Přítel a jeho nenormální chování

vutajeni
8. lis 2016

Ahoj maminky, holky, rádkyně. Omlouvám se, že to sem píšu anonymně, ale nechci, aby si to přečetl někdo, kdo nechci aby měl o mě takové soukromé informace.
Chodím sem už pěknou řádku let, chodím se sem radit, pobavit, poradit jiným maminkám. Teď potřebuji radu sama.
Byla jsem sama docela dlouho, mám dítě, které má 6 let.
Zjara jsem se seznámila na seznamce s mužem, se kterým jsme si padli do oka. Týden po seznámení mě pozval k němu (bydlí 120 km ode mě) a seznámil s jeho dětmi (8 a 10).
Už při prvním víkendu u něj se projevil. Jeho menší dítě tenkrát k němu nechtělo, přijelo až v sobotu a on se po telefonu pohádal s bývalou ženou a docela sprostě.
Velmi záhy jsem pochopila, že on je velký neurotik a koler. Naštve se kvůli každé blbině a stejně tak rychle vychladne. Několikrát se na mě utrhl, důvod vlastně ani pořádný nebyl (jednou kufr na sedačce auta, svítící mobil v autě). Několikrát mě poslal do pi*i (omlouvám se za výraz). Několikrát byl hrubší na mé dítě.
Neuměl mi dávat najevo city, neuměl obejmout. Já jsem to začala řešit, proč. On to prý neumí, dávat city najevo. Ale své děti objímá a líbá pořád - ty se od něj odvrací. Já jsem ho prý vydeptala tím, že jsem řešila co a jak bude, co ke mně cítí (ale choval se fakt hnusně, takže otázky byly na místě) Kolikrát na mě křičel, i na své děti - ty až někdy brečely. Menší dítě k němu nechce jezdit, protože prý pořád řve. Prý řval i na bývalou přítelkyni a na kamarádku - obě s ním skončily.
Teď přišel s tím, že chce být s dětmi sám, že je klid. Já ale vím, že není, že řve bez ohledu na to, zda tam jsme nebo ne. Když se ho zeptám, zda se rozcházíme, tak mi odpoví smajlíkem 😲 anebo mně je to jedno, jsem teď rád za chvilku klidu.
Utrhuje se i na mamku, na taťku, nemá dobré vztahy s bratrem, se svým dispečerem - je to kamioňák. Mluví hnusně o emigrantech, Asiatech, Černoších, Romech - a to i před dětmi.
Je strašně sprostý, ale opravdu nechutně.
O všech svých bývalých říká, že ho nechaly a on byl ten hodný, co by se rozdal. Možná jo, možná ne. Ke mně se rozhodně hezky nechová.
Vím, poradíte ať ho nechám. Jednak mám u něj ale nějaké své věci a jednak nechci, aby to zase bylo tak, že on chudáček bude ten opuštěný.
A také myslím, že má psychickou poruchu. Nevyznáte se v tom některá?
Umí být i hodný, milý a něžný, ale vše jen když má náladu a sám chce.

Také dělá rozdíly mezi dětmi. Jeho děti neumí poděkovat, poprosit, hnusně se chovají k babičce - jeho matce. Jsou enormě vybíravé v jídle. Víkendy u něj vypadají tak, že děti ráno vstanou v 8, on v 10. Ty dvě hodiny jsou na mobilech. Potom až vstane, zapnou si počítače a hrají hry až do večera - kolikrát ani nejdou na procházku, nikam a jen hrají hry. To menší dítě dokonce hry určené pro děti od 12 let. On jim vše podstrčí až pod nos, oni nemusí nic, ani si uklidit nádobí, ještě ve 3 odpoledne jsou v pyžamech. Na počítači jsou klidně do půl 1. On je krmí hranolky, chipsy, colou.
Vše jim povoluje, moje dítě si nesmí půjčit jeho hračky, ale svoje musí. Děti jsou jinak fajn, ale on to kazí.

