Mí prarodiče si nechtějí přiznat svou neschopnost, ale odmítají jít do domova důchodců

lunaticanyx
15. črc 2017

Dobrý den,
žijeme jako dvě rodiny v dvoubytovém domě, prarodiče a já s rodiči a bratrem. Situace je taková, že prarodiče pořád padají (nedokážou se zvednout), dědek dokonce pořád upadá do šoků (má cukrovku a nějak špatně dodržuje aplikování inzulínu nebo co), z jejich bytu jde strašný pach moči a bába nerespektuje naše žádosti o to, aby v domě nekouřila (kouří před bytem a my tím kouřem musíme chodit, protože mají byt v přízemí). Teď, že ten dědův stav je horší, tak k nám do domu mají chodit třikrát denně sestřičky (to není tak hrozné), kvůli inzulínu, a bude sem jezdit policie, pokud ti dva stisknou tlačítko na náramku, aby jim pomohli. Ale pokud policii někdo neotevře, tak nám vypáčí zámky (máme braňku, katr...), což pro nás znamená, že budeme muset platit zámek a nové klíče, ale to se může klidně stávat i dvacetkrát za měsíc, protože může policie klidně zvonit, když nebudeme doma, nebo když budeme spát. A ti dva padají docela často a nedokáží se zvednout ani navzájem. My už z nich nemůžeme a docela se bojíme o svůj vlastní majetek a naše životy, protože máme skleněné dveře (do našeho bytu - je to starý dům) a k tomu se může vloupat nějaký cvok, který může ublížit mé mámě (má invalidní důchod a prostě proti skupince nebude silná, že jo).
Důležité na tom je to, že si nechtějí svou omezenost, nebo jak tomu říkat, přiznat. Dědek dokonce trpí stařeckou demencí. A jejich stravování je taky docela otřesné. Sami se o ně nedokážeme postarat a ani nechceme, protože jsou k nám hnusní. Dokonce si myslíme, že jim budou hrozit exekuce.
Tak se chci zeptat... Jak bychom je mohli dostat do domova důchodců nebo je zbavit svéprávnosti s tím, že by do toho domova šly? Naším cílem je je poslat do domova důchodců.

Doufám, že jsem to nenapsala moc matoucí a že možná dostanu i odpovědi na trápení celé rodiny. Ani kvůli ničemu jinému, než kvůli nim, se doma ani nehádáme.

mates133
15. črc 2017

Promiňte,ale váš příspěvek je dost šokující,místo snahy pomoci starým a nemocným lidem vidím jen vaší pohodlnost.Oni se preci také o vaše rodiče starali,kdyz byli malí.A jak by se vam libilo,kdyby se k vam takto jednou chovali vaše děti?Meli jsme dlouho doma dědu a pozdeji babičku v podobném stavu a dělali jsme maximum pro to,abychom jim jejich špatný stav ulehčili.Pokud ze zdravotního duvodu skoncili v nejakem zarizeni,jejich psychycky stav se vzdy hodne zhorsil.Tim nerikam,ze to bylo snadne. Nevim co vam poradit,ale teste se na sve stáří,co vase deti uvidi u vas pozdeji zopakuji.

izz76
15. črc 2017

@lunaticanyx To zní hrozně,doufám že mám se svými dětmi takový vztah,že až budu stará a nenohoucí budou mě mít pořád rádi...

maakina
15. črc 2017

@lunaticanyx Už jen to jak "titulujete" svoje vlastní prarodiče je tedy opravdu hnus...

monilineek
15. črc 2017

Děsný příspěvek, z Vás ta nenávist úplně čiší. Neumíte o nich ani slušně psát 😈. Nechte je proboha v klidu dožít, jsou tam asi doma. Doufám, že mé děti mě nebudou nenávidět jako vy své prarodiče. 🖓

terezapetrova
15. črc 2017

@lunaticanyx priserny ale zavrit by nekam měli Vas :( tohle je strasne smutny jak se dokážete k prarodičům v rodine chovat. Pro me tedy pojem rodina neco znamena. zajímalo by me kolik ti je ale bohužel uz je v tobe evidentne zakorenene, ze takoveto chovani je normalni. :( preju si lepsi zítřky pro Tve prarodice.

