Olizování prstů při přípravě jídla. Jak z toho elegantně vybruslit?

29. kvě 2023

Čauky holky,
prosím o Vaše názory. Zítra se zase chystáme k partnerovým rodičům. Vztahy máme príma, ale děsně mě vytáčí jedna věc - jak už nadpis napovídá, olizují si prsty při přípravě jakéhokoliv pohoštění. Pro mne je to absolutně nechutné a nepřijatelné - zvlášť pokud chystám jídlo pro někoho jiného, než pro mého muže a dítě. Prostě si olizují CELÉ prsty - třeba při krájení rajčat, cibule, vybírání drobků v obalu od sušenek, nebo když je na stole talíř s rajčaty, která jsou pokapaná olejem, tak třeba jeden z nich svým okousaným pečivem "vytírá" ten společný talíř, ze kterého si mají všichni nabírat rajčata...přestala jsem tam z tohoto důvodu jíst, prostě mi to vadí. Partner jim nic neřekne. Já se najím doma a bez komentáře jsem to doteď předcházela, ALE problém je, že naše malé dítko už je ve věku, kdy chce ochutnávat a tak. Tak co teď s tím. Vzít dítěti vlastní jídlo a nedat mu (bude možná pláč), nebo naférovku říct něco ve smyslu, že mi vadí, když si olizují ty ruce, proto nejíme. Nechci je nějak urazit, na druhou stranu se jedná o elementární slušné chování u stolu, které snad má každý znát, nejsou to žádní neandrtálci... Tak co poradíte, jak z toho elegantně vybruslit?? 😃

laxesis
31. kvě 2023

@pavca1982 ty jo....no to je ekl, jestli krájí zeleninu na prkýnku po mase.... vždyť na tom můžou být bakterie z toho masa 🙈 někteří lidi jsou prdlí, fakt

pavca1982
31. kvě 2023

@laxesis Úplně klidně to krájí...🤢

velkabublina
31. kvě 2023

@dura175 přesně to s tím dortem dělal starší pán, když jsme byli na oslavě jeho syna. Syn ho zaukoloval, ať dort rozkrájí. Dělalo se mi dost šoufl, když jsem viděla, jak to krájí a nandavá na talíře.

miryp
Autor odpověď smazal
Zobraz
klaruskaholubinka
31. kvě 2023

Mě Teda tohle taky šíleně vadí. Ochutnat po někom z jeho lžičky, nebo po někom dojist, teď se bavím o cizích po dětech a manzelovi mi to nevadí. Nebo i piti z něčí skleničky nebo lahve. Nebo třeba ručník. Mám to v hlavě takhle a hrozně s tím bojuju.
Já Teda jak takhle se napiji někde mám hned opar, takže jak má někdo špatně umyté nádobí tak to poznám.
Manzelova babička to dělá taky s těma prstama a prostě bych ji to nikdy neřekla a to máme vážně hezky vztah spolu, ona Teda nechá i máslo, salámy půl dne venku ikdyz je už takhle teplo. Má to tak nastavené, dřív to tak bylo asi normální...takze já tam nejím a holky se snažím trošku hlídat, ale vždy něco snedi...

miryp
31. kvě 2023

Když vidím, že se k něčemu takovému schyluje, tak to prostě okomentuji bez ohledu na to, zda je to rodina moje či partnerova. Ségry jsou obě cukrářky a jsou naučené od školy, že se takové věci nedělají a u tchyně zase vaří švagr, který je profesionální kuchař, takže tam je to totéž. Ten by asi zešílel, kdyby mu někdo hrabal do připraveného jídla oslintanýma rukama, sám má ruce věčně ve dřezu nebo utěrce, ochutnává vždy čistou lžicí atd. Ale v dobách, kdy připravovala jídlo tchyně, jsem se klidně ozvala, totéž na velkých rodinných oslavách. Možná jsem tam za divnou, ale mně je to fuk. Mně to přijde stejně nechutné, jako když mi máma v dětství šudlala obličej oslintaným kapesníkem...

