Měl by mít každý partner oddělené finance? Jak na to?
Ahoj holky, potřebuji radu a už nevím, na koho se mám obrátit, tak to zkouším zde. Máme 14 dní před svatbou a s přítelem jsme úplně na nože. Začnu tak nějak od začátku, ale stručně. Přítel vydělává nemalé peníze a já tak nějak normálně, ale rozhodně ne tolik, co on. Naše neshody začaly tím, že jsme sehnali pozemek, na stavbu rodinného domu, což byl vždy jeho sen (já na tom ale tolik netrvala, měli jsme možnost spravit si dům mých rodičů) Jenže přítel po mě začal chtít půlku na ten pozemek a já ji samozřejmě neměla. Řekl mi, že ať si půjčím od rodičů nebo ať si to někde seženu. Že nebude nikoho sponzorovat. Už tohle mě před půl rokem zarazilo, ale peníze jsem si teda půjčila od rodičů a skoro polovinu mu na pozemek dala. Další problém nastal, že jsme začali řešit hypotéku, ale on se ke mně nechoval vůbec hezky, tak jsem mu řekla, že tu hypotéku nepodepíšu a on mě vyhodil z bytu. Zhruba 3 týdny jsme se nevídali, ale potom jsme zase začali a já se k němu vrátila zpátky. Svatba už byla zčásti naplánovaná, tak jsme pokračovali v přípravách, ale já cítím, že to je špatně. Řešíme pořád finance. On říká, že ženská, co jí chlap sype peníze si ho neváží a začne ho pak podvádět atd. Pořád mi předhazuje, že já si v práci odsedím 8 hodin, ale on že se nadře a že já bych teda měla řešit pak víc věcí doma, se svatbou atd...Když jsme probírali, jak to bude s financema po svatbě, navrhuje, že budeme mít každý svůj účet a jeden dohromady, kam každý budeme posílat peníze na hypotéku, nákupy, atd. Ale k jeho penězům že mít přístup nebudu, že si je chce užívat a ne sypat všechny do rodiny. Já o jeho peníze nestojím, ale je to trochu divný, že mě zbyde pár ušmudlaných tisícovek, kdežto jemu desetitisíce. Děsím se toho, až budu na mateřské, aby mi vůbec něco dal na dítě...Sice ho chápu a obdivuji, že je šikovný a dokázal vybudovat něco z ničeho, ale připadám si vedle něho jako nicka, která má na houby práci, i plat a v životě nic nedokázala... Má taky spoustu dobrých vlastností, klidně i uvaří, vypere a proto si říkám, jestli to jen není moje věčná nespokojenost a neměla bych si víc začít vážit toho, co mám. Napište prosím názor, jestli je tohle normální :(((
Stručné shrnutí
- Model „každý svůj účet a jeden společný“ byl v diskuzi uváděn jako praktické řešení rozdělení financí, s doporučením, že vklady na společný účet by měly být úměrné příjmům jednotlivých partnerů.
- V diskuzi převažovalo doporučení svatbu zrušit a požadovat vyplacení investice do pozemku, pokud partner před svatbou odmítá finančně přispívat do rodiny.
- V diskuzi bylo tvrzeno, že „po svatbě jsou příjmy společné“ a že majetek vybudovaný před manželstvím zůstává individuální majetek; toto tvrzení bylo v diskuzi prezentováno jako právní fakta.
Nejčastější otázky
Q: Jak nastavit bankovní účty v páru, když jeden vydělává výrazně víc?
A: V diskuzi doporučovali model „každý svůj účet a jeden společný“ s tím, že příspěvky na společný účet by měly být posílány v poměru k příjmům, nikoli automaticky 50/50.
Q: Může partner požadovat polovinu na pozemek, pokud na něj částku nedala?
A: V diskuzi bylo doporučeno dojednat formální dohody a v případě sporu požadovat vyplacení investice z pozemku nebo pozemek prodat; několik hlasů radilo žádat vrácení peněz, pokud bylo jasné, že partner odmítá sdílet výdaje do rodiny.
Q: Co znamená „společné jmění manželů“ a platí opravdu ihned po svatbě?
A: V diskuzi bylo uváděno, že po svatbě platí institut společného jmění manželů (příjmy a majetek nabytý v průběhu manželství jsou společné), zatímco majetek vybudovaný před manželstvím měl být podle diskutujících považován za individuální (toto tvrzení bylo v diskuzi prezentováno jako právní fakta).
Q: Co dělat, když partner slibuje, že „si bude užívat“ a nebude přispívat během rodičovské?