Omlouvám se za delší text, asi jsem se potřebovala svěřit

whoknows
8. lis 2016

@vutajeni Také jsem to tak měla. Jezdila jsem s dcerkou na víkendy k jeho rodičům, ti byli úžasní. On tam s námi ale trávil minimum času, věnoval se svým koníčkům bez nás, jednou za čas ho mamka donutila aby s námi jel na výlet, ale to byl pak otrávený a dával nám pořádně najevo, že je to z donucení.
No a jak to bylo po tom co jsme od něj odešly? Samozřejmě, že mě uháněl a částečně uhání do dnes. Ale ať si trhne nohou. Mám teď partnera, který by se pro nás rozkrájel a nejlepší na tom je, že nám dává najevo, že JE S NÁMI RÁD. 🙂

alubif
8. lis 2016

Proč s ním seš? Sama jsi vyjmenovala hromadu důvodů, proč s takovým chlapem nebýt. To radši sama ně s takovým cholerickým hulvátem. Brr... ani kolo bych si o něj neopřela.

hanule61
8. lis 2016

@bureska Já se přikláním k té bipolární poruše

hanule61
8. lis 2016

@vutajeni Bipolární afektivní porucha
Bipolární afektivní porucha
Klasifikace
MKN-10 F31.
MeSH D001714
Bipolární porucha (také známá jako maniakální deprese nebo pod starým názvem maniodepresivní psychóza) je závažné duševní onemocnění, které se projevuje výraznými výkyvy nálad. Povznesenou náladou, zvýšeným sebevědomím, impulsivním jednáním, sníženou potřebou spánku a dalšími symptomy v období mánie a naopak celkovým útlumem, pocity smutku, bezvýznamnosti a dalšími v období deprese. O sebevraždu se statisticky pokusí okolo 50 % nemocných, až 20 % jich svůj čin dokoná.

Obsah [skrýt]
1 Projevy
2 Rizikové skupiny
3 Příčiny vzniku
4 Komorbidita
5 Postižení
6 Terapie
7 Reference
8 Literatura
9 Související články
10 Externí odkazy
Projevy[editovat | editovat zdroj]

Ilustrace deprese a manické fáze na obalu vědecké brožury věnované bipolární poruše
Tato porucha se projevuje střídáním mánie (manická epizoda) a těžké deprese (bipolární deprese). Dalšími projevy poruchy může být rychlá a nečekaná změna nálad (více než 4 fáze v jednom roce), či tzv. ultrarapidní cyklování, tzn. že mánie a deprese se nečekaně střídají několikrát za den. Při smíšené fázi postižený zažívá symptomy obou stavů zároveň (mánie i deprese).

Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postižený je snadno iritován i sebemenšími maličkostmi, jedná impulsivně, například utrácí velké částky z vypůjčených peněz, které poté nemá jak splácet. Nemocný trpící mánií bývá nadměrně sebevědomý (většinou ovšem neproduktivně), veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, zrychlenou řeč, rychlé střídání myšlenek, je sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy. Postižený může být zároveň i podrážděný, veškeré pochody v jeho těle jsou zrychlené, a může mít pocity nadřazenosti a nezastavitelnosti, a může být nebezpečný pro sebe i své okolí.

Depresivní syndrom je opačným pólem mánie. Nálada je pokleslá, člověk není schopen prožívat radost (anhedonie), cítí se beznadějný, má poruchy spánku (nespavost nebo naopak přílišná spavost), nechutenství (nebo naopak přejídání), nezájem o sex. Objevují se sebeobviňovací sklony o vlastní bezvýznamnosti, hrozí nebezpečí sebevraždy, které kulminuje v době, kdy deprese odeznívá, a postižený se pro své okolí již jeví bez příznaků (získává sílu o sebevraždu se pokusit).

Výrazným rozdílem mezi oběma stavy je, že v období mánie se nemocný cítí zcela zdráv, částo přestává brát léky, a většinou proto ani nevyhledává pomoc, zatímco v období deprese nemocný většinou cítí nebo ví, že se s ním něco děje, a mnohem častěji tudíž vyhledá pomoc právě v průběhu depresivní epizody.

