Otcova přítelkyně chce, aby jí mé dcery říkaly babička

kajulda
29. lis 2016

Holky, ještě jedna věc. Můj otec si našel takovou ráznější paní. Jsou spolu asi půl roku. Je docela fajn, rozumím si s ní v pečení a květinách. Ale.... Už při druhém setkání mi řekla, že pro holky bude babička ať je to naučím říkat. Moje mamča ani mužskýho mamča už nejsou mezi námi a můj názor je, že babičky byly jen jedny a nebudu je učit oslovení babi na cizí ženskou. Když jsem to říkala otci, ať se nezlobí, ale že je to učit nebudu, tak mi řek, může to být třetí babička. Já byla na mámu hodně fixovaná a nesnesu, že holky budou oslovovat takhle někoho jiného. Co si o tom myslíte?

alilisi
29. lis 2016

Pokud to vnímáš takhle tak je to na tobě, jestli je na to naučíš nebo ne 🙂 já bych to měla taky tak jako ty a neučila bych je říkat, že je to babička.. 🙂 Jde to i jinak než ,,babi´´ 🙂

l_baruska
29. lis 2016

Pokud je paní rozumná, určitě to pochopí a holky jí můžou říkat třeba teta, to je poměrně běžné oslovení a nemělo by urazit.

roxolanka
29. lis 2016

Já nevím, ale je to jen oslovení, nedávala bych slovu větší význam. Na druhou stranu pokud to nepřekousneš, tak není co řešit a holky to neuč.

kajulda
autor
29. lis 2016

No právě, já je učím na teta a ona mi na to vždycky takovym uraženým tónem řekne BABIČKA! A prej za každý teta jí budu dávat pade 😀 tak jako už nevim, jak jí to vysvětlit

konidana
29. lis 2016

Tak myslím, si, že ona spíš může navrhnout, že jí tak mají říkat a ne nakazovat. Mohly by jí říkat třeba i jménem nebo teta nebo jakkoli jinak 🙂
U nás děti mamčinýmu příteli (oba jsou vdovci) samy od sebe samozřejmě/přirozeně začaly říkat dědo, protože patří k babičce. Jen jsme se ho zeptali, jestli mu to nevadí 🙂 mě to nevadí, prostě je to další dědeček do sbírky. Mýho tátu ani nepoznaly a tchán už taky pár let nežije. Akorát dědem říkám, že děda-můj tatínek už nežije a tohle je "nepravý " děda, ale myslím si, že dětem to je celkem fuk. Hlavně že mají dědu, který s nima blbne 🙂

konidana
29. lis 2016

@kajulda s ráznější paní to bude asi horší no...

kajulda
autor
29. lis 2016

Já jsem to té starší vysvětlila, ukázala jsem jí fotky babiček a pochopila to, ale prostě se mi to příčí. A dědeček? Ten funguje jen pro ségru a její děti. Občas našim přiveze čokoládu, ale na narozky, svátek si nevzpomene

caverina
29. lis 2016

@kajulda no nevim ale aby mi nekdo nakazoval jak mu mame rikat.....asi bych to nechala na detech st si samy rozhodnou

puutalo
29. lis 2016

Měla jsem také dědu - nevlastního, toho vlastního jsem neznala. Byl pro mě velký zmatek to pochopit, že je to můj děda, ale není to taťka mé mamky. To mě přimělo k rozhodnutí pro naši situaci...
Manžel má rozvedené rodiče a každý má svého partnera, jedni oddaní jsou, druzí ne. Když jsme oznamovali, že čekáme miminko, chtěla jsem, aby už od začátku věděli, že ti nevlastní budou teta a strejda. Dostali kartičku, která byla konkrétně adresovaná - babička X, strejda Y. Tchyni říkají vnoučata jejího partnera babičko, přestože mají babičku vlastní. Mně se to nelíbí, přijde mi to na jednu stranu zmatečné, na druhou i pěkně vypočítavé (další babička, která dává dárečky).
Takže ne, nechtěla bych jí říkat babičko. Bude to muset pochopit. Jestli to dostatečně nechápe, klidně bych jí řekla, že babičky jsou maminky rodičů a tvoje děti tedy babičku měli tvoji a partnerovu maminku. Ona je tedy teta.

sklepka
29. lis 2016

Nevím, jak vazny ten vztah mezi nimi je, píšeš půl roku - ja bych měla obavy, že vztah nevydrží, babička "odejde", deti ji už nikdy neuvidí, přijde další babička....

kajulda
autor
29. lis 2016

Přesně, já už nevím, jak jí to vysvětlit. Otec to taky nedokáže pochopit. Já i po smrti mámu miluju a nemůžu tohle udělat. Možná si myslíte, že sem magor, ale prostě mam názor takovej a hotovo. Jen jsem chtěla znát názory ostatních

kajulda
autor
29. lis 2016

Právě proto, před touhle měl ještě jednu. Ta byla fajn, hned ať jí říkají jménem nebo teto. Ale tahle si nedá říct

sklepka
29. lis 2016

@kajulda magor nejsi, a je moc divne, že.ona na tom tolik trvá. Bych se nedala a stala si za svým

westie
29. lis 2016

@kajulda Vadilo by mi, ze mi nekdo neco nakazuje, v tom neporadim nic jineho, nez to pani razne vysvetlit.
Obecne k oslovovani - oboje mi prarodice jsou rozvedeni a maji nove partnery - a ja diky tomu vzdycky mela ctyri babicky a ctyri dedecky a byla jsem na to pysna - vsichni se ke me chovali hezky, jako k vlastni. Nikdo me neucil je takto oslovovat, proste jsem to tak od mala mela nastavene - a mozna to bylo i tim, ze tak byli oslovovani mymi rodici prede mnou a ja to prevzala, to neumim posoudit. Nemyslim si, ze babicky musi byt nutne jen dve🙂 My mame s manzelem podobou situaci - jeho maminka zije s pritelem a az se nam narodi syn, tak maminky pritel pro nej bude vzdycky deda - nenapadlo me o tom premyslet jinak (samozrejme, pokud on bude chtit).

