Příbuzní zapomněli na moje narozeniny. Přály byste naopak dále jim?
Chtěla bych slyšet pár názoru, protože nevím jak se zachovat. V úterý jsem měla narozeniny a stejně jako loni, mi manželovi rodiče a ani jeho dcery nepopřáli. Teď jsem si na to vzpomněla až v sobotu, že se na mě zas vyprdli, a i když je mi to líto, tak už se nad to umím povznést. Ale nevím jak se mám zachovat až oni budou mít narozeniny. Loni jsem si říkala, že se nebudu snižovat na jejich úroveň a popřála jim, osobně. K manzelovým rodičům totiž vždy na narozky jezdíme, tak se tomu ani nedá vyhnout, a jeho dcery k nám jezdí a když mají narozky tak se jim u nás dělá menší oslava. Ale nechci být stále za tu hodnou a blbou, že já jim přát vždy budu a oni mně ne, to mi přijde dost blbý.
Loni manžel svým dceram říkal, že jsem měla na narozeniny, ale jen řekly, že to věděly. A nevím jestli by měl svým rodičům něco naznačit.
Každopádně by mě zajímalo jestli byste jim dál přáli, nebo ne.
Stručné shrnutí
- Zapomenutí na narozeniny ze strany tchyně, tchána nebo manželových dcer je v diskusi připisováno pubertě (v jednom příkladu dcery 15 a 13 let), roztržitosti a rodinné dynamice; doporučené reakce zahrnují dál přát ze slušnosti, promluvit si s partnerem nebo uspořádat vlastní oslavu jako připomenutí.
- Opakovaná rada z diskuze zní, že by měl partner (manžel) buď upozornit děti a rodiče na základní pravidla slušnosti, nebo převzít iniciativu při zajišťování dárků a přání.
- Praktická opatření, která byla navržena: poslat SMS jako jednoduché přání, pozvat rodinu na oběd/kafe či menší oslavu o víkendu, nastavit si v telefonu připomenutí nebo omezit návštěvy, pokud chování nezmění.
Nejčastější otázky
Q: Jak mám reagovat, když mi tchánovci a nevlastní děti nepopřejí narozeniny?
A: Pokračovat v přání z vlastní slušnosti (osobně nebo SMS), promluvit si s manželem aby je upozornil na základy slušnosti, nebo příští rok ohlásit oslavu měsíc předem a pozvat je na oběd/kafe.
Q: Měl by manžel zasáhnout, když jeho děti nebo rodiče ignorují partnerku?
A: Ano, v diskuzi se opakovaně doporučovalo, aby manžel „vysvětlil, co je slušnost“, upozornil dcery nebo rodiče a případně převzal odpovědnost za dárky a přání.
Q: Co dělat, když jsou nevlastní děti v pubertě a nechtějí gratulovat?
A: Diskutující navrhují počítat s pubertálním chováním (příklad 15 a 13 let), jemně je „nakopnout“ telefonicky nebo pozváním na oslavu a nechat otce (manžela), aby s nimi o vhodném chování mluvil.
Q: Pomůže přestat jim přát, když oni nepřejí mně?
A: Názory se liší: některé hlasy doporučují přát dál ze slušnosti, jiné doporučují přestat a přenést iniciativu na manžela; přestat nepřinese automaticky změnu chování ostatních.
Q: Jak předejít zapomínání narozenin v rodině?
A: Konkrétní tipy z diskuze: nastavit si v telefonu připomenutí, oznámit oslavu měsíc dopředu, pozvat rodinu na oběd/kafe nebo předem sdělit, co by jako dárek posloužilo.
Q: Kdy je rozumné omezit kontakt s rodinou kvůli opakovanému opomíjení?
A: Několik diskutujících doporučilo omezit návštěvy nebo snížit kontakt, pokud se chování (ignorování, rozdílné zacházení s dětmi) opakuje a partner s tím nezasáhne.
Závěry z diskuze
Shoda
- Komunikace s partnerem (manželem) je doporučovaný krok k řešení opakovaného zapomínání nebo neuctivého chování.
- Praktické kroky, které pomáhají situaci řešit, zahrnují přání dál (osobně nebo SMS), pozvání na oběd/kafe nebo ohlášení oslavy předem.
- Puberta a roztržitost byly opakovaně uváděny jako běžné důvody, proč děti někdy nepřejí.
Sporné názory
- Někteří považují vynucování přání nebo „donucení“ k projevu úcty za neefektivní a nemorální; jiní tvrdí, že opakované ignorování je výrazem neúcty, kterou by měl manžel důrazněji řešit.
