Manžel na můj vkus dost pije. Je to ještě normální?

vipeta
2. kvě 2017

Třeba mi tahle diskuze pomůže se dívat na problém jinak ;) Mám skvělého manžela, jsme spolu 6 let a máme dvě malé děti, staršímu jsou tři roky. O tom, že se dokáže dost opít a hodně toho vypít, jsem věděla dávno, ale nikdy (ani teď) nedělal pod vlivem žádnou velkou ostudu, nikomu neubližuje, spíš dělá srandu a když je v náladě, tak mi nekonečně vyznává lásku, jak nás všechny miluje, jak je šťastnej a podobně. Jenže... kdyby zůstalo jen u těch akcí a oslav, ať si dělá co chce, ať si přijde kdy i v jakém stavu chce, ale on bohužel pije i normálně doma. Někdy si dá pivo každej den, někdy ob den. Na tom si dát pivo samozřejmě nic není, jenže u jednoho piva nikdy nezůstane. Většinou je to tak, že pracuje kolem baráku nebo v garáži a u toho popíjí a dokonce ho podezírám, že když už je výjimečně s námi doma, tak při příležitosti přiložení do kotle si tajně přihne, ale to už může být jen moje domněnka... i když nejednou se stalo, že prostě byl s námi doma, byl v pohodě, byla s ním sranda a pak najednou bum, začali mu jít oči šejdrem, a přitom přede mnou nevypil ani kapku :( Další věc co nepochopím, že když už náhodou není pivo, nepohrdne vínem, nebo tvrdým, dokonce nedávno vypil z lednice zbyteček činzána z oslavy. Já jsem si furt říkala, že prostě je to chlap a že když nikomu neubližuje, že prostě se s tím musím smířit, ostatně jeho táta je bohužel to samý :( Každý den si dá pivo, někdy ale chytí slinu a normálně se zlíská. Nebo tajně chodí popíjet svojí domácí slivovici, často právě s mým mužem, když jsme u nich na návštěvě. Nevím vůbec, co s tím. Kolikrát jsem si říkala, že třeba přeháním, ale už to prostě u nás způsobuje to, že kamkoliv jdeme, tak už vím, že se opije a že se tím pádem nemůžu spolehnout na to, co mi ještě za střízliva slíbí. Prostě mu nevěřím. Vlastně mi dokonce jednou doslova utekl, šel s námi z oslavy dom a pak najednou vzal roha a vrátil se tam... což je strašně ponižující ;( Začala jsem si přivydělávat z domova, k čemuž občas od něj potřebuju hlídání dětí, ale třeba zrovna včera, jelikož jsme měli ještě jednu oslavu, tak z té oslavy za bílýho dne přišel nadranej, chvíli se pokusil s dětmi být, načež brzo usnul před nimi na gauči a starší syn pak pro mě přišel, že tam jsou s bráchou sami ;( Zkouším se s manželem "dohodnout", ať proboha nepije doma, dokonce mi říká, že by nikdy nedopustil, aby ho děti viděly nalitýho, ale už ho bohužel párkrát tak viděly. Zatím z toho rozum nemají, ale brzo mít budou a toho se bojím asi nejvíc. A vůbec... já ho moc miluju, rozhodně ho opouštět nechci, ale zároveň se nemůžu smířit s tím, že to takhle zůstane a nejspíš s přibývajícím věkem to bude ještě horší :(

editah222
2. kvě 2017

@vipeta podle Nešporka je alkoholik každý kdo pije každý den a je jedno, že třeba jen 1 pivo.
Já nejsem doktor a už vůbec ne doktor, který se celý život zabývá alkoholikama, ale každodení popíjení mi taky nepřijde zcela normální. Navíc pokůd nezůstane o 1 piva.