terezapetrova
15. črc 2017

vůbec bych se nedivila kdyby zakladatelka během dneska zrusila jeji dnes zalozeny profil, jiste bude velmi ublizena, ze jsme ji chudinku nepochopili. jako fakt uz me nic dlouho takhle nenadzvedlo. sila :(

rebe
15. črc 2017

Pokud je chcete zabít, tak můžete jít k soudu a pokusit se je zbavit svéprávnosti a proti jejich vůl je násilím odstěhovat z jejich domova do domova důchodců. "Dědek" a "bába" se s tím nejspíš nevyrovnají, brzo umřou a váš majetek bude v klidu. Pokud s tím dokážete žít, je to pro vás cesta.
Druhá varianta je uvědomit si, že jsou to vaši prarodiče, rodiče vašich rodičů, kteří se o ně starali a vychovali je, a že jejich zdravotní problémy neplynou ze snahy vám znepříjemňovat život, ale že se snaží být soběstační, protože je to pro ně důležité. Existuje spousta služeb, kteří podobné problémy řeší, domácí hospic, odlehčovací služby, pokud potřebují dohled 24 hodin denně, lze jim zaplatit neustálou zdravotní péči. Já osobně si myslím, že potomci jsou morálně povinni svým rodičům a prarodičům takovou péči poskytnout, ale chápu, že každý má jinak silný žaludek...

ilonne
15. črc 2017

@lunaticanyx Odstehujte se a prarodicum najdete dobrou pecovatelku, ale hlavne lepsi nez jste vy.

jade85
15. črc 2017

Z jejich bytu jde pach moči? Tak proč jim tam neuklidíte? Pokud mají problém s inkontinencí, vemte je k doktorovi, vyměňte koberce za podlahy, které se snadno uklízejí

jade85
15. črc 2017

Jestli mají špatné stravování, tak jim nakupujte a vařte. S lidmi co mají stařeckou demenci je často těžké vyjít, jsou jak malý děti, ale proboha nedělají to přeci schválně a je to vaše rodina. Musíte pro ně udělat maximum!

shine2015
15. črc 2017

Už jen to ze je nazýváte bába a dědek....
Nemám slov a tedy i Vaše rodiče se s dětmi jako Vy mají tzv na co těšit....

Smutné .... jen doufam,ze to není pravda a někdo si pouze snad z dlouhé chvíle zde děla legraci....

Pokud ne tak Vám přeji ať na staří nepadate na hubu a decka vás nevysoupnou nikam....

Ps co Vám bráni se odstěhovat z domu svých prarodičů??? Běžte a vybuduje si svůj domov - holýma rukama a financema z vašeho úsilí a zaměstnání.....

bamishop
15. črc 2017

@lunaticanyx docela otresne z Vasi strany, bez tech prarodicu byste nebyla na svete, jestli mate v rodine takovehle vztahy tak to teda potez. Co spolu zacit mluvit s uctou, pomoc mile nabizet a ne vnucovat a trosku se zacit taky starat. Mozna pak otoci i prarodice a veci pujdou ruovnat. Tezko muzete nekoho soupnout do domova duchodcu proti jeho vuli jako si to evidentne predstavujete a kdybyste trochu zainvestovali do bezbarierovosti, mozna Vam enbudou tolik padat, tohle ais napsal nejaky pubertak na facku nebo fakt nevim

blahova_andrea
15. črc 2017

Nikdy sem nepochopila vyjadrovani ve stylu dedek a baba.at uz jsou rodice ci prarodice jakykoliv.vim, ze s mnoha starymi lidmi je tezke porizeni, ale minimalne se da stejne trapeni, situace a navrhy popsat jemneji, empaticteji, zralejsim kultivovanym zpusobem. K tomuto jsi byla vychovavana? Je to u vas normalni? Me by hanba fackovala a to si postezuju rada, ale ne takto! Reknu ti jen jedno.zapracuj na tom a modli se at dalsi generace vychovate lepe.at jednou nejsi na jejich miste.

