Otec po rozvodu braní dceři (ve střídavé péči) ve sportu

novaa
11. zář 2016

Dobrý večer všem,
mam po rozvodu dceru ve střídavé péči od neděle do středy u mě a u otce od středy do neděle jednou za 14 dni (tedy u mě 9 dni, u otce 5) Od 4,5 roku se dcera věnuje gymnastice moderní. Je velmi šikovná a nadaná.
S otcem byl vždy problém any ji do kroužku vůbec vodit, ale poslední 2 roky se to zlepšilo a celkem nebyl problém.
Nyní ovšem opět nastal problém. Dcera sama projevila zájem (má 9 let) o přestupu do profesionálního klubu, kde by mohla reprezentovat časem českou republiku a věnovat se gymnastice naplno. Byly jsme se tam spolu podivat a tam byli z dcerky nadšeni a chtěli, aby nastoupila ihned od pondělící. Dcera se ve čtvrtek velmi těšila, vezla jsem ji poté na techto víkend k otci, kde jsme ho seznámily se situací a dcera ho velmi přesvědčovala jak velmi tam chce. Byla ode mne informována, jak moc by to bylo narocne, tréningy denne, žádný čas na kamarády, i přesto tam velmi chtěla.
Dnes se ovšem vrátila od otce s přesvědčením ze už tam nechce, postupně jsem z ni dostala, že celý víkend otec říkal dokola negativa proc tam nemá chodit a ze on chce aby to zůstalo jak je to ted . Ze to bude časově moc narocne atd.Přitom ja jsem navrhovala pouze ať to vyzkouší a muže kdykoli odejít pokud to z jakéhokoli důvodu nepůjde.
Ona se vrátila a říkala že on ji přesvědčil ale ze tam opravdu chce.
Nevím co dělat, jak to vyřešit a zda ji tam mužů dat proti jeho vůli 😲
Děkuji za názory.

patrusa
12. zář 2016

@kacca11 hlavne to neberte jako urok na vas, jde jen o diskuzi. Nicmene, kdo rika, ze to slecna vydrzi az do te nejvyssi sfery, vzdyt muze sama za pul roku prijit a rict, hele nechci, je ti na mne moc. O to jde, proc neumoznit to vyzkouseni. Kdyz chtit nebude, rodice ji tlacit nebudou, to uz tady zaznelo. Proc ji brat sen, ktery ma.

lajla
12. zář 2016

@kacca11 Souhlasím plné s
@patrusa poslední příspěvek...
Je škoda brzo lámat hůl

kacca11
12. zář 2016

@patrusa ja mam problem s tou cetnosti a narocnosti. Za me venovat se sportu, klidne nekolikrat tydne, ale ne skokove prejit z nejakeho standardniho schematu treninku na takovy extrem. Kdyz uz, tak pridavat postupne a korigovat dle moznosti.

Moje kamaradka se timto zpusobem dopracovala az do absolutniho vycerpani a stalo ji to i hospitalizaci.

patrusa
12. zář 2016

@kacca11 tak co psala zakladatelka, tak dcera jiz ted trenuje 4x tydne. Takze asi obe vedi, co bude nasledovat. Jde i o trenery, jaci budou, jak budou pracivat. Vetsinou se sami oddelaji spis dospeli, protoze preceni sve sily a nikdo jim nerekne dost. U deti byvaji i ve vrcholovych sportech urcita omezeni.
Vasim obavam rozumim, ale verim, ze zakladatelka zna sve dite a bude ho pozorovat a pri jakekoli vyraznejsi zmene se bude pidit, co se deje, pripadne zasahne z pozice zakonneho zastupce. Vrcholovy sport vyzaduje komunikaci mezi trenery a rodici.
Do medii se casto dostavaji jen ty tragicke privehy a nekteri rodice muzou byt ostraziti, coz je spravne.