S manželem se můžete dohodnout, že si dáte takový malý test - 31 dní bez alkoholu a to naprosto, i na oslavách a kdekoliv. Já si tento "detox" dávám 2x ročně :D
Ten kdo to nedokáže má problém a měl by ho řešit.

madre1
2. kvě 2017

A jak v práci-tam to také bez alkoholu nevydrží?

j.a.n.i
2. kvě 2017

@editah222 Asi takhle, Nešpora považuju v určitém ohledu za blázna, takže jeho definicí bych se zas až tolik neřídila, ale popisované mi na alkoholika přijde.

vipeta
autor
2. kvě 2017

@madre1 v práci nepije, protože dojíždí autem...

editah222
2. kvě 2017

@j.a.n.i je fakt, že podle jeho definice je alkoholik skoro každý, ale na druhou stranu ten jeho návrh s 31 dny nepití mi přijde jako rozumný.

trdelnik234
2. kvě 2017

Nie je to normalne, podla toho, co si tu popisala mas bohuzial doma alkoholika a uz pekne nacateho.
Otazka je ale ako sa k tomu postavi manzel.

ladyhacek
2. kvě 2017

Já svého otce viděla pít každý den - chodil z hospody a pak si šel lehnout k nám do pokoje a smrděl tam (a to i v týdnu když jsem šli do školy) Párkrát vyvedl blbost - rozbil vchodové dveře protože se netrefil do klíčové dírky . . . a poslední kapky byla když chtěl skoro podpálit barák - to už mamka podala žádost o rozvod (možná jsme jí to i řekli) Tu noc a ten děs mám pořád v sobě a vyvolává to ve mě velký smutek.
Za mě nikdy nedopustím aby děti tohle viděli a zažívali .pravidleně - ano když je oslava předpokládá se že se bude bude pít i já si ráda dám. Manžel pil většinou ve volnu když nechodil do práce večer rum s colou někdy i dvě sklenice. A pak začal pí častějii když šel druhý den do práce- nevypil toho moc, ale dal si - potřeboval se po práci vyventilovat. Zmínala sjem že mě to trápí a že ví proč. Pak si asi 14 dní nic nedal a pak se zeptal zda si může jednu skleničku dát 🙂 Byla jsem tak šťastná. Když jsem byla těhotná tak měsíc před porodem pro jistotu nepil 🙂

@editah222 jak píše je to skvělý nápad a můj strejda ho praktikuje. Nevím jak často pije zda si pivo denně dá nebo ne. Ale už kolik let zasebou vždy jedn měsíc (vybral si únor 🙂 ) nepije. A opravdu to dodržuje nepil snad ani na naší svatbě 🙂 )

kaja2016
2. kvě 2017

@vipeta hele můj muž taky docela pije. Je to pro něj relax. Ale teda ven chodí výjimečně a neovlivňuje to nějaké sliby atd., Me to teď nevadí, ale taky budu chtít, aby to do budoucna omezil, kvůli zdravi. Jako tezko rict u tveho muze, já bych se asi bála toho tajného popíjení, jestli to je fakt pravda. Treba ti pomůže informace, ze můj taťka popíjí dodnes a nikam se to nezhouplo, ale teda taky jen doma.

vipeta
autor
2. kvě 2017

ufff, a já jsem si vždycky říkala, že alkoholik je člověk nešťastnej s velkými problémy... 🙂 kolikrát se ho ptám, jestli nemá třeba problémy v práci, nebo jestli mu něco nechybí doma, ale prej ne, prej je právě šťastnej, akorát někdy řeší peníze, ale bídu nedřeme a myslím že mu ani nedávám podnět, že by nám peníze nestačily... Já asi hodně vidím problém v tom jeho taťkovi, obzvlášť jestliže i v tom vyrostl... podotýkám, ani ten tchán není žádnej notorik, ale chutná mu a někdy ho to až odrovná, pak má rejpavý řeči a bla bla bla... jim to asi přijde normální, tchýně se nad tím dokáže povznést, ale já to snáším těžce ;(

puresin
2. kvě 2017

@vipeta Jedno vim jiste - neprehanis. Problem je v tom, ze nekteri lide maji pohled na miru vypiteho alkohoholu uplne jinde. Jsou taci, kteri piji denne - po ceste z prace se stavi "na jedno", doma se pak docvaknou dvema tremi kousky a o pul devate chrni na gauci. A je to normalni. Kohokoliv z jeho rodiny by ses zeptala, jestli uz to neprehani, koukal by na Tebe jako na blazna. Znam to dobre, nastesti ne od manzela.
No a pak jsou taci, kterym to normalni nepripada, jako Ty a ja. 🙂
Tobe doma nezbyde nic jineho nez o tom znovu a znovu mluvit, a doufat, ze mu to dojde. A napada me, nema treba v praci svobodne kamarady? Ti totiz jsou "idealnim" vzorem a taky trousi neuveritelna moudra o "podpantoflacich a megerach". To, ze se muzou zlit kdykoli jednoduse proto, ze na ne nikdo doma neceka, jim dochazi pomaleji. 🙂