makronka222
15. črc 2017

Odstehuj se, ne? Nebo je dejte do domova s pecovatelskou sluzbou. Co jinyho, kdyz ti tak vadi a nedokazes stari pochopit. Nebudes jina

kamino
15. črc 2017

Z prispevku mam.sice husi kuzi, ale je.to tusim.tak,.ze na zaklade posudku lekare se poda navrh o zbaveni svepravnosti.na.soud a na zaklade jeho rozhodnuti je muze urceny opatrovnik umistit do prislusneho zarizeni.

luciebx
15. črc 2017

V zivote bych si nedovolila takhle mluvit o svych prarodicich. Moje babicka je uz x let lezak chodila sem za ni krmila atd atd. V zivote by me nenepadlo se takhle o ni vyjadrovat. Ty a tvoje rodice byste se meli stydet!! Co si o sobe myslite. Pokud mas takovy problem tak se vystehujte vy. O pomoc by tvoje prarodice vubec zadat nemeli ta by jim mela byt poskytnuta z tve strany a tvych rodicu jako automaticka pomoct. To ze k vam bude nekdo chodit do baraku aby jim pomohl ti jak vadi?? KUWA ja se vytocila hned takhle poranu. Jdi si dat par facek za tenhle prispevek a radsi sem uz nepis. Tvoje chovani vypovida za vse

almara2
15. črc 2017

Je mi uzko z příspěvku, já jsem prarodiče milovala a denně na ně vzpomínám. Ale na druhou stranu nikdo nevíme, jak to u vás je, jestli oni se k vám nějak neprovinili a odtud pramení ta obrovská nenávist. Když k vám bude docházet domácí péče,tak jistě i ty sestry budou schopny zhodnotit stav a situaci a případně se vyjádřit, zda by pro prarodiče opravdu nebyla třeba ústavní péče.

78marcela
15. črc 2017

JAN NERUDA: DĚDOVA MÍSA

V kamnech praská, dědek každou chvíli
svadlé ruce sobě zahřívá,
kolo vrčí, syn si s prací pílí,
nádobu si z dřeva vyrývá.

Kolečko si divnou píseň šumí,
vnoučeti se očka kmitají -
"Hele, co náš táta všecko umí,
jak mu tříšťky z rukou létají!

Dřevo ukradl jsi v panském lese -
komu děláš z něho koryto?
"Dědovi; - již se mu ruka třese,
nádobí už všechno rozbito."

"Nauč mne to!" - "Vida toho kluka,
nač by tvá to ruka uměla?!"
"Až se tobě třásti bude ruka,
koryto ti synek udělá!"

V kamnech praská, dědek shrben pláče,
svadlé ruce syn mu zulíbá,
kolo mlčí, vnouče kolem skáče -
"Táto, proč se kolo nehýbá?"

