Nechce si nechat říkat babička

pipapi
11. črc 2019

Ahojky, mám 2 letého syna, moje máma nechce, aby ji říkal babička, ale aby ji říkal jménem, protože si přijde jako babička stará, chápu, že vypadá a cítí se mladě i v 50, ale jako pojmenování člena rodiny...
Pro mě je to divné, když mám říct synovi například dones to...zaseknu se a nevím co mám říct , mám říct jméno mojí mámy a nejde mi to z úst, raději bych řekla babičce. Dneska byla kvůli toho hádka.

dokument
12. črc 2019

@bayt ale mel by znat hierarchii

drakenn
12. črc 2019

Babičku přece nedělá oslovení babička, ale jak se chová. Má zájem o své vnoučata, věnuje se jim, rozmazluje a je vnoučaty milovaná!! Tohle by pro mě bylo důležitější, než se trapně hádat a prosazovat si svou. Trochu respektu by to chtělo..

dokument
12. črc 2019

@drakenn proc tady to musi byt vzdy s hodnocenim. Trapne? Proc tolik agresivity hned?

vineta
12. črc 2019

Moje babička po nás taky chtěla, abychom jí říkali křestním, byly mi teda asi 4 a pamatuju si to dosud. Nikdy jsme k ní neměli vztah, přišlo mi to fakt divný a neosobní a nepatřičný. Je teda fakt, že tam toho bylo víc..
Přijde mi to od tvojí matky hodně nevyzrálé, jednou to babička je, tak nějak nechápu, co s tím má za problém.

luckavolosyn
12. črc 2019

@pipapi jako moje máma i teď v 50 vypadá na 40, je strašně aktivní, mladistva, s tátou podnikají furt něco, lítají po světě, jezdí na festaky, já jsem proti nim suchar, takže te úplně chápu. Tohle mi hlava nebere a je mi to moc líto

bayt
12. črc 2019

@dokument Hierarchii? V te je jako nejstarsi clen rodiny nejvys! 🙂

barchen
12. črc 2019

@pipapi Budu za exota ale moje máma si také necháva říkat jménem, takovou zkráceninou a nemáme s tím nikdo žádný problém. Je to pro děti snadné vyslovovat. Mezi mojí mámou a manželovým tátou je rozdíl 18 let, fakticky jedna generace. Mindrák z věku nemá, je to ženská co o sebe pečuje, cvičí i v tom "babičkovském" věku, moderně se obléká, je to učitelka. Já v tom vidím možná trochu kompromis, možná trochu ješitnost. Já jsem ta, která rozhoduje o tom, co má mojím dětem dávat jíst a co ne, (pracně vysvětluji, proč ty kupované sladkosti ne), jakou výchovu aplikuji a ona si necháva říkat jménem. Ale hádat se kvůli tomu... Myslím, že příležitostí k výměně názorů budete mít ještě dost. Měla jsem jen jednu babičku a také jsme jí říkali babi a k tomu jméno, protože byla i prababička ale pro nás babi a také s jménem, prostě se to muselo nějako rozlišit.

jannym
12. črc 2019

Nevim, je to divne, navic u takto maleho ditete, dcera v tomhle veku rozdelovala zensky podle veku na babicky a tety, tety byly okolo meho veku a starsi byly babicky, nebyla schopna pochopit ze manzelova teta nebo moje teta neni babicka ale teta, ale jim to nevadilo a moje 5 leta kdyz je dlouho s moji mamkou tak nas obe oslovuje babimami pujdeme dat kralickum napit, je to trochu na hlavu kdyz za nami prilitne vychrli neco a mi nevime kdo ma jit, jestli ja nebo ona - to jen tak pro odlehceni, vim o jedne pani s obdobnym problemem od nas z prace citi se dokonce urazena ze si jeji syn drze ve svych 35 poridil ditko a ona je ted babickou, tedy neni nechava se oslovovat taktez jmenem, kdyz byla jeji snacha tehotna tak kazdy rozhovor s ni koncil tim ze preci jeste neni stara a oskliva tak proc uz ma byt neci baba a kdyz zjistila ze jsem tehotna tak se me tak ironicky zeptala zda jsem sve rodice potesila tak jsem rekla ze jo ze se tesi ze budou mit vnoucatka dokud na to maji silu a muzou s nimi blbnout, jezdit na vylety, tak na me koukala jak kdybych ji sdelila ze ma uprostred kanclu kracvinec....myslim ze to je nejaky blok v psychice preci je normalni kdyz jsem matka ze jednou budu babicka je to prirozeny rad a beh veci a soucast dospeleho zivota

