Otcova přítelkyně chce, aby jí mé dcery říkaly babička

kajulda
29. lis 2016

Holky, ještě jedna věc. Můj otec si našel takovou ráznější paní. Jsou spolu asi půl roku. Je docela fajn, rozumím si s ní v pečení a květinách. Ale.... Už při druhém setkání mi řekla, že pro holky bude babička ať je to naučím říkat. Moje mamča ani mužskýho mamča už nejsou mezi námi a můj názor je, že babičky byly jen jedny a nebudu je učit oslovení babi na cizí ženskou. Když jsem to říkala otci, ať se nezlobí, ale že je to učit nebudu, tak mi řek, může to být třetí babička. Já byla na mámu hodně fixovaná a nesnesu, že holky budou oslovovat takhle někoho jiného. Co si o tom myslíte?

nutricnihodnota
29. lis 2016

Můj děda má už mraky let novou manželku a to je prostě Ali. Jezdíme za dědou a Ali, nevidím v tom žádný problém, ani mí synovci a neteře, v tom nevidí nic divného. Na druhou stranu mám nevlastního dědu a to je prostě děda, se vším všudy a po všech stránkách, kromě té biologické. A víte proč je děda, pro nás všechny děda? Protože si to zasloužil tím, jak nás všechny bral, jako svoje vnoučata, ne proto, že by si něco přál. A víte proč je Ali, pořád Ali a vždycky bude Ali?

luj89
29. lis 2016

@caverina
@nutricnihodnota Tak to už musí poznat sama zakladatelka, jak to myslela 🙂. Ale třeba to souvisí s její ráznější povahou. Někdo prostě řekne tu ,,omáčku" k tomu ve smyslu "Prosím, já bych si moc přála, kdyby... Nevadí vám to?" A někdo prostě s úsměvem řekne ,,Říkejte mi tak a tak" s tím, že to nemyslí špatně a pochopil by, kdyby se proti tomu druhá strana ohradila. Já si prostě nedovedu představit jak by ji děti měly oslovovat jinak. Jménem je to takový neuctivý vůči starší paní, teta není, maminka není... Nejblíž má fakt prostě k babičce.

caverina
29. lis 2016

@zulitvi ale ona neni cizi zenska a vsichni ji urcite jako otcovu pritelkyni respektujou....ted to mozna prezenu ale prijde mi to stejne jako by po zakladatelce chtela aby ji rikala "maminko"....a uplne nesmyslne mi to prijde po dvou setkkanich....

kajulda
autor
29. lis 2016

Mě jde o to, že na druhém setkání mi hned vpálí: budu pro ně babička jo? Kdyby mi řekla, nevadí, nebo můžou mi říkat tak a tak, jo fajn beru. Ale když starší řeknu, zeptej se tety, tak paní hned opravuje na babičku. To mi vadí. Nerespektuje můj názor. Jo, chápu děda a teta, zní to blbě, ale co kdyby se s otcem pohádali a šli od sebe? Jak jim to pak vysvětlím? A nejvíc mě zaráží, že paní je vdova x let a po půl roční známosti s otcem její 30ti letá dcera říká mému otci tati.

nutricnihodnota
29. lis 2016

@zulitvi Mezi cizí ženskou a babičkou, je spousta prostoru pro kreativitu. Netřeba používat za každou cenu jedno, nebo druhé. To, jak Vidíš přítelkyni svého otce je snad o tom, jak se chová a ne o tom, co si sama vyžádala.

zulitvi
29. lis 2016

@caverina
@nutricnihodnota
Jen jsem reagovala na "a nebudu je učit oslovení babi na cizí ženskou" tyhle slova zakladatelky 🙂

nutricnihodnota
29. lis 2016

@luj89 Ale o to právě jde. Ona druhou stranu nechce pochopit. To je to, co je špatně.

nutricnihodnota
29. lis 2016

@zulitvi Chápu, ale někdo, koho vidím po druhé, nebo po třetí v životě, to prostě cizí ženská je.

caverina
29. lis 2016

@zulitvi jenomze ona pro ne svym zpusobem cizi zenska je....urcite se behem toho pul roku nevideli tolikrat...a fakt su neumim predstavit ze bych nekomu ve 30 zacala rikat maminko...

