• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Může prarodič vyžadovat kontakt s vnoučetem soudně?

1. února 2013 
Maminky mám dotaz, může prarodič vyžadovat kontakt s vnoučetem soudně???
31. led 2013 ve 21:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
jednoznačně může, dle zákona o rodině na návrh: § 27
(1) Dohoda o styku rodičů s dítětem nepotřebuje schválení soudu.
(2) Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a
poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je
opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové
rozhodnutí o výchovném prostředí.
(3) Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i
zakáže.
(4) Vyžaduje-li to zájem dítěte a poměry v rodině, může soud upravit styk dítěte s
prarodiči a sourozenci.
31. led 2013 ve 21:44  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ano, může. Řeší se to podobně, jako u rozvodu. Tedy třeba jeden víkend v měsíci apod. Ale zatím jsem o takovém případu neslyšela, i když moje máma už to na mě zkoušela. Ale ona vnoučata vídá až moc často, byla to jen rýpavá poznámka :grinning:
31. led 2013 ve 22:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
By mě zajímalo, jestli to jde i obráceně, nakázat prarodičům styk s vnoučetem :slight_smile:
31. led 2013 ve 22:32  • Odpověz  •  To se mi líbí (12)
@ kajalka
Nejde - prarodiče mají jen práva - žádné povinnosti :wink: .
Já žila v představě,že pokud má někdo práva,má i povinnosti - chyba....
http://www.emimino.cz/diskuse/pravo-prarodicu-na-dite-86713/
1. únor 2013 v 00:26  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Mně na policii řekli že může např. babička od otce pouze v případě, že otec sám nejeví zájem si dítě brát. Ale je to na dlouhé lokte, a ve finále bych tomu moc něvěřila že české soudy nařizují styk s prarodiči plošně.
1. únor 2013 v 10:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jak píše @shaolin v zákoně na to prarodiče právo mají, pokud je jim styk odpírán, můžou si zažádat o jeho úpravu soudně...pak už s tím rodiče nic neudělají a je to opravdu jako při rozvodu, že pokud je to nařízené soudem, tak dítko musí prarodičům půjčovat ve stanovené termíny...
1. únor 2013 ve 12:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
bože co je to za prarodiče?? :unamused:
1. únor 2013 ve 12:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ježiši tak to si děláte srandu :confounded:
1. únor 2013 ve 12:18  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
známá lítala po soudech , holku tahali po psycholagach, protoze babicka ji chtela vidat (babicka - matka otce ktery nejevil zajem ani neplatil)
1. únor 2013 ve 12:23  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
je to tak, prarodiče právo vídat dítě mají, v krajním případě může rozhodnout i soud. Asi je to hodně raritní případ, taky jsem neslyšela...
Ale proč ne..však je to jejich krev.
1. únor 2013 ve 12:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mají prarodiče právo vyžadovat kontakt s vnoučetem? Myslím si, že záleží na chování prarodiče. U mne to podobné. Můj otec není vhodným kandidátem na prarodiče! Moje mamka jednou za čas k nám jede a je se svými vnoučátky. Co se týče mého otce, děti neviděl už rok a půl ( a to jsem během té doby porodila dvojčátka) Ani jedno své vnouče neviděl! Důvod: Je to ubohý, arogantní alkoholik, který se neumí chovat. Neumí se ani omluvit a přiznat svou chybu! Nestýkáme se! Proč by se měli mé děti stýkat s takovým člověkem ( nikdy ho moc nemuseli)
Ale záleží na vztahu s prarodiči a jejich chování. Pokud to nejsou nějaký individua jak v mém případě.
Kdyby byli nozmální a zažádali o návštěvy, soud by jim určo vyhověl.
1. únor 2013 ve 12:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Právo je jedna věc ale jak je to v praxi netuším. Každopádně jsem o takovém případu taky nikdy neslyšela.
1. únor 2013 ve 12:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ano, je to tak, že prarodiče se mohou obrátit na soud s návrhem na úpravu styku s dítětem...a ano soudy o tomto rozhodují, není to "jen" raritní, opravdu to existuje
1. únor 2013 ve 13:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pracovala jsem na sociálně -právní ochraně dětí a několik takových případů jsem měla, neříkám, že je to běžné, ale možné ano! Prarodiče mají právo vnoučata vídat, nikoliv povinnost, jak psaly holky výše. Stejně tak i otec, má povinnost platit výživné, ale právo se s dítětem vídat, takže pokud nechce, nedonutíte ho.
1. únor 2013 ve 13:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek