Přepis bytu jako vyrovnání?

pohadka
17. únor 2016

Dobrý večer. Potřebovala bych poradit a nemám jinak s kým. Chtěla bych poprosit o názor.
S partnerem jsme 12let. Za tu dobu jsme si spolu pořídili byt, ( je psaný na me) který jsme spolu spláceli ( chybi doplatit asi 60tis) a opravili koupelnu, kuchyň, obývací pokoj...Opravu a práci a zhodnoceni bytu ( to prý také musím počítat) spočital na 300tis.
Od mých rodičů jsem dostala zahrádku. Kde jde opravili bazén, sezení,plot, zdi na zpevnění terénu
( plus opět práce , z hodnocení pozemku, čas na tom ztraveny si to spočítal na min.200tis).
Teď se rozchazime a jediný řešení chce buď přepsat zahradu na něj nebo byt.
Pokud bych si nechala zahradu kde jsem vyrůstala chce přepsat byt. A Já bych musela s dětmi do podnájmu, protože voda na chatě je jen sezoni přes léto.
A nebo přepsat zahr. na syna s tím , ze by tam bydlel partner. A na zimu by sel do podnájmu.
Já jsem si chtěla vzít půjčku a vyrovnat se penězi, ale to rezolutně odmítá.
Nevím co mám dělat. Máme spolu dvě děti. A mám pocit ze pokud neudělám jednu z těchto řešení tak dohodnout se bude těžké.....
prosím jak to vidíte vy jinými očima než míma....Moc děkuju za radu...

pohadka
autor
18. únor 2016

@anetka1701 na vaše rady jsem koukala na internet. Tak zítra se musím odhodlat...

pohadka
autor
19. únor 2016

Tak jsem právě odeslala právě email právníkovi...Tak jsem zvědavá jak to celé bude pokračovat. ..
Děkuji všem moc za rady a
podporu ☺

kolibricek36
20. únor 2016

@pohadka promin, ale bydlení taky něco stojí - nevím odkud jste, či z velkoměsta - kde běžně chtějí za podnájem hory peněz - klidně bych mu to spočítala (i kdyby 5000 měs, to činí za těch 12 let 720 000)- je psaný na tebe a on tam byl stejně v podnájmu - tak co jako ...
Přeji aby se to podařilo vyřešit co nejlíp pro tebe a děti .... snad právník dobře poradí ....

pohadka
autor
21. únor 2016

@kolibricek36
Teoreticky jakože v podnájmu. Ale kdybych byt napsala na oba taky by se to muselo nějak řešit. .
A popravdě mi přijde hrozně divný, když spolu žijete a je všechno v pohodě nikdo nic neřeší. Žádné výčitky. Kdo kolik kam dal atd...
Oba berou , že tak to má být.
A teď, mi přijde, ze chce snad úplně všechno a ješte něco navíc...
A já i když to vidím. Nějak si to pořád nemůžu připustit. ...Mám ho pořad ráda. A nějak mám problém se od něj odpoutat.....
Teoreticky - mi přijde divné mu spočítat nájemné zpětně. ...To by asi nechápal už vůbec...
Každý platil něco. Asi, alemotám víc vecí dohromady....
Snad je z toho pochopit co chci říct...😯😯😯

lenbela
21. únor 2016

@pohadka Je to opravdu definitivní rozchod? Mě přijde, že pro vás to ještě není úplně uzavřené...

budouci_maminka
21. únor 2016

@pohadka ano, je to absurdní si rozdělovat i poslední hřebík a prkýnko, ale jestliže tě do toho druhá strana tlačí, tak se fakt musíš bránit.
Souhlasím s tebou a chápu tě, proč ti je to proti srsti - třeba počítat ten nájem - ale uvědom si, že skutečně teď musíš být silná a vybojovat si střechu nad hlavou i zahradu pro své děti... musíš být nekompromisní a na hezké chvilky z minulosti zapomeň. Ty tě nenakrmí ani v zimě nezahřejí.. plakat můžeš pak.. už se ti nějak ozval ten právník? hlavně zatím svému bývalému nic nepotvrzuj a nekývej na vypořádání - odpovídej, že si to musíš rozmyslet a propočítat... třeba ti to i pomůže citově odpoutat, když uvidíš jak se najednou proměňuje v kolenovrta..