konidana
31. kvě 2023

@klaruskaholubinka jj dřív to bylo normální a v určitých skupinách lidí je to normální furt. Zejména více přírodní lidi jako jsou trempové, vodáci, vandráci, skauti ... Myslím že ve většině skupin se často jí z jednoho kotlíku, občas i jednou lžící (když ostatní nemají), používá se klidně jeden ručník, pije se z jedné kolující nádoby, nádoby a příbory se myjí namočením do řeky a utřením o trávu apod. Ale je fakt, že poslední dobou je více zcivilizovaných jedinců, kterým toto vadí.
Tím určitě nechci říct, že by se na hygienu nemělo dbát v normální civilizaci doma. Přesto si myslím, že na rčení "čistota půl zdraví, špína celé" opravdu něco je 😉

klaruskaholubinka
31. kvě 2023

@konidana to určitě. Vždyť dříve nebyli ani takové nemoce jako teď. Lidi byli víc zdravý. Něco na tom je...

zelenaesmolda
31. kvě 2023

@klaruskaholubinka
Spis nebyla takova diagnostika

zaludova
31. kvě 2023

Tyjo tohle je těžké a vidíš nenapadlo by mě, že to někdo řeší. Když vařím i pro ostatní, tak prostě třeba omáčku ochutnám lžičkou, dochutím a tou stejnou lžičkou zase ochutnám, stejně jako vytírat chlebem olej mi přijde úplně normální 🙈

zuzurox
31. kvě 2023

Jak já ti rozumím, švagrová mi pořád chtěla krmit dítě svou oslintanou lžičkou se vším možným. Řekla bych jim to 🤷ono stejně budeš vypadat "jinak" že nejis.

whocares
31. kvě 2023

Na tohle je expert moje babi. Lepší nevědět. Jako osobně oslintaný věci od jiných zrovna nemiluju, ale u dětí to neřeším, oni sní i mnohem horší věci kolikrát. Navíc já u babičky vyrostla, takže to evidentně není smrtelný, jíst cizí slinty. 😀 Ozvala jsem se jen jednou, když mi olizovala dítě. Malej kdysi spadl u nich na zahradě hlavou na tvrdé, začala panikařit, že bude mít bouli, a začala mu to čelo olizovat, vůbec teda nevím, čeho tím chtěla dosáhnout. 😀 Tak jsem si ho umyla a řekla jsem jí, ať už ho příště neolizuje. Byla uražená.

crejzy
31. kvě 2023

Wow jsem úplně v šoku kolik lidi to považuje za tvoji uzkoprsost. Ted po Covidu ? Kdy jsme si myli ruce jak šílený a dávali si bacha na co šaháme.. já se tedy k tobě hlásím - jsem uzkoprsá - protože tohle by mi vadilo. Jediný s kým se dokážu dělit o jídlo jsou moje děti a manžel a to jen občas 😁 dnes mi chtěl můj 20m syn ochutnat jogurt. No dala jsem mu vlastní lžičku. Každopádně já bych jídlo na které někdo sahal olízanými ( pro mě v tu chvíli neumytými) prsy nejedla. Byla bych o hladu a tvrdila ze jsem jedla doma nebo jinou pitomost. Když to je ale opakované, pak je to těžší, asi bych se přiznala, označila sebe za přehnaně štítivou apod a poprosila ať mi na to nesahaji nebo ze si to pripravim sama… mimochodem u nás to nikdo nedělá. Ani tchyne ani v mé rodině si nepamatuju, že by si někdo u vaření olizoval prsty a pak vesele pokračovat 🤷‍♀️

sorboni30
31. kvě 2023

Já když vařím, stále si umývám ruce..v kuse. Nedovedu si představit, že bych si je olizla a pokračovala.. tohle nedělám. Každopádně kdybych to viděla u tchánu, jak by si olizli prsty atd tak bych to řekla. "Můžu vás něco poprosit? Asi to bude znít trapne, hlavně se neurazte, omlouvám se.. ale prosím že si nebudete olizovat prsty když nám budete dělat jídlo? Mě to strašně vadí a připomíná mi to jednu holku ze školy a prostě mě se vše vrátí a mám blok. Klidně bych lhala.. ale řekla bych to a svedla na něco. Já jsem prostě taková že řeknu vše hned naplno a je to dobré, protože je hned čistý stůl s nikdo se nepretvaruje..