aronek
15. črc 2017

Nějak je mi z toho příspěvku smutno. Všude je něco, ale toto je opravdu moc. Jen popíšu svých posledních pár let. Třeba to trochu otevře oči. S přítelem jsem žila v bytě 2+1 a čekali jsme další dítko. Koupila jsem větší byt a těšila se. Jenže v té době se mému otci přitížilo, což si taky nepřipouštěl. Měl rozedmu plic, únavový syndrom a byl to starý protiva. Bohužel vzhledem k našim problémům jsem se s ním 20 let nebavila a o vnoučata se nezajímal. Každpádně při jednom jeho pobytu v nemocnici jsme ho z patra přestěhovali do přízemí, a my si upravili jeho prostory. On měl dole velkou kuchyň a pokoj, kam stejně nechodil. My nahoře maličkou kuchyň a pokoj. Vůbec s námi nemluvil, vše kolem domu jsem platila já a kdykoliv se začal dusit, nebo vypadla elektrika a nešel mu kyslíkový přístroj už jsme lítali. Neuznával místní nemocnice, takže když mu bylo zle, tak naložit do auta a jet 100 km do Prahy. Před lidmi nás jen pomlouval, řešil vše po svém. Dl nás špatně, ale byl to jeho život. Tyto krizové situace byly čím dál častěji. Co jsem uvařila nejedl, cizí lidi si posílal pro obědy do hospody, takže po vsi ostuda, že nevařím. Při třetím těhotenství už mu bylo tak zle, že měl časté pobyty v nemocnici, kde se mu vždy po kapačkách ulevilo, podepsal reverz a doma do dvou dnů zase kolaps. V sedmém měsíci na neschopence s tlakem jsem ho vezla 100km do nemocnice a tam odmítl hospitalizaci, jen jsem tam čekala než mu dokapou infuze. Doma dvě malé děti s přítelem po noční, nenakrmené zvířata atd. Myslela jsem, že to nedám. Už si nedošel na záchod, pořád na kyslíku a stejně chtěl domů. Tak jsem ho odvezla domů a večer zase kolaps a jelo se znova. Seklo to se mnou pár dní před plánovaným CS. Pár dní jsem byla v nemocnici, to on byl taky a po návratu zase dokola to samé, jen já nemohla chodit po schodech a děti jsem tu měla tři. Už nás jen prozváněl a to třeba i třikrát za noc a lítat musel přítel. Do toho kluci nemocní a novorozenec. Rodila jsem 12.12. 2016 a otec zemřel 24.1.2017. Pět let jsem tu žila v jedné místnosti s dětmi a přítelem s otcem v přízemí, který nás tu nechtěl, ale byl tak nemocný, že by to tu nezvládl. Jednoduché by bylo jít do města a bytu a nechat ho tu. Bez starostí, bez nervů, pomluv.... Ale moje výchova je asi jiná. I přes všechny problémy, dlouholetou nekomunikaci dožil můj otec tak jak chtěl. Doufám, že moje děti to vnímaly a ve chvíli , kdy já budu stará a protivná baba mi dají možnost dožít po mém.

78marcela
15. črc 2017

Buď vzorem pro své děti..at ví, jak se k tobě zachovat, až nebudeš moct.

babovka_babovicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kajalka
15. črc 2017

Holky, jako příspěvek je šílenej, ale neodsuzujte, když nevíte. Já vím, jaký to je, když vás někdo nenávidí a ničí vám život. Moje matka je nevystěhovatelná (bydlí u nás), hrozí mi policií a sociálkou k odebrání dětí, vyslechla jsem si, jak mě měla zadusit hned v kolébce, otravuje nám život, má tu imrvére štěkajícího psa, nepomůže nic. Kdysi jsem byla přesvědčená, že se o ní postarám, až bude čas, že bych ji nikdy nedala do důchoďáku, ale po zkušenostech vím, že jak budu moct, rozloučím se s ní a tuhle kapitolu uzavřu.

babovka_babovicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
15. črc 2017

@almara2 i kdyby se v minulosti stalo cokoliv existuje něco cemu se říká ucta ke stari, to cokoliv opravdu není omluva

terezapetrova
15. črc 2017

@kajalka
jakoze ti prarodice si ty nemoce asi nekde Schvalne koupily. to je teda fakt gol

terezapetrova
15. črc 2017

@babovka_babovicka
ale zazila a vim, ze lze i presto nebyt "hnusnym" clovekem..

babovka_babovicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
15. črc 2017

@babovka_babovicka ano dovedu si představit, ze ano. i když nerikam, ze je to jednoduche. dekuji´za gratulaci.

kajalka
15. črc 2017

@terezapetrova Popravdě nevím, na co reaguješ, nic o schválnosti jsem nepsala. Ano, lze nebýt hnusným člověkem, snad se lze lidí "zbavit" se vší slušností. Jen ještě napíšu, že kde není úcta k mládí, nemůže být ani úcta ke stáří..

garlic
15. črc 2017

Me by zajímalo, kdo z odsuzujicich byl v podobě situaci... Teoretické rady jsou fajn, ale chtěla bych vidět jejich uplatnění v praxi. .. jak si stáří lidi s demenci nechají uklidit byt, vyměnit koberce za dlažby, začnou jist "jiné jídlo". Sebevětší snaha a sebelepší pece nemusí byt oceněna.