Manžel utrácí tajně za své koníčky

milius
13. črc 2015

Prosím o radu. S manželem jsme pět let, máme rok a půl starou dceru. Jsme šťastní a spokojení, jen se vyskytl problém s penězi.. Zařizujeme byt a to už docela dlouho- 8 měsíců a pořád zbývá hodně věcí koupit. Spočítali jsme to asi na 100 tisíc. Příjem má manžel velký, měsíčně odkládáme
pár tisíc na zařízení bytu. Ale mě to příjde málo, že bychom v pohodě mohli ušetřit víc a bylo by to dřív zrekonstruované. Jenže manžel má velký koníček - rybaření a výlohy jsou docela vysoké. Tvrdí, že max 2000,- za měsíc, ale tomu moc nevěřím. Já chodím po sekáčích, aby nic neutratila a on je schopen vyhodit 5000,- za ryby. Pak musíme vzít kočár na splátky, abychom ho mohli mít hned. Tak jsme se domluvili, že budeme tento měsíc odkládat účtenky a pak se podíváme za co nejvíc utrácíme a zkusíme s tím něco udělat. A včera jsme zjistila, že koupil další blbost za 1500,- a nemá ani tu slušnost mi to říct (viděla jsem mail). Jsem naštvaná, za to se mohlo koupit osvětlení a tak. Ono je mu celkem jedno jak to tu vypadá, furt mluví jen o těch rybách, už to začínám nenávidět. Promluvit si nejde (už se stalo mockrát), každý jsme z jinak situované rodiny - u nich bylo vždycky dost, u nás se šetřil každý pětník a žilo se z ruky do huby. Já jsem ochotná se uskromnit ve svém utrácení, on řekne, že je pořád v práci, tak si ty peníze chce užít. Občas mám chuť se na to vybodnout a utrácet jak zběsilá, aby viděl, že tak to nejde. On mi totiž říká, že bych měla víc utrácet za sebe, aby pak neměl výčitky svědomí, když utratí za sebe. Jinak účty máme společné a karty máme oba.
Ale jinak jsme opravdu šťastní, manžel moc pomáhá doma, je s námi každou volnou chvíli (pokud není na rybách 🙂) a malou zbožňuje. Jen v tomto se nedokážeme shodnout. Máto to některá taky tak? Poraďte..

mariti
13. črc 2015

Nic si z toho nedělej, někdy je to fakt těžké. Já zase byla víc jak půl roku bez teplé vody v kuchyni, těhotná, dokonce pak ještě chvíli s miminkem. Mamka se mi divila, že to vydržím. A můj muž zas naopak pořád šetří, všechno si musí udělat sám, přece nebude vyhazovat peníze za opraváře nebo novou baterii. Nevím, jestli je to dobře, ale naučila jsem se hodně věcí neřešit a přizpůsobit se. Jinak zážitky jsou pro mě taky důležitější. A přiznám se, že manželovi sice přímo věci nezatajuji, ale ne všechno mu říkám, vím, že on si taky umí dopřát, když je to pro něj důležité a do domácnosti přispíváme oba dva.

luciebx
13. črc 2015

presne.. sama objednej.. zaplat ze spolecneho uctu a je to.. ja ted tu mam taky chlapka co dela novy strop v kuchyni pac tam chci bodovky misto obyc lustru.. a kdybych to mela nechat na manzelovi tak to nemam ani pristi rok.. takze nekoho sem nasla.. dosel.. rekl cenu ja to rekla muzi.. a pak se to jen zaplati....

nekdy hold musis sama vis... ne ke vsemu potrebujes chlapa.. lustr si snad dokazes koupit sama... mozna chlapa nezajima zda je doma lustr takovvy nebo makovy.. kazdy ma jiny priority.

lenka5731
13. črc 2015

já jsem to tedy pochopila tak, že to nemůže zařídit, protože nemá peníze na zaplacení. Jinak tomu nerozumím, příspěvky jsou v rozporu.

luciebx
13. črc 2015

@lenka5731 ono asi zakladatelce vadi ze manzel neni z vybaveni domecku tak poprdeny jako ona.. jemu staci jednou za x mesicu neco poridit ale kazdy mesic si udelat radost na konicka.. ale ji nezakazal ze nesmi utracet.. jen se ji asi do toho nechce samotne a u vseho potrebuje chlapa.. jinak totiz taky nechapu.. prostredky jsou tak proc ceka a nezaridi vse sama..