kacenka.pospi
12. črc 2019

@pipapi ja to tak mela s tchyni. Presne to, co popisujes. Syn ji oslovil babi a ona mu durazne rekla ´jana, jana, ja jsem jana”. Protoze jinak mame vztah pekny, tak jsem ji rikala, ze babicka neni odrazem stari, ale odrazem zaslouzilosti, ze dokazala vychovat syna, ktery privedl na svet take syna! Cas vse ohobloval, ted je mu sest a uz ji smi rikat babi🙂

dokument
12. črc 2019

Moje tchyne, ma 71 let, nuti vnuky rikat ji "Danuško". Ma uz 2 vnuky, tem je ted 13 a 10 let a oba jsou to dost nevychovani kluci. Takovy bezradny deti ve velkym tele (ten jeden uz jde do puberty). Vubec netusi co se patri a co ne (ve vsem), jsou proste bezradni. Je mi jich lito. Synovi jsem rekla, ze ona neni v 71 letech zadna 3 leta Danuska, ale Dana, kdyz uz. A neni to zadna jeho kamaradka ze skolky, ale babicka. Takze vzdycky babicko, nebo babicko Dano. Mne ona pred svatbou nabidla - resp. mi to porucila - tykani. Ja jsem ji tykat nechtela a nikdy jsem si nezvykla. Prislo mi to neuctive. Me z toho bolelo bricho, ze jsem se musela tak premahat, takze jsem se tomu vyhybala. Dano jsem ji nikdy nerekla. Ona je celkove divna. Ani jedno z jejich deti nema v poradku mezilidske vztahy, obe jeji vlastni deti ji musely rikat jmenem. Oba psychicky hodne labilni (dcera a syn) a narcistni (jako ona).

@bayt to je celkove, aby citil autoritu a hierarchii. To nebude mit jenom v rodine.

rajecka
12. črc 2019

Promiň, ale tvoje matka je fakt vyšinutá. Jednou jí je 50, jednou její dítě porodilo dítě, takže to prostě babka je a jestli jí budete říkat babi, nebo Miloslečno na tom vůbec nic nezmění. Nebo si myslí, že když jí tak nebudete říkat, omládne? 🙂 A co až o ní syn bude muset mluvit ve škole, ve školce? Ty nemáš babičku? Ne, já mám Helenu? A to není tvoje babička? ne to je Helena, já jí babičko říkat nesmím....... 😀 😀 Takové ženské, které odmítají stárnout jsou fakt k smíchu. Syna bych neřešila, ten si s tím poradí, ale matku bych poslala ke cvokaři.

bayt
12. črc 2019

@dokument No rekla bych ze problem u vnuku nebude kvuli oslovovani babicky, ale vlivem nevychovanosti. Btw - Odmitnout tykani je nejvyssi urazka, to se proste nedela. Max. kdyby to treba nabidla dvacetileta husa rediteli korporatni firmy. Ale ne v rodine. To se pak nedivim, ze deti ve vasi rodine plavou v "dospelem" svete.

ah1234
12. črc 2019

Mne to pride ako nezmysel, co tu riesite.. ked je to jej prianie. Moj otec trva na tom od mala, aby sme ho volala krstnym menom, lebo on ma tiez nevola "dcera" ale Andrea, tak nechape preco ho mam volat otec a nie Vlado. My nechape rozhodnutie na synovi, ako nas chce volat. Moji rodicia rovnako ako my s partnerom o sebe navzajom hovorime menami a nie clenmi rodiny, mne to pride odveci hovorit mu "tata" alebo tak nieco, to len zriedkavo.
Ked si to mamka praje, tak neviem, kde je problem. Moja mamka tiez uci syna na oslovenie "Maja", aj ked ani babka jej nevadi.. ale ak by vadilo tak by som to respektovala

dokument
12. črc 2019

@bayt opet agresivni. Ty dve deti jsou deti jeji dcery. Tvoje prispevky bych uz nebrala vazne, kdyz urazis. Ja jsem to tykani nemohla neprijmout, ona me donutila. Ona nerespektovala, ze ja si ji vazim a to vykani je pro me vyrazem ucty. To jsem ji rekla. Dale uz nebudu odpovidat, sama jsi agresivni. Hodnotici.