A: Diskuze varovala, že na rodičovské (rodičák) jsou příjmy výrazně nižší a doporučovala usilovat o jasné finanční dohody před svatbou; v případě odmítnutí přispívat bylo zmiňováno řešení přes soud a alimenty s pomocí právníka (v diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy právník „vyhrabal“ skryté příjmy a soud zvýšil alimenty).
Q: Je reálné zrušit svatbu 14 dní před termínem?
A: Více diskutujících uvádělo konkrétní případy, kdy zrušili svatbu týden až 14 dní před termínem a hodnotili to jako lepší řešení než případný pozdější rozvod.
Q: Jak postupovat právně, když partner vyhání z bytu nebo hrozí finančními sankcemi?
A: V diskuzi se doporučovalo vyjednat vrácení částek formální cestou, případně konzultovat právníka; bylo zmiňováno, že výpověď z bytu či finanční nátlak jsou varovné signály a že před svatbou je jednodušší vztah ukončit než řešit rozvod s dětmi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskuse doporučovala svatbu zrušit, pokud partner projevuje odmítavý postoj k financování rodiny a ponižuje partnerku.
- Věcně nastavit finance (dohody, společný účet, proporční vklady) bylo považováno za nutné před založením rodiny.
- Neshoda ohledně peněz před svatbou byla v diskuzi interpretována jako varovný signál pro budoucí život společně.
Sporné názory
- Někteří diskutující považovali požadavek poloviny na pozemek před svatbou za rozumný, pokud jde o čistě majetkové řešení, zatímco jiní to vnímali jako manipulativní požadavek a důvod ke zrušení svatby.
Otevřené otázky
- Vrátí partner investici do pozemku bez právní smlouvy, nebo bude nutné prodávat či soudně vymáhat?
- Změní se chování partnera po svatbě a narození dětí, nebo se finanční vztahy pouze zhorší?
- Jak konkrétně nastavit poměry vkladu na společný účet (procenta, smlouva), aby byly právně a prakticky funkční?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
hypotéka, pozemek, každý svůj účet a jeden společný účet, společné jmění manželů, rodičovská dovolená (rodičák), alimenty, soud, právník, OSVČ, zrušení svatby
Místa a osoby
Řecko, Rakousko, Modrý koník
Jako tohle je velký špatný. Bych se vysrala na okolí a poslala ho do kopru a už bych byla za horama.
Stejně by mě zajímalo, jak to dopadne, jestli autorka sebere poslední zbytky hrdosti a sebevědomí a pošle ho k šípku, nebo bude doufat, že se změní...
@katka903 jako zrusit svatbu 14 dni pred terminem neni idealni, ale resit rozvod pul roku po svatbe je jeste horsi.. s detma se jeho chovani jenom zhorsi a o kazdou korunu se ho budes prosit, aby se zahral ego.. to, ze si te nevazi uz ted to lepsi nebude. a 29 neni jeste pozde na novy zacatek. Zrovna treba potkas nekoho a za rok to muze byt uplne jiny, a kdyz ne za rok tak za dva🙂 na kazdeho ceka to stesti, jen se mu musi jit obcas naproti. Hodne tu svatbu zvaz, radsi par kyselych ksichtu ted, nez si zkazit dalsi zivot a never, ze se zmeni k lepsimu. (vlastni zkusenost, bohuzel)
@katka903 Hlavně neřeš jak se na to budou tvářit lidi, které už v životě nemusíš vidět = jeho část svatebních hostů. Ti tvůj život žít nebudou.
@katka903 svatbu zrusit, pozemek prodat, hypoteku vyrovnat, chlapa zahodit. Hlavne si s nim neporizovat dite nebo te z toho na rodicaku trefi. Mrkni eo diskuzi, jak pak holky breci, ze chlap chce, aby z rodicaku platily pulku hypo, energii, veci pro dite a doma samozrejme vsechno vypucovany, protoze starost o dite neni zadna prace a chlap nohy nahore a jestea kecy, ze sedia doma a hovno delas.
Jako ja chapu, ze uz by ses treba chtela usadit nebo tak, ale nez mit doma toto, to radsi sama.
@michaela666 přesně toto jsem si taky kdysi řekla když jsem se rozešla s ex a všichni čekali na pozvání na svatbu.. že sice tchýně super, měla jsem ji jako druhou mámu,ale pořád mě v hlavě běželi varovné signály... Ale při rozhodování jsem si řekla kdo z těch lidí bude žít můj život ?nikdo jen já...a byla to šance najít úžasného chlapa...a pořád lepší začínat ve třiceti znova než po podělaném životě v padesáti nebo taky nikdy, protože pak už na to nemusí být síla.