Ja sama se desim toho, ze ma dceea se profiluje k sportovnimu lezeni. Uz ted mam strach, ale pokud na to bude mit, bude mit moji podporu.

rebe
12. zář 2016

Myslím, že je mezi vámi dvěma velký problém v komunikaci. Píšeš, že jsi mu řekla, jak moc o to dcera stojí a jak je to náročné, on šel do školy a za trenérkami, a ty mluvíš o extrému. Nechci nikoho soudit, ale to hodnocení mě zarazilo. Dovedu si představit, že být na jeho místě, také bych chtěla co nejvíce informací, abych se mohla rozhodnout, a také bych se o ně logicky zajímala ve škole a u trenérek. Na první pohled to vypadá spíš jako zodpovědnost než jako snaha zakázat to jen kvůli svému pohodlí. Myslím, že bys v první řadě měla mnohem víc komunikovat. Víš, ty si myslíš, že dcera pak už nechtěla, protože ji manžel zmanipuloval. Ale co když on si naopak myslí, že předtím chtěla proto, že jsi ji zmanipulovala ty? Víš určitě, že takových případů je spousta. Na tvém místě bych se snažila oprostit od emocí a nesoudit, protože podle mého nemáš dost informací. Snažila bych se mu poskytnout dostatek informací a dost možnosti, aby jej přesvědčila i dcera, respektive vás oba. Jistě budou nějaké cesty, jak na to jít silou a proti jeho vůli, ale mohlo by to výrazně poškodit vztah otce s dcerou a společně trávený čas, což by vaší dcerce rozhodně neprospělo. Dohoda je vždy lepší řešení.

somalicats
12. zář 2016

@barusak1 Nerikam, ze to je blbost. Jen upozornuju na to, ze neni vse tak ruzove. Byt v te situaci ja, tak ji to dovolim s podminkou, ze zdravi si tim nezhuntuje. Jenze zakladatelka ma jiny problem, a to je ex, ktery ji to v pripade komplikaci da pekne vyzrat.

vineta
12. zář 2016

@novaa Ono jde asi hlavně o to, že o tomhle má prostě právo rozhodovat i otec. Nevím, zda to dělá naschvál, i takové případy jsou, ale jeho nesouhlas tu prostě je, a když ho nepřesvědčíš, budeš se holt muset soudit. V době, kdy máš dítě v péči ty, jí můžeš na tréninky vodit, ale jeho po čas, kdy ji má on, nemáš šanci přimět jinak než prostou domluvou nebo soudně. V případě soudu by mělo být přihlédnuto i k názoru dítěte, ale obávám se, že v tomhle věku ji nebudou považovat za schopnou rozhodovat o takové věci.

westie
12. zář 2016

@novaa chapu, ze vas byvaly je manipulagor, ale jeste me napadlo, jeden pokus: vysvetlit vasi dceri, ze jeji otec je proti, ze nechcete udelat rozhodnuti proti jeho vuli a pokud ona opravdu chce, at se s nim zkusi domluvit - mozna chcete tohoto dceru usetrit, ale driv nebo pozdeji se s pravou povahou sveho otce stejne setka, sama rikate, ze mentalne vyspela, tak bych s ni jednala zcela na rovinu - mozna si zkusila sednout ve trech a probrat to. Tim nyste mohla eliminovat, ze je to vy vs. vas byvaly - myslim, ze do urcite miry je toto boj vasi dcery - kdybyste byli manzele, taky bude dcera premlouvat tatinka, ktery ji to nebude chtit dovolit.

westie
12. zář 2016

@novaa jeste doplnim, ze to beru ze sveho uhlu pohledu, kdy jsem se jako ctizadostive dite nekolikrat snazila presvedcit rodice, ze neco chci delat (chodit na krouzky atd.) a vzdycky jsem musela presvedcit oba rodice, protoze kdyz jeden nesouhlasil, ten druhy ho nepremlouval, musela jsem si to vyridit sama. A vetsinou jsem toho byla i schopna a pak si toho vic vazila a byla na sebe pysna, ze jsem si to zaridila sama. Je to podle meho lepsi, nez pred tim dceru umele chranit, protoze to se jen otoci proti vam.

novaa
autor
12. zář 2016

@kacca11 dcera je na tréningy zvykla, dela nižší soutěž v gymnastice trénuje 3-4x týdne 2 hodiny od svých 6-ti let,před tím chodil 2x týdne dvě hodiny.
Nyní se samozřejme jedna o přechod do vyšší soutěže, tedy tréningy denne kromě soboty 3 hodiny.
Dcera už má představu vzhledem k tomu ze už teď trénuje dost často.