madre1
2. kvě 2017

@vipeta ,ten alkohol domů si kupuje sám?
Jak to máte pořešené s financemi-má každý své peníze nebo je dáváte dohromady?
Zhoršilo se to za těch šest let soužití nebo pije pořád stejně a chtěla by si,aby to omezil?

anetka1701
2. kvě 2017

To že pije - jako ještě OK. Ale to že odpadne při hlídání dětí, to je teda pro mně absolutně neomluvitelný... Pro mně už by to byl důvod mu zásadně dát nůž na krk. Prostě to se nedá :(

vipeta
autor
2. kvě 2017

@kaja2016 a pije tak, že je to na něm i pak vidět? můj taťka si taky dá denně dvě tři piva, ale nikdy jsem ho doma neviděla ožralýho, kromě oslav samozřejmě a i tam se vyloženě neoddělá...

vipeta
autor
2. kvě 2017

@madre1 ano, sám, kasu má on no...

madre1
2. kvě 2017

@vipeta ,v tom případě nevidím jiné řešení,než mu navrhnout manželskou poradnu.Pokud by odmítnul,tak žádost o rozvod a třeba by s tím už začal něco dělat,kdyby o Vás nechtěl přijít 🙂

vipeta
autor
2. kvě 2017

@puresin no asi takhle... mám opět pocit, že v tomhle ho hecuje právě tchán, sice ne tak hnusně, jakože podpantoflák a megera, ale když můj muž dopíjí, tak tchán a ještě jedno a to už ti nic neudělá... nedávno jsem udeřila přímo na tchána, že mi ho "kazí", je fakt, že se trochu stáhl, ale jen když jsem tam i já, protože jinak jak sednou někde sami, tak to konce nevidí... a když mluvíš o mladých, většinou na těch akcích je můj muž do konce a právě s těmi svobodnými ;(

nelinecka1
2. kvě 2017

Kdyby si dal opravdu jen to jedno pivo denně, s tím, že třeba na oslavách víc, tak bych to za alkoholismus nepovažovala. Taky jsem si jednu dobu po práci dávala decku vína na relax, podle mě to dělá spoustu lidí. Ale tajné popíjení už je znak alkoholismu, už to není dobré. A stejně tak, že se skoro na každé oslavě opije. S tím měsíčním testem je to supr nápad, ale otázka, jestli do toho půjde. A zkontrolovala bych ty tajná místa, jestli tam má něco schované, ať máš na něj páku. Možná mu samotnému to nedochází, že už je to moc😕

vipeta
autor
2. kvě 2017

víte co, ve mě se hodně dlouho pralo to, že on jako fakt dře, kromě práce, tak kolem baráku, pak chodí pomáhat k rodičům, no tak jsem to brala tak, že tím pitím upouští páru... ale zase, kdyby to bylo řeknu jednou dvakrát do týdne a pak nepil vůbec, max dvě piva, který ho nepoloží, ale to on asi nechápe... tak já nevím, zkusím na něj zatlačit, ať mi dokáže, že nějakou dobu se nenapije vůbec, a jak to nezvládne, bude muset vyhledat odbornou pomoc... nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, ale možná to bude opravdu nejlepší řešení, už kvůli tomu, že on v dospívání neměl lehký období, dokonce bral prášky na deprese... sice teď na deprese netrpí, ale možná je to právě tím alkoholem?? je to začarovaný kruh ksakru :(

kacenka_12
2. kvě 2017

Můj manžel si denně to 1, 2 nebo i (výjimečně) 3 piva dá, což beru v pohodě. Ale kdyby ještě chodil potajmu ucucávat tvrdý, tak to bych hodně rychle zakročila. To mi nepřijde absolutně normální. Je fakt, že můj taťka se strejdou to tvrdý ucucávat chodí, ale u nich to beru jinak, protože jsou to absolutně vzorní tátové od rodiny a nedělají to každodenně.