Rizikové skupiny[editovat | editovat zdroj]
Přehled hlavních rizikových skupin pro rozvoj bipolární poruchy.[1]

Osoby v prostředí extrémního stresu (zejména intenzivní a častý vztek přetrvávající z jakéhokoli důvodu, např. dysfunkce rodiny, útlak a šikana, nebo nespokojenost s ostatními kvůli narcisistické poruše).
Osoby závislé na drogách, alkoholu, a cigaretách.
Děti rodičů s bipolární poruchou.
Příčiny vzniku[editovat | editovat zdroj]
Bipolární afektivní porucha postihuje přibližně 1% populace. Rozvoj se obvykle projeví v období okolo 20 let věku. Nejsou známy jednoznačné příčiny vzniku. Vědci se domnívají, že bipolární porucha je způsobena kombinací genetických vlastností a následným chováním v prostředí. Bipolární porucha běžně vypukne při dlouhodobém extrémním stresu. Cykly depresivních a manických episod se vracejí a mohou se projevovat častěji, narušují život postiženého i jeho okolí včetně jeho nejbližších, rodinu, školu, práci a celkově život ve společnosti. Pacienti postižení bipolární poruchou jsou nevyzpytatelní. Depresivní epizody mohou plynule přejít v mánii a naopak. Mezi jednotlivými epizodami (atakami) může být různě dlouhá doba bez příznaků, tzv. remise.

Komorbidita[editovat | editovat zdroj]
Bipolární porucha velmi často souvisí s jinými poruchami, například poruchami osobnosti. Příkladem může být hraniční porucha osobnosti, která se také projevuje střídáním nálad, obvykle ale v kratších časových úsecích, např. hodinách nebo dnech. Je otázka, jestli jde o skutečnou komorbiditu (tedy současný výskyt dvou různých nemocí), nebo podobnost příznaků. DSM – diagnostický systém používaný v USA – řadí obě poruchy vedle sebe do tzv. poruch „bipolárního spektra“. Dále jde o narcistickou poruchu v širším slova smyslu – tedy osobnost s nestabilní regulací pocitu vlastní hodnoty. Tato nestabilita má různé projevy, od narcistické poruchy osobnosti v užším smyslu, jak je laicky dobře známá (přesvědčení o vlastní výjimečnosti, nadřazenosti, neempatické, sobecké chování, upevňování pocitu vlastní hodnoty na úkor druhých), přes depresivní poruchu osobnosti, kde je sebehodnocení naopak trvale patologicky snížené, ke střídání pocitů zvýšené a snížené vlastní hodnoty a s tím i nálad a aktivity, které se mohou podobat projevům BAP nebo v ně přecházet.

kacca11
8. lis 2016

Ja to nejak nechapu...

Nemas s nim nic spolecneho, zadne deti, zadne manzelstvi, a jsi s nim i pres to, ze je na tebe hruby a vulgarni? Proc? Co od tehle diskuze cekas?

vutajeni
autor
8. lis 2016

Jednou po svém děcku vyjel když si nechtělo obléct svetr, dal mu facku. Jindy po něm vyjel velmi sprostě když neumělo zacházet s počítačem, když hodilo nový mobil na sedačku. Když nechtělo dojíst jídlo u McDonalda. Na mé dítě řval ať si odnese talíř do dřezu - jeho děti nemusí...
Řve furt, i na mamku. Pořád. Za volantem je každý hňup a další výrazy...
S dětmi chodí jen na atrakce za spoustu peněz, pak si stěžuje že je nemá...ale do lesa nepůjdou, nebo na tůru.
A také furt chlemtá pivo a hulí jednu za druhou

konidana
8. lis 2016

Má ten vztah jediný positivum? nemá! a bude hůř... sice bude ještě malé negativum konečně definitivně vyřešit rozchod a úplně se odříznout, ale pak už budou zase jen samá positiva. Hodně sil a toho! 🙂

bureska
8. lis 2016

@hanule61 mně to tak sedí. Jednou tak a pak vystřelí. Určitě toto není normální chování normálního chlapa ve zrálém věku - usuzuji dle věku jeho dětí, že mu bude mezi 30 a 40...