lenka5731
13. črc 2015

@luciebx no promin, ale jestli nemají (dlouho neměli) jídelní stůl nebo věšáky v koupelně, tak to jsou zásadní věci, žádné designové libůstky a radost ze zařizování 😕 😅 Přijde mi celkem zbytečné na ni nějak útočit, když ani pořádně nenapsala, jak to mají.

bledulka84
13. črc 2015

já bych teda hned po manželové výplatě vyrazila na nákupy a bylo by. On by ještě ten měsíc peníze utratit nestihl a doma by bylo vybavení, co je potřeba 🙂

luciebx
13. črc 2015

@lenka5731 ale vzdyt si ten stul a zidle mohla koupit sama prece... nemusi tahnout muze do obchodu.. porad rika ze penize na to jsou.. ze davaji bokem par tisic mesicne.. tak mi nerikej ze si to nemohla koupit sama ze spolecneho uctu...spis mi prijde ze sama ceka az co muz.. ale jeho toto moc nezajima.. kazdy muz neni stejny ze prvni je na rade zarizeni.

a vesak v koupelne teda neni mega dulezita vec podle me

luciebx
13. črc 2015

@bledulka84 😀 😀 😀 jasny rano v den vyplaty byt online.. dopredu vedet co se bude kupovat.. a jen to odpoledne manzelovi oznamit.. kdyz teda zakladatelce rika ze si ma taky obcas vyrazit z kopytka 😀 😀

shine2015
13. črc 2015

@lenka5731 já si myslím,že on vybavení btu\domu tolik neřeší.....on to nevidí jako prioritu,raději jde k vodě na ryby,tam tráví nejraději čas,u toho odpočívá......je to teda i k zamyšlení z druhé strany, proč jakoby z domu svým způsobem utíká.....je mu na rybách nejlíp.....

milius
autor
13. črc 2015

@japona zážitky máme neboj 🙂 přes léto jsme peníze na rekonstrukci vrazili do dovolených, nikdo proti tomu nebyl. a jestli myslíš zážitky z rybaření? - ony mohou být i s tím vybavením, které má, jenže to už mu není dost dobré, chce drahé a značkové, protože to je přece kvalitnější..

lenka5731
13. črc 2015

@luciebx já nevim, já tam s nima nebydlim. V jednom příspěvku píše, že dává měsíčně pár tisíc stranou, v druhém, že chybí peníze na základní věci. Tak nevim.

Pro mě je teda věšák v koupelně dost důležitá věc, nebudu válet ručníky na zemi.

nonnni
13. črc 2015

@lenka5731 tak ono az tak nezalezi na tom, oc nemaji, jako na tom, co maji...a nakolik je to opravdu nutnost a nakolik to jen clovek designove chce...hodne rodin, co znam nema jidelni stul, maji pultik treba a stejne jedi u konferencaku...zejmena hodne rodin bez deti na to stolovani az tak neda. Vesaky v koupelne neprijdou nejak zasadni ani me, pokud je ten rucnik, kam jinak dat...take jsem bez nich byla...nebo jsou takove ty, co se povesi na dvere a nazdar....ikea jich treba prodava nekolik druhu... pro nej to opravdu nemusi byt nijak zasadni a prostor muze byt funkcni...ja se staram o veskere vybaveni, manzel je rad v hezkem, ale neni schopen a ani ochoten se tomu venovat, protoze ho to neoslovuje, nebavi a cely proces jde mimo nej...takze to delam sama a on jen chvali...

zuzineckah
13. črc 2015

@milius ja se ztrácím 😀 nestraním tvému manželovi, ale teď zas píšeš něco jiného, co v úvodním příspěvku.
Vždyť přeci dáváte bokem peníze na vybavení, tak proč třeba ty židle nekoupíte z toho?? Za 8 měsíců už jste museli vybavit dost, když píšeš, že dáváte několik tisíc bokem - pokud nevybavujete hrad nábytkem od Versaceho...
Možná kdybys napsala orientační sumu, tak bych dokázala pochopit tvoje rozčarování, ale takhle mi pořád přijde, že to hrotíš. Prostě chceš mít všechno co nejdřív a vadí ti, že manžel chce při tom pěstovat i svůj koníček. Takhle to vypadá.

bledulka84
13. črc 2015

@shine2015 je spousta chlapů, co má nějaký koníček a nemusí to znamenat, že tím utíká od rodiny. Často měli ten stejný koníček ještě dřív, než poznali svoji ženu a kdyby se ho kvůli rodině vzdali, tak budou jen naštvaně sedět doma u televize.

shine2015
13. črc 2015

@bledulka84 já nemyslím mu zakázat koníček,ale pokud doma nejsou základní věci,on má výbavu na ryby pěknou ale dokupuje věci navíc značkové za každou cenu i když je třeba hned nevyužije a doma mu chybí stůl kde by mohli všichni večeřet,tak je něco blbe.....