Záleží, jak se po alkoholu chovají a zda jsou i nadále zodpovědní, ale já bych u svého manžela ucucávání tvrdého doma potajmu opravdu netrpěla - snažila bych se to s ním řešit.

koncita
2. kvě 2017

@vipeta alkoholiků jsem za svůj život viděla opravdu hodně, Nešpor je možná blázen, ale je jediný v republice, kdo dokáže alespoň malilinké procento alkoholiků vrátit do života. Podle mého má tvůj muž už problém, a to už celkem velký. Bohužel, nechci ti brát iluze, ale připrav se spíš na to, že bude zatloukat, slibovat, potom už možná bude třeba podrážděný z tvého "obviňování", zkrátka to by musela být skoro až náhoda, kdyby sklopil uši a šel si někam pro pomoc....promiň za upřímnost. Navíc, bohužel, pravděpodobnost alkoholismu u mužů prudce stoupá v případě, že otec je také alkoholik, to jsou fakta. A jestli měl v minulosti deprese.....tak to už bych se nedivila absolutně!
Potom ještě s tím testem.....je to zajímavé, může se to zkusit, ale existují i tzv.kvartální pijáci, a to jsou lidé, kteří dokáží třeba 3/4 roku abstinovat a potom jsou pár měsíců totál v lihu. To už je také alkoholismus.
Zkus to. Určitě to zkus, miluješ ho, donuť ho o tom mluvit a něco s tím dělat. On to bude ale bagatelizovat, s tím počítej ☹

kaja2016
2. kvě 2017

@vipeta Hele tak videt to je, jakoze zvlacni, oba tata i manzel, ale to je tak vsechno, maximalne usnou u telky.

vineta
2. kvě 2017

@vipeta Mluvila jsi s ním o tom? Jako opravdu vážný (za střízliva vedený) rozhovor, kterým bys mu dala najevo, že ti to opravdu hodně vadí a může na tom ztroskotat váš vztah? Začala bych od toho.
Blbý je, že tolerance naší společnosti vůči alkoholu je opravdu veliká, snáze se člověk dostane fakt do problému.
Držím pěsti, ať s tím začne něco dělat.. v tomhle se nevyplatí být tolerantní partnerka, pokud to on sám nevidí, tak mu tvé lehounké našlapování a tolerance můžou spíš uškodit. Potřebuje wake-up call.

leki
2. kvě 2017

Je fajn, ze tvuj muz se chova napitej slusne, ale tohle je uz priliz. Je pravda, ze ja si taky dam skoro kazdy vecer dvojku/dve vina a na oslavach si prihnu i vic, ale jakmile clovek pije "cokoli jen aby mel alkohol" a nebo tajne, tak uz je to podle me docela problem. Navic pises, ze se na nej nemuzes spolehnout a to je taky problem + to ze ho nalityho videly i deti (predpokladam, ze to nebylo nahodou o pul noci kdy prisel z vecirku). Mam s tim docela zkusenost z rodiny a myslim, ze pokud s tim nic nebude delat, bude se to max zhorsovat. Nedokazu ti bohuzel poradit, snad jen si s nim navazno promluvit (a pokud bude tvrdit, ze problem prece nema), tak mu rict, ok, tak mi to dokaz tim, ze nebudes mesic vubec pit, ani na oslavach, vecircich.. Muj byvalej docela kouril travu. Rekla jsem mu to, co ti radim a on ze nema problem a delam z nej zavislaka, ale hned na prvni akci to zvladal hoodne tezce a az tim si to uvedomil, sel do sebe a travu hodne omezil. Obavam se ale, ze na alko to fungovat nebude..