elvira
8. lis 2016

@vutajeni - takže negativa známe... a teď, pokud existují, napiš pozitiva... 😉

adelinkkaa
8. lis 2016

@vutajeni ja te nechapu...fakt ale jako vubec.co te k takovemu cloveku tahne? Vazis si sebe a sveho ditete? Milujes sve dite? Pokud ano tak od toho chlapa pryc...
Jako ja nevim jestli mas nasazeny ruzove bryle nebo to proste jen nevidis ale vubec premyslet nad tim ze budu s takovym clovekem je totalni nesmysl...promin jestli jsem zla ale tohle je nad me chapani,fakt ze jo

bureska
8. lis 2016

@vutajeni proč s ním jsi? Kvůli jeho dětem? Vypadá, že s nimi máš hezké vztahy. Je ale nespasíš. Ony samy ti říkají, že k němu nechcou, protože řve. To není jen tak. On si je dle mě kupuje, tím jak jim povoluje hraní her do noci, ty společné aktivity, nemusí po sobě uklízet. On si patrně myslí, že jeho děti doma trpí a u něj jim povoluje že?
Z toho co píšeš o jeho dětech, mám pocit, že to jsou jen rozmazlené děcka bez mantinelů. Na tvé děcko by byl drsný, jeho děcka by nemusely nic.
Za pár let věřím tomu, že děti k němu ani chtít nebudou anebo jen pro hmotné dary.

vutajeni
autor
8. lis 2016

@elvira
@adelinkkaa už ani nevím, díky za tuto diskuzi holky!!!

@bureska ano, chápeš to dobře! Svým dětem kupuje drahé mobily (větší dítě má v 10 mobil za 11 tisíc), drahé laptopy, hry...děti nechcou do ZOO, nejde se. On pak najednou vyjede že kur.va nebudem sedět doma a honem je žene se obléct - ve tri z pyžama. A ony jsou agresivní, on kur.va to máte z těch her, neser.te mě...máte utrum, ale večer jim to zas povolí.
Myslí si, že děti u matky trpí. A prý aby měly aspoň u něj klid...

vutajeni
autor
8. lis 2016

@hanule61 vyznáš se v tom? sedí to na něj

hanule61
8. lis 2016

@vutajeni ano vyznám se v tom, chceš znát nějaké podrobnosti? Ráda zodpovím, ale raději do IP. Ať to tady nezahltíme...

seb
8. lis 2016

nohy na ramena a pryč, co nejrychlejc, neřešit, nenechat se ukecávat, tiše zmizet, jediné štěstí, že nemáte nic společného !

vutajeni
autor
8. lis 2016

@bureska ano, je to jak říkáš, děti si i kupuje aby k němu chtěly. Je to něco hrozného. Vše jim dovolí. Napsal mi, že je s nimi rád sám, ale to menší k němu nechce! Začlo k němu na celý víkend jezdit až poté, co jsme tam začali jezdit my
A když tam nejsme, kolikrát mi psali, ať dojedem, prosím, dojeď

vutajeni
autor
8. lis 2016

Děvčata a ještě se bojím, co mu říct že si jedu pro věci? Co když mi je nedá?

popelka1984
8. lis 2016

Kašlete na něj jestli máte ráda sebe a své dítě. Bezpochyby Vám jednou dá facku, je to blázen. Co u něj mate za věci, pokud kde o drobnosti typu hygienické potřeby, oblečení tak nešlo by si to odvážet postupne, po kouskách to dávat do tašky aby si toho moc nevšiml nebo se na něco vymluvit. Nebo nektere věci prostě oželet

bureska
8. lis 2016

@vutajeni buď v klidu, To je totéž u mého přítele. On mi tvrdí, že jeho holkám je jedno, zda tam jsme a holky mi píšou, ať přijedem...
A pokud tam to jeho dítě jezdit nechce, věř že to má důvod. Děti nejsou hloupé...

vutajeni
autor
8. lis 2016

@popelka1984 mám tam právě že xbox, který jsem tam dovezla aby si děti mohly hrát ☹

