- Právník zabývající se rodinným právem v diskuzi konstatoval, že v popsané situaci, kdy dítě v době dovolené zůstává u druhého rodiče a rodiče dokážou doložit hrazení nadstandardních nákladů, matka na kompenzaci za jednorázovou svatební cestu pravděpodobně nárok nemá.
- Praktická opatření doporučená v diskuzi zahrnují nabídku úhrady konkrétních nákladů dítěte (doprava, ubytování, strava, kapesné), shromáždění dokladů o vynaložených výdajích a konzultaci s advokátem; v uvedeném případě byla věc následně podána k soudu.
Nejčastější otázky
Q: Má bývalý partner nárok na kompenzaci, když dítě v době dovolené zůstává u druhého rodiče?
A: Podle názoru uvedeného v diskuzi od právníka rodinného práva obecně není nárok, pokud dítě není znevýhodněno a rodiče mohou doložit, že hradí nadstandardní výdaje; jednorázové akce jako svatební cesta se podle něj zpravidla nezohledňují.
Q: Jaké doklady připravit, pokud druhý rodič podá návrh k soudu o dorovnání životní úrovně dítěte?
A: Doporučované doklady jsou účtenky a faktury za dopravu, ubytování a další výdaje na dítě, doklady o pravidelných platbách nad rámec alimentů, svědecké výpovědi (např. učitelky) a dokumentace prokazující péči o dítě.
Q: Zohlední soud jednorázovou svatební cestu při rozhodování o dorovnání standardu dítěte?
A: V diskuzi právník uvedl, že soudy obvykle neberou v potaz jednorázové svatební cesty; soud posuzuje především dlouhodobé a systematické rozdíly v životní úrovni dítěte.
Q: Zapojí se do posouzení sociální odbor (sociálka) a jakou roli hraje?
A: V diskuzi bylo řečeno, že sociální odbor může zhodnotit vynaložené prostředky na dítě od obou rodičů a jeho zjištění může být pro soud relevantní při rozhodování o dorovnání.
Q: Co když matka nepracuje nebo pobírá příspěvky — má to vliv na nárok?
A: V diskuzi zaznělo, že pokud má matka reálnou možnost výdělku, ale nesnaží se, soud tomu pravděpodobně přihlédne; konečné rozhodnutí ale závisí na důkazech a individuálním posouzení soudu.
Q: Jaké preventivní kroky lze udělat, aby se předešlo soudnímu sporu o dovolenou?
A: Doporučené kroky jsou písemná dohoda o pobytu dítěte a úhradě konkrétních položek (doprava, ubytování, strava, kapesné), uchovávání dokladů o platbách a konzultace s rodinným právníkem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina příspěvků se shodla, že požadavek na jednorázovou kompenzaci (např. 20 000 Kč) za dovolenou bez dítěte je v praxi většinou neopodstatněný.
- Doporučení konzultovat rodinného právníka a mít k dispozici doklady o tom, co rodiče na dítě vynakládají.
- Praktické řešení často zmíněné v diskuzi je nabídnout úhradu přímých nákladů dítěte (doprava, ubytování, strava, kapesné).
Sporné názory
- Na jedné straně bylo uvedeno tvrzení, že zákon umožňuje požadovat dorovnání životní úrovně dítěte vůči bohatšímu rodiči; na druhé straně právník v diskuzi tvrdil, že jednorázové svatební cesty či sporadické výdaje soud pravděpodobně nezohlední.
Otevřené otázky
- Zda soud v konkrétním případě skutečně uzná nárok na dorovnání za jednorázovou svatební cestu.
- Jaký konkrétní rozsah důkazů bude soud považovat za rozhodující (jaké doklady a svědecké výpovědi).
- Jak moc ovlivní rozhodnutí skutečnost, že matka částečně nepracuje a pobírá různé příspěvky.
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
dorovnání standardu, mimořádný výdaj, alimenty, svatební cesta, doprava, ubytování, strava, kapesné, svědecká výpověď, střídavá péče, sociálka
Místa a osoby
Řecko, Itálie, Chorvatsko, Bahamy, Polsko, Slovinsko
Ta je asi padlá na hlavu, řekls bych ji,ať to klidně dá k soudu,aspoň se ztrapní. My s manžel máme tajy každý svoje dítě z předchozího manželství a ani by me nenapadlo se zpovídat ex kam jedeme, natož něco kompenzovat.
