Nechci jim ukázat své dítě, bojím se o něj

xmisas
14. lis 2021

Ahoj, zažila jste to některá?
Jsem v 8 měsíci těhu, prvním.. vztah s přítelem super, všechno v pohodě..
No ale problém je, že se mi hrozně příčí představa, že až se malé narodí, tak ho každej bude chtít vidět, chovat.. atd..
Samozřejmě babičky už to řešej.. že přijedou do porodnice, až budem doma a tak.. no nevím v jaký stavu budu já ani dítě.. nehodlám někomu slibovat nějaký návštěvy.. ale kdyz řekněme, ze uvidíme jak to bude a že třeba za týden tak sem za blázna a hyenu..

ester_ka
15. lis 2021

@xmisas třeba naopak po porodu budeš mít chuť se pochlubit, jaké krásné miminko jsi porodila, krátké návštěvy v porodnici/doma jsou fajn, budeš za hvězdu, kór jestli bude miminko v rodině první 😉

levandule_k
15. lis 2021

@xmisas Nejsou tyhle pocity u tebe dané tím, že toužíš mít po porodu klid, sžívat se s miminkem, nic neřešit. Chceš chvíle, které budou o vás dvou (třech).

Já jsem trochu fanda ezoteriky, tady se píše, že 6 nedělí je důležité a mělo by být posvátné, že se uzavírají energetické brány. https://jemnezrozeni.cz/2018/05/05/ritual-zavin... Pro mě to byl zajímavý pohled na 6 nedělí.

Kdo chce klid, měl by mu být dopřán, kdo chce návštěvy, měly by mu být dopřány. Jsou ženy, které potřebují během šestinedělí "vypadnout" a jít ven, popřípadě jet na návštěvu třeba k matce. Je trochu rozdíl, když se dítě narodí v lednu, nebo v květnu. Zase by šesti nedělí nemělo být takový klacek na ženu, tohle TEĎ nemůžeš.

journals
15. lis 2021

@xmisas pomohl, nepomohl...
při čtení tvého příspěvku bych viděla velký vykřičník v tom, jak předem negativně to celé vnímáš. Přitom to tak být vůbec nemusí! Já jsem si byla jisto jistě jistá, že v šestinedělí nebudu chtít žádné návštěvy, tchýně nám nebude moct přes práh, budu jen neschopně brečet a snažit se kojit. Víš jaká byla realita? Měla jsem to nejkrásnější šestinedělí a byla jsem ta nejpyšnější máma, která chtěla svoje vytoužené a krásné miminko ukázat úplně všem. Návštěvy se u nás nestřídaly každý den, ale 2x do týdne a ano a já je vítala s bábovkou v ruce. Opravdu.
Těhotenství, porod a i to všechno co bude po něm hodně ovlivňuje náš postoj. Určitě ne všechno, ale mnohé ano. A jestliže k šestinedělí už teď přistupuješ tak, že babičky jsou cizí a dítě ti chtějí ukrást, nebo mu udělat něco špatného, tak je to hodně špatně a byla bych dost obezřetná sama k sobě. Jenže to asi možná ani nejde, jen mi to připadá jako parádní nákrok k tomu, aby to pěkné, klidné a bez komplikací nebylo. Takže za sebe - počkej až na to, jaká bude realita, ale zkus změnit svoje myšlení. Protože jestli takto budeš uvažovat pořád - že babičky jsou cizí, nezkušené a můžou dítěti ublížit, tak budeš dítěti ubližovat sama svým smýšlením o nich a pravděpodobně ho připravíš o to pěkné co s babičkami může později prožít.

kristrin
15. lis 2021

@levandule_k Ahoj, to je skvělej odkaz. Díky moc z něj! Je to neuvěřitelné, jak je to tam popsáno a interpretováno. Kéž by to tak člověk uměl snadno převést do praxe, to chce, asi pečlivou přípravu a trpělivý trénink, že? 👍💓🌈

alilali
15. lis 2021

U prvního jsem povolila, všem ukazovala, návštěvy, atd.. byl to pro mě obrovský stres. U druhého dítěte jsme jeli na první návštěvu až v 5 týdnech. Všichni ti přežili, bylo mi jedno kdo si o tom co myslí.