Otevřené otázky
- Proč někteří členové rodiny náhle přestali přát, přestože dříve přáli?
- Zda zvedne situaci a zasáhne manžel, nebo zůstane pasivní a chování rodiny se nezmění.
- Do jaké míry pomůže změna chování autorky (pořádání oslavy, omezování kontaktu) zlepšit respekt rodiny?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
SMS, Facebook, Skype, nastavení připomenutí v telefonu, pozvání na oběd/kafe, uspořádání oslavy o víkendu, poslat oznámení měsíc předem, omezení kontaktu, manžel převzal nákup dárků, věnovat drobný dárek (čokoláda, bonbóny), návštěva welnesu jako dárek pro sebe a děti
Místa a osoby
žádné
Tak ja jsem v zapominani na narozeniny a svatky expert, zapomela jsem uz na manzelovi narozeniny (opakovane), moji mamka ma je v rijnu pravidelne ji preju v listopadu kdy ma svatek (tak to mi docvakne ze jsem opet zazdila narozky), a zcela uprimne zapominam i na sebe ( prala jsem kamaradce k svatko ona mi taky a ja ji rikam co blbnes ja nic neslavim - a prisla ledova odpoved, ty v..e, dyt se jmenujem stejne! To je tak kdyz se pouzivaj prezdivky...). Jedine co si pamatuju jsou narozeniny mych deti...
@kmarie81 Tak tam toho bylo více, on se opravdu choval hnusně i k babičce, nakonec jí i bez našeho vědomí šoupnul do domova důchodců a bydlel v jejím bytě, takže žádný dobrák, který mezi nás chtěl zapadnout to rozhodně nebyl, ale o to nejde. Tohle není ten samý případ, ona jim asi nedělá nic hrozného, sama se k nim chová slušně, tak očekává to samé chování od nich. Já jsem jen chtěla vypíchnout, jak je nepříjemné, když tě někdo nutí k jakýmkoli projevům úcty nebo lásky a ty to tak necítíš - jedno z jakého důvodu, zda je pochopitelný nebo ne. A sama za sebe vím, že bych strašně nechtěla, aby mi někdo přál nebo volal jen proto, že ho k tomu někdo donutil. Nevíme jaké mají vztahy, jakou minulost mají za sebou, jak vnímají novou partnerku svého otce. Ale rozhodně vím, že nutit je do nějaké vřelosti, kterou necítí, nic neřeší.
Já bych třeba nějak vtipně naznačila, až jim budeš přát k narozeninám, něco ve stylu, že každý má jednou za rok narozeniny, tak že snad příště bude popřáno i tobě....
Mě to třeba bylo těžce vyčteno, synovec, co se poslední dobou chová jako kretén, má narozeniny na začátku února. Loni jsem na ně úplně zapomněla (stres v práci, doma deseti měsíční tornádo, zdravotní problémy) a nepopřála jsem mu. Načež jsem se někdy v listopadu v rámci jedné hnusné konverzace s ním dočetla, že když jsem nebyla schopná mu popřát já, že teda on mi v říjnu nepopřál naschvál. Aby mi to jako vrátil. Jenže já narozdíl od něj neřeším, kdo jo a kdo ne a navíc nepopřát naschvál a ještě k tomu házet výsměšné smajlíky a zapomenout na to díky jiným věcem (a pak se omluvit, protože mě to mrzelo, že jsem zapomněla) je pro mě dost podstatný rozdíl. No, každý je holt nějaký.
@not_blond
jestli jí to trápí, tak to řešit musí. Když to bude přecházet ty vztahy se jim jen budou horšit. Holky jsou v pubertě, tak potřebují nasměrovat, jak se mají chovat. Dneska jí nepopřejí, zejtra nepozdraví a pozítří jí začnou ignorovat, tatínek se bude tvářit smutně ale nic jim neřekne a oni si to přeberou tak, že pisatelka nemá žádný právo na jejich respekt a úctu. Snad jen maluju čerta na zeť a holky se časem spraví sami.
@kridav nemyslíš, že bude kámen úrazu v tom, že to jsou puberťačky a že tě prostě neberou, navíc jsi jim podle nich rozbila rodinu ač byl důvod jakýkoliv...toho stejného názoru můžou být i tchánovci...
Nějak nechápu to dávání tolik důrazu na sousloví: "všechno nejlepší k narozeninám". Že je to pro někoho tak důležité.