Četla jsem jen nějaké odpovědi, ale popíšu ti, co jsem zažila já. Můj ex taky vydělával o něco více a byl to pěkný sobec. Byl hrozně na prachy. Taky bral ženský jako, že mají chlapa poslouchat a držet hubu. Jo s takovým volem jsem byla 5let! Důvod? Totálně nízké sebevědomí (bohužel už z domova). Měla jsem si ho brát. Pak přišel zlom (nebudu popisovat vše, to by byl román) a měsíc před svatbou ho poslala do p....e a odešla od něj. Bylo to sakra těžké období. U rodičů to nebylo snadné, vyvázání ze společné hypotéky taky masakr. Ale NELITUJI!! Jo a taky jsem byla za svini a děvku (žádného chlapa jsem v té době neměla a přesto mě takto pošpinil - no a co🙂). Nejvíce mě štve těch 5 ztracených let. Teď mám manžela, který se krásně stará o rodinu a je úplný opak toho ex mača🙂. Seber odvahu a pošli ho do řiti!
@katka903 Kačko, přečti si svůj příspěvek jako kdyby to byli oči Tvé nej kamarádky a pak se sama sebe zeptej, co by sis poradila… Myslím, že odpověď znáš…
Přečetla jsem asi jen do půlky a hned píšu - bez od něho pryč. Svatbu zrušte. Proboha. 🤦♀️🙏
@miki19 Promiň za zvědavost, ale jak vlastně ex dopadl? Je šťastný, má rodinu? Víš o něm?
@daisymaminka Moc toho o něm nevím, protože jsem vypadla i z toho města a je mi moooc dobře 🙂. Žiji úplně někde jinde. Co málo vím, že má 2 děti a s každou jinou ženskou. Také se oženil. Víc nevím a ani mě nezajímá..spálila jsem za ním mosty.
Já musím být ale zlatokopka 😀 jsem s mužem 14 let, do práce jsem chodila na plný úvazek 2 roky... holt si našel mladší a chtěli jsme rodinu. A máme se krásně. A ani jeden z nás nestrádá. Směje se, že se o něj budu starat, až bude v důchodu 🙂
Prosím tě, uteč, dokud není pozdě. Takto se opravdu zodpovědný chlap, co se chce usadit a zakládat rodinu, nechová.
@levandule_k Ale ja jsem nepsala, že souhlasím s chováním chlapa. Psala jsem úplný opak , že mi jeho chování přijde manipulativní a za sebe bych s ho nebrala. Napsala jsem jen pár příkladů, které mi přišli nejvíce manipulativni , abych nemusela psát dlouhý román.
@katka903 Asi bych si takového člověka nevzala. Jako za mě co se týká společných peněz, tak my sice nejsme manželé, ale s přítelem jsme spolu 14 let. Máme každý svůj účet, jeden společný kde si šetříme penízky a pak máme účet na nákupy a výdaje okolo domácnosti. Dáváme každý půlku s tím, že přítel dává na jídlo větší část. Oběma to tak vyhovuje. Já bych upřímně nechtěla mít,, u sebe,, peníze od přítele nebo naopak. Nechtěla bych si říkat o každou korunu nebo naopak, ale to záleží jak to každému vyhovuje. Přítel je třeba víc šetřící než já, na nás byt když jsme jej kupovali, tak vlastně skoro všechno zaplatil on co se týká 20 % na hypotéku, takže kdyby nedej bože došlo na to, že by jsme se jednou rozešli, tak já si zabalím věci a půjdu. Vím, že byt je z velké části jeho, ale nikdy by mi nic nepredhazoval nebo mě nějak neurazel atd. Já jsme nyní na rodičovské dovolené, takže o polovinu míň peněz než kdybych chodila do práce. Já platím hypotéku, něco málo přispívám na jídlo, ale zbytek jako nákupy, pleny, benzín, výlety atd atd táhne přítel. Raději svatbu zrus,než se pak tahat a rozvádět.
@katka903 Je super,, že sis varovných signálu všimla ještě před svatbou. Zatím se s tím dá pořád něco dělat. Máš štěstí v neštěstí. Ještě by možná šlo mu teď vse říct... že po svatbě chceš veškeré peníze dohromady, že je to tak dle zákona. Že musí skončit řeči o nickach, že do rodiny sypat bude, a to poradě. Treba se naštve a zruší svatbu sám. Nebo se chytne za nos... ale spíše naslibuje hory, doly, aby o tebe nepřišel. A po svatbě začne s detmi to pravé peklo. Bojím se, ze už si tak zpracována, že si ho vezmeš a ani mu nic neřeknes.