kristrin
15. lis 2021

@levandule_k Ahoj, Tvůj odkaz mě přivedl na tento rozhovor, máš s tím zkušenost?

https://www.youtube.com/watch?v=zp1KEZoywFI
lovemusicsun
15. lis 2021

Já tedy nečetla komentáře, ale upřímně - přijde mi normální, že se babičky těší až si pochovají vnouče a že se na něj chtějí přijít podívat. Já u první dcery byla strašně ráda, že nejsem sama a že se téměř každý den stavili moji rodiče a na chvíli mi dcerku vzali. Spala ráda u někoho v náručí a celý den a noc ji mít na rukou bylo náročné. Navíc táta vždy vybalil nějaké jídlo a uvařil, což bylo pro mě v šestinedělí jak dar z nebes. Tchýně přijela na celý týden a byla se mnou. Já se s miminkem chlubila a byla jsem v sedmém nebi, že se o nás někdo stará. Hodně lidí nám poslalo dárky, sousedi nakukovali do kočárku, prostě jsem si užívala, jaká jsem byla hvězda, že jsem zplodila takovou krásnou holčičku. Naopak druhou dceru jsem porodila do doby covidové, bez otce u porodu, bez návštěv v porodnici, kouknout se na ni pak v šestinedělí chodili jen moji rodiče, ale spíš mi brali starší dceru na hlídání, abych měla klid. Ten jsem měla, ale bylo mi i celkem líto, že ji nikdo neobdivuje a nevítá na světě jako tu první dceru..
Udělej si to jak chceš, myslím, že do porodnice teď stejně nepůjdou a pak až budeš doma, tak uvidíš. Krátké návštěvy jsou podle mě fajn, nemusíš jim chystat večeři nebo složité občerstvení. Možná budeš ráda, že za Tebou přijdou a o miminko se na chvíli postarají. Uvidíš i jaký bude porod a jak se budeš cítit. Trápit se tím dopředu je zbytečné.

levandule_k
15. lis 2021

@kristrin No já jsem ještě nerodila, ale tohle téma mě zaujalo, kdy osoba v mé blízkosti rodila, porod pro ni byl velký zážitek a jak ho potřebovala zpracovat, tak jsme si o tom hodně povídaly. Díky tomu jsem si něco hledala na netu a narazila na MK, kde jsou fajn diskuze.

Metoda hypnoporodu - neznamená to, že jsi nějak mimo zhypnotizovaná, ale že se ponoříš do sebe a soustředíš se na svůj porod, sebe a dítě. Přímo na stránkách jemného zrození je kurz hypnoporodu. Kurz jemného zrození mi byl doporučován 2 absolventkami. První ho absolvovala i s partnerem. Díky tomu věděla, proč nechce epidurál, protrhávat vodu atd. Jaké jsou klady a zápory jednotlivých procedur. Hlavní výhoda, dodalo ji to sebevědomí a klid, díky tomu nebyla vystresovaná prvorodička. Když přišli do nemocnice s partnerem, tak na přijmu (cca v 9 večer) bylo jó vy rodíte poprvé, tak nepočítejte, že porodíte dřív jak ráno. Mimčo se narodilo cca do 4 hodin od prasknutí vody. (Myslím si, že to bylo díky tomu, že nebyla vystresovaná a věřila svému tělu.) Pro mě třeba díky těmto zkušenostem přestal být porod strašák. (Ano, možná budu překvapená jednou jaký je to mazec 🙂 )

Druhá osoba měla první porod bez kurzu hypnoporodu, byl náročný, kontrakcí se bála a podvědomě je zadržovala, po té co dostala epidurál se rozjely a konečně porodila. Druhý porod s kurzem hypnoporodu z jemnehozrozeni z vlastní PA, dle jejích slov nesrovnatelně lepší, věděla, že kontrakce (vlny) má prodýchat, rodila kratší dobu. Kurz hypnoporodu a vlastní PA byly její nejlepší investice.