@hankaviki tak pro me je fakt samozrejmost,kdyz vim ze ma dotycny narozeniny a treba i svatek mu aspon tu sms poslat...a vubec nezalezi na tom,jestli nejaka oslava bude nebo ne....a jako zvlast u rodiny mi prijde smutne,ze to tak kolikrat neni...nastesti ne u te me...nejsem s ex uz nejakych 6 let a tchyne mi dodnes sms posle...mozna hloupost,ale potesi...aspon me urcite🙂
@kmarie81 V tomhle se asi neshodneme. Respekt a úcta se nedá vynutit a o falešnou bych třeba já nestála. Holky nejsou malé, aby se teď začaly vychovávat. Navíc, pokud to tak mají stejně i jeho rodiče, tak evidentně k autorce příliš kladný vztah nemají. Líto by mi to asi taky bylo, ale abych nutila manžela, aby jim něco řekl a já si alespoň jednou v roce připadala, že mě mají rádi, tak to mi přijde fakt směšný.
@kridav normálně jim poprejte. Máte jinak dobrý vztah se všema? A jinak vám vždy poprali? Jen minule a teď zapomněli? Nějak bych to asi neřešila, maximálně bych jim jen tak mezi řečí třeba řekla že vás to mrzí pokud máte dobré vztahy.
@veruuu_kubesovic rodinu jsem jim fakt nerozvrátila, to jejich máma odešla od manžela, teď už mého. Takže v tom to určitě nebude.
S manželem jsme už přes 7 let, a před tím mi normálně přály, jen loni a letos ne.
V podstatě mi to je jedno, jen mě to mrzí. A nepotřebuju si to vynucovat. Jen mi pak přijde úsměvný, že pak moje přání přijmou, jak psaný tak osobní.
Manžel je k tomu nutit nemůže, ale třeba jen upozornit. Ale bohužel asi jak jsou v pubertě, tak snimy má teď horší vztah, a jak jsou pod vlivem svoji matky.
Děkuji vám za vaše názory 😊
Ja bych si to vubec nebrala a nehledala bych v tom zadne projevy neucty, toho, ze te nemaji radi ani cokoli podobneho. Proste ne kazdy narozeniny resi, mnohem dulezitejsi je, jak se k tobe chovaji v jinych ohledech.
Jestli tomu chces predejit pristi rok, tak bych jasne rozhlasila mesic pred narozkami, ze poradas oslavu, vsechny co chces na oslavu narozenin pozvala a uvidis, ze na oslave ti popreji vsichni 🙂
@teeerez když já právě narozky neslavim. Jen s manželem a dětmi jsem si dala chlebíčky, já na víc víno,abych se napila na zdraví, manžel nepije 😊. Ale je fakt, že jsem je mohla na neděli pozvat třeba na oběd. Zkusím to příští rok, i když to třeba bude divný, když jsem to před tím nedělala.
@kridav promin, ale uplne te nechapu. Ty delas oslavu dceram od partnera, prejes tchyni a sama pises, ze neslavis, ale vadi ti, ze ti nikdo nepopreje. Mozna prave vi, ze neslavis nebo jsi to rekla, ze neslavis, tak ti nepopreji, protoze to vedi. Mne kdyby nekdo rekl, ze neslavi nejaky svatek, tak mu take nepopreji a budu datum ignorovat, protoze respektuji to, ze nechce slavit.
@linee ale oslava, a popřát je něco jiného. Jde taky o slušnost, že když vím, že mi dotyčný přeje vždy, tak mu popřeji taky ať slaví, či neslaví.
Tak proč mi tedy přeji bývalé kamarádky, bývalá tchýně a taky ví že neslavim. Vzpomenou si, protože jsem patřila do jejich života. A hřeje mě to u srdce, a zrovna od těch to lidi bych to nečekala, protože jsme málo v kontaktu.
@kridav u dcer od manžela bych to viděla že to dělají možná schválně. Ale pokud máš s rodiči od manžela dobrý vztah tak možná jen zapomeli.
Kdybych mela slavit s kazdym kdo mi napise sms,tak by to kazdy rok byla teda paradni oslava🙂 tady prece vubec nejde o to jestli se to slavi nebo ne...jde o to si na toho cloveka vzpomenout a venovat mu tu chvili co trva napsat blba sms🙂
@dendasubaristka u dcer to schválně bude. Vždyť ani ke svátku mi nepopřály, a to se jejich máma jmenuje stejně jako já 🙈. U těch rodičů nevím jak to mají, nepřeji ani mým dětem, tak asi do jejich rodiny nepatřím.
Už to nebudu řešit, budu ráda za lidi, kteří si na mě vzpomenou 😊

@kridav já bych si to s nimi ujasnila na přímo osobně, jestli to tedy zrušíte - přání si nebo i slavení narozenin navzájem nebo jak.....a počkala bych si na reakci.