luckavolosyn
12. črc 2019

Já jsem v šoku ty kraso, co je to za názory, ze babička je šedivá starena. Takže jako když mě máma porodila v 18 tak jsem ji měla říkat jménem protože byla mladá na matku? Moje babička i moje máma se staly babickami ve 41 letech a teda říkat jim jménem mi přijde chory na mysli a vypovídá to o psychické nevyrovnanosti. Stejně tak pro dedecky a to dcera má nevlastní babičku a dědu a od začátku je oslovuje tak, protože jim to nevadí a jsou za to rádi, ze mají vnučku u když vyzenenou. Kdyby to bylo takový zverstvo, tak proč existuje výraz pro babičku v x jazycích. Nechápu tyhle postoje

sailen
12. črc 2019

Chápu, proč ti to nesedí, ale asi bych jí vyhověla, pokud s ní o tom není rozumná řeč. Za hádky to nestojí a třeba za rok může být zase všechno jinak a může přeučovat zpátky na babičku (zkušenost z vlastní rodiny).

luckavolosyn
12. črc 2019

A propo já třeba tchyni s tchanem vykám, ale oslovují je babička a děda a manzelovym pearodicum na Ukrajině vykame všichni, ale oslovujme babka a didu. To je úcta, ne říkat jménem

bayt
12. črc 2019

@dokument Nejsem agresivni, ale prezentujes tu moralni pouceni o vychove a pak od vlastni tchyne odmitnes tykani? A jeste ti to prijde normalni? Kdyz uz nejde o nejake mezilidske vztahy, tak snad o slusnost...
Mne samozrejme taky zarazi, kdyz si zenska nechce nechat rikat babicko, ale pomyslim si svoje a neresim, nevnucuju. Ucta je hl. respektovat prani starsiho clena rodiny.

drakenn
12. črc 2019

@dokument psala jsem o SOBĚ, že MĚ by bylo trapně se hádat..což není žádné hodnocení druhé osoby a agresivní? Nejsi ty sama nějak bojovně naladěná?

malenka3
12. črc 2019

Já nestačím zírat, co se tu na tak nevinný dotaz rozjelo. Tolik řečí o úctě, ale to, že základní pravidlo úcty k druhému je respektovat jeho právo na přání, pokud vám osobně neublíží, to tu většinu ani nenapadne (díky těm, co to tu zmiňují).
To, že je to zvláštní, divné, že babička si nepřeje být takto titulovaná, že to není obvyklé, to je fakt. Nic to nemění ale na tom, že i takové rodiny jsou. Jaké jsou její pohnutky, jestli je nevyzrálá, jestli má nějaký psychický problém, jestli je za tím nějaký hlubší význam, nic z toho nedává právo její dceři ji posílat třeba až k psychologovi (reaguji na zdejší rady, neříkám prosím, že toto pisatelka chtěla nebo chce udělat).
Její reakce při hádce byla jistě vyhrocená hádkou, protože si umím představit, že jsou daleko vážnější věci, za které se hádat a bít než to, jak ji oslovovat.
A dítě? Nedělejte z nich pitomce. Sama na dceři vidím, jak jsou flexibilní. Není problém, aby pochopila, že to je babička, kterou nazývá jménem. Stejně jako ví, že já mám své jméno, ale říká mi mami. To, že se pak dítě třeba splete, je věc druhá, ale říct jí "my mu říkáme, ať ti babi neříká, musíš si to s ním vyřešit sama" není rozhodně totéž, co zmiňovaná hádka.
Ach jo, víc respektu k druhým 🙏

babanci
12. črc 2019

Já byla prvně babča v 41 letech a vypadám o dost mladší. Když mi vnučka řekla prvně babi,mohla jsem se radostí zbláznit. Vysvětli mamce,že právě to je prima,že je babi a vypadá tak krásně. Já jsem na to pyšná,od minulé středy jsem babka trojnásobná a když vezu kočár,lidi si myslí,že je to moje.