Úplně čučím, co některé ženské nedokážou vymyslet, aby chlapa - ex vydíraly. Že jí není hanba tohle jenom navrhnout. Prý újma 😀
Ta je asi padlá na hlavu, řekls bych ji,ať to klidně dá k soudu,aspoň se ztrapní. My s manžel máme tajy každý svoje dítě z předchozího manželství a ani by me nenapadlo se zpovídat ex kam jedeme, natož něco kompenzovat.
@izz76 no my se nevzpovidame, ale babička od manžela je s ex v kontaktu tak ji vše vyslepičí vždy
Boze boze…to ji zadny soud v tomhle neodklepne dle podrobnych popisu co vse platite. Dej zakladatelko vedet jak to dopadlo. My resili podobnou “akterku”. No nakonec se syna vzdala a ja jej adoptovala, ale taky chtela pomale zaplatit i za pozdrav.
No tak at vyslepičí, vy si můžete dělat co chcete, klidně letět třeba do vesmíru bez dětí a nemusíte nic kompenzovat.
Boze boze…to ji zadny soud v tomhle neodklepne dle podrobnych popisu co vse platite. Dej zakladatelko vedet jak to dopadlo. My resili podobnou “akterku”. No nakonec se syna vzdala a ja jej adoptovala, ale taky chtela pomale zaplatit i za pozdrav.
@bereni byli jsme za právníkem - rodinné právo. Vzhledem k tomu, že se o dítě staráme nad rámec nemá na tohle nárok. (jsme to schopni i doložit..,mame svědectví ve škole - učitelku).. I přesto, že jsme ji tohle řekli, tak si stojí za svým. Tak už muž jen pokrčil rameny a řekl ať to dá k soudu.
Jak si clovek naivne mysli, ze kdyz pohrozi soudem,ze se hned kazdemu rozklepou kolena vid? 🤣 Na soudni vylohy prachy ma, ale musi chudinka škemrat. No asi je cas, ji to lenoseni zarazit.
Jak si clovek naivne mysli, ze kdyz pohrozi soudem,ze se hned kazdemu rozklepou kolena vid? 🤣 Na soudni vylohy prachy ma, ale musi chudinka škemrat. No asi je cas, ji to lenoseni zarazit.
@klpoiu jenže jak aby na tom nebylo bito to dítě. Všechny páky co by jsme mohli použít by stejně odneslo nevinné dítě.
Jestli ono spíš neodnese to, že jí to prochází. Vzor do budoucna nic moc.
@andelka Toť otázka.. Zase z druhé strany toho nezneužívá. O nějakém školním výletě jsem se dozvěděla až od třídní učitelky, když se ptala proč nejede. Když jsem se na to ptala, řekl že mamka řekla že mu na to peníze nedá a ať si to vyřeší s námi a za námi nikdo s prosbou o peníze nepřišel.
A opravdu neni moznost vzit to dítě k sobe??
@klpoiu nechce, má tam kamarády, kroužky i školu. V tom místě žije tam od narození. Navíc tím směrem vážně nic nejezdí. Jednou jsem tim směrem jela autobusem v pracovní den a to co jedu autem 25 minut, jsem jela autobusem s 3 přestupy 2.5h. Což pro tak malé dítě je nereálné a pro mě je nereálné dělat taxika 3 dětem. O tom, že by ten kroužek začal dělat tady taky slyšet nechce. A pro mě logisticky nemožné tam jezdit na stejnou hodinu jako vozím své dítě na kroužek. V tomhle ohledu se šprajcnul hned, když jsme s tímhle návrhem přišli.
A opravdu neni moznost vzit to dítě k sobe??
@klpoiu a prodávat dům a vracet se do města není taky řešení.
Ani bych nedělala scény, vůbec bych se tím nezaobírala ani bych jí nic nevysvětlovala, nediskutovala s ní o tom. Ztráta času.
Sdělila bych jí, že na to nemá nárok. Tečka.
Zkusila to, ale právo je na vaší straně. Na nic takového nemá nárok. Tečka. Neřeš to a užij si dovču 🙂
Ani bych nedělala scény, vůbec bych se tím nezaobírala ani bych jí nic nevysvětlovala, nediskutovala s ní o tom. Ztráta času.