puresin
2. kvě 2017

@vipeta Tak jsme doma, holt priklady tahnou. 😒 Ani nechtej slyset, co memu zenatemu chlapovi NASI SPOLECNI svobodni kamaradi obcas rikali. On je ale takovy "Mirek Dusin" a vzdycky mi to doma vyzvonil. 🙂 To jsem fakt zirala, s par z nich uz mluvim jen tak napul. A to jde muj muz na ryby, na fotbal hokej, zacvicit si, kdykoli chce, jezdi s nimi dvakrat rocne na dlouhe rybareni do ciziny, atd atd. Nastesti ma muj mozek v hlave a brzo mu samotnemu doslo, proc do nej tak ryjou - zavidi. 🙂

maggys
2. kvě 2017

A jej. To mi neco pripomina - meho draheho pred cca rokem, rokem a pul. Od toho ze jsme si spolu dali nekde sklenicku to slo pres sledovani fotbalu s kamosema v hospode ze ktereho se vracel s lesklyma ocima, az po flasky poschovavane za skrinema, nahore na kuchynske lince atd. Loni koncem kvetna mi pod vlivem udelal na ruce par modraku- moc silne me chytil. Silene jsem se tehdy nastvala, spala u rodicu, a pak jsme meli dlouhej rozhovor co dal. Dostal nuz na krk a pit prestal - az do lonskeho podzimu, do rijna. To jsem potratila a jeho to strasne sebralo. Asi 14 dni pote se silene opil, druhy den rano jel autem, zpusobil (nastesti lehkou a bez zraneni na obou stranach) nehodu, ujel od ni. To bylo asi v sest rano. V 11 za nim dorazili policajti (zijem na malym meste takze podle auta netrvalo dlouho nez ho nasli) a jeste v tech 11 nadychal pres 1 promile. Silena pokuta, na rok bez ridicaku. A dalsi rozhovor. Az tehdy mu doslo ze ma problem a ja nedelam jen tak dusno pro nic za nic. Nastavila jsem opravdu tvrdej rezim, zahrnujici alkoholtester doma atd. Od te doby se alkoholu nenapil, Kontakt s podobne alkoholickyma kamaradama prerusil, a seka dobrotu. Ale jeste minuly mesic dostaval dychnout kdyz prisel domu od rodicu. Stalo me to sileny nervy, a porad neverim ze mame vyhrano, ale jsme na dobre ceste. Doufam ze to vydrzi i nadale. Takze - da se to prekonat ale chce to opravdu hodne vuLe a hodne nervu. Ale kdyby Sam nechtel, tak bych to uz davno vzdala a sla pryc. Protoze to by pak nebylo pomoci. Hod s nim rec, a uvidis co to prinese, ale kdyby to melo pokracovat bezeichnet zmen...tak asi neni jina rada nez to vzdat

naomi6
3. kvě 2017

@vipeta tak bohužel z mých vlastních zkušeností s tátou už bych řekla, že to je alkoholik. Takhle to začíná. Popíjení tajně někde v garáži. Být vámi, tak to začnu řešit. A také omezit to popíjení s jeho otcem. Držím palce

babanci
4. kvě 2017

Tohle už by mě znepokojovalo. Zvlášť, pokud je to v rodině, píšeš, že tchán taky rád nasaje. Tak bacha na to, buď to řeště spolu jako problém nebo ... v krajním případě, pokud by se to mělo opakovat a přestal by být spolehlivý, podotýkám, že já chlastouny nesnáším, tak v tomto krajním případě bych vzala roha.

vipeta
autor
4. kvě 2017

holky, já nad tím teď furt přemýšlím... upřímně mě zaskočilo, že se tady ze všech názorů dozvídám, že je "alkoholik", asi se mi tomu nechce věřit... můj jinak úžasný chlap, milující, pozorný, děti ho zbožňujou... že by byl ta alkoholická troska?? třeba teď za poslední dva dny od onoho pondělka byl v pohodě, nenapil se... Možná to tu ode mě vyznělo, že je napitej každej den, to zas ne... někdy si dá jen pivo na chuť, ale někdy se mu to vymkne, byť zůstává ještě normálně při smyslech, ale už je navátej no... Ovšem to, že pije někdy potajmu je alarmující, to ano :( Možná třeba kdybych mu řekla, že mi nevadí, když si i přede mnou dá dvě piva, nebude se s tím schovávat... Hm, nevím no... tak alespoň jsem díky této diskuzi se na to začala dívat jinak. Zajímavý je, že jsem od jednoho, co dost pil, jeho otec též, utekla právě k mému manželovi...