kajulda
autor
29. lis 2016

Pardon, tak cizí ženská to jsem přehnala. Ale na druhou stranu, jezdí sem tak 1x za měsíc a já si s ní rozumím jen ve dvou věcech. Já jí neznám úplně dokonale, dohromady jsem jí viděla tak 7x a ta doba je pro mě prostě krátká na to, abych jí skutečně poznala. Respektuju jí, otci je s ní fajn, přeju jim to. Tak se omlouvám za ten výraz

kackakastanka
29. lis 2016

@kajulda chce neco spatneho, je to nevhodne, nekomu tim skodi NE, takze bych ji vysla vstric a nehledala bych duvody, proc vstric nevyjit, meli byste si budovat hezky vztah vsichni mezi sebou a nehledat problemy, kde nejsou..., pohoda je nejdulezitejsi, vzajemna tolerance a respekt, fakt mi prijde ujety ji pranyrovat za to, ze chce, aby ji deti rikaly babicko...

luj89
29. lis 2016

@kajulda Možná by bylo fajn dát prostor dětem a nerozhodovat kvůli svým představám a problémům za ně (to možná vyznělo tvrdě, ale nemyslím to zle, snad mě pochopíš jak jsem to myslela). Třeba by jí tak chtěly říkat a ani o tom nevíš. Nebo prostě paní vysvětli, že to zatím necháte otevřené a až se víc poznáte, potom jí třeba děti tak začnou říkat.
Myslím, že jim to vysvětlíš stejně jako kdyby šli od sebe děda s tetou 😉. Asi tomu přikládáš až moc velký důraz. Nevím pořád, proč ti nevadí oslovení ,,teta". To jakože teta je míň než babička? Horší? Může kdykoliv zmizet ze života a nic se neděje?
Udělej to jak chceš, nechci tě přemlouvat, jen ti ukázat i druhý názor a třeba si z toho něco vezmeš, třeba ne 🙂. Když to shrnu, nechala bych to na ,,babičce" a dětech ;)

kajulda
autor
29. lis 2016

Já Tě chápu. A jsem ráda za každý názor, aspoň se mi to rozleží v hlavě

caverina
29. lis 2016

@luj89 me osobne by fakt nevadilo kdyby muj syn mel nekomu rikat babicko...vlastni uz ma bohuzel jen jednu..ale ten zpusob...

luj89
29. lis 2016

@kajulda To jsem ráda 🙂. To je smysl diskuse - umět se zamyslet i nad opačným názorem a buď si z něho něco vzít nebo se jím utvrdit, že můj původní názor je pro mě ten správný. Většina diskusí tady je o tom si zarytě obhajovat ,,to svoje". Tím se ale nikam nedostaneme a neposuneme a diskuse se tak stává naprosto zbytečnou.

puutalo
29. lis 2016

@luj89 Manžel to chápal od začátku, že k dědovi patří teta a babička bydlela jinde. Přitom se rozvedli když byla tchyně maličká. Je to podle mě o tom, jak to dětem rodiče vysvětlí. Když před nimi budu říkat babička, děda a teta, tak to vidím u manžela, že to pochopí.

japona
29. lis 2016

@kajulda Podle me se snaží paní zapadnout do vaši rodiny, proto by chtěla, abyste ji zaradila po bok dědy jako babičku. Sama musíte rozhodnout, zda ji přijmout chcete nebo ne. Klidne bych o ni pred detni mluvila jako o xxx, a občas řekla babička xxx. Deti ať si samy vyberou, jak ji budou říkat🙂

naomi6
30. lis 2016

@kajulda Já bych si s ní o tom vážně promluvila, že ti to prostě vadí a hotovo. Nevolila bych ani oslovení teto. Normálně bych ji oslovovala jménem, to přeci nikoho nemůže urazit. Držím palce!

cosimamvybrat
30. lis 2016

Tak mně by to vadilo, i kdyby o to požádala slušně. Po půl roce vztahu a pár setkáních by to pro mě byla cizí ženská, na babičku nemá nárok. I kdyby byla nejzlatější a skvěle bychom spolu vycházeli. Z mého pohledu patří oslovení babička a děda pouze biologickým prarodičům. Učila bych je oslovovat jménem a bylo by mi naprosto jedno, co si o tom myslí ona "babička" nebo ženský na internetu, Když by se děti nějak naučily oslovovat ji babičko, tak bych to asi přes koleno nelámala, ale z mé iniciativy by to každopádně nebylo.
Stůj si za svým a postav se k tomu tak, jak to ty sama považuješ za správné.

j.a.n.i
30. lis 2016

Upřímně řečeno, já myslím, že problém vytváříte akorát vy dvě. Nech děti, ať si ji říkají jak chtějí a nevnucuj jim, že tobě se nelíbí, aby ji říkali babičko a stejně tak bych jí řekla, že je nic učit nebudu, ale respektovala bych, jak se ona sama představí jim. Třeba u nás se děti rozhodují podle věku (no spíše vzhledu věku, že), mladší jsou tety, starší babičky a hotovo a přišlo by mi dost divné jim říkat, že tahle paní ještě tak stará není a že ji mají místo babi říkat teto.