@westie bohužel bývalý manžel je typ člověka, kterého jsem nedokázala v živote přesvědčit ja ,na tou 9-ti lete dítě. ..

novaa
autor
12. zář 2016

@westie jde o to ze už jsme s nim seděly a vše mu rekly i s dcerou ve čtvrtek. Dceru jsem mu předávala na vikend s tím, že on není zasadne proti a ze se ještě podiva na stránky a popřemýšlí o tom.Dcera byla iniciatorkou, velmi si přála tam jít, chtěla tam zůstat už v den kdy jsme se tam byly podivat....Stále ho přesvědčovala jak velmi si to přeje. Za 4 dny u něj se vrátila otocena a zmanipulovana o 180 stupňů, že si to rozmyslela,že už tam nechce...byla jsem velmi překvapena touto náhlou změnou názoru. Po nějake chvíli jsem se od ni dozvěděla, že ji otec celý víkend říkal sama negativa proc tam nemá chodit a vlastně si tim sám vytvořil sobe alby, aby neřekl, že to zakàzal, tak to zaonačil tak,ze přesvědčil dceru aby tam nechtěla, což mi vlastně přijde na cele té věci úplně nejhorší. ...Vím jak to umí, zaživa jsem s nim v teto manipulaci spoustu let a velmi mě znepokojuje, že toto uplatňuje na male dítě. ..

novaa
autor
12. zář 2016

Jedině, co mě napadá je,že se půjdu poradit se sociální pracovnící,která už ho zná, co mi poradi a zda má smysl bojovat a případně jak.

novaa
autor
12. zář 2016

@rebe evidentne mého ex neznáš, takže to nemůžeš posoudit a kdyby jsi četla pozorněji,tak by ses dočetla, že dcera s tím přišla sama,nebylo to z me hlavy .
Přála si to ona.Asi jsem zapomnela napsat, ze dcera říkala, že ji otec přesvědčoval, že chce,aby to vše zustalo jak je to ted a ze si nepřeje nějake změny.Víte ono celkově je těžké soudit zpoza počítače. ...stačí asi konstatovat ,ze sociální pracovnice byla z mého ex úplně na prášky, bombardoval ji v době řešení našich problémů telefonáty, dokonce i ji manipuloval a vydíral...Jeho pravnička řekla té me, že takový "materiál "v živote nepotkala a ze pokud se nedohodneme, že ho zastupovat u soudu nebude,že na to nemá nervy. ...to jen ve zkratce.Už se mi to nechce moc rozebírat, celkem mě to stresuje a protože vím s kym mam tu češtinu, vím že jen my dvě s dcerou jsme na něj samy krátké bohužel. ....

novaa
autor
12. zář 2016

Oprava: s kým mám tu čest

rebe
12. zář 2016

@novaa Samozřejmě, že tvého ex neznám 🙂 Ale to, že s tím přišla dcera sama, to víš ty. Jak to má vědět on? Já se nesnažím říct, že on je bůhvíjaký a ty potvora, to vůbec ne! Ale znělo to, že ho to zajímá a má starosti, kdyby mu šlo jen o jeho pohodlí, těžko by lítal po všech čertech a zjišťoval informace. Věřím, že to s ním máš těžké, ale je to otec tvojí dcery, dost možná ani on nemá pocit, že to s tebou má lehké. A rodiče jste oba dva stejně..

novaa
autor
12. zář 2016

@rebe ano bohužel trpěl v mládí sociální fobií, léky už nebere...je velmi uzkostny a tomu připisují to,že si sel vše zjistit,dela to i ve škole učitelce ,že kdykoli si dcera sebemin na neco postezuje už léto do školy a resi to...nemyslím si,že takový přístup je do budoucna pro dceru vhodný, ale nenadělám s tím nic.Na druhou stranu když má něco platit tak to jeho angažování najednou nulové 😃ale o to tu nejde...Můj problém se dostal trosku do jiných sfér než jsem chtěla. ..

novaa
autor
12. zář 2016

Bylo velmi těžké se vymanit z jeho vlivu,zila jsem dlouhé roky pod vlivem jako ovečka dělala vše, co si za manuál, ted už nemůže na mě, a tak to děla dceři. Nejsme spolu už 6 let, ale čím je starší tím je to horší. Myslím, že potřebuje mít neustále nad někým kontrolu a bohužel u dcery mu v tom nemohu bránit, ale aby ji bránil v něčem co si přeje dělat a zmanipuluje ji az tak,ze si to najednou sama nepřeje? ?nevím no,je mi z toho smutno.Ale jak říkám, ja jsem se tomu sama neuměla bránit dlouhé roky.

novaa
autor
12. zář 2016

Jinak se omlouvám za občasné překlepy, zlobí mě telefon 😉děkuji