Sdělila bych jí, že na to nemá nárok. Tečka.
Zkusila to, ale právo je na vaší straně. Na nic takového nemá nárok. Tečka. Neřeš to a užij si dovču 🙂
@reeeza no my se snažíme mírnit ty její scény co dělá, právě podloženými argumenty..
Ok ale.pak bych po ni chtela at se podili pulkou na srpnove dovolene. Jak by se asi tvarila😃
Tak dámy a pánové... Je to podáno k soudu.
Tak dámy a pánové... Je to podáno k soudu.
@anonym_autor Ona to podala? Tak to jsem zvědavá jak rychle vyletí.
Ta je tupá🫣🫣🫣🫣🫣 ona si fakt mysli ze ma pravdu??? Ja myslela ze vas jen chce postrasit
@anonym_autor Ona to podala? Tak to jsem zvědavá jak rychle vyletí.
@andelka ano podala. Nás právník už má všechny podklady od nás. Snad to bude rychle hotovo
Ta je tupá🫣🫣🫣🫣🫣 ona si fakt mysli ze ma pravdu??? Ja myslela ze vas jen chce postrasit
@hanka_12345 taky jsem si myslela, že vyhrožuje.. Ale ona si prostě jde za svým 🫣
@hanka_12345 taky jsem si myslela, že vyhrožuje.. Ale ona si prostě jde za svým 🫣
@anonym_autor ta je fakt cáklá, do srpna se to těžko vyřeší a ještě bude muset platit výlohy :D byla bych klidná, zvlášť, pokud máte vše jak doložit
No tak to jsem taky fakt zvědavá, jak toto dopadne. Za me uplne zcestné požadavky si narokuje . A hledím, ze zrovna ona, která ani nepracuje, má tu kuráž dát to k soudu. To bude trapas, jestli se jí zeptaji, co dela pro to, aby i ona doprala dítěti dovolenou a nějaký standard... nedělá NIC, jen se snaží vytriskat peníze z vás..
No tak to jsem taky fakt zvědavá, jak toto dopadne. Za me uplne zcestné požadavky si narokuje . A hledím, ze zrovna ona, která ani nepracuje, má tu kuráž dát to k soudu. To bude trapas, jestli se jí zeptaji, co dela pro to, aby i ona doprala dítěti dovolenou a nějaký standard... nedělá NIC, jen se snaží vytriskat peníze z vás..
@zuzanka_13 noo, kuraze má dost. My si tím líbánky zničit nenecháme. Právník říkal, že to bude brnkačka smest ze stolu. Obzvlášť když máme podklady k tomu co vše hradíme nad rámec a že i alimenty jsme nechali na původní výši i když se mu snížili. Já chápu, že jsou chlapi co serou na své děti a mlátí nutne minimum, nebo ani to ne. (většina jejich kamarádek má takové chlapy). A ona není schopna uznat, že pro ně děláme víc než musíme a víc než si ona zaslouží.
hele aona ma na to platit si pravnika aby ji v tomto zastupoval? nebo to ma bez zastupu? ja tohle neznam tak nevim jestli vubec pravnika ma...potazmo napadne ji ze to muze projet-bude mit pak penize na vylohy? kdyz nemaka.
Na to ze nemaka docela rozhazuje 😀
hele aona ma na to platit si pravnika aby ji v tomto zastupoval? nebo to ma bez zastupu? ja tohle neznam tak nevim jestli vubec pravnika ma...potazmo napadne ji ze to muze projet-bude mit pak penize na vylohy? kdyz nemaka.
Na to ze nemaka docela rozhazuje 😀
@hanka_12345 pokud vím, tak zástupce nema. Ani v jednom případě, kdy něco dávala k soudu zástupce neměla.
hele aona ma na to platit si pravnika aby ji v tomto zastupoval? nebo to ma bez zastupu? ja tohle neznam tak nevim jestli vubec pravnika ma...potazmo napadne ji ze to muze projet-bude mit pak penize na vylohy? kdyz nemaka.
Na to ze nemaka docela rozhazuje 😀
@hanka_12345 pokud vím, tak zástupce nema. Ani v jednom případě, kdy něco dávala k soudu zástupce neměla.

Mi tak doslo,jak ja jsem byla hloupa. Na dite 1200 alimenty a nikdy vic ani kacka. Ani to dite nikdy nevidel. Sakra 🤣