krtcice
12. črc 2019

Tvoje matka je k smíchu. Nebo spíš k pláči? Jako aby kvůli oslovení odstrkovala od sebe dvouletýho bobečka? Tvl jen to čtu a vaří se mi krev. Řekla bych jì že babička prostě je, na tom nic nezmění, a ať se s tím kouká smířit nebo ať jde k cvokaři. Že tě zklamala a až se bude chovat normálně ať se ozve. Sbalila bych dítě a pryč.
Jinak moje babi s dědou, je jim dost přes 70 a taky na svůj věk nevypadají. Mají 5 pravnoučat a ty jim říkaj babičko, dědo. Mě by ani nešlo přes pusu říkat svým prarodičům jménem. Pokud má někdo dítě mladý, musí počítat s tím, že taky může být mladdým prarodičem.

letalnica
12. črc 2019

Jedna mámina kamarádka říkala svojí mámě ŽLUVA 🙂 🙂

versatilka
12. črc 2019

Ono jestli nebude problém někde jinde než jen v tom oslovení... Přání bych byla schopná respektovat. Mojí mamce sice ještě 50 není a oslovení babičko miluje, ale pokud by jí to vadilo, neoslovovala bych ji tak. Dětem bych říkala dones to mé mamince+křestní jméno třeba. To oslovení není nutné a dětem je úplně šumák jak ji budou oslovovat. To spíš vadí rodičům, kteří mají zažitý nějaký model, to děti neznají, naučíme je to až my.
Co by mi ale hodně vadilo a kde vidím problém je ta výbušnost vaší maminky a vyhazování z bytu a odstrkování vnoučete. To mi přijde hodně divné.. Mně to přijde jako když k vám nebo k dítěti vztah nemá a tím oslovením se to snaží maskovat. Zkrátka jako kdyby nechtěla být babičkou ve významu toho slova a ne že jí vadí jen to oslovení..

kettypop1
12. črc 2019

Moje mamka byla poprvé babičkou v 42 letech a byla na to hrdá, mě bylo v té době 7 let 😀 lidi si mysleli že můj brácha je můj táta... A nikdo z ničeho komplexi neměl, maximální srandu 😀... Takže se vám nedivím že tomu nerozumíte, maminka v 50 letech opravdu mladá paní není 😊

pipapi
autor
12. črc 2019

Já si totiž sama nedovedu představit , že jak jsem byla malá, nebo i teď a jeli by jsme za babičkou, že bych neříkala za babičkou, ale třeba jedeme za Marií...takhle to není pro mě jako člen rodiny , ale jako někdo koho sice znám, ale nemá semnou nic společné. Nebo že bych ji vůbec teď oslovovala Marie a ne babi.

krtcice
12. črc 2019

@pipapi přesně. To je jak kdybych říkala že jedu ke kámošce...

kiki1912
12. črc 2019

Od chlapa sestra s přítelem mají 12-leteho syna a místo aby říkal mamko a taťko tak říká Heleno a Pavle. Ale všechno je výsledek výchovy jeho táty(Pavla) a nutno říct že je to příšerný a neuctivy. Takže ze svého pohledu co sem viděla bych radila ať jí říká babičko. Protože ta úcta se pak už nevrátí a vidím to při každých jejich návštěvách

versatilka
12. črc 2019

@pipapi a to je ono, je to divné pro vás. Protože jste to zažila jinak. Ale pokud maminka jinak roli babičky bude plnit a vadilo by jí jen to oslovení, tak v tom problém nevidím. Radši bych měla milující Marii než odstrkující babi..

vineta
12. črc 2019

@versatilka Jenže právě proto, že láska se snad neměří na oslovení, absolutně nechápu, jak může vnouče pro oslovení odstrkovat.