rozchody jsou těžké, spousty změn - především ta proměna člověka, kterého miluješ - v chladnou bezcitnou sochu, která má pro tebe jen výčitky - a to vše mávnutím kouzelného proutku..

zuzka3112
21. únor 2016

@pohadka... Už jste se někdy pohádali tak ošklivě, že hrozilo odloučení? Proč vlastně jdete od sebe? Mám pocit, že Vám rozum, který teď potřebujete na rychlé řešení vážné situace, ještě hodně stahují city, že to určitě nemáte zpracované a ještě by jste byla ochotná s láskou partnerovi naservirovat, oč si řekne. Opravdu to nedelejte, myslete na sebe a děti, neberte to tak, že jste sobec. I to nájemné bych mu spocitala... Kdyby to bylo opačně, byt jeho, už jste pravděpodobně na chodníku a s nutností splatit mu to, co si řekne. Naši se rozvedli a nebýt nás dětí, mamka o hodně přišla... Ale nenechali jsme to tak, on se přestal nudit po ix desítkách letech, měl ženské... No a co, že barák stavěli spolu za společné peníze...má firmu a pozemky a jiný majetek. My chtěli pouze náš domov. A propo- zvolili si tuto možnost sami, že konec... Nebo jak je o bylo u vás? Řekli jste si rozchod? Chce odejít? Ať tedy jde...všem s vám uleví.

pohadka
autor
21. únor 2016

@budouci_maminka líp bych to asi neřekla. Tohle všechno co si psala. Vím. Vidím jak se mění. I si říkám co víc si můžu nechat líbit , abych si otevřela oči. Hlava už to asi ví. Ale srdce pořád doufá. ..

pohadka
autor
21. únor 2016

@lenbela z jeho strany určitě. ..A z mé- musím to přijmout....

pohadka
autor
21. únor 2016

@budouci_maminka Právník ještě nic. Uvidím v pondělí. .

budouci_maminka
21. únor 2016

@pohadka zkus poptat více právníků, čím rychleji situaci vyřešíš, tím rychleji se můžeš zhroutit a posléze se začít dávat znovu do kupy.. a hlavně teď nemysli srdcem.. srdce pláče, je bolavé, to ti teď nepomůže udělat důležité kroky, jen vše zkomplikuje. Zaměř se na rozum.. budeš za to za rok víc než ráda.. a propo - znáš firstclass? je tam spoustu zajímavých článků.. např.
https://www.firstclass.cz/2014/04/10-kroku-jak-...

pohadka
autor
21. únor 2016

@zuzka3112
Ano pohádali. I se potom sebral a přišel druhý den. Více méně od te doby se to všechno stupňuje az do teď. ..
A pořád se to řeší dokola výčitkami a proč jsem neudělala tohle a proč jsem neudělala tamto...Já takový nejsem. Já jsem pro tebe udělal všechno co si chtěla...atd...
Pořád mi říká ze kdyby měl kam tak už spolu ani nebydlime...
Že má ze všeho nárok na půlku, aby to bylo spravedlivý. .. Což si říkám, ze má pravdu. Ale já tu půlku nemám. I když argumentuje prodej si zahradu peníze si rozdělíme a být ti zůstane..
Protože by neměl se ani na něčem vyspat. Nebo najíst....Postele pro děti když je bude mít u sebe..

budouci_maminka
21. únor 2016

@pohadka mno.. chudáček.. tak se může snažit dát do pořádku vztah a ne ho ničit.. jeho problém, že nemá kam jít, ne tvůj..

a že má nárok na půlku? ale jdi ty, nejste manželé... pokud chceš být velkorysá,(což ti teda zásadně nedoporučuju), tak ok. , má nárok na půlku.