nutricnihodnota
29. lis 2016

@kajulda Tak tohle by mi hodně vadilo a rozhodně bych na to nepřistoupila. Na "babičku" nemá ta paní nárok, a přes to vlak prostě nejede. To, že si to takhle vynucuje, je pěkně sprostý. Já osobně se vždycky šprajcnu, když mě někdo do něčeho takhle tlačí a s dotyčným ukončím spolupráci. Mnohdy je to pro mě v důsledku nevýhodné, ale nikdy se mi nestalo, že bych toho litovala.

kackakastanka
29. lis 2016

@kajulda ahojky, zcela respektuji tvuj nazor, ale ptas se na nas, tak pridam svuj, vubec bych v tom nevidela problem, spis bych byla rada, ze maji deti dalsi babicku, ze si preje, aby ji tak rikaly, prijde mi to naopak hezke, myslim, ze to nema zadny vliv na tvuj hezky vztah s maminkou a lasku k ni, toto je jiny vztah a je asi hlavne o vztahu nove partnerky k tvym detem a jejich k ni, cim lepsi bude, tim lepe, ja bych ji tu radost udelala a tatkovi taky... pokud by to deti samy od sebe nechtely rikat, nenutila bych je, ale klido bych je to pro zacatek naucila a nechala je si to nastavit po svem

luj89
29. lis 2016

Já myslím, že každý má právo na to si říct, jak ho mají druzí oslovovat. Nebrala bych to jakože vám to diktuje, ale že si to tak přeje. A myslím, že by děti měly v hlavičkách zmatek, kdyby je oslovovali dědo a teto, přitom to jsou partneři. Proč ti vadí ,,babi" a ne ,,teto"? Vždyť ona není ani babička ani teta . Myslím, že má blíž k babičce, než k tetě. Nějak si neumím představit jiné oslovení než ,,babi". Podle mě hodně lidí říká ,,babi" i svým ne-bio babičkám (třeba sestře babičky, babičce kamarádky, babičce manžela, já třeba jako babičku vnímám babičku mého švagra). Mě se o naopak od ní zdá milé, zbytečně v tom hledáš zlo a negativa. Nebo myslíš, že tvé mamince by to vadilo?

japona
29. lis 2016

@kajulda Já osobne nevnímám oslovení babičko jako maminko (ta je unikátní🙂), ale jako "stara teto". Takže deti mají babičku Lenku, babičku Hanku a babičku Alenu a nerozlišují, ktera je pravá, ktera nevlastni a ktera ve skutečnosti prababička..

caverina
29. lis 2016

tady spis nejde o to ,ze by ji tak deti nakonec rikaly,jako spis o to ze si to tak vylozene preje...to by mi vadilo dost....zvlast po tak docela kratke dobe...kdyby rekla byla bych moc rada kdyby mi deti rikali babicko...ale ne,ja to chci a basta...

luj89
29. lis 2016

@caverina Podle mě to ale nemyslí zle, naopak to podle mě dělá kvůli dětem, aby měly babičku. Myslím, že každý si může říct, jak si přeje být oslovován.

kackakastanka
29. lis 2016

@caverina to bych negativne nehodnotila, treba se stydela, nevedela, jak to rict, tak to rekla moc primo, proste nevis, jak je to pro ni citlivy tema, preje si, aby ji rikaly babicko a to je podle me pozitivni, vubec nic spatneho na tom nevidim, dulezite je, aby se k nim chovala hezky, nic jineho

caverina
29. lis 2016

@luj89 no me neprijde ze by to delala kvuli detem,ale mozna se pletu...ale i tak....muzu vyslovit prani,ale taky respektovat jak to budou citit ti druzi...a babicku nedela to osloveni ale to jak se chova stejne jako otce nedela to ze ho "jen" zplodil ale to jaky ma vztah k detem...

kackakastanka
29. lis 2016

@caverina ten vztah se take ale musi nejak tvorit a rozvijet a byt oboustranny..., takze proc hned na zacatku nevyjit vstric a byt v opozici?

caverina
29. lis 2016

@kackakastanka ja bych to hlavne nechala na detech...kdyz je k tomu bude kdokoliv nutit tak to urcite dobre nebude...

zulitvi
29. lis 2016

Vždy k dědečkovi patřila babička a k babičce dědeček a ne teta/strejda. Takže náš malej má babiček a dědečků až až. Nedívím se ani jí a ani tobě.

kackakastanka
29. lis 2016

@caverina ale jasne, vhodne vsak je jim to z pozice maminky vysvetlit, ze si to babicka preje, ze ji to udela radost a pak to nechat na nich 🙂

caverina
29. lis 2016

ja nevim ale me porad nejak vadi to "preje"....byla bych rada...udelalo by mi to radost...

nutricnihodnota
29. lis 2016

@caverina Z toho, co píše zakladatelka, si to nejenom přeje, ale přímo vynucuje. A to mi prostě přijde hnusný a nevhodný.

caverina
29. lis 2016

@nutricnihodnota no prave....

zulitvi
29. lis 2016

@nutricnihodnota Mně přijde nevhodný, říkat o tátově přítelkyni cizí ženská. Pro mě je taťkova přítelkyně rodina stejně jako on a mamky přítel naprosto to samé.