Přečti si příspěvky výš.....já schvalují podporu jeden druhého....ale ne tak že budu doma spát na koberci a chlap bude každý měsíc dávat např 4tis na novější a novější věci na ryby.....všeho s rozumem.....

😉

milius
autor
13. črc 2015

mám zakázané jakýkoli nábytek kupovat v obchodech, protože jsou to "šmejdy"!! takže všechno musí být od truhláře na zakázku. proto trvá, než se našetří na stůl (16000,-) na zrcadlovou skříň do koupelny (5000,-) na samotné věšáky a vybavení do koupelny a na záchod (3000,-) jsou to pálky které naskakují. mě by stačil i nábytek z aska, jenže on chce víc! proto všechno trvá tak dlouho

shine2015
13. črc 2015

@zuzineckah přesně taky se v tom ztrácím.....

nonnni
13. črc 2015

@milius no tak pak doporucuji se ho neptat a proste to koupit. Kdyz to neni schopen zaridit on, tak se toho ujmes ty...budto si zvykne a nebo se chyti za nos...nebo pujde na ryby...

alen_ka
13. črc 2015

@milius jak tady zaznělo, stanovila bych si s ním nějaké kapesné, které si budete moct utrácet sami, ony totiž ty věci, které tobě přijdou jako blbost, jemu přijdou jako perfektní vychytávka a má z nich obrovskou radost, můj manžel taky občas utrácí za věci, co já považuju za předražené hračky (domácí kino, drahý herní počítač, atd...), ale ať, pořád lepší, než kdyby to propil v hospodě 🙂 a on mi do mých útrat taky nekecá, nechává mě vybírat dovolené a veškerou útratu na nich taky, takže oboustranná spokojenost

zuzineckah
13. črc 2015

@milius se asi pos...u. Se na mě nezlob, ale když peníze na vybavení rachnete na dovolenou, tak pak nebreč, že nemáš židle! Jsem si to musela přečíst 2x... A že proti tomu nikdo nebyl - před dovolenou ne, teď to v podstatě neguješ v plném rozsahu.

milius
autor
13. črc 2015

a s tím proč mi to nechce říct. nemyslím, že je to kvůli scénám, žádné prakticky nebyly. jednou mi řekl, že má strach mi říct když si něco koupí, protože můžu namítnout, že si kupuje drahé věci, když je třeba vybavit tolik věcí doma - on si to teda moc dobře uvědomuje, co je důležité, takže bych řekla, že je to spíš špatné svědomí. ví, co je doma potřeba, ale stejně si to udělá po svém. jako děcko co sní zmrzlinu před obědem a nechce mámě říct od čeho má špinavou pusu, protože co udělalo se přece nedělá..

luciebx
13. črc 2015

@milius dobre chce mit kvalitu.. to beru.. od truhlare to trva to je fakt.. ale tim padem kdyz vis ze to trva treba 2-3 mesice.. tak za t dobu na to nasetrite kdyz davvate bokem tolik penez.. tak kazdy 2-3 mesice objednej dalsi vec.. a mas kolotoc rozjety kdy neco se objedna dalsi vec se uz vyrabi a dalsi vecc uz ti stoji v obyvaku..

milius
autor
13. črc 2015

@zuzineckah vůbec nechápeš. na tomto jsme se společně domluvili, byl to kompromis. to, že si tajně kupuje věci pro sebe je přece úplně něco jiného

shine2015
13. črc 2015

@milius tak pokud to máte nastavené doma tak,že se on cítí jako děcko....tak je něco blbe.....

zuzineckah
13. črc 2015

@milius Kompromis? Já bych řekla, že špatné rozhodnutí. Kompromis by byl, kdybych měla zařízené aspoň to důležité (jako ty židle) a zbytek obětovala na dovolenou s tím, že pak to dofinancujeme. Zachovali jste se divně oba dva, tak se teď zase musíte oba dva domluvit na nějakém řešení. Ty si vyber priority a na těch trvej - zařiď je, zaplať zálohy. A manžel ať si uvědomí, že je chlap od rodiny a ne školák u rodičů...