Na půlku ZHODNOCENÍ majetku za dobu, co jste spolu (neplést s hodnotou majetku teď a před tím.. - jde jen o ty opravy a rekonstrukce, které tvému majetku zvedly cenu, na kterých jste se podíleli společně), taktéž mu můžeš dát půlku financí za nákup nábytku (půlkou je myšleno aktuální cena toho nábytku, nikoli cena pořizovací při koupi).

No a ať drahoušek ale také nezapomene, se také podílí na půlce NÁKLADŮ. Tak že si má odečíst veškeré OPOTŘEBENÍ majetku - běžné opravy a rekonstrukce, které za 12 let jsou stejně nutné kvůli opotřebení. Takžéž ať si odečte veškeré zbylé náklady spojené s bydlením - nájem, energie.

Pochybuju, že částka převýší 50-100 tisíc Kč. Ty bych mu vyplatila (ať máš čisté svědomí), sbalila mu tašky, políbila na čela, popřála mu hezký zbytek života, kopla ho do 🤐 a šla sebou švihnout do postele brečet 🙂

budouci_maminka
21. únor 2016

@pohadka tomu se říká citové vydírání, chce v tobě vzbudit lítost a výčitky, aby dosáhl svého.. protřepej hlavu a zamysli se, zda jsi fakt tak hrozná.. zeptej se svých dětí, přátel a rodiny.. věř mi, nejsi, jinak by s tebou těch 12 let nebyl 🙂 jeho chování vypovídá o tom, že si tak ulevuje svému svědomí, aby se sám před sebou obhájil, proč to vlastně dělá..
když se nad tím zamyslíš, tak je to vlastně docela prosté, on se pak necítí jako lump, ale oběť a chudáček, který už dál s tak strašnou ženskou nemohl dál vydržet..

PS: slyšela jsi někdy nějakýho chlapa říct - byla v pohodě, měli jsme klasické problémy, nic závažného, ale chtěl jsem zkusit v životě něco jinýho a přišlo mi jako lepší nápad spálit za sebou mosty než to budovat už s tím co mám protože je to jednušší.. ? ne? já taky ne.. a přitom je to v 80% případech pravda..

pohadka
autor
21. únor 2016

@budouci_maminka jj znám. Ale většinou si přečtu jen něco. Nikdy jsem neprecetla celý článek ... Nevím co me v tom brzdi...Možná asi ta odpovědět.
Teď jsem přečetla taky kousek. Zítra se na to podívám pořádně. Vstavam ve 4h. Tak už mažu spát. ..
Moc děkuju. Asi si ty vaše rady musím číst abych to všechno opravdu přijala. .. Dobrou noc...

zuzka3112
21. únor 2016

@pohadka jo tak jak vyčítá, tak Vám povim, že na vztah jsou dva a pokud Vám vyčítá chyby, tak by se měl zamyslet, kde udělal chybu on...právník je na místě, pokud nejste manželé, o polovinu se vůbec nejedná...

kolibricek36
22. únor 2016

@pohadka nebud naivní - máš děti - a kdo chce od tebe odejít - on - pokud jste nebyli manželé, má smůlu - ty mu nic dávat nemusíš. aspon dle mě ....
Sice je pěkné, že ho ještě máš ráda - ale pokus se už rozhodl tak fakt, už nic nenaděláš - že nemá kam jít - jeho problém .....
aby to nedopadlo tak, že by tě z toho bytu vyhodil i s dětmi - kam bys šla? Nebo by se dostal do dluhů a byt zastavil, co pak?
Tady není místo na milosti, ale na obezřetnost ....