On si k sobe musi najit nekoho stejne ambiciozniho, coz pravdepodobne stejne udela... Tohle nejsou typy, co delaji ustupky. Chovani vuci byvale neveste (teda snad byvale) je katastrofa a celej zivot by ti vycital, ze ses koule u jeho nohy. Ze nechces rust a vydelavat love, ale rodit decka a bejt doma na matersky. V tomhle musi bejt dva vzdycky stejni, aby to klapalo.
Hele, musí být těžký zrušit svatbu 14 dní předem. Ale máš na to plné právo, holt někdy se tak stane, nebudeš první ani poslední a kdybyste řešili za pár let rozvod, mysliš, že by to bylo jednodušší? Jde i tvůj celý život, podle mne tohle není vůbec v pořádku, už ten začátek..., že nebude nikoho sponzorovat..., jako bys byla nějaká sousedka... A nenechat se uchlácholit, že se změní, nezmění, možná na chvíli, prostě pryč od něho...
@katka903 Mrkni na tuhle diskuzi, treba ti taky teochu otevre oci... https://www.modrykonik.cz/forum/rodinne-problemy/jak-resit-vztah-s-financne-nezodpovednym-partnerem-behem-tehotenstvi/
U vas je rozdil, ze ty prachy ma, ale vysledek by byl podobny....
@tinaprofi No ale on k sobe nemuze mit nekoho 'ambiciozniho', protoze zena se stejnou naturou, co si prave rozjela podnikani, se na to nevykasle, aby se mu starala 100% o deti, ktere on chce zejo. To by slo jenom tak, ze oba polevi a budou se o ty deti a podnikani starat oba rovnym dilem, coz on samozrejme nebude, pac on je king. Takze zakladatelka se bude 'valet doma na materske', on se 'nadre v praci' a bude kontrolovat veskere finance, ktere si chce uzivat a ne je sypat do rodiny. To bude velka parada..
@katka903 taky bohužel radím svatbu zrušit. Sama so hned na začátku napsala "cítím že je to spatne" a to je ono. Zároveň je jasný, že je to blbec pro kterého jsou prachy vždy jen na prvním místě. A nikdy tam nebudeš ty nebo děti. Budeš mít mateřskou a vše na tobě, jak starosti tak finance. Tohle není chlap pro život. Dokud nemáte děti a svatbu, utec. Jednou budeš taaaaak ráda že si to udělala. A neboj, to nebude trvat dlouho. A poznáš někoho kdo se bude chovat úplně jinak a ty se budeš úplně divit, že to jde i normálně. Věř mi. Měla jsem podobneho. Jsem moc ráda, že jsem se ho zbavila. Držím palce a neboj se, všichni to pochopí a bude to dost brzy co budeš ráda, že sis neznicila život.
Jinak naše situace. Když jsem potkala může tak byl student a já pracovala. Asi 2 roky jsem prostě živila já než si našel práci. Měl nějaké brigády atd ale při studiu 2 vejsek nešlo pracovat. Pak si našel práci a tak jsme si platby rozdělili. Když jsem vydělávala víc (ještě nedavno). Platila jsem prostě víc. Muž platil většinu hypotéky a já vlastně vše ostatní. A on hlavně spořil. Ty usporene peníze pak šli na opravu auta, dovolenou nebo takové věci. A prostě na rezervu. Pak se to vyměnila. Já jsem doma s dítětem a vydělává víc muž. Takže jsme mu převedli inkasa, platí celou hypotéku a přispívá na jídlo. Tak to prostě je ve zdravém vztahu. Jsme hromadná jednotka. Máme každý svůj účet a kupujeme si i věci jen pro sebe. Ale o velkých investicích se domlouváme a platby máme rozdělené úměrně naším příjmům.
Taky jsem pro zrušit svatbu, ač je to těžké, ale obávám se, že to slečna neudělá. Jen za rok tu bude téma, že je na mateřské a manžel jí nedává peníze a z PPM není schopna vše poplatit.

Co tomu řeknou svatebčané? Po přečtení tvého příspěvku by tvoje část rodiny a přátel řekla "Díky bohu, že sis takového debila nevzala."
Rychle pryč. Tohle manželství je odsouzené k neštěstí. Pokud se chová jako dobytek už teď, umíš si představit jaká by byla tahanice o děti? Dostávat z něj alimenty? Řešit jestli milostivě zaplatí dětem kroužek/ léky/zimní boty, protože tobě na ně nezbylo? Nikdy se nezmění, naopak bude sedět na penězích ještě víc než do teď.