jerrabina
31. kvě 2023

Taky bych to řekla. S ohledem na to, že každý za normální považuje něco jineho a je to tak v pořádku. A nic bych si nevymyslela, ale klidně bych řekla něco ve smyslu "možná je to trochu úchylka, ale prostě mi to vadí" a upozornila je na to, že to může vadit i dalším lidem ale když nejsou rodina, neřeknou to a ty to říkáš i pro jejich dobro. Prostě říct to, ale nějak šikovně, nejlíp, aby za to ještě poděkovali 😁🙂 rozhodně se nesmí cítit jakože dělají něco špatného, musí z toho být patrné, že prostě každý jsme jiný a každému vadí něco jiného. Pak by to mělo jít. Pokud to ne vezmou ani dobře podané (a i dobře myšlené! To je potřeba si to v hlavě zpracovat dobře) tak pak už je to jejich problém. A jestli to vezmou nebo ne ví už jen někdo, kdo je zná osobně 🙂
A jestli mi to přijde špatné... Ja třeba nejsem schopna dojist jídlo po vlastní dceři když vím co s tím dělá, ale pokud si někdo při přípravě jídla decentně olizne prsty (tím myslím šikovně aby tam moc slin nezůstalo), tak mi to nevadí. A dcera když si dá pozor aby něco moc neoslintala, tak úplně v pohodě s ní jim stejnou lžičkou a tak. Ale kdybych viděla jak si někdo prsty olizne tak, že si je oslintá víc, asi bych taky nejedla 🙂
Já si sice prsty olizuju taky (škoda jídla, nikdy bych to jen tak neomyla), ale hned potom si je omyju, nebo minimálně otřu (když to není pro nikoho dalšího a je to třeba v přírodě, otiram si oliznute prsty do nahého předloktí nebo do nohou. A většinou si tam radši nechám zbyteček jídla který si do toho předloktí otřu, pleťová maska de facto, než abych měla prsty oslintane nějak moc. Vadilo by mi už jen ten pocit nechat si ty prsty oslintane)

pincola
1. čer 2023

Asi jsem divná, ale já tě naprosto chápu! Máme to v rodině taky tak a dělá se mi z toho na nic. Podle mě je to prostě prasárna a šíří se tak otravy jídlem (pokud se to nejí hned, ale třeba za 2 hodiny, typicky teplá smetanová omáčka). fuj tajbl. Radu nemám.😢

pabka
1. čer 2023

Mám to podobně, nejim po nikom a už vůbec nepiju… napít se z lahve po někom, to bych raději vyschla. Cizím to vysvětluji tím, ze mám hned opar a známí a rodina to o mě všichni ví narovinu.

victress
1. čer 2023

s tím pitím jste mi připomněli stužkovací večírek před 100 lety, jak všichni stužkovaní postupně pili z jedné velké číše, chudák spolužák, co byl na konci abecedy od Z...

sorboni30
1. čer 2023

@victress no tak to bych nedala 🤣 Ja jsem měla příjmení za svobodná na B takže bych to dala hned zkraje 🤣🤣👍 Hm a teď mám S.... 😔🤭😃

zekrt
1. čer 2023

Nejsi úzkoprsá a udivuje mě, kolika lidem tohle přijde v pořádku. Je to nehygienické a nechutné. 🙈 Také bych tam nebyla schopná jíst. Nejím ani u lidí, kterým chodí kočky po kuchyňské lince, jednou jsem dostala na návštěvě občerstvení s kočičími chlupy na talíři a stačilo. Vadí mi, když někdo nandavá na talíře třeba chlebíčky z krabice a u toho olizuje prsty. Buď si z té krabice vezmu včas sama, nebo nejím.

joy33
16. led 2024

nějaké rozuzlení? 🙂 Mám podobný problém. Bohužel se mi z toho prostě zvedá žaludek, ale naznačení se nesetkalo s pochopením. 🙂