@bureska ano, nechtěj tam jezdit, ten větší jo, mladší ne. Mámě píšou oba sms jak chtěj domů...

popelka1984
8. lis 2016

A nedojel by tam někdo s Váma pro ty věci třeba kamarádka nebo tatínek aby pritel nedělal problémy nebo nebyl nějak zlý

popelka1984
8. lis 2016

Přesne takovou zkušenost má s byvalym podobnym přítelem moje maminka a tak vzala svého bratra protoze se pritele bála a dojela s nim pro věci, nábytek a nazdar..

vutajeni
autor
8. lis 2016

@popelka1984 no my nejsme zatím rozejítí, ale nejsme už pár dní v kontaktu. Já čekám co z něj vyleze. Kdyžtak požádám tátu aby tam se mnou zajel...snad s tím nebude dělat problémy

bureska
8. lis 2016

@vutajeni víš proč tam ty děti jezdí? Psala jsi, že to mladší tam nechce, to tam časem nebude chtít vůbec...
A to starší? Víš proč tam jezdí? Protože tam má klid na ty hry. Pochybuju, že jejich máma je nechá celý víkend do noci na počítači.
Kdyby jim na jeden víkend sebral PC a řekl, že takto to už bude napořád, věřím, že by už k němu nechtělo ani to starší dítě.

vutajeni
autor
8. lis 2016

@bureska máš úplnou pravdu...to menší u něj být nechce, teď to vyřešil tak, že mu koupil solo počítač a nové hry. Takže chvíli k němu zas chtít bude

journals
8. lis 2016

@vutajeni Popřemýšlej úplně jednoduše - chceš, aby byl tenhle člověk vzorem pro tvoje dítě? Odpověz si sama a podle toho se zařiď. Já bych tohle nesnesla

vutajeni
autor
8. lis 2016

@journals máš pravdu ☹

@bureska je to tak. To menší je i potovra, na mé dítě útočí, provokuje ho a jakmile se moje ožene, tak jde žalovat. Může pak za to moje. Jeho bývalá přítelkyně prý o tomto jeho dítěti řekla, že je viníkem všech neshod, jeho bývalá přítelkyně měla také děti a hašteřily se ze stejného důvodu.
Partner ji omlouvá, že je chudák, protože u jejich mámy trpí

journals
8. lis 2016

@vutajeni Já jsem ani všechno nečetla, zatím děti nemám, takže nedokážu některé věci posoudit, ale co vím jistě je, aby moje děti měly dobrý vzor. Člověk ze kterého děti mají strach, který mi na začátku vztahu bude takhle sprostě nadávat (což by si neměl dovolit jednak na začátku vztahu, ale nikdy!) pro mě není ten pravý ať je jinak jaký chce. Byla bych s ním rychle hotová. Za člověka, kterého mám u sebe se nechci nikdy stydět. Zažila jsem jednou a stačilo...

vutajeni
autor
8. lis 2016

@journals ježiš máš pravdu! Já se za něj kolikrát styděla co pouštěl z pusy. Před mými rodiči, před taxikářem...jsem hrozně hloupá že jsem mu neřekla hned, že je konec

vanea
8. lis 2016

@vutajeni no to by mně fakt zajímalo, proč s ním vlastně jsi...Hodný a slušný chlap se nemá za co omlouvat. Prostě se chová slušně...jasně, každému to občas ujede a pak ho to mrzí..ale pokud se tak chová v 80% vašeho času, tak je někde chyba..vůbec bych do toho netahala svoje dítě, akorát bude nešťastné, bude se trápit a bude mít strach. Kvůli čemu? kvůli tomu, že na tebe bude chlap za odměnu řvát? Z tvých příspěvků usuzuji, že je to ten typ samovládce, který prostě potřebuje, aby bylo po jeho, aby mohl ostatní ovládat a něco si na nich léčit. Pravděpodobně vlastní komplexy...Třeba je nemocný, třeba to měl těžké..ale to není důvod pro to, abys do toho tahala dítě. Když už je to jedno tobě, že se chová jako hovado, tak alespoň pro to malé bych prchala...takto za mně..