evulina77
22. únor 2016

@pohadka musí to být hodně těžké, je mi to líto. Přesně tohle je moje noční můra, že mě partner opustí a bude tvrdý a zlý a já budu ta, která bude mít ráda, ale nic nepomůže. Ale ty teď bojuješ za sebe a hlavně za tvoje děti. Bez právníka nic nepodepisuj a nerozhoduj. Vím, že nechceš být krvelačná a chceš, aby to bylo spravedlivé. ALE on opouští rodinu a děti. Majetek, o který teď příjdeš bude na úkor tvých dětí. Zahrada je tvoje, byt je psaný na tebe, tam bych byla ochotná jít na půl. Otázka je z jakého účtu jdou splátky za byt a jestli máte (případně kdo má) doklady o rekonstrukci a taky kdy došlo k rekonstrukci. Jestli je to 12 let staré, tak to už není relevantní a prostě je to opotřebené a obydlené. Možná by bylo řešení udělat současný odhat bytu a na základě toho vyplatit tu pomyslnou půlku. Ale o zahradě bych ani neuvažovala. Pokud bude nenažraný, asi bych volila možnost prodeje bytu, rozdělení peněz a přestěhování se s dětm jinam. Nevím jaké jsou u vás možnosti obecních bytů, ale aspoň by jsi měla peníze za rukou a až by jsi si mohla půjčit v bance (nevím, jak máš staré děti), tak by jsi si mohla něco koupit třeba. Ale primárně bych se snažila uchovat jak byt, tak zahradu. A co bych rozhodně už chtěla teď a v plné výši a ještě před jakýmkoliv dělení majetku jsou alimenty pro děti...

budouci_maminka
22. únor 2016

@evulina77 jenže byt je její, ona ho zdědila.. a on se k ní až pak nastěhoval.. byt nekupovali spolu..

evulina77
22. únor 2016

@budouci_maminka v úvodním příspěvku je napsáno, že byt kupovali spolu a že zahradu dostala od rodičů...

budouci_maminka
22. únor 2016

@evulina77 ok moje chyba..pak bych byt přepsala na deti

evulina77
22. únor 2016

@budouci_maminka to je taky řešení, ale musí s tím ta druhá strana souhlasit

kolibricek36
22. únor 2016

já ti holky nevím, ale pro koho to opravoval - snad pro ty děti??? sobec jeden...... mě se zdá, že to měl už předem promyšlené ....
takže přepíše byt na něj a sama půjde s dětmi pod most - to je přitažené za vlasy ....
souhlasím s @budouci_maminka a přepsala bych ten byt na ty děti

kolibricek36
22. únor 2016

@evulina77 nejsem právník, ale byt je napsaný na ní - jeho jméno tam ve smlouvě asi určitě není - tak proč by měl souhlasit

lumixii
22. únor 2016

Když ono to taky není tak jednoduché, nechat napsat byt na děti, hlavně v případě, kdy jsou nezletilé. (budu se opakovat, ale právník je řešení 😉 )

Nevím, já osobně, bych si s právníkem nedopisovala, spíše bych zavolala a domluvila si schůzku a tam řešila problém, který nastal.

evulina77
22. únor 2016

@kolibricek36 jasně, ale byt kupovali spolu a zase ho úplně oholit asi zakladatelka nechce, chce se vyrovnat férově, aby za sebe nemusela stydět. Stydět by se měl partner, že není ochoten se vzdát majetku ve prospěch dětí a jejich matky...

kolibricek36
22. únor 2016

@evulina77 přece by jen měla mít rozum, byt ještě zdaleka není splacenej a myslet spíše na děti než na to co si bude myslet o ní okolí....
přece když mám někoho rád tak nezamená, že mé zajmy půjdou stranou ...
navíc kdo kdy slyšel, aby si někdo účtoval práci, když to používal a využval - jedině vypočítavej sobec ...

budouci_maminka
22. únor 2016

@evulina77
@kolibricek36
každopádně charakter člověka se skutečně nejlépe pozná při tom rozchodu.. možná to tak příroda zařídila chválně, aby nám to pomohlo se odmilovat 😀

pohadka
autor
22. únor 2016

@kolibricek36 když to tak čtu. Tak vlastně mi říká - nech mi byt , máš zahradu a je to pul na půl. A je mu jedno ze by jsme byli s detmi v podnájmu. ..to nějak neřeší. ..

pohadka
autor
22. únor 2016

@kolibricek36 s přepisem bytů na děti (6 a11let) to me docela zaujalo. Ale nevim co vy to řešilo. Když by ode mne nedostal tu půlku kterou požaduje...