karlajasmine
13. črc 2015

@milius Tak ted mi prijde, ze je problem v tom, ze on trva na hodne kvalitnim znackovem nabytku na zakazku a ze v tomto ohledu neni schopen kompromisu. Jako jo, chapu, ze treba zrcadlovy komplet muze stat 5000Kc, ale tak snad si muzes zatim koupit ''prechodny'' zrcadlo za 200Kc z Kiky, abys tam mela aspon neco? My jsme si koupili byt predloni a taky nam trvalo, nez jsme meli dost penez na vsechen kvalitni nabytek, ktery jsme chteli, ale vzdycky jsme zatim meli nejaky provizorni reseni... Treba vesaky na kabaty provizorni, pak jsme je sundali a dali tam ty ''poradny'' ktery snad vydrzi uz hodne dlouho. Nebo jsme setrili na rozkladaci gauc do obyvaku za vic jak 20.000Kc, a mezitim jsme si koupili maly gauc z Ikey za 2000Kc, ktery jsme pak prodali dal. A ne, ze budeme dva roky cekat na rozkladaci gauc a mezitim sedet na podlaze. I provizorni veci se daji koupit rozumne a ''s mirou'', pokud uz mate dopredu vymyslene, kam je pak date nebo komu je dal prodate. Treba jidelni stul jsme taky nemeli pres rok a pul, tak jsme mezitim jedli bud na gauci nebo na balkone u zahradniho nabytku... Proste je potreba akorat o tomhle nejak komunikovat a udelat kompromis i v tomto. Pokud ty neco do domacnosti potrebuejs urgentne a nebudes na to cekat 3 roky, tak to manzelovi takhle rekni a domluvte se bud tak, ze koupite levnejsi vec rychleji, anebo ze koupite aspon provizorni vec ''na ted'' (s tim, ze vymyslite, kam se to potom da nebo co se s tim pak udela) a udelate si casovy plan, kdy koupite tu finalni verzi.

fallingstars
13. črc 2015

@milius Já ho teda pořád chápu víc. Chce kvalitu a na tu se holt čeká, ale zase ji připlatí - jeho koníček pořád není na úkor ničeho. Není to tak, že by si sám kupoval Ferrari a pro rodinu chtěl Dacii. To bych to rozezlení pochopila...
A nezlob se, ale taky jsme rekonstruovali, taky jsme chtěli něco lepšího, tak se do doby, než na to bylo, koupilo nebo od někoho půjčilo nějaký náhradní řešení...tzn. pokud bych chtěla zrcadlovou skříň za pět tisíc, tak si do doby, než na ni budu mít, koupim závěsný zrcadlo za pár stovek...A když to neudělám, tak holt ale nebudu nadávat, že jsem půl roku bez zrcadla... My byli bez stolu tři měsíce a osvětlení jsme neměli dva roky...jen žárovky 😅 A mezitím jsme si oba kupovali věci na svoje. A i když jsme si řekli, že budeme peníze na další věci do bytu střádat, nikdy bych nechtěla, aby se mi zpovídal, co kolik stálo, protože sama bych si nechtěla tu radost z té věci kazit tím, že mě bude někdo - byť jen pohledem - kárat, kolik jsem za to vyplázla. A to si dovedu představit, že děláš - i když řekneš, že scény nejsou, v sobě to máš a on to pozná. Ta Ti radši dá za pravdu a řekne, že se o tom s Tebou nebaví, protože to vlastně vidí stejně, protože málokterej chlap si troufne ženský říct, že řeší kraviny. To je vstupenka k tiché domácnosti... 🙂
Kdybys Ty měla nějaký koníček, do kterého je třeba investovat, tak to pochopíš. A pokud ho to baví a má na to, tak ať si kupuje kvalitní věci, které Ty považuješ za zbytečné.

zuzineckah
13. črc 2015

@milius když už tedy nějaká rada - pokud manžel nechce diskutovat, řekla bych mu - oznámila - že pokud se k tomu bude stavět takhle, tak nábytek postupně nakoupím v běžném prodeji a žádný truhlář. Tečka. Ať si to probere.

marcinek
13. črc 2015

@milius tak v tomto pripade bych ihned utahla kohoutek, když manzel nemůže mit obyc. vybaveni z obchodu a musí se setrit na truhlare. Obzvlast když truhlari mají vždycky na všechno dost casu, zname to.A pokud muze chodit na ryby s normalnim vybavenim, tak znackove pocka az se dovybavi byt a tecka. Diplomaticky mu to vysvetli a pak ho necim uplat 😀 aspoň u nas to tak plati a je po mym 😉

milius
autor
13. črc 2015

@luciebx připadá mi správné, abychom o vybavení bytu rozhodovali spolu, je to náš byt ne šaty pro mne. a krom toho, máme už téměř vše vybrané, jen to koupit