la_amanita
30. lis 2016

Já měla tři babičky - otcovu matku, matčinu matku a pak "cizí" starou paní, která bydlela vedle prarodičů, skutečná vnoučata a pravnoučata měla v Kalifornii.

hope09
30. lis 2016

Ahoj, moji rodiče jsou rozvedení, oba mají nové protějšky, kteří jsou moc fajn, takže moje mimčo bude mít 3 babičky a 3 dědečky (po dvou ode mně a jednu sadu od manžela 😉 ). Všichni už se těší a mimčo bude mít o to bohatší dětsví 🙂

misicka74
30. lis 2016

dám příklad z naší rodiny. Babička mi zemřela poměrně brzo, v mých 12 letech. Poté si děda našel kamarádku Hanku, pro mě je to spíš taková teta Hanka stejně tak pro moji sestřenici. Nikdy jsme ji neměly za babičku, protože jsme znaly naší "pravou" babičku. Sestřenky mamka pak má ještě dvojčata, ale ty se narodili až za tety Hanky a říkají ji babičko.

kuliseks
30. lis 2016

Tak mohla to nechat na vas, to je pravda. Ale treba manzel ma rozvedene rodice a ti maji dlouholete partnery. O tech mluvime jako o tete a strejdovi a mne to prijde dost divne. Prijede deda s tetou... 🙂 zni to fakt blbe. To uz by bylo lepsi je oslovovat jmenem.

megynka13
30. lis 2016

Měla by to nechat na vás, to je jedna věc, ale na druhou stranu, proč vám to tak vadí? Když třeba jeden partner zemře, nebo o děti nestojí, také většinou děti říkají "tati" vlastně cizímu chlapíkovi ... proč by nemohly říkat babičko? Jako půl roku je dost krátká doba, spíš bych se bála, aby jim to vydrželo ... ale jinak v tom osobně nevidím problém.

plksv
30. lis 2016

Když byly starší děti malé, měli jsme paní na hlídání. Byla skvělá, děti milovala, oni ji, vymýšlela jim super program, nakonec díky ní šly děti do školky v 5 a 4 letech. Zcela spontánně jí říkaly babičko, i když to byla cizí paní. Neřešili jsme to 🙂.

holubice.petra
30. lis 2016

Nechala bych to na detech at si samy vyberou...spis mi prijde ze vy do toho pletete az moc city...muj tata ma taky pritelkyni a deti ji rikaji normalne babi.. To ze jsou spolu teprve pul roku tak nema pravo na osloveni babi? A po jak dlouhem vztahu s tatou by si to uz mohla zaslouzit? 🙂

luciiinka87
30. lis 2016

Ja mam timhle stylem dedu a jsem za to rada, jineho uz totiz nemam a ani si nepamatuji. Jeden deda zemrel dlouho pred mym narozenim a druhy deda, kdyz jsem byla jeste v kocarku. Soucasny "deda" zacal bydlet s babickou, kdyz mi byly asi 3 roky a i kdyz jsem z vnoucat nejmladsi, tak dedo mu rika i o 8 let starsi bratranek. Ja jsem s tim pry prisla hned a brala to jako hotovou vec, ze je to proste deda. A dedou zustane navzdycky, proste to tak citim...

Akorat u vas bych teda nenutila decka, at ji tak najednou zacnou oslovovat, melo by to bud casem vyplynout samo a nebo ne. Deti maji svoji hlavu a kdyz to tak neciti, proc je do toho tlacit nasilim. To by mela pani pochopit. Samy si najdou to spravne osloveni, ktere jim pujde pres pusu...

mrazulkav
30. lis 2016

Záleží i jak jsou staré děti. Nám babička umřela, když mi bylo 11 let. Pamatovala jsem si ji a i kdyby nám taťka neříkal, že se mu moc nelíbí, aby jsme dědovu novou přítelkyni oslovovali babi, tak by mi to přes pusu nešlo... dali se dohromady poměrně rychle a prostě jsem babičku měla pořád v hlavě. Takže chápu pokud je tatínek vdovec a tohle by měla být "třetí babička", navíc s vynuceným oslovením, taky bych se blokla...
Za necelých 5 let se narodila nejmladší ségra a ta jí babi říká, protože si jinou nepamatuje...

kacenka115
30. lis 2016

Tak to mi přijde hustý. Kdyby spolu byli dlouho tak neřeknu, ale po půl roce? A když pak bude mít jinou, tak to bude čtvrtá babička? 😀 Přístup té paní mě fascinuje a taky by se mi nelíbil. Navíc když jste ji zatím viděli tak málo.