V kurzu máš informace o porodu, afirmace, aby ses pozitivně naladila a techniky relaxace.

Na stránkách jemnehozrozeni máš i různé porodní příběhy. Já, když si je čtu, tak mi přijdou hrozně dojemné a jsou tam i různé články, třeba o epidruálu, dýchání.

Jiná známá byla na klasickém kurzu, co pořádala nemocnice, nakonec rodila císařem, protože se neotvírala. Z porodu měla dost nervy.

Délka přípravy je individuální, někomu stačí méně, někdo potřebuje více. Ono asi i záleží, jak moc se bojíš.

Fajn knížka je Znovuzrozený porod od M. Odenta.

Ad to video, jasně to je ono, metoda hypnoporodu, paní "znám" z tohodle videa,

https://www.youtube.com/watch?v=zp1KEZoywFI

kde se baví o tom, že Kate od Williama pravděpodobně rodila hypnoporedem. (Královská rodina si hodně hlídá soukromí, takže info je málo.)

jezinkyy
15. lis 2021

@xmisas úplně ten pocit chápu. Moji rodiče dojeli po domluvě asi za týden co jsme byli doma, dovezli jídlo na 3 dny, byla to krátká návštěva a bylo to moc fajn. Tchýně s tchánem dojeli druhý den co jsme byli doma, nám to oznámili den předem že přijedou. Byli u nás asi 6 hodin, samozřejmě na oběd, nechali se obskakovat, a ještě dojeli i s tetou a bratrancem.. 🙄 a taky poslouchat jejich super rady. Když odjeli tak manžel prohlásil že zamkne a nikoho dalšího vidět nechce 😁.
U druhého už jen po domluvě a kdy se nám to bude hodit. Já jsem se na něco takového vážně necítila a dost mě to tehdy vykolejilo. (Jo a asertivita se na nich krásně trénuje 😁)

codal
15. lis 2021

@lenulacek určitě má každá maminka nárok na to si to udělat po svém, ale sama si neumím představit, že bych babičkám zamezila přístup k vytouženému vnoučátku.. ale já mám prostě hezký vztah s mamkou i tchýní, takže já jsem v tom prostě problém neviděla, aby přijely na chvíli, podívaly, pochovaly,byly spokojené, já jsem se aspoň v klidu osprchovala, vypila čaj a navíc jako bonus dovezly jídlo.. neměla jsem úplně jednoduché šestinedělí, nešlo mi kojit, takže jiné návštěvy jsem fakt nedávala, ale babičky a ségra byly prostě fajn společnost pro nás pro všechny..

lenulacek
15. lis 2021

@codal no ono je něco jiného když se na tom domluvíte ale pisatelky píše ze ani muž úplně nějak extra není na její straně a ze se ji ve finále nakýbluji do porodnice plus domu. Přijet domu, týden se dávat dohromady a poté napsat Tak jo, na půl hodinky prijedte, sebou vývar a něco dobryho, taky v tom nevidím problém.
Já jsem to fakt neměla rada. Porody jsem měla rychle, spodek nebolel ale hlava se dávala dohromady strašně dlouho. Nesnesla jsem fakt nikoho.

kristrin
16. lis 2021

@levandule_k
Díky moc za Tvůj vhled a za sdílení. 👍🙂 Do knížky o Hypnoporodu od zakladatelky metody jsem se celkem začetla, můžu jen doporučit. Dýchání mě fascinuje nejvíce, to chce pořádný trénink min 2x denně ráno a večer 🌬😇🌬
https://knihobot.cz/kniha/914100-hypnoporod/?gc...